Αυταρχισμός Κεραμέως

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 22 Οκτ 2022, 15:55

George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:51
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:50
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:39


Είσαι σίγουρος? Γιατί η εικόνα της κοινωνίας όπως είναι σήμερα άλλο μας δείχνει.

Και αφού συμφωνούμε ότι η οικογένειά και το σχολείο δεν επιτελούν το ρόλο τους στην πλειοψηφία των περιπτώσεων γιατί το συζητάμε ακόμα?
Πάλι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ λέω ότι μια χαρά επιτελεί το ρόλο του το σχολείο και οι οικογένειες. Δεν συζητάω αυτούς όμως, μη λες "το συζητάμε". Εγώ λέω για τη στάση σου να νομίζεις ότι είσαι ο σωστυός της κοινωνιίας που κρίνει την πλειοψηφία αφ' υψηλού.
Τη γνώμη μου μπορώ να τη λέω η μήπως πρέπει να το βουλωσω?
Να την λες.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Οκτ 2022, 15:56

Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:55
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:51
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:50


Πάλι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ λέω ότι μια χαρά επιτελεί το ρόλο του το σχολείο και οι οικογένειες. Δεν συζητάω αυτούς όμως, μη λες "το συζητάμε". Εγώ λέω για τη στάση σου να νομίζεις ότι είσαι ο σωστυός της κοινωνιίας που κρίνει την πλειοψηφία αφ' υψηλού.
Τη γνώμη μου μπορώ να τη λέω η μήπως πρέπει να το βουλωσω?
Να την λες.
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 22 Οκτ 2022, 16:05

George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:55
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:51


Τη γνώμη μου μπορώ να τη λέω η μήπως πρέπει να το βουλωσω?
Να την λες.
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
Όχι μη με ευχαριστείς. όλες οι γνώμες πρέπει να λεγονται νομίζω. Η γνώμη σου είναι εσφαλμένη πιστέυω γιατί ο ρόλος του σχολείου δεν είναι να μάθει το σεβασμό. πεποίθηση είναι αυτό και την έχω και γω εκτός από σένα. Ούτε η οικογένεια ευθυνεται για το αν θα έχει το παιδί σεβασμό γενικά τη ζωή του. Σου προτείνω την πολιτική που επικρατεί σε μία χώρα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2757
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 22 Οκτ 2022, 16:05

George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:55
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:51


Τη γνώμη μου μπορώ να τη λέω η μήπως πρέπει να το βουλωσω?
Να την λες.
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
τι θες να κάνει το σχολείο δηλαδή; ουτε τιμωρία δεν επιτρέπεται να επιβάλει.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Οκτ 2022, 16:07

kongrosian έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:29
καλά κάνουν και δεν σέβονται. τι να σεβαστούν; αυτά που έφτιαξαν οι παλιές γενιές; αυτή τη κατάντια;
το θέμα είναι αυτή η έλλειψη σεβασμού να γίνει σπίθα επαναστατική και όχι καφρίλα :102:
τι μαλακίες θεέ μου.τι έφτιαξαν οι παλιότερες γενιές?όλο το σύμπαν εκτός από τα ίδια τα μαλακίσμένα που θα κάνουν επανάσταση?τι επαναστατικό βλέπεις στο καθυστερημένο αρχιδάκι που ντύθηκε τρανός και ξεπατίκωσε μέχρι και το ηλίθιο χαμόγελο για βα βγάλει φωτο με την κεραμέως?

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Οκτ 2022, 16:09

Eδώ θα πω καλό λόγο για την Κεραμέως ( φτου φτου). Πήγε το "μπουμπούκι" ο επαλίτης να κάνει φάση με την υπουργό και να πουλήσει "μούρη". Καλά του ξηγήθηκε.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Οκτ 2022, 16:18

Στύγιος έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:09
Eδώ θα πω καλό λόγο για την Κεραμέως ( φτου φτου). Πήγε το "μπουμπούκι" ο επαλίτης να κάνει φάση με την υπουργό και να πουλήσει "μούρη". Καλά του ξηγήθηκε.
Eδώ θα πω καλό λόγο για τον Στύγιος ( φτου φτου)

Δίκασες δίκαια :smt023
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Οκτ 2022, 16:21

Κι ελπίζω η Κεραμέως να κατάλαβε- έστω και κατ' ελάχιστον- τι βιώνουν οι καθηγητές θηριοδαμαστές των ΕΠΑΛ. Ας τους δώσει ένα συμβολικό επίδομα ανθυγιεινούς και επικινδύνου εργασίας (γω σε Γυμνάσιο είμαι) .

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Οκτ 2022, 16:46

George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
Η δική μου γνώμη είναι ότι τόσο η οικογένεια όσο και το σχολείο είναι δύο διαφορετικά πλαίσια, που είτε συγκλίνουν είτε συγκρούονται.

Όταν στο ένα από τα δύο πλαίσια πάει κάτι "λάθος", το παιδί βρίσκεται μεταξύ δύο εξ ίσου δυναμικών πυρών και αυτό τις περισσοτερες φορές δημιουργεί σύγχυση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Οκτ 2022, 16:47

Dorian έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:05
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:55


Να την λες.
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
τι θες να κάνει το σχολείο δηλαδή; ουτε τιμωρία δεν επιτρέπεται να επιβάλει.
Αυτό ειναι κατι που πρεπει να μας απασχολήσει.

Πως θα αναβαθμιστεί ο ρόλος του σχολείου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Οκτ 2022, 16:49

Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:05
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:55


Να την λες.
Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
Όχι μη με ευχαριστείς. όλες οι γνώμες πρέπει να λεγονται νομίζω. Η γνώμη σου είναι εσφαλμένη πιστέυω γιατί ο ρόλος του σχολείου δεν είναι να μάθει το σεβασμό. πεποίθηση είναι αυτό και την έχω και γω εκτός από σένα. Ούτε η οικογένεια ευθυνεται για το αν θα έχει το παιδί σεβασμό γενικά τη ζωή του. Σου προτείνω την πολιτική που επικρατεί σε μία χώρα.
Αν δεν μάθει το παιδί σεβασμό και άλλες αρχές από οικογένεια και σχολείο από που θα πρέπει να τις μάθει κατά τη γνώμη σου?

Η μήπως θεωρείς ότι αυτά είναι εγγενεις αρετές?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Οκτ 2022, 16:51

Sol έγραψε:
19 Οκτ 2022, 21:46
Παρατήρηση» σε έναν μαθητή από το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων που πήγε να βγάλει φωτογραφία μαζί της, ενώ φορούσε γυαλιά ηλίου, έκανε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, όταν επισκέφθηκε το σχολείο πριν από λίγες ημέρες.

Η Νίκη Κεραμέως παρευρέθηκε στα εγκαίνια του νέου κτιρίου του ΕΠΑΛ, το οποίο μεταστεγάστηκε και λειτουργεί στο πρώην Αθλητικό Πάρκο «Αποστόλης Καρακούσης».

Εκεί συνομίλησε με καθηγητές και μαθητές, αλλά και φωτογραφήθηκε μαζί τους, όπως φαίνεται στο βίντεο του trikalaola.gr.

Ωστόσο, ένας από τους μαθητές πήγε να φωτογραφηθεί με τη Νίκη Κεραμέως, φορώντας γυαλιά ηλίου και η υπουργός του είπε χαμογελώντας: «Όχι, όχι, χωρίς τα γυαλιά».

Ο μαθητής τότε έβαλε τα γυαλιά πάνω στο κεφάλι του με την υπουργό να επιμένει: «Βγάλε τα γυαλιά, βγάλε τα γυαλιά».

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/3969 ... -phyBHPHFs
Μια βλαμμενη αγαμητη θεουσα ειναι , τι περιμενες δλδ;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Οκτ 2022, 16:52

Στύγιος έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:09
Eδώ θα πω καλό λόγο για την Κεραμέως ( φτου φτου). Πήγε το "μπουμπούκι" ο επαλίτης να κάνει φάση με την υπουργό και να πουλήσει "μούρη". Καλά του ξηγήθηκε.
Μπραβο θεουσα .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22804
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Οκτ 2022, 16:54

Έπρεπε να τον αρχίσει στα βυζοσκαμπιλα, να επέλθει επιτέλους κάποια τάξις.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυταρχισμός Κεραμέως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Οκτ 2022, 16:57

George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:49
Someone έγραψε:
22 Οκτ 2022, 16:05
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2022, 15:56


Ευχαριστώ.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι το σχολείο και η οικογένεια δεν επιτελούν το ρόλο τους σήμερα με αποτέλεσμα τα φαινόμενα σηψης που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.
Όχι μη με ευχαριστείς. όλες οι γνώμες πρέπει να λεγονται νομίζω. Η γνώμη σου είναι εσφαλμένη πιστέυω γιατί ο ρόλος του σχολείου δεν είναι να μάθει το σεβασμό. πεποίθηση είναι αυτό και την έχω και γω εκτός από σένα. Ούτε η οικογένεια ευθυνεται για το αν θα έχει το παιδί σεβασμό γενικά τη ζωή του. Σου προτείνω την πολιτική που επικρατεί σε μία χώρα.
Αν δεν μάθει το παιδί σεβασμό και άλλες αρχές από οικογένεια και σχολείο από που θα πρέπει να τις μάθει κατά τη γνώμη σου?

Η μήπως θεωρείς ότι αυτά είναι εγγενεις αρετές?
Σαφώς και δεν είναι εγγενείς αρετές αλλά δυστυχώς άλλο γονείς και άλλο "σύλλογος γονέων". Μπορεί να έχω πέσει σε ατυχείς εξαιρέσεις (έτσι ως αισιόδοξη υπόθεση) αλλά κάπου έχω την αίσθηση ότι είναι ο κύριος εμπρηστικός μηχανισμός του ό,τι να' ναι που επικρατεί στην παιδεία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών