Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Rudiche
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 11 Ιουν 2018, 16:51

Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rudiche » 01 Νοέμ 2022, 10:11

Βλέπουμε τα εργατικά δικαιώματα να συρρικνώνονται λόγω των διεθνών συγκυριών και θέλουμε η κυβέρνηση άλλη μια φορά να ανακουφίσει τους εργαζόμενους.

Αν και η αναστολή της παραγωγικής διαδικασίας της χώρας είναι κάτι ζημιογόνο, οι εργαζόμενοι τώρα διεκδικούν τα αυτονόητα για να αντιμετωπίσουν την ακρίβεια και την ενεργειακή κρίση.


ΕΜΠΡΟΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ


κορωνιός
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 00:52

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορωνιός » 02 Νοέμ 2022, 01:47

Rudiche έγραψε:
01 Νοέμ 2022, 10:11
Βλέπουμε τα εργατικά δικαιώματα να συρρικνώνονται λόγω των διεθνών συγκυριών και θέλουμε η κυβέρνηση άλλη μια φορά να ανακουφίσει τους εργαζόμενους.

Αν και η αναστολή της παραγωγικής διαδικασίας της χώρας είναι κάτι ζημιογόνο, οι εργαζόμενοι τώρα διεκδικούν τα αυτονόητα για να αντιμετωπίσουν την ακρίβεια και την ενεργειακή κρίση.


ΕΜΠΡΟΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
Δεν υπάρχει συνδικαλισμός στην Ελλάδα, οπότε δεν υπάρχουν και αιτήματα των εργαζομένων.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Νοέμ 2022, 01:50

Tι εγινε ηπιαμε ολο το αιμα των Γκριζων Λυκων και αλλαξαμε τροπαρι?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Νοέμ 2022, 02:24

...η κυβέρνηση άλλη μια φορά να ανακουφίσει τους εργαζόμενους... = Να πληρωσω εγω τον καθε κοπριτη τεμπελη συνδικαλιστη της ΛΑΡΚΟ αντι να δωσω τα χρηματα μου στα παιδια μου.

Οχι κυριοι. Τα νησια εχουν 50000 διαθεσιμες θεσεις εργασιας. Να πατε εκει να δουλεψετε να δειτε πως βγαινει το χρημα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 02 Νοέμ 2022, 02:26

Unique έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 02:24
...η κυβέρνηση άλλη μια φορά να ανακουφίσει τους εργαζόμενους... = Να πληρωσω εγω τον καθε κοπριτη τεμπελη συνδικαλιστη της ΛΑΡΚΟ αντι να δωσω τα χρηματα μου στα παιδια μου.

Οχι κυριοι. Τα νησια εχουν 50000 διαθεσιμες θεσεις εργασιας. Να πατε εκει να δουλεψετε να δειτε πως βγαινει το χρημα.
καλή βάρδια φίλε, υπομονή
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Νοέμ 2022, 02:31

Η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων μόνο επιδείνωση έφερε στο επίπεδο ζωής των εργαζομένων.

Είναι αναγκαίος ο συνδικαλισμός για να υπάρξει ισορροπιά δυνάμεων στους χώρους εργασίας. Και δεν μιλάω φυσικά για τους κρατικοδίαιτους εργατοπατέρες του δημοσίου αλλά για τον ιδιωτικό τομέα.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Νοέμ 2022, 02:31

Ανέστης_35 έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 02:26
Unique έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 02:24
...η κυβέρνηση άλλη μια φορά να ανακουφίσει τους εργαζόμενους... = Να πληρωσω εγω τον καθε κοπριτη τεμπελη συνδικαλιστη της ΛΑΡΚΟ αντι να δωσω τα χρηματα μου στα παιδια μου.

Οχι κυριοι. Τα νησια εχουν 50000 διαθεσιμες θεσεις εργασιας. Να πατε εκει να δουλεψετε να δειτε πως βγαινει το χρημα.
καλή βάρδια φίλε, υπομονή
Μα τι να κανω φιλε μου?? Εδω κοντευουμε να στειλουμε ανθρωπους στον Αρη και στη χωρα μας υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι με στυλιαρια και παρελασεις θα αυξηθει ο μισθος τους... :smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Unique την 02 Νοέμ 2022, 02:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Εμπρός για ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Νοέμ 2022, 02:35

έργο_μακέτο έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 02:31
Η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων μόνο επιδείνωση έφερε στο επίπεδο ζωής των εργαζομένων.

Είναι αναγκαίος ο συνδικαλισμός για να υπάρξει ισορροπιά δυνάμεων στους χώρους εργασίας. Και δεν μιλάω φυσικά για τους κρατικοδίαιτους εργατοπατέρες του δημοσίου αλλά για τον ιδιωτικό τομέα.
Ο Τζημερος εχει πει το εξης

"Πώς παίρνεις μια διαλυμένη, χρεοκοπημένη χώρα και την κάνεις πύραυλο ανάπτυξης. Το μυστικό λέγεται "συντριβή του κρατικού συνδικαλισμού". Με τους εργατοπατέρες - τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας να κάνουν κουμάντο, ανάπτυξη δεν έρχεται"
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών