36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2022, 23:17

gassim έγραψε:
10 Οκτ 2022, 14:22
Δεν είχα καμία αμφιβολία οτι θα συνεχίσεις να το λες ακόμα και αν τα νούμερα σε διαψεύδουν.
Η πανδημία του 58 έδωσε 1,1 εκατομμύρια νεκρούς παγκοσμίως και του 1968 2-4 εκατομμύρια.

Τις χρονιές 2020-2022 η εποχική γρίπη ήταν πάρα πολύ πεσμένη και δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε με την θνησιμότητα, ούτε με την εξάπλωση του covid.
Το οτι τα νούμερα είναι μπερδεμένα επειδή πολλοί πεθαίνανε απο γρίπη αλλά τους δηλώνανε για covid είναι ψεκιά.
Ψεκιά είναι να ισχυρίζεσαι ότι ο ΠΟΥ δεν ξέρει τι λέει όταν μιλάει για 700 χιλιάδες θανάτους από γρίπη παγκοσμίως κάθε χρόνο.

Επίσης έχεις σοβαρές μαθηματικές ελλείψεις αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι τάξη μεγέθους.

Το '58 και το '68 γνωρίζεις πόσος ήταν ο παγκόσμιος πληθυσμός, εξυπνοπούλι μου; Μήπως γνωρίζεις και ποιοι ήταν οι ρυθμοί μετάδοσης σε έναν κόσμο με υποπολλαπλάσια ανθρώπινη κινητικότητα; Με λίγα λόγια, καταλαβαίνεις τι συγκρίνεις ή δεν έχεις καμμιά ιδέα;

Γενικά έχεις πρόβλημα. Όταν κάτι είναι αντίθετο σε ένα ιδεολογικό πλαίσιο που έχεις χτίσει στο μυαλό σου, τελείως θρησκευτικά, χωρίς δεδομένα, ενοχλείσαι άσχημα και γίνεσαι επιθετικός, πράγμα που θεωρώ πολύ ανάγωγο. Δεν έχεις μάθει να συζητάς σαν άνθρωπος. Αν τα στοιχεία δεν ταιριάζουν στην πραγματικότητα που έχεις χτίσει στο μυαλό σου, το ονομάζεις και ψεκιά, γιατί είναι της μόδας ότι δεν μας αρέσει να το ονομάζουμε ψεκιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Οκτ 2022, 23:52

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2022, 23:17
gassim έγραψε:
10 Οκτ 2022, 14:22
Δεν είχα καμία αμφιβολία οτι θα συνεχίσεις να το λες ακόμα και αν τα νούμερα σε διαψεύδουν.
Η πανδημία του 58 έδωσε 1,1 εκατομμύρια νεκρούς παγκοσμίως και του 1968 2-4 εκατομμύρια.

Τις χρονιές 2020-2022 η εποχική γρίπη ήταν πάρα πολύ πεσμένη και δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε με την θνησιμότητα, ούτε με την εξάπλωση του covid.
Το οτι τα νούμερα είναι μπερδεμένα επειδή πολλοί πεθαίνανε απο γρίπη αλλά τους δηλώνανε για covid είναι ψεκιά.
Ψεκιά είναι να ισχυρίζεσαι ότι ο ΠΟΥ δεν ξέρει τι λέει όταν μιλάει για 700 χιλιάδες θανάτους από γρίπη παγκοσμίως κάθε χρόνο.

Επίσης έχεις σοβαρές μαθηματικές ελλείψεις αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι τάξη μεγέθους.

Το '58 και το '68 γνωρίζεις πόσος ήταν ο παγκόσμιος πληθυσμός, εξυπνοπούλι μου; Μήπως γνωρίζεις και ποιοι ήταν οι ρυθμοί μετάδοσης σε έναν κόσμο με υποπολλαπλάσια ανθρώπινη κινητικότητα; Με λίγα λόγια, καταλαβαίνεις τι συγκρίνεις ή δεν έχεις καμμιά ιδέα;

Γενικά έχεις πρόβλημα. Όταν κάτι είναι αντίθετο σε ένα ιδεολογικό πλαίσιο που έχεις χτίσει στο μυαλό σου, τελείως θρησκευτικά, χωρίς δεδομένα, ενοχλείσαι άσχημα και γίνεσαι επιθετικός, πράγμα που θεωρώ πολύ ανάγωγο. Δεν έχεις μάθει να συζητάς σαν άνθρωπος. Αν τα στοιχεία δεν ταιριάζουν στην πραγματικότητα που έχεις χτίσει στο μυαλό σου, το ονομάζεις και ψεκιά, γιατί είναι της μόδας ότι δεν μας αρέσει να το ονομάζουμε ψεκιά.
Φέρε καποια πηγή για 2 εκ νεκρούς απο γρίπη το διάστημα 2020 - 2022 και θα σου ζητήσω συγγνώμη για την αναγωγη συμπεριφορά μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2022, 00:01

Δεν περιμένω τέτοιο πράγμα και ούτε με πολυενδιαφέρει για να πω την αλήθεια, μεταξύ άλλων γιατί δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο θα συμβεί και επόμενη φορά σε κάτι άλλο που θα διαφωνήσουμε.

Ωστόσο αυτή είναι η σύγχρονη εκτίμηση, με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια από τις εκτιμήσεις για τον κορωνοϊό (θυμίζω ότι σε πολλές χώρες, ανάμεσσά τους το ΗΒ και η Ελλάδα, καταγράφονταν ως νεκροί της covid άτομα ως και 3 μήνες αφού νόσησαν, ενώ το Βέλγιο κατέγραφε ως νεκρό οποιονδήποτε πέθανε αφού ανάφερε συμπτώματα, χωρίς καν τεστ):


https://www.who.int/news/item/13-12-201 ... -each-year
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 11 Οκτ 2022, 00:21

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2022, 00:01
Δεν περιμένω τέτοιο πράγμα και ούτε με πολυενδιαφέρει για να πω την αλήθεια, μεταξύ άλλων γιατί δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο θα συμβεί και επόμενη φορά σε κάτι άλλο που θα διαφωνήσουμε.

Ωστόσο αυτή είναι η σύγχρονη εκτίμηση, με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια από τις εκτιμήσεις για τον κορωνοϊό (θυμίζω ότι σε πολλές χώρες, ανάμεσσά τους το ΗΒ και η Ελλάδα, καταγράφονταν ως νεκροί της covid άτομα ως και 3 μήνες αφού νόσησαν, ενώ το Βέλγιο κατέγραφε ως νεκρό οποιονδήποτε πέθανε αφού ανάφερε συμπτώματα, χωρίς καν τεστ):


https://www.who.int/news/item/13-12-201 ... -each-year
Μπαίνω στον πειρασμό να σου φέρω quotes απο τότε (προ κορονοϊού) που έλεγες οτι η θνησιμότητα της γρίπης είναι αστεία και χαμηλότερη του κοινού κρυολογήματος αλλά θα προτιμήσω να πάω για ύπνο.
Ίσως αύριο, αν επιμείνεις.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Οκτ 2022, 00:28

ηθικοι αυτουργοι σε αυτοκτονια :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Οκτ 2022, 00:39

Μπορεί έστω και ένας να μου εξηγήσει τι σχέση έχουν οι στατιστικές για τον κόβιντ με την αυτοκτονία μιας γυναίκας;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7296
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 11 Οκτ 2022, 05:04

taxalata xalasa έγραψε:
10 Οκτ 2022, 16:51
.....
________________

ουαί, ουαί, ουαί...!!!
________________

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα....
________________
τι να κάνουμε ; :p2:
Να εμβολιαστεις για να μη σε παρει ο διαολος και σε σηκωσει. Τα ακους ψεκα?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Οκτ 2022, 06:17

Unique έγραψε:
11 Οκτ 2022, 05:04
taxalata xalasa έγραψε:
10 Οκτ 2022, 16:51
.....
________________

ουαί, ουαί, ουαί...!!!
________________

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα....
________________
τι να κάνουμε ; :p2:
Να εμβολιαστεις για να μη σε παρει ο διαολος και σε σηκωσει. Τα ακους ψεκα?
ο διαολος σε πηρε εσενα και σε σηκωσε και ακομα δεν το χεις καταλαβει.
Ομως μην φοβασαι. :lol: Ειμαστε εδω για να τον γαμησουμε και να σ αφησει λεφτερο. Βαστα γερα. Και μην κανεις άλλο μπόλι.

μονο τα κανονικα να κανεις για μαγουλαδες, κοκκιτη, τριπλο, dpt... κτλ... μην κανεις το mRNA... θα μεινεις φυτό...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2022, 09:28

gassim έγραψε:
11 Οκτ 2022, 00:21
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2022, 00:01
Δεν περιμένω τέτοιο πράγμα και ούτε με πολυενδιαφέρει για να πω την αλήθεια, μεταξύ άλλων γιατί δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο θα συμβεί και επόμενη φορά σε κάτι άλλο που θα διαφωνήσουμε.

Ωστόσο αυτή είναι η σύγχρονη εκτίμηση, με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια από τις εκτιμήσεις για τον κορωνοϊό (θυμίζω ότι σε πολλές χώρες, ανάμεσσά τους το ΗΒ και η Ελλάδα, καταγράφονταν ως νεκροί της covid άτομα ως και 3 μήνες αφού νόσησαν, ενώ το Βέλγιο κατέγραφε ως νεκρό οποιονδήποτε πέθανε αφού ανάφερε συμπτώματα, χωρίς καν τεστ):


https://www.who.int/news/item/13-12-201 ... -each-year
Μπαίνω στον πειρασμό να σου φέρω quotes απο τότε (προ κορονοϊού) που έλεγες οτι η θνησιμότητα της γρίπης είναι αστεία και χαμηλότερη του κοινού κρυολογήματος αλλά θα προτιμήσω να πάω για ύπνο.
Ίσως αύριο, αν επιμείνεις.
Δεν θυμάμαι αν χρησιμοποίησα ποτέ την λέξη "αστεία", αλλά η θνησιμότητα της γρίπης ΕΙΝΑΙ μικρή. 0,1-0,2% είναι μικρή θνητότητα. Έχεις ιδέα τι θνητότητα έχει η ιλαρά, η ευλογιά, ο τέτανος και διάφορα άλλα παθογόνα; Απλά στο σύνολο του παγκόσμιου πληθυσμού τα νούμερα μεγαλώνουν ακόμα και για μικρή θνητότητα.

Επίσης έχει τεράστια σημασία αν ένα παθογόνο έχει σταθερή ή υψηλή θνητότητα σε όλο το εύρος του πληθυσμού, δηλαδή σε όλες τις ηλικίες και ανεξάρτητα από προϋπάρχοντα νοσήματα. Η γρίπη, ο κορωνοϊός και οι υπόλοιποι ιοί του αναπνευστικού σκοτώνουν κυρίως ηλικιωμένους ή άτομα με πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας. Η γρίπη μάλιστα έχει πιο φυσιολογική κατανομή από τον κορωνοϊό. Ο Κορωνοϊός σκοτώνει σχεδόν αποκλειστικά μεγάλες ηλικίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 11 Οκτ 2022, 09:40

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2022, 09:28
gassim έγραψε:
11 Οκτ 2022, 00:21
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2022, 00:01
Δεν περιμένω τέτοιο πράγμα και ούτε με πολυενδιαφέρει για να πω την αλήθεια, μεταξύ άλλων γιατί δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο θα συμβεί και επόμενη φορά σε κάτι άλλο που θα διαφωνήσουμε.

Ωστόσο αυτή είναι η σύγχρονη εκτίμηση, με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια από τις εκτιμήσεις για τον κορωνοϊό (θυμίζω ότι σε πολλές χώρες, ανάμεσσά τους το ΗΒ και η Ελλάδα, καταγράφονταν ως νεκροί της covid άτομα ως και 3 μήνες αφού νόσησαν, ενώ το Βέλγιο κατέγραφε ως νεκρό οποιονδήποτε πέθανε αφού ανάφερε συμπτώματα, χωρίς καν τεστ):


https://www.who.int/news/item/13-12-201 ... -each-year
Μπαίνω στον πειρασμό να σου φέρω quotes απο τότε (προ κορονοϊού) που έλεγες οτι η θνησιμότητα της γρίπης είναι αστεία και χαμηλότερη του κοινού κρυολογήματος αλλά θα προτιμήσω να πάω για ύπνο.
Ίσως αύριο, αν επιμείνεις.
Δεν θυμάμαι αν χρησιμοποίησα ποτέ την λέξη "αστεία", αλλά η θνησιμότητα της γρίπης ΕΙΝΑΙ μικρή. 0,1-0,2% είναι μικρή θνητότητα. Έχεις ιδέα τι θνητότητα έχει η ιλαρά, η ευλογιά, ο τέτανος και διάφορα άλλα παθογόνα; Απλά στο σύνολο του παγκόσμιου πληθυσμού τα νούμερα μεγαλώνουν ακόμα και για μικρή θνητότητα.

Επίσης έχει τεράστια σημασία αν ένα παθογόνο έχει σταθερή ή υψηλή θνητότητα σε όλο το εύρος του πληθυσμού, δηλαδή σε όλες τις ηλικίες και ανεξάρτητα από προϋπάρχοντα νοσήματα. Η γρίπη, ο κορωνοϊός και οι υπόλοιποι ιοί του αναπνευστικού σκοτώνουν κυρίως ηλικιωμένους ή άτομα με πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας. Η γρίπη μάλιστα έχει πιο φυσιολογική κατανομή από τον κορωνοϊό. Ο Κορωνοϊός σκοτώνει σχεδόν αποκλειστικά μεγάλες ηλικίες.
Δεν διαφωνώ στα παραπάνω.
Αρα λοιπόν συμφωνούμε οτι το να πεις οτι η γρίπη έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα απο τον covid δεν σημαίνει τίποτα αν δεν λάβουμε υπόψη την εξάπλωση.

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 11 Οκτ 2022, 15:24

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2022, 23:14
BOOMER έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:29
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:26


Και συνεχίζω να το λέω. 2 εκατομμύρια και 6 εκατομμύρια είναι ίδια τάξη μεγέθους. Οι πανδημικές γρίπες έδωσαν μεγαλύτερη τάξη μεγέθους.
Κι 185 απ τις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ότι δεν ισχύει αυτό που λες.
Ναι; Για δείξε μου μια κρατική δομή οποιουδήποτε κράτους που λέει ότι η γρίπη ΔΕΝ έχει 2 εκατομμύρια νεκρούς σε 3 χρόνια ή ότι 6 εκατομμύρια και 2 εκατομμύρια δεν είναι ίδια τάξη μεγέθους, δηλαδή να μας αποδείξεις ότι υπάρχουν κρατικές δομές που δεν ξέρουν μαθηματικά.

Επειδή λες μια αρχιδιά δεν σημαίνει ότι είναι και πραγματικότητα. 185 στις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ό,τι λέω.
Τα υπουργεία υγείας Δανίας ,Ισπανίας , Καναδά και Νότιας Κορέας διαφωνούν με αυτό που λες. Το ότι ο κάθε αντιεμβολιαστής Ζήκος λέει ασυναρτησίες για να δικαιολογήσει την εγωπαθή του παράνοια δεν αλλάζει την πραγκατικότητα.
Οι επιστήμονες όλων των δομών υγείας του πλανήτη επιλέγησαν επειδή μπορούν και ξεχωρίζουν ότι η covid είναι πολλές τάξεις μεγέθους πιο ιανατηφόρα από τις συνηθισμένες γρίπες, Εσύ κάνεις μεταπώληση retail κόκα κόλα και ρύζι . Για να αλλάξει αυτό ,πρέπει εσύ να αναπτύξεις τις αρχιδιές που μας γράφεις και να τις κοινοποιήσεις τουλάχιστον στο δικό μας υπουργείο υγείας. Ομως πρώτα δώσε μου το τηλέφωνο παραγγελιών του μπακάλικου σου ,γιατί θέλω να μου κάνεις delivery σκυλοτροφές σε μια δομή που θέλω να χαρίσω. Ελπίζω να είσαι ικανός να κάνεις έστω αυτό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2022, 18:58

BOOMER έγραψε:
11 Οκτ 2022, 15:24
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2022, 23:14
BOOMER έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:29


Κι 185 απ τις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ότι δεν ισχύει αυτό που λες.
Ναι; Για δείξε μου μια κρατική δομή οποιουδήποτε κράτους που λέει ότι η γρίπη ΔΕΝ έχει 2 εκατομμύρια νεκρούς σε 3 χρόνια ή ότι 6 εκατομμύρια και 2 εκατομμύρια δεν είναι ίδια τάξη μεγέθους, δηλαδή να μας αποδείξεις ότι υπάρχουν κρατικές δομές που δεν ξέρουν μαθηματικά.

Επειδή λες μια αρχιδιά δεν σημαίνει ότι είναι και πραγματικότητα. 185 στις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ό,τι λέω.
Τα υπουργεία υγείας Δανίας ,Ισπανίας , Καναδά και Νότιας Κορέας διαφωνούν με αυτό που λες
Συμφωνούν απολύτως με αυτά που λέω. Επειδή λες το αντίθετο δεν σημαίνει ότι είναι πραγματικότητα, ψεκασμένε φίλε μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Οκτ 2022, 19:03

BOOMER έγραψε:
11 Οκτ 2022, 15:24
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2022, 23:14
BOOMER έγραψε:
10 Οκτ 2022, 13:29


Κι 185 απ τις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ότι δεν ισχύει αυτό που λες.
Ναι; Για δείξε μου μια κρατική δομή οποιουδήποτε κράτους που λέει ότι η γρίπη ΔΕΝ έχει 2 εκατομμύρια νεκρούς σε 3 χρόνια ή ότι 6 εκατομμύρια και 2 εκατομμύρια δεν είναι ίδια τάξη μεγέθους, δηλαδή να μας αποδείξεις ότι υπάρχουν κρατικές δομές που δεν ξέρουν μαθηματικά.

Επειδή λες μια αρχιδιά δεν σημαίνει ότι είναι και πραγματικότητα. 185 στις 185 κρατικές δομές του πλανήτη λένε ό,τι λέω.
Τα υπουργεία υγείας Δανίας ,Ισπανίας , Καναδά και Νότιας Κορέας διαφωνούν με αυτό που λες. Το ότι ο κάθε αντιεμβολιαστής Ζήκος λέει ασυναρτησίες για να δικαιολογήσει την εγωπαθή του παράνοια δεν αλλάζει την πραγκατικότητα.
Οι επιστήμονες όλων των δομών υγείας του πλανήτη επιλέγησαν επειδή μπορούν και ξεχωρίζουν ότι η covid είναι πολλές τάξεις μεγέθους πιο ιανατηφόρα από τις συνηθισμένες γρίπες, Εσύ κάνεις μεταπώληση retail κόκα κόλα και ρύζι . Για να αλλάξει αυτό ,πρέπει εσύ να αναπτύξεις τις αρχιδιές που μας γράφεις και να τις κοινοποιήσεις τουλάχιστον στο δικό μας υπουργείο υγείας. Ομως πρώτα δώσε μου το τηλέφωνο παραγγελιών του μπακάλικου σου ,γιατί θέλω να μου κάνεις delivery σκυλοτροφές σε μια δομή που θέλω να χαρίσω. Ελπίζω να είσαι ικανός να κάνεις έστω αυτό.
και ειρωνας που υποτιμα τον μπακαλη που εργαζεται και δεν ειναι κοπριτης και Ψεκασμενος
...detected! ...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2022, 19:12

gassim έγραψε:
11 Οκτ 2022, 09:40
Δεν διαφωνώ στα παραπάνω.
Αρα λοιπόν συμφωνούμε οτι το να πεις οτι η γρίπη έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα απο τον covid δεν σημαίνει τίποτα αν δεν λάβουμε υπόψη την εξάπλωση.
Πρώτα απ' όλα, άλλο θνησιμότητα κι άλλο θνητότητα. Θνητότητα είναι οι θάνατοι ανά μολύνσεις, θνησιμότητα είναι το σύνολο των νεκρών. Η θνητότητα της γρίπης είναι 0,1-0,2%, η θνησιμότητά της ως και 700.000 άτομα τον χρόνο, παγκοσμίως. Ο κορωνοϊός και συγκεκριμένα η Άλφα και η Δέλτα είχαν θνητότητα 0,4-0,6%, δηλαδή 3-4 φορές παραπάνω.

Ωστόσο αυτή δεν είναι η εγγενής διαφορά τους σε θνητότητα, γιατί αφορούσε σύγκριση ενός ιού (της γρίπης) απέναντι στον οποίο μεγάλη μερίδα του πληθυσμού έχει μερική ανοσία ανά πάσα στιγμή και για τον οποίο μεγάλη μερίδα ήταν επίσης εμβολιασμένη.

Επίσης αυτή η σύγκριση αφορούσε την Άλφα και την Δέλτα μόνο. Αυτήν την στιγμή η θνητότητα του κορωνοϊού είναι πολύ μικρότερη (περίπου το 1/3 σύμφωνα με τον CDC), που φέρνει την θνητότητα του κορωνοϊού στο ίδιο ποσοστό με της γρίπης. Έχει να κάνει με το ότι ο πληθυσμός έχει μερική ανοσία; Είναι ηπιότερα στελέχη; Έχει ήδη πεθάνει σε σύντομο διάστημα ένα σημαντικό ποσοστό ευπαθών; Όποιος κι αν είναι ο λόγος, η θνητότητα αυτήν την στιγμή είναι πολύ μικρότερη.

Αν οι θάνατοι από Όμικρον μείνουν εβδομαδιαία σταθεροί (που έχουν τάση μείωσης εδώ και καιρό), η Όμικρον θα έχει σε βάθος χρόνου περίπου 450 χιλιάδες νεκρούς παγκοσμίως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48675
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2022, 20:28

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:54
Naida έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:46
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:43


Οχι ,την έκαναν ελλειπώς αλλά δεν μπορούσε να διαπιστωθεί. Ακριβώς το ίδιο με τους στρατιωτικούς. Μέχρι να γίνει πόλεμος ,κάνουν μέρος της δουλειάς τους ,οπότε δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Στη μάχη αποκαλύπτονται οι λιποτάκτες ,όπως συνέβη στη μάχη της πανδημίας με τους ψέκες πρώην υγειονομικούς.
Δηλαδή ένας υγειονομικός που έχει νοσήσει για ποιο λόγο να κάνει το εμβόλιο;
Για να αποδείξει ότι εμπιστεύεται την επιστήμη ,είναι αλληλέγυος και κάνει το ελάχιστο χρέος του απέναντι στην κοινωνία. Ενας υγειονομικός που δεν θέλει να κάνει ούτε εμβόλιο φυματίωσης για ποιό λόγο να κάνει εμβόλιο αφού αν κάνει αιμόπτυση στο πρόσωπο σου δεν κολλάς; Ας ξεκινήσουμε ότι τέτοιες παιδαριώδεις ερωτήσεις αρκούν από μόνες τους ώστε να μην αναθέτεις καμία δουλειά σε αυτόν που τις κάνει. Τυχαίο ότι οι τέως υγειονομικοί παραμένουν άνεργοι τόσον καιρό μετά; Γιατί δεν παίρνετε εσείς στη δούλεψη σας αυτά τα άτομα ; Ο υγειονομικός κλάδος απαιτεί καταρτισμένο προσωπικό ,όχι αγράμματους κοπρίτες που διόρισαν κομματάρχες πριν 25-35 χρόνια.
Επειδή τη λές και τη ξαναλές αυτή τη βλακεία, οι υγειονομικοί ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να εργαστούν κάπου, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

Για την ακρίβεια:
Μίνα Γκάγκα: Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επιστρέψουν στα πόστα τους οι ανεμβολίαστοι υγειονομικοί
https://www.skai.gr/news/greece/mina-gk ... -ygeionomi

Κατάλαβες?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών