Κυριε πρωθυπουργέ το σχολείο μας δυστυχώς δεν έχει κεντρική θέρμανση

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κυριε πρωθυπουργέ το σχολείο μας δυστυχώς δεν έχει κεντρική θέρμανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Οκτ 2022, 21:30

Magnus3 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 21:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Οκτ 2022, 21:13
Magnus3 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 21:04


Οι θερμοστάτες δεν μπορούν να λύσουν αυτο το προβλημα ?
Ειλικρινά, δεν ξέρω. Εξαρτάται από την εγκατάσταση. Πάντως σίγουρα είναι πιο οικονομική λύση τα μεμονωμένα θερμαντικά σώματα (καλοριφέρ ή κλιματιστικά) από την κεντρική θέρμανση, που καίει άνευ λόγου σε κενούς χώρους.

Για να το κάνω πιο σαφές, αυτό ήταν το κύριο πρόβλημα στη διαχείριση των πολυκατοικιών, προ κρίσης και κάτι που έχουν ζήσει όλοι λίγο πολύ.

Και ακριβώς γι' αυτό το γύρισαν οι περισσότεροι στο φυσικό αέριο. Για να αποκτήσουν μια αυτονομία.
Κ εγω δεν ξερω γι αυτο ρωτάω η λογική λέει όμως ότι η κεντρική θέρμανση ειναι πιο εύκολα διαχειρίσιμη σε χώρους όπως σχολεία, νοσοκομεία , ξενοδοχεία κτλ. Ενώ τα προβλήματα που αναφέρεις λύνονται εύκολα. Αλλά ειμαι άσχετος κ μπορει να κάνω λάθος.
Άλλο τα σχολεία και άλλο τα νοσοκομεία στα οποία, πρέπει να υπάρχει θέρμανση όλο το 24ωρο, γιατί έχουν μονίμως ασθενείς και προσωπικό.

Επίσης, άλλο τα ξενοδοχεία γιατί είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Αλλά έχω πετύχει και σε περιπτώσεις, όπου για να υπάρχει η σωστή θερμοκρασία στο χώρο που έκαναν διάλειμμα οι εξωτερικοί νυκτοφύλακες του χώρου, ήταν στο φουλ η θέρμανση σε τριώροφο και βάλε κτίριο τεχνικών και όχι ιατρικών υπηρεσιών, που κατέβαζε ρολά το μεσημέρι. Με λίγα λόγια το πρότζεκτ "ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι" ήταν μονόδρομος. Και συνεχίζει να είναι ακόμα σε διάφορες εφαρμογές.

Και δεν πιστεύω ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα σε αυτό. Σε κάθε περίπτωση, το να μπουν κάποιες προτεραιότητες, στο που και γιατί πρέπει να δοθούν προτεραιότητες, δεν είναι καθόλου κακό.

Κοινή λογική χρειάζεται, αλλά ατυχώς λείπει ο προσδιορισμός του "κοινού".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κυριε πρωθυπουργέ το σχολείο μας δυστυχώς δεν έχει κεντρική θέρμανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Οκτ 2022, 22:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Οκτ 2022, 20:38
Ο άλλος πετάχτηκε κ άρχισε να λέει για τους διαδραστικους κ τα ταμπλετ πάντως. Δεν ξέρω αν ηταν κάποιο κομματοσκυλο αλλά δεν έγινε ο διάλογος όπως μεταφέρεται στο κείμενο του OP
:giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών