Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34820
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Νοέμ 2022, 19:16

Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:09
πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:06
Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 18:54
Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Λες 'τρέχουν στο κράτος να λύσει τα προβλήματα', αυτό είναι πολύ αόριστο, τι εννοείς;
Καλά,δεν το έχεις ακούσει μόλις ανακύψει κάτι να λένε να αναλάβει το κράτος;Όχι,να μην αναλάβει.Να πληρώσουν όλοι τα χρέη τους και αν δεν έχουν να πουλήσουν ότι έχουν για να το κάνουν.
Ρε φίλε εδώ τώρα μας είπαν ότι είναι "πρόβλημα" τα δάνεια σε ελβετικά φράγκα.Γιατί είναι πρόβλημα;
Όταν πήραν το δάνειο σε νόμισμα ΑΛΛΟ από το ευρώ δεν ήξεραν ότι αυτό μπορεί να ανέβει,ειδικά όταν μιλάμε για ΕΛΒΕΤΙΚΌ ΦΡΑΓΚΟ και όχι για τουρκική λίρα;
Μου ζήτησες παράδειγμα και σου έφερα.Καμμιά δουλειά δεν έχει το "κράτος" να κάνει καμμιά ¨ρύθμιση" για τα δάνεια σε ελβετικό φράγκο.
Για το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις συμφωνώ 100%. Αλλά δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που θα ανατρέξουν στο κράτος για ρύθμιση ενός τέτοιου θέματος, φαίνεται πολύ άκυρο ακόμα και για τον Συριζα.

Από την άλλη, στο AirBnB, μόνο το κράτος μπορεί να ρυθμίσει την κατάσταση (η δε αυτορρύθμιση πάει περίπατο εντελώς λόγω της τεράστιας παγκόσμιας αγοράς).
Λοιπόν στοίχημα ότι θα κάνει "ρύθμιση" η ΝΔ και ΟΛΑ τα δήθεν δεξιά πατριωτικά κόμματα πλην Τζήμερου θα ζητάνε και άλλα. :D
Γενικά μη νομίζεις ότι οι "φορείς" της ιδιωτικής πρωτοβουλίας είναι "φιλελευθεροι".Την τσέπη τους θέλουν και αυτοί.
Για την AirBnB δημοσιεύθηκε σήμερα ένα φοβερό άρθρο.


https://www.liberal.gr/k-harokopos/xeno ... ykatoikion


:smt005::smt005:

Aυτοί είναι χειρότεροι και από τους "επαγγελματίες" και "βιοπαλαιστές" ταξιτζήδες του Θύμιου Λυμπερόπουλου."Δεξιός" ήταν και ο Θύμιος χωρίς αμφιβολία,έτσι δεν είναι;
Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Νοέμ 2022, 19:19

πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:16
Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:09
Για το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις συμφωνώ 100%. Αλλά δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που θα ανατρέξουν στο κράτος για ρύθμιση ενός τέτοιου θέματος, φαίνεται πολύ άκυρο ακόμα και για τον Συριζα.

Από την άλλη, στο AirBnB, μόνο το κράτος μπορεί να ρυθμίσει την κατάσταση (η δε αυτορρύθμιση πάει περίπατο εντελώς λόγω της τεράστιας παγκόσμιας αγοράς).
Λοιπόν στοίχημα ότι θα κάνει "ρύθμιση" η ΝΔ και ΟΛΑ τα δήθεν δεξιά πατριωτικά κόμματα πλην Τζήμερου θα ζητάνε και άλλα. :D
Γενικά μη νομίζεις ότι οι "φορείς" της ιδιωτικής πρωτοβουλίας είναι "φιλελευθεροι".Την τσέπη τους θέλουν και αυτοί.
Για την AirBnB δημοσιεύθηκε σήμερα ένα φοβερό άρθρο.


https://www.liberal.gr/k-harokopos/xeno ... ykatoikion


:smt005::smt005:

Aυτοί είναι χειρότεροι και από τους "επαγγελματίες" και "βιοπαλαιστές" ταξιτζήδες του Θύμιου Λυμπερόπουλου."Δεξιός" ήταν και ο Θύμιος χωρίς αμφιβολία,έτσι δεν είναι;
Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.
Το ξέρεις ότι κάποια από αυτά που προτείνουν ισχύουν ήδη σε άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες, έτσι; Π.χ. αυτό για την διάρκεια της βραχυχρόνιας μίσθωσης κατ' έτος. Τον λόγο που τα θέσπισαν εκεί τον ξέρεις;

Κάποια είναι όντως πίπες βέβαια, όπως αυτό με την αύξηση των κοινοχρήστων.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8781
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 24 Νοέμ 2022, 19:20

πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:16

Για την AirBnB δημοσιεύθηκε σήμερα ένα φοβερό άρθρο.


https://www.liberal.gr/k-harokopos/xeno ... ykatoikion


:smt005::smt005:

Aυτοί είναι χειρότεροι και από τους "επαγγελματίες" και "βιοπαλαιστές" ταξιτζήδες του Θύμιου Λυμπερόπουλου."Δεξιός" ήταν και ο Θύμιος χωρίς αμφιβολία,έτσι δεν είναι;
Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.
Ακριβώς! :goodpost:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Νοέμ 2022, 19:22

Philip Mortimer έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:20
πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:16

Για την AirBnB δημοσιεύθηκε σήμερα ένα φοβερό άρθρο.


https://www.liberal.gr/k-harokopos/xeno ... ykatoikion


:smt005::smt005:

Aυτοί είναι χειρότεροι και από τους "επαγγελματίες" και "βιοπαλαιστές" ταξιτζήδες του Θύμιου Λυμπερόπουλου."Δεξιός" ήταν και ο Θύμιος χωρίς αμφιβολία,έτσι δεν είναι;
Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.
Ακριβώς! :goodpost:
Διαφωνείς με τις πρακτικές των μεγάλων δυτικοευρωπαϊκών κρατών; Δεν σε είχα για ευρωσκεπτικιστή.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Νοέμ 2022, 19:24

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 21:52
Επ αυτού συμφωνώ.Οι αυτοαποκαλούμενοι αντιεξουσιαστές είναι εγκληματικά στοιχεία και οι συλλογικότητες εγκληματικές οργανώσεις.
+1

John Brown Gun Club
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8781
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 24 Νοέμ 2022, 19:25

Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:22
Philip Mortimer έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:20
πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:16

Για την AirBnB δημοσιεύθηκε σήμερα ένα φοβερό άρθρο.


https://www.liberal.gr/k-harokopos/xeno ... ykatoikion


:smt005::smt005:

Aυτοί είναι χειρότεροι και από τους "επαγγελματίες" και "βιοπαλαιστές" ταξιτζήδες του Θύμιου Λυμπερόπουλου."Δεξιός" ήταν και ο Θύμιος χωρίς αμφιβολία,έτσι δεν είναι;
Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.
Ακριβώς! :goodpost:
Διαφωνείς με τις πρακτικές των μεγάλων δυτικοευρωπαϊκών κρατών; Δεν σε είχα για ευρωσκεπτικιστή.
Το ότι είμαι φιλοευρωπαιστης δε σημαίνει ότι είμαι και υπέρ όλων των κομμάτων και των πολιτικών που επικρατούν στις Χ, y περιοχές της. Όπως δεν είμαι υποστηρικτής του afd μόνο και μόνο επειδή επικρατεί στην Σαξονία έτσι δεν είμαι και υποστηρικτής του λινκε που επικρατεί στο Βερολίνο και επιβάλλει αριστερα
αντιφιλελευθερα μετρα. Στην περίπτωση της Γερμανίας πχ θα ψήφιζα το κόμμα των φιλελευθέρων.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Νοέμ 2022, 19:27

Philip Mortimer έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:25
Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:22
Διαφωνείς με τις πρακτικές των μεγάλων δυτικοευρωπαϊκών κρατών; Δεν σε είχα για ευρωσκεπτικιστή.
Το ότι είμαι φιλοευρωπαιστης δε σημαίνει ότι είμαι και υπέρ όλων των κομμάτων και των πολιτικών που επικρατούν στις Χ, y περιοχές της. Όπως δεν είμαι υποστηρικτής του afd επειδή επικρατεί στην Σαξονία έτσι δεν είναι και υποστηρικτής του λινκε που επικρατεί στο Βερολίνο. Στην περίπτωση της Γερμανίας πχ θα ψήφιζα το κόμμα των φιλελευθέρων.
Ναι αλλά δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά καθεστώς στις μεγάλες πόλεις της δυτικής Ευρώπης τέτοιες ρυθμίσεις. Οπότε μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η γενικότερη φιλοσοφία της 'παλιάς Ευρώπης', δεν είναι κάτι μειοψηφικό και περιθωριακό. Προφανώς εσύ διαφωνείς.


Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Νοέμ 2022, 10:15

πατησιωτης έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:16

Άντε ρε από εκεί που θα πείτε στον άλλον τι θα κάνει με το σπίτι του.
Φυσικά και θα του πούμε. Η περιουσία του καθενός υπάγεται σε διάφορες διατάξεις και όσο και αν δεν φαίνεται αυτονόητο εκ πρώτης όψεως είναι λογικό ότι δεν μπορεί να την κάνει ό,τι θέλει. Δοκίμασε να αφήσεις το οικόπεδό σου βρώμικο να είναι εστία μόλυνσης ή πυρκαγιάς και θα μάθεις από πρώτο χέρι αν μπορούν οι άλλοι να σου πουν τι να κάνεις με την περιουσία σου οταν θα σε βαλουν να την καθαρισεις με το ζορι. :)

Αλλά εν πάση περιπτώσει εδώ δε μιλάμε ακριβώς για χρήση της περιουσίας κάποιου. Δε με νοιάζει αν θα βάλεις στο airbnb τη μονοκατοικία σου εφόσον πληρώνεις τους φόρους σου. Αυτό που τίθεται θέμα είναι όταν είσαι στην πολυκατοικία μου. Τότε δεν μπορεί να μοιραζόμαστε τα έξοδα των κοινοχρήστων χωρων τους οποίους εκμεταλλευεσαι για την εμπορικη σου δραστηριοτητα χωρίς να με έχεις μέτοχο και στα κέρδη. :)

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 06 Δεκ 2022, 14:50

Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:27
Philip Mortimer έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:25
Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:22
Διαφωνείς με τις πρακτικές των μεγάλων δυτικοευρωπαϊκών κρατών; Δεν σε είχα για ευρωσκεπτικιστή.
Το ότι είμαι φιλοευρωπαιστης δε σημαίνει ότι είμαι και υπέρ όλων των κομμάτων και των πολιτικών που επικρατούν στις Χ, y περιοχές της. Όπως δεν είμαι υποστηρικτής του afd επειδή επικρατεί στην Σαξονία έτσι δεν είναι και υποστηρικτής του λινκε που επικρατεί στο Βερολίνο. Στην περίπτωση της Γερμανίας πχ θα ψήφιζα το κόμμα των φιλελευθέρων.
Ναι αλλά δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά καθεστώς στις μεγάλες πόλεις της δυτικής Ευρώπης τέτοιες ρυθμίσεις. Οπότε μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η γενικότερη φιλοσοφία της 'παλιάς Ευρώπης', δεν είναι κάτι μειοψηφικό και περιθωριακό. Προφανώς εσύ διαφωνείς.
Πέσανε τα ενοίκια σε αυτές τις πόλεις που πήραν μέτρα περιορισμού του airbnb;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Δεκ 2022, 18:53

likosmokeses έγραψε:
06 Δεκ 2022, 14:50
Green Dragon έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:27
Philip Mortimer έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 19:25


Το ότι είμαι φιλοευρωπαιστης δε σημαίνει ότι είμαι και υπέρ όλων των κομμάτων και των πολιτικών που επικρατούν στις Χ, y περιοχές της. Όπως δεν είμαι υποστηρικτής του afd επειδή επικρατεί στην Σαξονία έτσι δεν είναι και υποστηρικτής του λινκε που επικρατεί στο Βερολίνο. Στην περίπτωση της Γερμανίας πχ θα ψήφιζα το κόμμα των φιλελευθέρων.
Ναι αλλά δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά καθεστώς στις μεγάλες πόλεις της δυτικής Ευρώπης τέτοιες ρυθμίσεις. Οπότε μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η γενικότερη φιλοσοφία της 'παλιάς Ευρώπης', δεν είναι κάτι μειοψηφικό και περιθωριακό. Προφανώς εσύ διαφωνείς.
Πέσανε τα ενοίκια σε αυτές τις πόλεις που πήραν μέτρα περιορισμού του airbnb;
Δεν το γνωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Συμφωνείτε με την τοποθέτηση Λατινοπούλου για τα επεισόδια στα προσφυγικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Δεκ 2022, 19:14

Χάθηκε αυτή. Όσο τα τουιτς της βόλευαν τη στρατηγική της Ομάδας Αλήθειας ήταν αγαπημένο πουλέν όλων των νεοδημοκρατών
ιντερνετάκηδων, τώρα είναι πεταμένη στην άκρη σα στυμμένη λεμονόκουπα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών