Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22947
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Οκτ 2022, 22:22

sharp έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:20
Γιατί, είναι προσβλητικό να είναι κανείς φιλόλογος;
επρεπε να ήμουν φιλόλογος για να απαντησω ναι εδω μεσα, ένστικτο επιβιωσης κλπ, οποτε φυσικά και δεν ειναι.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Οκτ 2022, 22:36

sharp έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:14
Ναύτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 21:31
πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 21:16


Απλώς τελείωσε όχι μόνο τη Νομική αλλά και το γυμνάσιο ή μάλλον το λύκειο ΜΕΤΑ τις μεταρρυθμίσεις Ράλλη - Βερυβάκη.
Τι ακριβώς έφταιξε; Η καθιέρωση της δημοτικής, η 9ετής υποχρεωτική εκπαίδευση, η κατάργηση του πολυτονικού ή η κατάργηση της σχολικής ποδιάς;
Όλα.
Η καθιέρωση της δημοτικής - Δηλαδή τι έπρεπε να μαθαίνουμε, το τερατούργημα του Κοραή που φτιάχτηκε καθαρά και μόνο για λόγους συμβιβασμού και που δεν το μιλούσε κανένας; Άσχετα αν διαφωνώ με 2-3 πραγματάκια της δημοτικής (που φαίνονται και στα γραφόμενά μου)
H 9ετής υποχρεωτική εκπαίδευση - Γιατί; Η αγραμματοσύνη είναι μαγκιά;
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Η κατάργηση της σχολικής ποδιάς; - Τι εξυπηρετούσε; Την υποκριτική σεμνοτυφία;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34977
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Οκτ 2022, 23:26

Τo νήμα έχει φύγει από το θέμα.Ο καθένας έχει τη γνώμη του.Καλό εκπαιδευτικό σύστημα όμως χωρίς αυστηρές εξετάσεις και αξιολογήσεις δεν υπάρχει,δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 11 Οκτ 2022, 23:36

πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 23:26
Τo νήμα έχει φύγει από το θέμα.Ο καθένας έχει τη γνώμη του.Καλό εκπαιδευτικό σύστημα όμως χωρίς αυστηρές εξετάσεις και αξιολογήσεις δεν υπάρχει,δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει.
Δεν υπήρχε καμία αξιολόγηση με το σύστημα των Επιθεωρητών. Μια κοροϊδία ήταν

Η κατάργηση των αυστηρών εξετάσεων και η επιλογή του μαθησιακού νταντεματος, ναι, έπαιξε σημαντικό ρόλο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21287
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 00:54

Beria έγραψε:
11 Οκτ 2022, 23:36
πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 23:26
Τo νήμα έχει φύγει από το θέμα.Ο καθένας έχει τη γνώμη του.Καλό εκπαιδευτικό σύστημα όμως χωρίς αυστηρές εξετάσεις και αξιολογήσεις δεν υπάρχει,δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει.
Δεν υπήρχε καμία αξιολόγηση με το σύστημα των Επιθεωρητών. Μια κοροϊδία ήταν

Η κατάργηση των αυστηρών εξετάσεων και η επιλογή του μαθησιακού νταντεματος, ναι, έπαιξε σημαντικό ρόλο
Αφού δεν μπορούν να μάθουν οι μαθητές μπρε, πώς θα βάλεις αυστηρές εξετάσεις; Όταν δυσκολεύονται να κατανοήσουν λέξεις όπως επιπεφυκότας ή ανοξαιμία και καταφεύγουν στο αγγλικό υποξία; Μιλάμε για γιατρούς τώρα έτσι;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21287
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 00:55

Green Dragon έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:36
sharp έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:14
Ναύτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 21:31

Τι ακριβώς έφταιξε; Η καθιέρωση της δημοτικής, η 9ετής υποχρεωτική εκπαίδευση, η κατάργηση του πολυτονικού ή η κατάργηση της σχολικής ποδιάς;
Όλα.
Η καθιέρωση της δημοτικής - Δηλαδή τι έπρεπε να μαθαίνουμε, το τερατούργημα του Κοραή που φτιάχτηκε καθαρά και μόνο για λόγους συμβιβασμού και που δεν το μιλούσε κανένας; Άσχετα αν διαφωνώ με 2-3 πραγματάκια της δημοτικής (που φαίνονται και στα γραφόμενά μου)
H 9ετής υποχρεωτική εκπαίδευση - Γιατί; Η αγραμματοσύνη είναι μαγκιά;
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Η κατάργηση της σχολικής ποδιάς; - Τι εξυπηρετούσε; Την υποκριτική σεμνοτυφία;
Τερατούργημα το έργο ζωής του Μεγάλου Διδασκάλου τού Έθνους; Θα μάς φάει ο κάτω κόσμος όλους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13561
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Οκτ 2022, 00:55

Green Dragon έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:36
(...)
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Σε τι εξυπηρετούσε το πολυτονικό; Σλάβοι είμαστε για να μάθουμε πώς προφέρονται οι λέξεις της ελληνικής γλώσσας με τη χρήση των τόνων; Γιατί γι' αυτόν τον λόγο επινοήθηκε το πολυτονικό.
Να πεις για την περιβόητη "απλοποίηση" της γλώσσας, να συμφωνήσω. Φάγανε ακόμα και το "ν" από το αρσενικό άρθρο (άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις δεν προφερόταν), να γράφουμε δηλαδή: "το Γιάννη", λες και είναι πράμα ο Γιάννης κι όχι άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13561
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Οκτ 2022, 01:01

πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2022, 23:26
Τo νήμα έχει φύγει από το θέμα (...)
Ε, εντάξει, εξαντλήθηκε το θέμα. Ο Θάνος πούλησε τον πατέρα του για να εξασφαλίσει την καρέκλα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40755
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2022, 01:11

Beria έγραψε:
11 Οκτ 2022, 15:44
Space_Passenger έγραψε:
11 Οκτ 2022, 15:33
Όταν ειναι να παρεις/έχεις καρεκλα εξουσιας πρεπει να κρατας τα προσχηματα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει οτι ο Θανος πλεύρης "αλλαξε" αποψεις μεσα του. Απλα προτιμα την καρεκλα απο το να λεει αυτα που πιστευει αλλα εκτος εξουσιας.
Δηλαδή δίνουμε το δικαίωμα να αλλάξει απόψεις ο Θ. Πάγκαλος (και από ΚΚΕ να έγινε συντηρητικός κεντρώος) και ο Πέτρος Τατούλης (από Μαοϊκός να έγινε κεντροδεξιός), αλλά αρνούμαστε το ίδιο δικαίωμα στον Θάνο Πλεύρη;
Από πότε;
Αυτοί όμως ήταν κατ' επίφαση αριστεροί, ο Πλεύρης ήταν συνειδητά νεοναζί και δεν ήταν σε νεανική ηλικία. Σχετικά πρόσφατα ήταν που επέβαινε στο βαγόνι αυτής της ρητορικής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Οκτ 2022, 07:44

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 00:55
Τερατούργημα το έργο ζωής του Μεγάλου Διδασκάλου τού Έθνους; Θα μάς φάει ο κάτω κόσμος όλους.
Τερατούργημα αφού πρόκειται για τεχνητή κατασκευή, μια γλώσσα που δεν υπήρξε ποτέ. Γιατί να έχεις μια ψεύτικη γλώσσα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Οκτ 2022, 07:48

Ναύτης έγραψε:
12 Οκτ 2022, 00:55
Green Dragon έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:36
(...)
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Σε τι εξυπηρετούσε το πολυτονικό; Σλάβοι είμαστε για να μάθουμε πώς προφέρονται οι λέξεις της ελληνικής γλώσσας με τη χρήση των τόνων; Γιατί γι' αυτόν τον λόγο επινοήθηκε το πολυτονικό.
Να πεις για την περιβόητη "απλοποίηση" της γλώσσας, να συμφωνήσω. Φάγανε ακόμα και το "ν" από το αρσενικό άρθρο (άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις δεν προφερόταν), να γράφουμε δηλαδή: "το Γιάννη", λες και είναι πράμα ο Γιάννης κι όχι άνθρωπος.
Στην δημοτική δύο πράγματα με ενοχλούν, η απάλειψη του 'ν' που αναφέρεις (και γι' αυτό ΔΕΝ την χρησιμοποιώ όταν γράφω παρά μόνο εάν η επόμενη λέξη αρχίζει και αυτή από 'ν') και η απάλειψη των διπλών συμφώνων, πχ κόκκαλο -> κόκαλο, παππάς -> παπάς (τα γράφω ακόμα διπλά).

Για τους τόνους δεν το ήξερα αυτό, θα το ψάξω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13561
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Οκτ 2022, 08:31

Green Dragon έγραψε:
12 Οκτ 2022, 07:48
(...)
Για τους τόνους δεν το ήξερα αυτό, θα το ψάξω.
Και καλά θα κάνεις.
Για την ιστορία, το 1941, μεσούσης της γερμανικής κατοχής, οι...μπατριώτες γλωσσαμύντορες, καθηγητές της φιλοσοφικής σχολής Αθηνών, κατάφεραν να παραπέμψουν σε πειθαρχικό έλεγχο, την περιβόητη "δίκη των τόνων", τον συνάδελφό τους Ι. Κακριδή -ναι ρε φίλε, τον Κακριδή- επειδή στο σύγγραμά του: "Ελληνική κλασική παιδεία", χρησιμοποίησε μονοτονικό σύστημα."Κινδύνευαν τα πάτρια"!
Ο Κακριδής χαρακτήρισε την κίνηση αυτή ως: "πατριωτισμό της περισπωμένης", ωστόσο στο τέλος τού ρίξανε δυο μήνες παύση.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 12 Οκτ 2022, 08:42

BOOMER έγραψε:
11 Οκτ 2022, 14:59
Θάνος Πλεύρης: Αποκτήνωση ο ναζιστικός χαιρετισμός του πατέρα μου στο δικαστήριο μπροστά στη Μάγδα Φύσσα

https://www.protothema.gr/politics/arti ... gda-fussa/

Τι γονιός μπορεί να φέρνει σε τόσο δύσκολη θέση το παιδί του ,όταν μάλιστα τυχαίνει να έχει και νευραλγική θέση υπουργού;

Συμφωνεί ή όχι κάποιος με τον Θάνο Πλεύρη ,βλέπω τίμια την τοποθέτηση του.
Ο Κώστας Πλεύρης είναι αγνός ιδεολόγος που θέλει το καλό της Ελλάδας όπως το αντιλαμβάνεται αυτός τελοσπάντων, ο Θάνος είναι πουλημένο σκουπίδι που θέλει το καλό της τσέπης του..

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 12 Οκτ 2022, 08:56

κάτι σαν τον αδόλφο δλδ

sharp
Δημοσιεύσεις: 21287
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 10:39

Ναύτης έγραψε:
12 Οκτ 2022, 00:55
Green Dragon έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:36
(...)
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Σε τι εξυπηρετούσε το πολυτονικό; Σλάβοι είμαστε για να μάθουμε πώς προφέρονται οι λέξεις της ελληνικής γλώσσας με τη χρήση των τόνων; Γιατί γι' αυτόν τον λόγο επινοήθηκε το πολυτονικό.
Να πεις για την περιβόητη "απλοποίηση" της γλώσσας, να συμφωνήσω. Φάγανε ακόμα και το "ν" από το αρσενικό άρθρο (άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις δεν προφερόταν), να γράφουμε δηλαδή: "το Γιάννη", λες και είναι πράμα ο Γιάννης κι όχι άνθρωπος.
Οι Αλεξανδρινοί φιλόλογοι εισήγαγαν τα πνεύματα και τους τόνους όχι για να μάθουμε τον τονισμό, αλλά για να διατηρηθεί η ορθογραφία, από την στιγμή που χάθηκε η προσωδία. Με την κατάργηση τού πολυτονικού χάνεται η γνώση των χρόνων των φωνηέντων, οπότε πια δεν έχουν νόημα τα ο, ω τα πολλά ι κλπ και νομοτελειακά θα καταργηθούν και δεν αποκλείεται να μπει λατινικό αλφάβητο και στο τέλος ίσως Αγγλικά ως κύρια γλώσσα, οπότε θα πάψουν να υπάρχουν Έλληνες. Αυτός είναι η πρόβλεψη του δικού μου Αρμαγεδδώνα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών