Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21199
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Νοέμ 2022, 16:04

talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:00
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:58
sharp έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:52


Είναι καλύτερα να μην έχει να φάει, από το να μείνει στο νοίκι;

(αυτό με το πετάχτε στο δρόμο σπάει το λαϊκιστικόμετρο)
πάγωμα των τόκων, κατάσχεση οποιουδήποτε άλλου διαθέσιμου περιουσιακού στοιχείου και παρακράτηση 20% επί της σύνταξης και λοιπών τυχόν σταθερών εισοδημάτων
αλλά όχι, αυτά δεν συμφέρουν. πώς θα πουλήσει η τράπεζα το χρέος στο φαντ αν το φαντ δε μπορεί να της πάρει το σπίτι; με 20% επί της σύνταξης θα τη βγάλουν;
Λολς, την παρακαλαγανε για διακανονισμό, τον σταυρο της θα εκανε η τραπεζα αν μπορουσε να παρει το εφαπαξ και το 20% της συνταξης
μάλιστα
και όταν μπήκε το εφαπαξ στον λογαριασμό της γιατί δεν δεσμεύθηκε;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24762
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Νοέμ 2022, 16:05

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:04
talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:00
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:58


πάγωμα των τόκων, κατάσχεση οποιουδήποτε άλλου διαθέσιμου περιουσιακού στοιχείου και παρακράτηση 20% επί της σύνταξης και λοιπών τυχόν σταθερών εισοδημάτων
αλλά όχι, αυτά δεν συμφέρουν. πώς θα πουλήσει η τράπεζα το χρέος στο φαντ αν το φαντ δε μπορεί να της πάρει το σπίτι; με 20% επί της σύνταξης θα τη βγάλουν;
Λολς, την παρακαλαγανε για διακανονισμό, τον σταυρο της θα εκανε η τραπεζα αν μπορουσε να παρει το εφαπαξ και το 20% της συνταξης
μάλιστα
και όταν μπήκε το εφαπαξ στον λογαριασμό της γιατί δεν δεσμεύθηκε;
Γιατι δεν ειχε γινει κατάσχεση τότε, δυστυχώς οι νομοι ειναι υπερ του μπαταχτση

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 22908
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 24 Νοέμ 2022, 16:07

μπορει ο κυριος Ππαδημουλης να την φιλοξενησει δωρεαν σε ενα απο τα δεκαδες διαμερισματα του ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 19855
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 24 Νοέμ 2022, 16:12

Αρχαία κινεζική παροιμία λέει:

每當你看到有人成為左翼的旗幟,你就知道法瓦有一個洞

(Όποτε βλέπεις κάποιον να γίνεται λάβαρο της αριστεράς, ξέρεις πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα)
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14026
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Νοέμ 2022, 16:37

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:58
sharp έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:50
ρε έχετε βάλει κασέτα; πάρτης ό,τι έχει, κάνε παρακράτηση ποσοστού της σύνταξης, βρες άλλο τρόπο. 70χρονη γυναίκα όμως δε τη πετάς στο δρόμο και μάλιστα πηγαίνοντας ως τρομοκράτης να της σπας τη πόρτα λες και ήταν καμιά γιάφκα μέσα
ντροπή
Είναι καλύτερα να μην έχει να φάει, από το να μείνει στο νοίκι;

(αυτό με το πετάχτε στο δρόμο σπάει το λαϊκιστικόμετρο)
πάγωμα των τόκων, κατάσχεση οποιουδήποτε άλλου διαθέσιμου περιουσιακού στοιχείου και παρακράτηση 20% επί της σύνταξης και λοιπών τυχόν σταθερών εισοδημάτων
αλλά όχι, αυτά δεν συμφέρουν. πώς θα πουλήσει η τράπεζα το χρέος στο φαντ αν το φαντ δε μπορεί να της πάρει το σπίτι; με 20% επί της σύνταξης θα τη βγάλουν;
Το 20% επί τής σύνταξης σημαίνει κατά τα λεγόμενά της €140 τον μήνα. Αυτό είναι λιγότερο (ίσως το μισό) από το ενοίκιο μιάς γκαρσονιέρας. Αν σταματήσουν εντελώς οι τόκοι, με τον ρυθμό αυτό θα εξοφλούσε τις €91.000 των χρεών της (επίσης κατά τα λεγόμενά της) σε 54 χρόνια. Αν ο διακανονισμός αυτός είχε και ένα ελάχιστο επιτόκιο 1,5% θα οδηγούσε σε εξόφληση σε 111 χρόνια. Αλλιώς: αν υποθέσουμε ότι ζεί άλλα 20 χρόνια (ζωή να'χει). Σε αυτή την περίπτωση, με μηδενικό επιτόκιο θα έχει εξοφλήσει μόλις €16.730 ή με επιτόκιο 1,5% μόλις €3.388 και μετά το παιδί της θα κληρονομήσει το σπίτι. Είναι ηθική αυτή η ρύθμιση; Γιατί να μη την έχουν και οι γέροι που δεν φέσωσαν όποιον μιλάει ελληνικά; αντ'αυτού δεν είναι καλύτερα να ζήσει τα χρόνια που τής απομένουν φτωχικά, μένοντας σε ενοικιαζόμενη γκαρσονιέρα με νοίκι €200 και να τής μένουν €500 γιά να ζήσει; είναι εξόντωση αυτό το πράγμα;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24280
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Νοέμ 2022, 16:40

georgebi έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:12
Αρχαία κινεζική παροιμία λέει:

每當你看到有人成為左翼的旗幟,你就知道法瓦有一個洞

(Όποτε βλέπεις κάποιον να γίνεται λάβαρο της αριστεράς, ξέρεις πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα)
:)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 16:41

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 09:15
δυστυχως εχει δικιο. καμμια κρατικη τραπεζα, η οποιου αλλου ειδους επιχειρηση, δεν μπορεσε ποτε να σταθει ισαξια απεναντι στον ιδιωτικο τομεα.
αν ειχαμε σημερα κρατικη τραπεζα, θα χρεωνε περισσοτερα για χειροτερες υπηρεσιες, οπως παντα.
Δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν πολλοί τομείς που καμμιά ιδιωτική, κερδοσκοπική επιχείρηση δεν ήταν ποτέ ανώτερη.

Δεν έχει υπάρξει ποτέ ιδιωτική διαστημική εταιρεία, ας πούμε, που να έχει καταφέρει καλύτερες υπηρεσίες και πιο αποδοτικά. Ούτε πανεπιστήμιο. Ούτε εταιρεία ύδρευσης. Ούτε οτιδήποτε έχει να κάνει με μεγάλης κλίμακας διαχείριση, όπου ένα κράτος είναι πάντα ανώτερο, όπως διαχείριση δρόμων, σιδηροδρόμων, δικτύων ύδρευσης, ηλεκτροδότησης, εκπαίδευση, αστυνόμευση, στρατός, δικαιοσύνη, κτλ.

Αν μπορέσεις και μου βρεις 1 γνωστό κερδοσκοπικό πανεπιστήμιο, θα σου δώσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια.

Επιπροσθέτως, υπάρχουν πολλές πρώην κρατικές εταιρείες που ιδιωτικοποιήθηκαν, ανά τον κόσμο, των οποίων οι υπηρεσίες χειροτέρεψαν κατακόρυφα μετά την ιδιωτικοποίησή τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38401
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Νοέμ 2022, 16:45

Το έγκλημα της κυβέρνησης με το νέο πτωχευτικό κώδικα: «Αν χρωστάτε ένα ευρώ σας παίρνει η τράπεζα το σπίτι»!

Τι αποκάλυψε ο δικηγόρος Δημήτρης Λυρίτσης

https://www.pronews.gr/elliniki-politik ... -to-spiti/

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 24 Νοέμ 2022, 16:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 24 Νοέμ 2022, 16:45

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:41
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 09:15
δυστυχως εχει δικιο. καμμια κρατικη τραπεζα, η οποιου αλλου ειδους επιχειρηση, δεν μπορεσε ποτε να σταθει ισαξια απεναντι στον ιδιωτικο τομεα.
αν ειχαμε σημερα κρατικη τραπεζα, θα χρεωνε περισσοτερα για χειροτερες υπηρεσιες, οπως παντα.
Δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν πολλοί τομείς που καμμιά ιδιωτική, κερδοσκοπική επιχείρηση δεν ήταν ποτέ ανώτερη.

Δεν έχει υπάρξει ποτέ ιδιωτική διαστημική εταιρεία, ας πούμε, που να έχει καταφέρει καλύτερες υπηρεσίες και πιο αποδοτικά. Ούτε πανεπιστήμιο. Ούτε εταιρεία ύδρευσης. Ούτε οτιδήποτε έχει να κάνει με μεγάλης κλίμακας διαχείριση, όπου ένα κράτος είναι πάντα ανώτερο, όπως διαχείριση δρόμων, σιδηροδρόμων, δικτύων ύδρευσης, ηλεκτροδότησης, εκπαίδευση, αστυνόμευση, στρατός, δικαιοσύνη, κτλ.

Αν μπορέσεις και μου βρεις 1 γνωστό κερδοσκοπικό πανεπιστήμιο, θα σου δώσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια.

Επιπροσθέτως, υπάρχουν πολλές πρώην κρατικές εταιρείες που ιδιωτικοποιήθηκαν, ανά τον κόσμο, των οποίων οι υπηρεσίες χειροτέρεψαν κατακόρυφα μετά την ιδιωτικοποίησή τους.
Στα πανεπιστήμια είσαι λάθος. Σου αναφέρω ενδεικτικά Stanford, MIT ακόμη και το IIT (Illinois Institute of technology) που ήμουν φοιτητής ήταν πολύ καλό.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24280
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Νοέμ 2022, 16:49

Επειδή όμως είναι πονηρούλης το εξειδίκευσε στην κερδοσκοπική εταιρική μορφή του ιδιωτικού τομέα, ενώ τα πανεπιστήμια είναι μη κερδοσκοπική (που φυσικά δε σημαίνει ότι δε βγάζουν κέρδος, σημαίνει μόνο ότι δεν έχουν μετόχους).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 17:06

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 10:20
Η δικιά μου απορία είναι πώς γίνεται να χρωστάς ΕΦΚΑ, να μην το έχεις ρυθμίσει (αφού έρχεται και εισπράττει στον πλειστηριασμό) και να παίρνεις σύνταξη.
Γίνεται να πάρεις σύνταξη αν χρωστάς λιγότερα από 20 χιλιάρικα. Οι οφειλές ρυθμίζονται αυτόματα την στιγμή του αιτήματος με μηνιαία παρακράτηση από την σύνταξη, όταν δοθεί. Το ύψος των οφειλών νομίζω πως παγώνει με την υποβολή αιτήματος συνταξιοδότησης.

Λογικά ο ΕΦΚΑ μπορεί να πάρει το υπόλοιπο του χρέους σε περίπτωση σαν την δική της, γιατί παρουσιάζονται επιπρόσθετα έσοδα πέραν της σύνταξης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Νοέμ 2022, 17:11

Είμαστε οφ τοπικ αλλά είναι λίγο τραβεστί το αμερικανικό σύστημα. Πχ το MIT είναι μεν private αλλά πολλη σημαντική δουλειά έχει βγει από labs που είναι σχεδόν φουλ federally/military funded

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 17:17

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:24
talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 15:21
Αν ειχα γεννηθει με σοβαρα αναπηρία θα εκανα το σταυρό μου να ειχα γεννηθει σε καπιταλιστικη χωρα, μια και μονο οι καπιταλιστικες χωρες προστατεύουν και δινουν παροχες σε ΑΜΕΑ
Σωστά. Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι οι καπιταλιστικές χώρες, αρκετές φορές στο παρελθόν ή και τώρα, στήριξαν την ευημερία των πολιτών τους στην δυστυχία φτωχότερων χωρών που ελέγχουν και εκμεταλλεύονται.
Νομίζω εκείνο το διαζευκτικό "ή" είναι περιττό. Ακόμη αυτό κάνουν οι καπιταλιστικές χώρες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 17:23

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 17:17
Νομίζω εκείνο το διαζευκτικό "ή" είναι περιττό. Ακόμη αυτό κάνουν οι καπιταλιστικές χώρες.
Δεκτό. Χοντρικά το καπιταλιστικό σύστημα το προτιμώ αν έχω να διαλέξω μεταξύ αυτού ή το κομμουνισμού όπως εφαρμόστηκε στην Ευρώπη τον περασμένο αιώνα. Στην τελική αν δεν σου έκανε ήσουν ελεύθερος να σηκωθείς και να φύγεις.

Αλλά δεν μου φαίνεται ιδανικό. Και κυρίως δεν απαντά στις σημερινές ανάγκες. Άλλο το 1950 και άλλο το 2030

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2022, 17:23

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:49
Επειδή όμως είναι πονηρούλης το εξειδίκευσε στην κερδοσκοπική εταιρική μορφή του ιδιωτικού τομέα, ενώ τα πανεπιστήμια είναι μη κερδοσκοπική (που φυσικά δε σημαίνει ότι δε βγάζουν κέρδος, σημαίνει μόνο ότι δεν έχουν μετόχους).
Φυσικά, γιατί η θεωρία ότι ο ιδιωτικός τομέας τα πάει καλύτερα από τον δημόσιο στην διαχείριση είναι γιατί έχει ως γνώμονα το κέρδος, άρα έχει κίνητρο για να βελτιώνεται και να γίνεται αποδοτικότερος. Οι δημόσιες εταιρείες δεν παρέχουν υπηρεσίες και προϊόντα δωρεάν, είναι απλώς μη κερδοσκοπικές.

Υπάρχουν βέβαια χιλιάδες κερδοσκοπικά πανεπιστήμια. Πες μου εσύ μερικά που είναι γνωστά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών