Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
User_601

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 22 Σεπ 2018, 20:18

Ακριβώς ό,τι είπε και αυτή διδάσκουν στους φοιτητές τους κομμουνιστές καθηγητές στα πανεπιστήμια της Ελλάδος. Έχω στη διάθεσή μου ηχητικά ντοκουμέντα από φοιτητές.
Αηδια καταντας.Ουτε καν.....Θες να κανεις προπαγανδα υπερ της Χ ΠΑΠΑΡΑΥΓΗΣ,και λες τετοιες μαλακιες,που καταφερνεις το αντιθετο! Ευγε τεκνον μου! Συνεχισε ετσι!,καλα το πας.Μας δειχνεις το αϊκιου των ΧΥτων. :smt023

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 22 Σεπ 2018, 20:22

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Σεπ 2018, 19:34


Επίσης, οι Αρβανίτες πρόγονοι μου, όταν πολεμούσαν ως μισθοφόροι στην Ιταλία, ήταν γνωστοί ως Stradioti, δάνεια λέξη από ποια γλώσσα μάντεψε, και ο αρχηγός τους και ένδοξος πρόγονος ημών των Αρβανιτών, Μερκούριος Μπούας, δήλωνε απόγονος του Πύρρου της Ηπείρου και για τον οποίο Μπούα γράφτηκε έμμετρο ποίημα στην ελληνική και όχι στην αρβανίτικη για να τραγουδηθούν τα πολεμικά κατορθώματα του στην Ιταλία.
Και ο εθνικος ηρωας των αλβανων ηταν ελληνας ο Γεωργιος Καστριωτης.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 22 Σεπ 2018, 20:26

καφροκαγκουρες υπαρχουνε σε ολες τις χωρες...αντιστοιχοι των δικων μας υπερελ..ΛΟΛ
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 22 Σεπ 2018, 20:27

Εσθήρ έγραψε:
22 Σεπ 2018, 20:18
Ακριβώς ό,τι είπε και αυτή διδάσκουν στους φοιτητές τους κομμουνιστές καθηγητές στα πανεπιστήμια της Ελλάδος. Έχω στη διάθεσή μου ηχητικά ντοκουμέντα από φοιτητές.
Αηδια καταντας.Ουτε καν.....Θες να κανεις προπαγανδα υπερ της Χ ΠΑΠΑΡΑΥΓΗΣ,και λες τετοιες μαλακιες,που καταφερνεις το αντιθετο! Ευγε τεκνον μου! Συνεχισε ετσι!,καλα το πας.Μας δειχνεις το αϊκιου των ΧΥτων. :smt023
Εσύ είσαι αηδία και μας δείχνεις το IQ των αντιχρυσαυγιτών γιατί νομίζεις ότι είσαι σε θέση να ξέρεις τι διδάσκεται σε κάθε αίθουσα της Ελλάδος. Ούτε εγώ το γνωρίζω αυτό, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν πανεπιστήμια στην Ελλάδα στα οποία οι κομμουνιστές καθηγητές διδάσκουν στους φοιτητές τους ακριβώς ό,τι είπε και αυτή. Ακριβώς όμως, λέξη προς λέξη. Το γνωρίζω διότι όπως γράφω και πιο πάνω βρίσκονται στην κατοχή μου ηχητικά ντοκουμέντα που μου παραχώρησαν φοιτητές. Μου τα έδωσαν για να τα δημοσιοποιήσω όμως δε μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο διότι απαγορεύεται να δημοσιεύσεις ηχογράφηση που δεν έχει ληφθεί με την άδεια εκείνου που ηχογραφείται.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 22 Σεπ 2018, 20:28

Northern Spirit έγραψε:
22 Σεπ 2018, 20:26
καφροκαγκουρες υπαρχουνε σε ολες τις χωρες...αντιστοιχοι των δικων μας υπερελ..ΛΟΛ
Στην Ελλάδα εκείνοι που λένε τα ίδια με αυτή ως κομμουνιστές αυτοπροσδιορίζονται, όχι ως υπερελ.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.


Γιωργης

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 22 Σεπ 2018, 20:54

ανιστόρητοι Αλβανοί... επειδή ένα σημαντικό ποσοστό Ελλήνων κρατάει από Αλβανία αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και Έλληνες που κρατάνε από Άραβες, Σλάβους, τσιγγάνους,Τούρκους, Πακιστανός κτλ

Τα Βαλκάνια γεννάνε φασιστες

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5415
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 22 Σεπ 2018, 20:58

Άλλο ένα ακροαριστερό τρολλάκι που νομίζει πως αυτά που γράφει είναι αστεία. :003:

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 22 Σεπ 2018, 21:17

Γιωργης έγραψε:
22 Σεπ 2018, 20:54
ανιστόρητοι Αλβανοί... επειδή ένα σημαντικό ποσοστό Ελλήνων κρατάει από Αλβανία αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και Έλληνες που κρατάνε από Άραβες, Σλάβους, τσιγγάνους,Τούρκους, Πακιστανός κτλ
Και Λαζούς, μην ξεχνιόμαστε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5415
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 22 Σεπ 2018, 21:21

Chainis έγραψε:
22 Σεπ 2018, 21:17
Γιωργης έγραψε:
22 Σεπ 2018, 20:54
ανιστόρητοι Αλβανοί... επειδή ένα σημαντικό ποσοστό Ελλήνων κρατάει από Αλβανία αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και Έλληνες που κρατάνε από Άραβες, Σλάβους, τσιγγάνους,Τούρκους, Πακιστανός κτλ
Και Λαζούς, μην ξεχνιόμαστε.
Bulgarmak & freeinquiry approves that! :g094:


Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 22 Σεπ 2018, 21:47

Drexler έγραψε:
22 Σεπ 2018, 19:04
Σύμφωνα με τον ιστορικό κ. Χολέβα, η λέξη Αρβανίτης δεν έχει καμμία σχέση με την λέξη Αλβανός. Οι Αρβανίτες προέρχονται από το οροπέδιο Άρβανον ή Αρβάνι που βρίσκεται στην Β. Ήπειρο, ενώ η λέξη Αλβανία προέρχεται από την λατινική λέξη “alba” που σημαίνει “λευκή” (χώρα).

Αποτελούν οι Αρβανίτες ένα από τα πολλά φύλλα της Ελληνικής φυλής, όπως οι Σαρακατσανέοι, οι Βλάχοι της Πίνδου, οι Πόντιοι, οι Καραγκούνηδες και λοιπά, ονόματα που απέκτησαν είτε λόγω του τόπου καταγωγής τους (πχ Πόντιοι, Κρητικοί, Σμυρνιοί, κλπ), είτε λόγω κάποιου άλλου ιδιαίτερου χαρακτηριστικού (πχ οι Καραγκούνηδες από την μαύρη γκούνα που φορούσαν).
ΑΡΒΑΝΟΝ = ΑΓΟΣ = ΗΕΞΑΣ = Η ΕΛΛΑΣ = ΗΕΛΛΑΣ = ΑΡΓΙΛΙΟΝ = ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ = ΕΙΜΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ = 274

ύψος πυραμίδος Χεφρήνος = 274 βασιλικοί πήχεις
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 22 Σεπ 2018, 21:53

Chainis έγραψε:
22 Σεπ 2018, 20:06
Ο Αντριάνο αποδείκνυε κάποτε με αδιάσειστα γλωσσολογικά στοιχεία ότι και οι Φαραώ ήταν Αλβανοί, οπότε τι συζητάμε τώρα.
ΦΑΡΑΩ = ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΛΛΑΣ = 1402
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Σεπ 2018, 08:03

Η Έλενα Κωτσάκη δεν έχει απόλυτο δίκιο γιατί το Σούλι ήταν Ελληνικό και επανεστάτησε κατά των Αλβανών και όχι κατά της υψηλής πύλης.
Άλλοι Αλβανοί λένε ότι ο Αλή πασάς ήταν καλός και ότι οι "προδότες Έλληνες" επανεστάτησαν εναντίον του.
Ποιός τα λέει σωστά ;
Ότι υπάρχουν (παλιά) Αλμπάνια στην Ελλάδα και ο Τσίπρας καλά το λέει αλλά είναι και ανιστόρητη ιστορικός όταν πέφτει σε αντιφάσεις.

Τα Αλμπάνια βασικά πιάνουν τα ορεινά της Πίνδου και καταλήγουν στην Αττική, στη Χασά - αυτές οι συνοικίες.
Η Αναστασά του δημώδους άσματος μάλλον Αλμπάνι μου φαίνεται εμένα ήταν (γιατί δεν λέει "πέρα στη Χασά, η Αναστασία" το τραγούδι ;)
Συμπεραίνω ότι το ζήτημα είναι μεν διερευνητέον αλλά σε πιό χαμηλούς τόνους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 23 Σεπ 2018, 14:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Αλβανίδα ιστορικός σε παροξυσμό: «Ποια Ελλάδα; Δεν υπάρχουν Έλληνες. Όλοι είναι Αλβανοί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 23 Σεπ 2018, 11:17

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Σεπ 2018, 19:34
Highlander έγραψε:
22 Σεπ 2018, 18:34
Ο Γ. Βλαχογιάννης στην ιστορική του ανθολογία διασώζει μια μικρή διήγηση όπου σε συνεδρίαση της Βουλής, όταν τα αίματα είχαν ανάψει, ένας παλιός αγωνιστής του '21 απευθύνθηκε στους πρωταγωνιστές του επεισοδίου στα αρβανίτικα για να σταματήσει η διχόνοια. Και σταμάτησε.

Τα αρβανίτικα ήταν η γλώσσα που μιλούσε ο Κουντουριώτης, πρωθυπουργός της Ελλάδας, η Μπουμπουλίνα, ο Μπότσαρης, οι Σουλιώτες και πολλοί άλλοι. Ηταν η γλώσσα που ήξερε και καταλάβαινε ο Καραϊσκάκης, ο Αντρούτσος και πολλοί άλλοι αγωνιστές της Επανάστασης.

http://www.kathimerini.gr/281397/articl ... liggenesia

:lol:
Βέβαια οι Αρβανίτες ήταν δίγλωσσοι και ουδέποτε δήλωσαν κάτι άλλο από Έλληνες. Η συμμετοχή τους στον Απελευθερωτικό Αγώνα αυτό αποδεικνύει.

Επίσης, οι Αρβανίτες πρόγονοι μου, όταν πολεμούσαν ως μισθοφόροι στην Ιταλία, ήταν γνωστοί ως Stradioti, δάνεια λέξη από ποια γλώσσα μάντεψε, και ο αρχηγός τους και ένδοξος πρόγονος ημών των Αρβανιτών, Μερκούριος Μπούας, δήλωνε απόγονος του Πύρρου της Ηπείρου και για τον οποίο Μπούα γράφτηκε έμμετρο ποίημα στην ελληνική και όχι στην αρβανίτικη για να τραγουδηθούν τα πολεμικά κατορθώματα του στην Ιταλία.

Εν ολίγοις, ακόμη και Έλληνες να μην ήταν οι Αρβανίτες, ο εξελληνισμός τους πάει πίσω σχεδόν χίλια χρόνια, οπότε...
καλά και οι σημερινοί αλβανοί δηλώνουν απόγονοι των ιλλυριών, δεν έχει να κάνει.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών