Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 17:59

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:40
Σήμερα είναι. Δεκαετία 80, 90 όταν και τότε την θεωρούσαμε σαν μια χώρα μπροστά από εμάς, δεν την χαρακτήριζες καπιταλιστική. Κάπως αλλιώς χρησιμοποιούσαμε τον όρο.
Και πάλι όμως σου λέω ότι δεν γνωρίζω πως ακριβώς παράγουν πλούτο ώστε να ξέρω αν έχουν 10 μεγάλες εταιρείες που τα παραρτήματά τους σε Ασία ή Αφρική εκμεταλλεύονται παιδική εργασία. Δεν ξέρω αν τα αναγκαία κεφάλαια για την γιγάντωση αυτών των εταιρειών βασίστηκαν αποκλειστικά σε νόμιμες και ηθικές πρακτικές.
Θα σου πω εγώ μία που σίγουρα ξέρεις και είναι από τις μεγαλύτερες εταιρείες παγκοσμίως που βασίζονται ουσισαστικά σε δουλεία απάνθρωπων συνθηκών για να παράγουν προϊόντα: H&M. Είναι μια απο τις μεγαλύτερες εταιρείες της Σουηδίας.

Ας δούμε μερικές πληροφορίες για την καλή αυτή εταιριούλα που παράγει ρούχα:

In February 2017, The Guardian reported children were employed to make H&M products in Myanmar and were paid 13p (about 15 cents US) an hour – half the full legal minimum wage.

In August 2011, nearly 300 workers passed out in one week at a Cambodian factory supplying H&M. Fumes from chemicals, poor ventilation, malnutrition, and even "mass hysteria" have all been blamed for making workers ill. The minimum wage in the country is the equivalent of $66 (£42) a month, a level that human rights groups say is not even half that required to meet basic needs.

On 2 January 2013, The Ecologist reported[79] allegations by Anti-Slavery International that H&M was continuing its association with the Uzbek government in exploiting child and adult forced labor as cotton harvesters in Uzbekistan.

In April 2013, in what is considered the deadliest non-deliberate structural failure accident in modern history and the deadliest garment factory disaster in history, the Rana Plaza building collapsed in Bangladesh killing over 1,100 people. Fatalities were mostly garment workers, in the eight-story building complex that was not designed for factory production and which had cracks in the structure that the owners ignored.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 18:01

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:36
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:21
talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:18
Ο Καπιταλισμος γεννά πλουτο αλλα δεν μπορεις να μοιραζεις σπιτια σε καθε μπαταχτση τεμπέλη
Ο Τρίτος κόσμος έχει αντίθετη άποψη για το ποιόν του καπιταλισμού.
οχι ομως για την οικονομικη βοηθεια που παιρνουν απο αυτον.
Παίρνουν οικονομική βοήθεια που την χρειάζονται εξαιτίας τους. Χμ.... :p2:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 18:06

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:23
hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:17
Νομίζω εκείνο το διαζευκτικό "ή" είναι περιττό. Ακόμη αυτό κάνουν οι καπιταλιστικές χώρες.
Δεκτό. Χοντρικά το καπιταλιστικό σύστημα το προτιμώ αν έχω να διαλέξω μεταξύ αυτού ή το κομμουνισμού όπως εφαρμόστηκε στην Ευρώπη τον περασμένο αιώνα. Στην τελική αν δεν σου έκανε ήσουν ελεύθερος να σηκωθείς και να φύγεις.

Αλλά δεν μου φαίνεται ιδανικό. Και κυρίως δεν απαντά στις σημερινές ανάγκες. Άλλο το 1950 και άλλο το 2030
ναι αλλα με τι να το αλλαξουμε;

φεουδαρχια; αναρχια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 18:06

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:59
In April 2013, in what is considered the deadliest non-deliberate structural failure accident in modern history and the deadliest garment factory disaster in history, the Rana Plaza building collapsed in Bangladesh killing over 1,100 people. Fatalities were mostly garment workers, in the eight-story building complex that was not designed for factory production and which had cracks in the structure that the owners ignored. [/color]
Ευχαριστώ. Ήξερα την φίρμα αλλά όχι ότι είναι Σουηδική. Αυτό το παραπάνω είναι σοκαριστικό και ακόμα πιο πολύ με ενοχλεί που δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει καν.

Αντίθετα δεν μπορώ να ξεχάσω το ατύχημα της Union Carbide στην Ινδία κι ας κοντεύουν 40 χρόνια

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 18:08

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:06
ναι αλλα με τι να το αλλαξουμε;

φεουδαρχια; αναρχια;
Δεν ξέρω. Αλλιώς θα διαδήλωνα κι εγώ με άλλους στους δρόμου ή θα έφτιαχνα κόμμα (σιγά).

Το να συγκεντρώνεται όμως τόσος πλούτος και τόση ισχύ όσο ποτέ άλλοτε σε πολύ λίγα χέρια δεν είναι καλός οιωνός.

Το βλέπεις δηλαδή ότι το να τα βάλει μια χώρα του μεγέθους της Ελλάδας με μια από τι μεγάλες πολυεθνικές είναι δύσκολο έως αδύνατο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 24 Νοέμ 2022, 18:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 18:11

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:42
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:38
ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:26


Είναι ένα ερώτημα όμως, μάλλον χωρίς απάντηση, για το αν η καθολική εφαρμογή του καπιταλισμού σε όλη τη γη θα έφερνε ευημερία παντού. Πως θα είχες φτηνά αγαθά αν πουθενά και ποτέ δεν πληρωνόταν κάποιος σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές;
ενα αλλο ερωτημα ειναι τι θα συνεβαινε αν γκρεμιζοταν παντου ο καπιταλισμος.

εδω το ερωτημα ειναι : θα ειχες αγαθα; ασχετως τιμης.
Δεν μιλάς με κομμουνιστή. :) Ούτε είμαι από αυτούς που ευαγγελίζονται το γκρέμισμα της παρούσας κατάστασης πριν να έχω ένα ξεκάθαρο πλάνο για κάτι καλύτερο. Άλλο αυτό όμως και άλλο να κλίνω τα μάτια στα αδιέξοδα και τα προβλήματα που υπάρχουν και στο παρόν σύστημα.
εγω παντως αυτο κοροιδευω. το "να πεσει ο καπιταλισμος" με εναλλακτικες 10 φορες χειροτερες. ειδικα απο μερικους που φορανε στον εαυτο τους την ταμπελα "προοδευτικος" και ευαγγελιζονται συστηματα που απετυχαν παταγωδως και πεθαναν εδω και μισο αιωνα.

προοδος σημαινει κατι καινουριο. μακαρι να υπαρξει, καλυτερο απο τον καπιταλισμο, και εφαρμοσιμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 18:14

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:11
εγω παντως αυτο κοροιδευω. το "να πεσει ο καπιταλισμος" με εναλλακτικες 10 φορες χειροτερες. ειδικα απο μερικους που φορανε στον εαυτο τους την ταμπελα "προοδευτικος" και ευαγγελιζονται συστηματα που απετυχαν παταγωδως και πεθαναν εδω και μισο αιωνα.

προοδος σημαινει κατι καινουριο. μακαρι να υπαρξει, καλυτερο απο τον καπιταλισμο, και εφαρμοσιμο.
Καταλαβαίνω και μάλλον βρισκόμαστε στην ίδια μεριά. Αυτό που λέω είναι ότι διακρίνω πράγματα προβληματικά και πρέπει να υπάρξει σοβαρή συζήτηση για την βελτίωσή τους. Αυτή δεν μπορεί να γίνει αν αντιμετωπίζεται ο καπιταλισμός ως θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 18:15

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:54
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:37
και οι μη-καπιταλιστικες επισης.

εδω και 4-5000 χρονια.
Ο άνθρωπος γενικά εκμεταλλευόταν τον συνάνθρωπό του σε διάφορα κοινωνικά επίπεδα οργάνωσης έως και του κράτους. Ωστόσο υπάρχει μία σημαντική αλλαγή τα τελευταία 30 χρόνια. Ουσιαστικά από τότε που κατέρρευσε το ανατολικό μπλοκ αγρίεψαν πολύ τα πράγματα. Δεν αισθάνεται κάποιος που έχει αποθησαυρίσει πολύ πλούτο ότι θα πρέπει να μοιραστεί ένα μέρος του με το σύνολο ώστε η ζωή στο δικό του μπλοκ να είναι καλύτερη για όλους από ότι η ζωή στο απέναντι. Όταν ήμουν μικρός και έμπαινε ο κομουνιστής δάσκαλος στην τάξη, το βασικό θέμα επιχειρηματολογίας είναι αν οι Σοβιετικοί, οι Αλβανοί, οι Βούλγαροι και λοιποί ζούσαν πιο άνετα από εμάς, τους Ιταλούς, τους Γάλλους και λοιπούς Δυτικούς. Προσπαθούσαν όλοι να δείξουν ότι με αυτού του τύπου την οργάνωση οι άνθρωποι ζουν καλύτερα.

Τώρα πάει αυτό. Αν δεν μπορείς να βρεις δουλειά θα σου πουν φτιάξε δομημένο βιογραφικό ή κακώς δεν φρόντισες να έχεις καλές σπουδές ή μια σπάνια εξειδίκευση και φάε χώμα τώρα. Ε, κάτι πρέπει να γίνει. Είναι λίγο απάνθρωπη η κατάσταση τώρα για να μην θέλουμε ή να μην ονειρευόμαστε κάτι δικαιότερο.
κατι γινεται. εστω λιγο, αλλα κανεις δε χαθηκε, θες καμμια στραβοδουλεια, θες κανα επιδομα, ολοι ζουν/ζουμε. ο καπιταλισμος δεν ειναι οτι χειροτερο εχει δει ο πλανητης. ειναι οτι καλυτερο. ως τωρα. μακαρι το μελλον να εχει κατι ακομη καλυτερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 18:17

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:01
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:36
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:21


Ο Τρίτος κόσμος έχει αντίθετη άποψη για το ποιόν του καπιταλισμού.
οχι ομως για την οικονομικη βοηθεια που παιρνουν απο αυτον.
Παίρνουν οικονομική βοήθεια που την χρειάζονται εξαιτίας τους. Χμ.... :p2:
πριν τον καπιταλισμο, ηταν σε καλυτερη κατασταση;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24762
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Νοέμ 2022, 18:18

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:17

πριν τον καπιταλισμο, ηταν σε καλυτερη κατασταση;
Ναι, πεθαιναν στα 40 τους απο ασθενειες αν δεν τους ειχαν φαει τα λιονταρια πιο πριν.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7840
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Νοέμ 2022, 18:21

Ώστε έτσι η H&M. :e040:
Αλλά αν βρεθεί κάτι καλό, να πάρεις από εκεί, κοστίζει πανάκριβα.
Έχουν αλωθεί όμως όλα τα καταστήματα. Όλα φτιαγμένα στην Ασία είναι. Ακόμη και αν γράφουν Ιταλία ή Ελλάδα, επάνω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 18:22

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:14
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:11
εγω παντως αυτο κοροιδευω. το "να πεσει ο καπιταλισμος" με εναλλακτικες 10 φορες χειροτερες. ειδικα απο μερικους που φορανε στον εαυτο τους την ταμπελα "προοδευτικος" και ευαγγελιζονται συστηματα που απετυχαν παταγωδως και πεθαναν εδω και μισο αιωνα.

προοδος σημαινει κατι καινουριο. μακαρι να υπαρξει, καλυτερο απο τον καπιταλισμο, και εφαρμοσιμο.
Καταλαβαίνω και μάλλον βρισκόμαστε στην ίδια μεριά. Αυτό που λέω είναι ότι διακρίνω πράγματα προβληματικά και πρέπει να υπάρξει σοβαρή συζήτηση για την βελτίωσή τους. Αυτή δεν μπορεί να γίνει αν αντιμετωπίζεται ο καπιταλισμός ως θρησκεία.
καπιταλισμος σιγουρα δεν ειναι θρησκεια, ουτε αντιμετωπιζεται ετσι. καταρχην, ειναι εντελως ασαφης ορος, και εφαρμοζεται με χιλιους διαφορετικους τροπους και αναλογη επιτυχια/αποτυχια.

βεβαιως υπαρχουν πραγματα προβληματικα. παντα υπηρχαν, και φοβαμαι οτι παντα θα υπαρχουν. επιλεγουμε ομως το λιγοτερο προβληματικο, το λιγοτερο κακο. και αυτο περιλαμβανει την ελευθερια. μαλλον πολλες ελευθεριας και αναμεσα σε αυτες και την ελευθερια της αγορας. αυτο που λενε "καπιταλισμο". μη-καπιταλισμος, με τα ως τωρα γνωστα δεδομενα, ειναι ανελευθερια.

φυλακη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 18:28

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:06
hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:59
In April 2013, in what is considered the deadliest non-deliberate structural failure accident in modern history and the deadliest garment factory disaster in history, the Rana Plaza building collapsed in Bangladesh killing over 1,100 people. Fatalities were mostly garment workers, in the eight-story building complex that was not designed for factory production and which had cracks in the structure that the owners ignored. [/color]
Ευχαριστώ. Ήξερα την φίρμα αλλά όχι ότι είναι Σουηδική. Αυτό το παραπάνω είναι σοκαριστικό και ακόμα πιο πολύ με ενοχλεί που δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει καν.
Γιατί άραγε δεν έκαναν θόρυβο γι' αυτήν την είδηση τα ΜΜΕ στην Ευρώπη; :p2:

The factories manufactured apparel for brands including Benetton, Bonmarché, Prada, Gucci, Versace, Moncler...

Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 18:32

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:17
hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:01
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:36


οχι ομως για την οικονομικη βοηθεια που παιρνουν απο αυτον.
Παίρνουν οικονομική βοήθεια που την χρειάζονται εξαιτίας τους. Χμ.... :p2:
πριν τον καπιταλισμο, ηταν σε καλυτερη κατασταση;
Σαφώς. Πάντα συγκρίνουμε το βιοτικό επίπεδο Δύσης και τρίτου κόσμου στις ίδιες εποχές. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις διαφορετικές εποχές μεταξύ τους.

Ναι, οι διαφορές ήταν ελάχιστες ή ανύπαρκτες προ αποικιοκρατίας. Σε πολλές απ' αυτές τις χώρες ο τρόπος ζωής ήταν διαφορετικός, δεν είχαν όμως χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο από τους Ευρωπαίους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14026
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Νοέμ 2022, 19:17

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:59
talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:47
Αφενος εννοειται οτι και το 80 ηταν καπιταλιστικη η Σουηδια, μην τρελλαθουμε
Ασφαλώς καπιταλισμό είχε πάντοτε η Σουηδία. Mόνο που γιά δεκαετίες κυβερνούσαν οι σοσιαλδημοκράτες και είχαν περάσει πολλούς νόμους που ευνοούσαν τους πιό αδύνατους. Σταδιακά μετά το 1990 αυτά άρχισαν να υποχωρούν και σήμερα η Σουηδία έχει τον χειρότερο δείκτη Gini στην Ευρώπη.

Γενικότερα, ο καπιταλισμός δεν είναι απαραίτητο να είναι ανάλγητος. Μιά χαρά μπορούν να υπάρχουν κοινωνικά μέτρα μέσα σε καπιταλιστικό κοινωνικό σύστημα. Η προστασία τής μπαταχτσούς δεν είναι μέσα σ'αυτά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών