Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΑ;

Ναί
15
38%
Όχι
24
62%
 
Σύνολο ψήφων: 39

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Οκτ 2022, 23:36

ST48410 έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:59
Zelda έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:56
Beria έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:21
Ο τύπος που έπαιρνε δάνεια που έγραψε στο χιόνι εκβιάζει δανειολήπτες που καθυστερούν τις δόσεις τους

Επαναλάβατε μαζί μου
Αξιοποίηση ευκαιρίας λεγεται αυτο
Στυβει την πετρα
Μη δειτε αξιο και ικανο ανθρωπο, αμεσως να τον τραβηξετε στη μετριοτητα
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω εγώ δεν είναι το ηθικό μέρος του πράγματος. Είναι το τυπικό. Μπορεί κάποιος να θέτει μια εταιρεία ανενεργή, να χρωστάει τα κέρατά του, και να κάνει μπίζνες εισπράττοντας νόμιμα και τριγωνικά και από το δημόσιο; Μπορεί ταυτόχρονα να είναι χρόνια βουλευτής και να μην έχει ελεγχθεί ποτέ σοβαρά έστω από εκεί;
Οσον αφορά το νομικό μέρος, το ότι μιά εταιρεία είναι ανενεργή, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πληρώνει τις υποχρεώσεις της. Αυτές μπορεί να τις αποφύγει μόνο αν κηρυχθεί σε πτώχευση, οπότε κατάσχονται τα περιουσιακά της στοιχεία. Χρηματοοικονομική εταιρεία δεν πιστεύω να έχει αρκετά περιουσιακά στοιχεία, οπότε μάλλον καταπίπτουν οι προσωπικές εγγυήσεις εκείνου που εγγυήθηκε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Οκτ 2022, 23:44

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:27
Α, εντάξει. Αν το τι βγήκε πρώτο είναι το πρόβλημα δεν υπάρχει θέμα.
Το ότι βγήκε πρώτο και τεκμηριωμένο, δείχνει ότι πράγματι ισχύει. Τα υπόλοιπα τα ψάχνουμε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Οκτ 2022, 23:46

Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:36
ST48410 έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:59
Zelda έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:56
Αξιοποίηση ευκαιρίας λεγεται αυτο
Στυβει την πετρα
Μη δειτε αξιο και ικανο ανθρωπο, αμεσως να τον τραβηξετε στη μετριοτητα
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω εγώ δεν είναι το ηθικό μέρος του πράγματος. Είναι το τυπικό. Μπορεί κάποιος να θέτει μια εταιρεία ανενεργή, να χρωστάει τα κέρατά του, και να κάνει μπίζνες εισπράττοντας νόμιμα και τριγωνικά και από το δημόσιο; Μπορεί ταυτόχρονα να είναι χρόνια βουλευτής και να μην έχει ελεγχθεί ποτέ σοβαρά έστω από εκεί;
Οσον αφορά το νομικό μέρος, το ότι μιά εταιρεία είναι ανενεργή, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πληρώνει τις υποχρεώσεις της. Αυτές μπορεί να τις αποφύγει μόνο αν κηρυχθεί σε πτώχευση, οπότε κατάσχονται τα περιουσιακά της στοιχεία. Χρηματοοικονομική εταιρεία δεν πιστεύω να έχει αρκετά περιουσιακά στοιχεία, οπότε μάλλον καταπίπτουν οι προσωπικές εγγυήσεις εκείνου που εγγυήθηκε.
Εσύ (αν είδες τη συνέντευξη) τι πιστεύεις; Ότι είναι όλα νόμιμα όπως ισχυρίζεται ο ίδιος ή ότι κάποιοι και μάλιστα αρκετοί και σε πολλά πόστα έχουν κάνει τα στραβά μάτια για τις υποθέσεις του; Στο ένα θέμα δεν ήξερε, στο άλλο θεώρησε ότι επειδή δεν δόθηκε απάντηση επίσημα δεν τρέχει τίποτα κοκ. Αφήνει να εννοηθεί ότι έχει μιλήσει και με τον αρμόδιο υπουργό αλλά επειδή είναι κύριος δεν θέλει να πει τι ειπώθηκε και να τον εκθέσει. Εγώ αυτά τα ακούω ως χαζές δικαιολογίες.
Πως είναι δυνατόν να είσαι νομικός, να τίθεται ερώτημα στο κοινοβούλιο όπου κρίνεται η έδρα σου και να μην ψάχνεις το νόμο από μόνος σου; Και να λες αφού δεν δόθηκε απάντηση αρμοδίως όλα καλά;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Οκτ 2022, 23:54

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:34
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:30
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:54
Όχι, δεν το εξυπηρετούσε. Δες τρία πόθεν έσχες του στη σειρά και θα καταλάβεις ότι δεν τι εξυπηρετούσε.

Συνεχίζεις να υποστηρίζεις καμένο χαρτί.
Δεν υποστηρίζω. Εγώ είδα ότι ο Αρχέλαος αναπαρήγαγε κάτι του Πολάκη το οποίο εμφανώς δεν στέκει και αυτό σχολίασα. Απέχω από το να ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει κάνει ο Πάτσης.

Πάντως, τα πόθεν έσχες είναι όντως σημαντική πηγή, αρκεί να έχει πάρει ο ίδιος το δάνειο και όχι κάποια εταιρεία στην οποία αυτός απλώς να είναι στο ΔΣ. Τα έχεις πρόχειρα;
Το πήρε ο μπατζανάνκης του αν αυτό σε βολεύει. Το παρέθεσα, αλλά πολύ εύκολα μπορείς να το βρεις και μόνος σου. Όπως και τα προηγούμενα. Εκεί αναφέρονται τα όσα κακώς υποθέτεις.
Ναι, το είδα το πόθεν έσχες. Δεν είναι όμως αυτό το δάνειο. Εκείνο που ακούσθηκε είναι ότι πήρε 4 εκατομμύρια από την Τράπεζα Πειραιώς, ενώ αυτό είναι 1.000.000 και από μία μικρή ελβετική τράπεζα. Το είδος αυτό του δανείου με cash equivalent collaterals δεν απαιτεί αποπληρωμή του κεφαλαίου αλλά πληρωμή των τόκων και ίσως επιτρέπει και overdrafts. Είχα πάρει κι'εγώ ένα τέτοιο κάποτε.

Θα δώ και τι λέει το βίντεο.

Από το πόθεν έσχες του όμως άλλο μου έκανε εντύπωση: η περιουσία του δεν δικαιολογείται από τα εισοδήματά του.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Οκτ 2022, 00:00

Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:27
hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:53
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 21:38
Από εσένα ειδικά δεν περίμενα να τσιμπάς στα γραφόμενα του Πολάκη. Τι θα πεί "το δανειο εχει αποσβεστει απο την τραπεζα οπως δηλώνει ο ιδιος, αρα εχει αξια μηδεν!"; Υπόκεινται σε αποσβέσεις τα δάνεια;
Μόνο όταν ανήκουν σε κόμματα, σύμφωνα με την υπερασπιστική γραμμή Leporello.
Εσένα, τόσο σου κόβει, τόσα λες.
Καλό είναι να μάθεις πού μπαίνει κόμμα σε μια πρόταση πριν συνομιλήσεις μαζί μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 28 Οκτ 2022, 00:08

Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 21:38
Αρχέλαος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 20:58
Ο κ. Πολάκης. στην ανάρτησή του παρέθεσε το εξώδικο το οποίο εστάλη από τον δικηγόρο του Ανδρέα Πάτση προς μικροδανειολήπτη το 2021, μέσω του οποίου ασκούσε πιέσεις για να αποπληρωθεί οφειλή 17.500 ευρώ εντός 5 ημερών, όταν το δάνειο έχει αποσβεστεί από την τράπεζα, έχοντας μηδενική αξία.

"Στις φωτο που παραθέτω παρακάτω φαίνεται εξώδικη πρόσκληση δικιά σου, σταλμένη σε «άτυχο» μικρόδανειολήπτη από τον δικηγόρο σου, το 2021 και ενώ ΕΙΣΑΙ Βουλευτής, με την οποία ζητάς απο τον οφειλετη καρτας να πληρωσει 17.500 €, εντος 5 ημερων, οταν το δανειο εχει αποσβεστει απο την τραπεζα οπως δηλώνει ο ιδιος, αρα εχει αξια μηδεν!

Και σε ρωτάω… κι εσένα και την τράπεζα: Τι είσπραξες από αυτό (και από άλλα);;; Και τι πλήρωσες στην Τράπεζα ;;; ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ! Θα μας πει κανείς ή να ασχοληθούμε κι άλλο;", αναφέρει μεταξύ άλλων στην ανάρτησή του ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

https://www.news247.gr/politiki/skandal ... _term=Pos2
Από εσένα ειδικά δεν περίμενα να τσιμπάς στα γραφόμενα του Πολάκη. Τι θα πεί "το δανειο εχει αποσβεστει απο την τραπεζα οπως δηλώνει ο ιδιος, αρα εχει αξια μηδεν!"; Υπόκεινται σε αποσβέσεις τα δάνεια; Μήπως έχει αποπληρωθεί;

Τίποτα απ'όλα αυτά. Απλώς η τράπεζα έχει γράψει προβλέψεις γιά μη αποπληρωμή τής οφειλής και στα βιβλία της εμφανίζεται ίση με μηδέν. Αυτό γίνεται γιά ΟΛΑ τα κόκκινα δάνεια. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η απαίτηση έπαψε να ισχύει, απλώς ο δικαιούχος υπολογίζει ότι στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα. Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που οι τράπεζες πουλούν τα δικαιώματα είσπραξης των κόκκινων δανείων σε εισπρακτικές εταιρείες σε χαμηλό ποσοστό επί της ονομαστικής τους αξίας. Οτι τα περισσότερα από αυτά είναι αδύνατον να εισπραχθούν. Εχει πεθάνει ο δανειολήπτης χωρίς περιουσιακά στοιχεία, έχει πτωχεύσει η επιχείρηση κ.λ.π. Η εισπρακτική εταιρεία από την πλευρά της υπολογίζει ότι θα εισπράξει κάτι παραπάνω απ'οσα έδωσε και αφού αφαιρέσει τα έξοδα δικηγόρων κ.λ.π. που θα απαιτηθούν, θα έχει κάποιο κέρδος.

Το παράνομο στην υπόθεση Πάτση έγκειται το ότι υπάρχει ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του βουλευτή. Και βεβαίως, αν πήρε τα δικαιώματα φθηνότερα από άλλες εισπρακτικές εταιρείες λόγω τής ιδιότητάς του. Οχι στο ότι απαιτούσε την πληρωμή των υποχρεώσεων.
O Πολάκης κατά καιρούς πετάει διάφορα για το μαξιλάρι των δις ευρώ κλπ. εδώ πέρα όμως δεν πρόκειται για προσωπικές του τοποθετήσεις ούτε διεκδικεί προφανώς τον ορθό λόγο ο ίδιος.
Σημασία έχουν οι παραπομπές του.

Για να απαντήσω και στην άλλη παράθεση, αν άκουσα καλά, γιατί ήμουν στο αυτοκίνητο:
Τον ρωτoύν πόσα τελικά εισέπραξε δεν απαντά. Τον ρωτούν αν εξόφλησε το δάνειο που πήρε και λέει μεγάλο μέρος. Αλλά η εταιρεία είσπραξης έκλεισε. Τον ξαναρωτούν πως θα αποπληρώσει το δάνειο αφού έκλεισε η εταιρεία είσπραξης και απαντά προφανώς δε θα αποπληρωθεί.

Κατά τα άλλα εκτιμώ γενικότερα τις τοποθετήσεις σου και τη γνώμη σου.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Οκτ 2022, 00:33

ST48410 έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:55
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:29
Beria έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:21
Ο τύπος που έπαιρνε δάνεια που έγραψε στο χιόνι εκβιάζει δανειολήπτες που καθυστερούν τις δόσεις τους

Επαναλάβατε μαζί μου
Οντως δεν εξυπηρετούσε το δάνειό του;
Μετά το 4:30.

То είδα τελικώς το βίντεο. Τα συμπεράσματά μου:
- Η ανόητη φρασεολογία γιά τα "αποσβεσμένα και διαγραμμένα δάνεια" που χρησιμοποίησε ο Πολάκης, προέρχεται από τον Πάτση. Τα δάνεια όμως δεν αποσβένυνται και διαγράφονται μόνο κατόπιν συμφωνίας.
- Αυτός που είναι δικηγόρος δεν μπορεί να συντάξει και να παρουσιάσει την θέση του με λογικό ειρμό. Αν τέτοια λέει και στο δικαστήριο, θα είναι μεγάλος χασοδίκης.
- Γιά το δάνειο των 4.300.000 δεν απαντάει επί τής ουσίας. Ούτε τι εγγυήσεις δόθηκαν λέει, ούτε αν αποπληρώθηκε. Σε κάποια φάση λέει ότι μόνο μία αγορά κόκκινου δανείου επιχειρήθηκε και τα υπόλοιπα χρήματα επιστράφηκαν στην τράπεζα. Μετά λέει ότι το δάνειο αποπληρώθηκε σε μεγάλο βαθμό, αλλά ότι η εταιρεία βρίσκεται σε αδράνεια και το υπόλοιπο δεν θα αποπληρωθεί. Στο σημείο αυτό που είναι το σπουδαιότερο απ'όλα, δεν είδα τους δημοσιογράφους να τον πιέσουν να διευκρινίσει.
- Γιά την υπόθεση των ΕΛΤΑ με την βελγική δικηγορική εταιρεία, δεν κατάλαβα τι αφορούσε. Αν ήταν απλώς συμβουλευτική ή υπέρ των ΕΛΤΑ, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα να ήταν και ο Πάτσης με την σειρά του σύμβουλος τής βέλγικης εταιρείας. Αν ήταν κατά του Δημοσίου ασφαλώς υπάρχει θέμα.

Τελικό συμπέρασμα: όντως φαίνεται ότι ο τύπος κρύβει κι'άλλα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2022, 00:39

Leporello έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:33
Τελικό συμπέρασμα: όντως φαίνεται ότι ο τύπος κρύβει κι'άλλα.
Εγώ που είμαι άσχετος στα χρηματοοικονομικά, δέχομαι για χάρη της συζήτησης πως ό,τι έγινε, το έκανε με νόμιμο τρόπο, όπως ισχυρίζεται. Με τίποτα όμως δεν μπορώ να δεχθώ ότι έφεραν το θέμα του στη βουλή και δεν αναρωτήθηκε ο ίδιος αν υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά δέχθηκε ότι για να μην έχει δοθεί αρμόδια απάντηση, όλα θα πρέπει να είναι καλά.

Δικό μου συμπέρασμα: μας κοροϊδεύει κατάμουτρα.

ΥΓ. Δεν είναι το πρόβλημά μου τύποι σαν αυτόν. Και άλλοι με ανάλογες γνώσεις και γνωριμίες θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Κάτι πρέπει να κάνουμε για να μην τους δίνεται η ευκαιρία.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Οκτ 2022, 00:40

Αρχέλαος έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:08
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 21:38
Αρχέλαος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 20:58
Ο κ. Πολάκης. στην ανάρτησή του παρέθεσε το εξώδικο το οποίο εστάλη από τον δικηγόρο του Ανδρέα Πάτση προς μικροδανειολήπτη το 2021, μέσω του οποίου ασκούσε πιέσεις για να αποπληρωθεί οφειλή 17.500 ευρώ εντός 5 ημερών, όταν το δάνειο έχει αποσβεστεί από την τράπεζα, έχοντας μηδενική αξία.

"Στις φωτο που παραθέτω παρακάτω φαίνεται εξώδικη πρόσκληση δικιά σου, σταλμένη σε «άτυχο» μικρόδανειολήπτη από τον δικηγόρο σου, το 2021 και ενώ ΕΙΣΑΙ Βουλευτής, με την οποία ζητάς απο τον οφειλετη καρτας να πληρωσει 17.500 €, εντος 5 ημερων, οταν το δανειο εχει αποσβεστει απο την τραπεζα οπως δηλώνει ο ιδιος, αρα εχει αξια μηδεν!

Και σε ρωτάω… κι εσένα και την τράπεζα: Τι είσπραξες από αυτό (και από άλλα);;; Και τι πλήρωσες στην Τράπεζα ;;; ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ! Θα μας πει κανείς ή να ασχοληθούμε κι άλλο;", αναφέρει μεταξύ άλλων στην ανάρτησή του ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

https://www.news247.gr/politiki/skandal ... _term=Pos2
Από εσένα ειδικά δεν περίμενα να τσιμπάς στα γραφόμενα του Πολάκη. Τι θα πεί "το δανειο εχει αποσβεστει απο την τραπεζα οπως δηλώνει ο ιδιος, αρα εχει αξια μηδεν!"; Υπόκεινται σε αποσβέσεις τα δάνεια; Μήπως έχει αποπληρωθεί;

Τίποτα απ'όλα αυτά. Απλώς η τράπεζα έχει γράψει προβλέψεις γιά μη αποπληρωμή τής οφειλής και στα βιβλία της εμφανίζεται ίση με μηδέν. Αυτό γίνεται γιά ΟΛΑ τα κόκκινα δάνεια. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η απαίτηση έπαψε να ισχύει, απλώς ο δικαιούχος υπολογίζει ότι στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα. Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που οι τράπεζες πουλούν τα δικαιώματα είσπραξης των κόκκινων δανείων σε εισπρακτικές εταιρείες σε χαμηλό ποσοστό επί της ονομαστικής τους αξίας. Οτι τα περισσότερα από αυτά είναι αδύνατον να εισπραχθούν. Εχει πεθάνει ο δανειολήπτης χωρίς περιουσιακά στοιχεία, έχει πτωχεύσει η επιχείρηση κ.λ.π. Η εισπρακτική εταιρεία από την πλευρά της υπολογίζει ότι θα εισπράξει κάτι παραπάνω απ'οσα έδωσε και αφού αφαιρέσει τα έξοδα δικηγόρων κ.λ.π. που θα απαιτηθούν, θα έχει κάποιο κέρδος.

Το παράνομο στην υπόθεση Πάτση έγκειται το ότι υπάρχει ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του βουλευτή. Και βεβαίως, αν πήρε τα δικαιώματα φθηνότερα από άλλες εισπρακτικές εταιρείες λόγω τής ιδιότητάς του. Οχι στο ότι απαιτούσε την πληρωμή των υποχρεώσεων.
O Πολάκης κατά καιρούς πετάει διάφορα για το μαξιλάρι των δις ευρώ κλπ. εδώ πέρα όμως δεν πρόκειται για προσωπικές του τοποθετήσεις ούτε διεκδικεί προφανώς τον ορθό λόγο ο ίδιος.
Σημασία έχουν οι παραπομπές του.

Για να απαντήσω και στην άλλη παράθεση, αν άκουσα καλά, γιατί ήμουν στο αυτοκίνητο:
Τον ρωτoύν πόσα τελικά εισέπραξε δεν απαντά. Τον ρωτούν αν εξόφλησε το δάνειο που πήρε και λέει μεγάλο μέρος. Αλλά η εταιρεία είσπραξης έκλεισε. Τον ξαναρωτούν πως θα αποπληρώσει το δάνειο αφού έκλεισε η εταιρεία είσπραξης και απαντά προφανώς δε θα αποπληρωθεί.

Κατά τα άλλα εκτιμώ γενικότερα τις τοποθετήσεις σου και τη γνώμη σου.
Ναι, έχεις δίκιο, την παπαριά γιά τα απσβεσθέντα δάνεια ο Πάτσης την ξεστόμισε πρώτα και όχι ο Πολάκης, όπως φαίνεται στο βίντεο που μόλις είδα. Πάντως η εισπρακτική εταιρεία (ακριβέστερα λέγεται εταιρεία ειδικού σκοπού, καθώς οι εισπρακτικές εταιρείες απλώς παρέχουν υπηρεσίες) δεν έκλεισε αλλά είναι σε αδράνεια και ότι επιχείρησε μόνο μία πράξη. Το φυσιολογικό είναι αφού το project απέτυχε, το δάνειο να επιστρεφόταν αμέσως στην τράπεζα γιά να μη χρεώνεται τόκους, πράγμα που το είπε σε μιά στιγμή ο Πάτσης, αλλά αμέσως μετά το αναίρεσε. Η ασάφειά του είναι που με κάνει τώρα να σκεφτώ τα χειρότερα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Οκτ 2022, 00:41

hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:00
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:27
hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2022, 22:53
Μόνο όταν ανήκουν σε κόμματα, σύμφωνα με την υπερασπιστική γραμμή Leporello.
Εσένα, τόσο σου κόβει, τόσα λες.
Καλό είναι να μάθεις πού μπαίνει κόμμα σε μια πρόταση πριν συνομιλήσεις μαζί μου.
Ενδεχομένως γιά τα κόμματα να είσαι καλός. Γιά όλα τ'άλλα, απ'ό,τι βλέπω .....
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Οκτ 2022, 01:23

Νέα στοιχεία: η υπ'όψιν εταιρεία τυπικά φέρεται σαν ενεργή, ωστόσο ποτέ δεν δημοσίευσε ισολογισμό, ούτε καμμία άλλη πράξη πλην τής εκλογής ΔΣ. Εν τω μεταξύ, οι θητείες των μελών του ΔΣ έχουν λήξει από 31/12/2021 και δεν έχουν ανανεωθεί.
https://www.businessregistry.gr/publici ... 4457101000
Μου δημιουργείται μιά υποψία γιά το τι πραγματικά συνέβη, αλλά θα πρέπει να την δώ περισσότερο την υπόθεση αύριο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Οκτ 2022, 11:34

Leporello έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:41
hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:00
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 23:27
Εσένα, τόσο σου κόβει, τόσα λες.
Καλό είναι να μάθεις πού μπαίνει κόμμα σε μια πρόταση πριν συνομιλήσεις μαζί μου.
Ενδεχομένως γιά τα κόμματα να είσαι καλός. Γιά όλα τ'άλλα, απ'ό,τι βλέπω .....
Κι εσύ είσαι μια χαρά σε ό,τι δεν αφορά κόμματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 28 Οκτ 2022, 14:03

hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2022, 11:34
Leporello έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:41
hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2022, 00:00
Καλό είναι να μάθεις πού μπαίνει κόμμα σε μια πρόταση πριν συνομιλήσεις μαζί μου.
Ενδεχομένως γιά τα κόμματα να είσαι καλός. Γιά όλα τ'άλλα, απ'ό,τι βλέπω .....
Κι εσύ είσαι μια χαρά σε ό,τι δεν αφορά κόμματα.
Είχε πάει ο επιθεωρητής σε γυμνάσιο και ο φιλόλογος καθηγητής έλεγε στου μαθητές για τη σημασία που έχει το κόμμα. Έγραψε παράδειγμα στον πίνακα, "Ο καθηγητής είπε, ο επιθεωρητής είναι γάιδαρος". Παρενέβη ο επιθεωρητής και λέει στα παιδιά ότι πράγματι παίζει ρόλο για το νόημα της πρότασης και άλλαξε τα κόμματα στην πρόταση που ήταν στον πίνακα κάνοντάς την "Ο καθηγητής, είπε ο επιθεωρητής, είναι γάιδαρος".


Άβαταρ μέλους
La Bourgeoisie
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: 17 Μαρ 2021, 09:43

Re: Παύλος Πολάκης: Εταιρεία βουλευτή της ΝΔ αγόρασε 63.000.000 δάνεια της Πειραιώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από La Bourgeoisie » 02 Νοέμ 2022, 06:53

Ενας πολιτης ΠΑΤΣΗΣ χρωσταει ενοικια, Εφκα, δανεια , προφανως ειναι Τειρασια κ ομως η τραπεζα πειραιως του δινει δανεια 4 εκατ ευρω την ιδια χρονια που φαινεται μαλιστα να εχει εισοδηματα κοντα στα 20 χιλ ευρω μολις...ΓΙΑΤΙ ??????

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών