γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19776
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Νοέμ 2022, 18:20

Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:17
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:11
Έλα ντε! Εγώ έχω κοντά 4 σούπερ μάρκετ (εντάξει, το ένα είναι κυρίως κρεάτων) και όλοι οι υπάλληλοι είναι Έλληνες εκτός από αυτό των κρεάτων που έχει και 2 Αλβανούς μέσα. Αναρωτιέμαι που μένει η Νίκη, υπάρχει Μονακό της Κρήτης;
Μην μας πουλάτε φούμαρα έμεινα Άθηνα . έρχομαι Αθήνα και ξέρω.
Ακόμα και στα σούπερμαρκετ η προισταμένη ταμείων , η διευθύντρια , ο υπέυθυνος αποθήκης και παραλαβών μέχρι εκεί είναι Έλληνες.
Οι ταμίες , ράφια , κ.λ.π. ξένοι που μιλάνε όμως όλοι Ελληνικά.
Οι προμηθευτές στέλνουν παραγελλειολήπτες ξένους που ελέγχουν τα ράφια.
Χριστούγεννα πέρσι στο σούπερμάρκετ ο παραγγελιολήπτης με τη κοπέλλα στα ταμία μιλούσαν αρκετή ώρα στα Αλβανικά σηκώθηκε αυτή και μίλησε κάτι στην διευθύντρια στα Ελληνικά κάτι είπε αυτή , και η κοπέλα συνέχισε στα Αλβανικά μαζί του, και έγώ περίμενα να τελειώσουν για να έλθει ξανά να συνεχίσει το κτύπημα.
Καλά...

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Νοέμ 2022, 18:22

ik_90 έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:10
Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:07
Επιμένω γράψετε μου ποιούς εννοείτε λαικούς ανθρώπους.
Μήπως αυτούς που τραγουδάνε η ακούνε λαικά τραγούδια; :smt005:
Θα μας τρελάνετε εδω μέσα.
Κάτσε ρε παιδί μου, εσύ δηλαδή δεν γνωρίζεις καν λαϊκούς ανθρώπους; Εμένα πχ οι γονείς μου δουλεύουν σαν υπάλληλοι και παίρνουν τον βασικό μισθό, δεν έχουν ακαδημαϊκή μόρφωση και άλλα πολλά. Λαϊκοί άνθρωποι δεν είναι αυτοί; Δεν ξες τέτοιους ανθρώπους;
Είπα συγκεκριμένα πράγματα.

Οι περισσότεροι λαικοί είναι ξένοι και Έλληνες ρομά.
Λίγοι είναι οι Έλληνες που δεν είναι ρομά.
Ένας λαικός για να τον ψηφίσουν θα τον ψηφίσουν φυσικά οι περισσότεροι που είναι ξένοι.
Σίγουρα στο μέλλον θα δείτε Αλβανούς να μπαίνουν στην Βουλή και Πακιστανούς.
Απλά βιάζεστε.
Μην βιάζεστε θα το δείτε κοντός ψαλμός αλληλούλια.
Σίγουρα όλοι αυτοί δεν θα ψηφίσουν έναν από τους Έλληνες λαικούς.
Δικό τους θα ψηφίσουν.
Τι δεν καταλαβαίνετε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Niki την 04 Νοέμ 2022, 18:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 04 Νοέμ 2022, 18:22

Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:17
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:50


Καλά, δεν έχετε καθόλου κτηνοτρόφους, ταβερνιάρηδες, αγρότες, ψαράδες στην Κρήτη;

Η Σίλικον Βάλεϊ της Ελλάδας είναι;
Έλα ντε! Εγώ έχω κοντά 4 σούπερ μάρκετ (εντάξει, το ένα είναι κυρίως κρεάτων) και όλοι οι υπάλληλοι είναι Έλληνες εκτός από αυτό των κρεάτων που έχει και 2 Αλβανούς μέσα. Αναρωτιέμαι που μένει η Νίκη, υπάρχει Μονακό της Κρήτης;
Μην μας πουλάτε φούμαρα έμεινα Άθηνα . έρχομαι Αθήνα και ξέρω.
Ακόμα και στα σούπερμαρκετ η προισταμένη ταμείων , η διευθύντρια , ο υπέυθυνος αποθήκης και παραλαβών μέχρι εκεί είναι Έλληνες.
Οι ταμίες , ράφια , κ.λ.π. ξένοι που μιλάνε όμως όλοι Ελληνικά.
Έχω έναν φίλο που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ, είναι στα ράφια αυτός. Τόσα χρόνια μου έλεγε ότι είναι Έλληνας ο μαλάκας :011:
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70090
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Νοέμ 2022, 18:25

Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:22

Τι δεν καταλαβαίνετε;
Τα πάντα, είμεθα λαϊκοί αθρώποι και δεν πιάνουμε τα δύσκολα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21448
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Νοέμ 2022, 18:25

ik_90 έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:22
Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:17
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:11


Έλα ντε! Εγώ έχω κοντά 4 σούπερ μάρκετ (εντάξει, το ένα είναι κυρίως κρεάτων) και όλοι οι υπάλληλοι είναι Έλληνες εκτός από αυτό των κρεάτων που έχει και 2 Αλβανούς μέσα. Αναρωτιέμαι που μένει η Νίκη, υπάρχει Μονακό της Κρήτης;
Μην μας πουλάτε φούμαρα έμεινα Άθηνα . έρχομαι Αθήνα και ξέρω.
Ακόμα και στα σούπερμαρκετ η προισταμένη ταμείων , η διευθύντρια , ο υπέυθυνος αποθήκης και παραλαβών μέχρι εκεί είναι Έλληνες.
Οι ταμίες , ράφια , κ.λ.π. ξένοι που μιλάνε όμως όλοι Ελληνικά.
Έχω έναν φίλο που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ, είναι στα ράφια αυτός. Τόσα χρόνια μου έλεγε ότι είναι Έλληνας ο μαλάκας :011:
:lol:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21448
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Νοέμ 2022, 18:28

Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:50
Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:00
Οι Έλληνες που ξέρω γύρω μου.
Είναι στρατιωτικοί μόνιμοι , εκπαιδευτικοί, τραπεζικοί , δημόσιοι υπάλληλοι , δημοτικοί υπάλληλοι,πολιτικοί. καλλιτέχνες.
Αυτούς ξέρω οι υπόλοιποι είναι νεαροί φοιτητές/τριες ή μαθητές/τριες.
Καλά, δεν έχετε καθόλου κτηνοτρόφους, ταβερνιάρηδες, αγρότες, ψαράδες στην Κρήτη;

Η Σίλικον Βάλεϊ της Ελλάδας είναι;
Οι κτηνοτρόφοι έχουν εισοδήματα πάνω από 250.000 ευρώ ο μικρότερος.
Δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω λαικό.
Οι αγρότες μόνο από επιδοτήσεις δεν πέφτουν κάτω από 80.000 και έχουν παράλληλα και εισοδήματα από μαγαζιά κ.λ.π.
Οι ταβερνιάρηδες πληρώνουν μόνο σε μισθούς σε ξένους το λιγότερο σε μια σαιζόν 120.000 σε μισθούς.
Οι ψαράδες ο πατέρας μου είναι ψαράς έχουμε μόνο τους καπετάνιους Έλληνες οι υπόλοιποι είναι Αιγύπτιοι.
Ο μελισσοκόμος παίρνει επιδότηση , δουλεύει στην πυροσβεστική το καλοκαίρι , παίρνει επιδότηση και σαν κτηνοτρόφος έχει τυροκομείο , και το τρύγισμα στα μελίσσια το κάνουν ξένοι τα πρόβατα τα προσέχουν ξένοι. το άρμεγμα ξένοι.
Μην μου πείτε ότι αυτός είναι λαικός.
Μην τα λέτε αυτά όμως σαν να είναι στην Κρήτη μόνο το πρόβλημα.
Η φίλη μου στα Τρίκαλα τα ίδια μου λέει.
Πείτε μου ποιους εννοείτε λαικούς.
αυτός ο άνθρωπος είναι ένα κλασικό παράδειγμα καθημερινού απλού ανθρώπου που μοχθεί για το μεροκάματο

αυτός θα μπορούσε πιστεύεις να βγει βουλευτής; είχαμε ποτέ στην βουλή έναν άνθρωπο σαν αυτόν;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12815
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Νοέμ 2022, 18:29

Έχετε την παραμικρή αμφιβολία ότι αν το κόμμα κατεβάσει π.χ. για υποψήφιο μια μούμια δεν θα την ψηφίσουν πάλι;

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Νοέμ 2022, 18:38

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:28
Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:50


Καλά, δεν έχετε καθόλου κτηνοτρόφους, ταβερνιάρηδες, αγρότες, ψαράδες στην Κρήτη;

Η Σίλικον Βάλεϊ της Ελλάδας είναι;
Οι κτηνοτρόφοι έχουν εισοδήματα πάνω από 250.000 ευρώ ο μικρότερος.
Δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω λαικό.
Οι αγρότες μόνο από επιδοτήσεις δεν πέφτουν κάτω από 80.000 και έχουν παράλληλα και εισοδήματα από μαγαζιά κ.λ.π.
Οι ταβερνιάρηδες πληρώνουν μόνο σε μισθούς σε ξένους το λιγότερο σε μια σαιζόν 120.000 σε μισθούς.
Οι ψαράδες ο πατέρας μου είναι ψαράς έχουμε μόνο τους καπετάνιους Έλληνες οι υπόλοιποι είναι Αιγύπτιοι.
Ο μελισσοκόμος παίρνει επιδότηση , δουλεύει στην πυροσβεστική το καλοκαίρι , παίρνει επιδότηση και σαν κτηνοτρόφος έχει τυροκομείο , και το τρύγισμα στα μελίσσια το κάνουν ξένοι τα πρόβατα τα προσέχουν ξένοι. το άρμεγμα ξένοι.
Μην μου πείτε ότι αυτός είναι λαικός.
Μην τα λέτε αυτά όμως σαν να είναι στην Κρήτη μόνο το πρόβλημα.
Η φίλη μου στα Τρίκαλα τα ίδια μου λέει.
Πείτε μου ποιους εννοείτε λαικούς.
αυτός ο άνθρωπος είναι ένα κλασικό παράδειγμα καθημερινού απλού ανθρώπου που μοχθεί για το μεροκάματο

αυτός θα μπορούσε πιστεύεις να βγει βουλευτής; είχαμε ποτέ στην βουλή έναν άνθρωπο σαν αυτόν;
Εντάξει ρε παιδιά υπάρχουν και Έλληνες που παλεύουν.
Αλλά είναι πολύ λίγοι.
Σίγουρα οι πολλοί λαικοί είναι ξένοι οι οποίοι όταν θα δικαιούνται να ψηφίσουν θα ψηφίσουν δικό τους.

Τρίτη φορά που το γράφω.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Νοέμ 2022, 18:47

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 15:55
εννοώ πως αν δούμε διαχρονικά τους βουλευτές είναι κατά 99% όλοι δικηγόροι, γιατροί, επιχειρηματίες, μηχανικοί, καθηγητές, κτλ
θεωρητικά κυβερνά ο λαός αλλά στη πράξη μόνο μια "αριστοκρατία"/ελιτ βρίσκεται στην εξουσία
ποτέ δεν είδα/άκουσα για βουλευτή ξέρω 'γω αποθηκάριο, υπάλληλο σούπερ μάρκετ, σκουπιδιάρη, ηλεκτρολόγο, ψιλικατζή, αγρότη, ταξιτζή και πάει λέγοντας
αν κάποιος χωρίς σπουδές και σταδιοδρομία σε κάποιο "υψηλό" κλάδο, ζητήσει από το κόμμα στο οποίο ανήκει να κατέβει στις εκλογές δεν του το επιτρέπουν;
είναι οι σπουδές απαραίτητο προσόν για να γίνεις βουλευτής; και αν ναι, γιατί; η εμπειρία στους χώρους εργασίας, όποιοι και αν είναι αυτοί, δεν μετράει ως το κυριότερο προσόν;
Μια γρήγορη και απλή απάντηση είναι ότι δεν έχουν τα λεφτά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Νοέμ 2022, 18:52

Στην τοπική αυτοδιοίκηση παίζουν πολλοί λαϊκοί άνθρωποι πάντως.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70090
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Νοέμ 2022, 18:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:52
Στην τοπική αυτοδιοίκηση παίζουν πολλοί λαϊκοί άνθρωποι πάντως.
Ακριβώς επειδή στα τοπικά οι άνθρωποι ψηφίζουν γνωστούς, είναι υπερκομματικές εκλογές.

Στις βουλευτικές, ψηφίζουν κομματικά και ως βουλευτές επώνυμα παιδιά (ηθοποιούς, αθλητές, δημοσιογράφους κλπ) χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις σπουδές τους.

Ούτως ή άλλως στην εποχή των σοσιαλμήντια, τα έξοδα για εκλογικό υλικό, αφίσες κλπ δεν προσφέρουν πλέον κάτι, οι ακόλουθοι μετράνε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Νοέμ 2022, 19:03

Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:17
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 17:50


Καλά, δεν έχετε καθόλου κτηνοτρόφους, ταβερνιάρηδες, αγρότες, ψαράδες στην Κρήτη;

Η Σίλικον Βάλεϊ της Ελλάδας είναι;
Έλα ντε! Εγώ έχω κοντά 4 σούπερ μάρκετ (εντάξει, το ένα είναι κυρίως κρεάτων) και όλοι οι υπάλληλοι είναι Έλληνες εκτός από αυτό των κρεάτων που έχει και 2 Αλβανούς μέσα. Αναρωτιέμαι που μένει η Νίκη, υπάρχει Μονακό της Κρήτης;
Μην μας πουλάτε φούμαρα έμεινα Άθηνα . έρχομαι Αθήνα και ξέρω.
Ακόμα και στα σούπερμαρκετ η προισταμένη ταμείων , η διευθύντρια , ο υπέυθυνος αποθήκης και παραλαβών μέχρι εκεί είναι Έλληνες.
Οι ταμίες , ράφια , κ.λ.π. ξένοι που μιλάνε όμως όλοι Ελληνικά.
Οι προμηθευτές στέλνουν παραγελλειολήπτες ξένους που ελέγχουν τα ράφια.
Χριστούγεννα πέρσι στο σούπερμάρκετ ο παραγγελιολήπτης με τη κοπέλλα στα ταμία μιλούσαν αρκετή ώρα στα Αλβανικά σηκώθηκε αυτή και μίλησε κάτι στην διευθύντρια στα Ελληνικά κάτι είπε αυτή , και η κοπέλα συνέχισε στα Αλβανικά μαζί του, και έγώ περίμενα να τελειώσουν για να έλθει ξανά να συνεχίσει το κτύπημα.
με προχειρα μαθηματικα βγαινει να εχουμε κοντα 50.000.000 ξενους στην ελλαδα, και οι ντοπιοι να την περναμε πασαδες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 04 Νοέμ 2022, 19:08

Οι περισσότεροι πολιτικοί προκύπτουν μέσα από τις φοιτητικές νεολαίες που δρουν στα πανεπιστήμια ή είναι παιδιά
πολιτικών/επιχειρηματιών που γυρνούν από το εξωτερικό με το τάδε πτυχίο της δείνα σχολής. Μιλώντας για σχολές
υπάρχουν εκείνες όπως η Νομική ή οι οικονομικές που προσφέρουν στους επίδοξους πολιτικούς τα εφόδια για να
καταλάβουν καλύτερα το πως λειτουργούν η Οικονομία ή η Πολιτεία. Ένας νομικάριος ή ένας απόφοιτος σχολής Μάνατζμεντ
έχουν στη θεωρία τουλάχιστον περισσότερα γνωστικά εργαλεία στη διάθεσή τους ακόμα και σε σχέση με έναν απόφοιτο Ιατρικής ή Πολυτεχνείου
πριν γίνουν πολιτικοί.

Τέλος, πρέπει να έχουμε υπόψη μας πως η πολιτική από κάποιο σημείο και μετά έχει τρέξιμο(εκδηλώσεις, συνεδριάσεις κλπ). Ένας πολιτικός γενικά θα πρέπει να ρυθμίσει το χρόνο του ώστε να πηγαίνει στις διάφορες πολιτικές δραστηριότητες παράλληλα σχεδόν με τη δουλειά του. Αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο για κάποιον που ασκεί χειρωνακτική εργασία, οι γραφιάδες από την άλλη μπορούν ειδικά όταν είναι επιχειρηματίες/ελεύθεροι επαγγελματίες/δημόσιοι υπάλληλοι να ρυθμίσουν το χρόνο τους πιό εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Νοέμ 2022, 19:52

Ασέβαστος έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 19:03
Niki έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:17
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 18:11


Έλα ντε! Εγώ έχω κοντά 4 σούπερ μάρκετ (εντάξει, το ένα είναι κυρίως κρεάτων) και όλοι οι υπάλληλοι είναι Έλληνες εκτός από αυτό των κρεάτων που έχει και 2 Αλβανούς μέσα. Αναρωτιέμαι που μένει η Νίκη, υπάρχει Μονακό της Κρήτης;
Μην μας πουλάτε φούμαρα έμεινα Άθηνα . έρχομαι Αθήνα και ξέρω.
Ακόμα και στα σούπερμαρκετ η προισταμένη ταμείων , η διευθύντρια , ο υπέυθυνος αποθήκης και παραλαβών μέχρι εκεί είναι Έλληνες.
Οι ταμίες , ράφια , κ.λ.π. ξένοι που μιλάνε όμως όλοι Ελληνικά.
Οι προμηθευτές στέλνουν παραγελλειολήπτες ξένους που ελέγχουν τα ράφια.
Χριστούγεννα πέρσι στο σούπερμάρκετ ο παραγγελιολήπτης με τη κοπέλλα στα ταμία μιλούσαν αρκετή ώρα στα Αλβανικά σηκώθηκε αυτή και μίλησε κάτι στην διευθύντρια στα Ελληνικά κάτι είπε αυτή , και η κοπέλα συνέχισε στα Αλβανικά μαζί του, και έγώ περίμενα να τελειώσουν για να έλθει ξανά να συνεχίσει το κτύπημα.
με προχειρα μαθηματικα βγαινει να εχουμε κοντα 50.000.000 ξενους στην ελλαδα, και οι ντοπιοι να την περναμε πασαδες.
Τα μαθηματικά σου είναι χάλια το σύνολο των εργαζομένων ασφαλισμένων στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα είναι γύρω στα 2.100.000 άνδρες γυναίκες , Έλληνες ,ξένοι.

Μέσα είναι και οι τραπεζικοί υπάλληλοι , μέσα και αυτοί που δουλεύουν στο Αττικό μετρό , μέσα και εκπαιδευτικοί που δουλεύουν σε ιδιωτικές σχολές εκπαίδευσης, μέσα είναι και όσοι δουλεύουν σε αεροπορικές εταιρείες ,μέσα και όσοι δουλεύουν στα καράβια και στα κρουαζιερόπλοια , μέσα και αυτοί που δουλεύουν στα καζίνο ,μέσα και αυτοί που δουλεύουν στις ιδιωτικές κλινικές κ.λ.π. κ.λ.π κ.λ.π.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: γιατί οι απλοί "λαϊκοί" άνθρωποι της καθημερινότητας και της εργασίας δεν βγαίνουν βουλευτές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 04 Νοέμ 2022, 21:13

Ο Δήμος Κουμπούρης είναι συνταξιούχος της χαλυβουργικής
Σοφία Καλαντίδου πρώην βουλευτής του ΚΚΕ , εμποροϋπάλληλος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών