Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Δεκ 2022, 23:10

foscilis έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 21:08
Leporello έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:25
foscilis έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:02
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύεις αλλά πώς φέρεσαι. Αυτοί έχουν 2 επίσημες γλώσσες και 5 μειονοτικές (που παρεμπιπτόντως η 1 θα έπρεπε επίσης να είναι επίσημη και οι άλλες 6 μειονοτικές στην Ελλάδα), εσύ κάνεις λες και σου σφάξανε το μωρό στη σκέψη ότι μπορεί κάποιος να μιλάει μειονοτική γλώσσα ενώ έχουμε 2022.
Επίσημες γλώσσες στην Βόρεια Μακεδονία είναι τα Μακεδονικά και τα Αλβανικά και μειονοτικές τα Τουρκικά, τα Ρομάνι, τα Βλάχικα, τα Σέρβικα και τα Βοσνιακά. Δεν βλέπω ποιά από τις μειονοτικές γλώσσες θα μπορούσε επίσης να είναι επίσημη, ούτε πως θα μπορούσαν να είναι μειονοτικές γλώσσες στην Ελλάδα τα Σέρβικα και τα Βοσνιακά. Ομοίως, τα Αλβανικά και τα Βλάχικα δεν θα είχαν πλέον μειονότητες που να τα μιλούν στην Ελλάδα.
Ναι αλλα πτσ. *ξεκιναγε* η Ελλαδα τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα και ολες αυτες οι γλωσσες ηταν το ιδιο ή και περισσοτερο διαδεδομενες απο τα ελληνικα.
Ποτέ δεν ήταν τα Αρβανίτικα τόσο διαδεδομένα όσο τα Ελληνικά. Επιπλέον, οι ίδιοι οι Αρβανίτες προτιμούσαν την ελληνική σαν γλώσσα διδασκαλίας. Λες κάποιος να καταπίεζε τον Μιαούλη και τον Κουντουριώτη και να μη τους επιτρέπει να μιλούν στην γλώσσα τους; Μα αυτοί ήταν η εξουσία.

Σημειωτέον ότι πρόσφατα ανακάλυψε ότι κι'εγώ ο ίδιος έχω κάποια απώτατη αρβανίτικη καταγωγή.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Δεκ 2022, 23:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 10:02
Leporello έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:25
Ομοίως, τα Αλβανικά και τα Βλάχικα δεν θα είχαν πλέον μειονότητες που να τα μιλούν στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω για τα βλαχικα αλλά για τα αρβανίτικα μου έχουν πει Αλβανοί στην Εύβοια ότι όταν πήγαν πριν καμιά 20αρια χρόνια υπήρχαν ακόμα ντόπιοι που μπορούσαν να μιλήσουν μαζί τους.
Το 1986 ενδέχεται να συνάντησα στο Κυριάκι του Ελικώνα την τελευταία γιαγιά που μιλούσε μόνο Αρβανίτικα και καθόλου Ελληνικά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Δεκ 2022, 23:19

Σέλευκας έγραψε:
01 Δεκ 2022, 21:50
Αυτό είναι σημαντικό και δεν το ήξερα αλλά δεν ξέρω για ποιους ακριβώς ισχύει, γιατί αν έχει κάποια ισχύ λύνεται το θέμα αυτό. Είναι αυτό που έλεγα και δεν δεχόταν ο Λεπορελο. Στην Ελληνική επικράτεια δηλαδή υπάρχουν χωριά που μιλάνε μια γλώσσα που επί χίλια χρόνια λεγόταν βουλγαρικά. Οι Σκοπιανοί και οι αριστεροί της Ελλάδας θέλουν να τα λένε μακεδονικά ενώ οι Βούλγαροι τα λένε με την παραδοσιακή τους ονομασία. Μακεδονική γλώσσα όμως ονόμασαν μια άλλη γλώσσα που τυποποιηθηκε στην Γιουγκοσλαβία και δεν μιλιόταν ποτέ στα χωριά αυτά. Οι Σκοπιανοί δηλαδή θελουν ολες οι σλαβικές γλώσσες εκτός του κράτους τους να θεωρηθούν ότι σχετίζονται με τη δικιά τους παραλλαγή της σλαβικής. Κάτι που δεν ισχύει.
Από την άλλη, δεν μπορείς να αποκαλείς "βουλγαρική" την σλαβική γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και που είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη που ομιλείται στην Μπίτολα, έχει όμως σημαντικές διαφορές με εκείνη που μιλιέται στην Σόφια. Και εγώ που είμαι από την Γουμένισα, ξέρω ότι η γλώσσα που μιλιέται στην Γουμένισα δεν είναι ίδια με εκείνη που μιλιέται στην Φλώρινα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Δεκ 2022, 23:21

nostromos έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 15:08
Leporello έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 08:07
nostromos έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 00:14
μπορουμε και εμεις να ιδρυσουμε Κεντρο Ελληνικης Γλωσσας στα Σκοπια ... να ειναι ετοιμοι οι γειτονες να ενωθουνε με τους νομους Κιλκις, Φλωρινας , Καστοριας μετα τη διαλυση του
"Κέντρο" δεν υπάρχει, υπάρχουν όμως άπειρα ιδιωτικά φροντιστήρια Ελληνικών.
Εικόνα
https://vizija.mk/aktuelni/grchki-jazik ... mvri-2022/
https://pelagonija.org/about-us/
https://www.kjaradona.com/grcki
https://koncept.com.mk/akademii/kurs-za-grchki-jazik/
οχι φροντιστηριο φιλε ... μιλαμε για ιδρυμα αναγνωρισμενο απο το κρατος ... συλλογο με καταστατικο
Τι θα πεί "αναγνωρισμενο απο το κρατος"; Παρανόμως λες να λειτουργούν αυτά τα φροντιστήρια;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Δεκ 2022, 23:31

Dorian έγραψε:
05 Δεκ 2022, 10:00
Rakomelofronas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 15:33
Ο συγκεκριμένος βοήθησε στην έκδοση πομακικου λεξικού πριν κάποια χρόνια. Αντί να το παίζει κομματάρχης και τα λαμόγια να του φάνε τα λεφτά, θα μπορούσε να βοηθήσει τους Βλάχους και τους Σαρακατσάνους της Βόρειας Μακεδονίας ή να φτιάξει Κέντρο Ελληνομακεδονικού Πολιτισμού στο Μοναστήρι, σε απόσταση βόλτας με το αμάξι από τη Φλώρινα. Κρίμα πραγματικά.
Λες να το άφηναν να γίνει ;ενδιαφέρον θα είχε αλλά εχω την εντύπωση πως όχι .
Γιά κέντρο δεν ξέρω να υπάρχει, εκδηλώσει όμως γίνονται συχνά:
https://mia.mk/%D0%B3%D1%80%D1%87%D0%BA ... %BE%D0%B4/
https://sdk.mk/index.php/kultura/grchki ... opje/#more
Την πρώτη εκδήλωση την χρηματοδότησαν η Стопанска Банка (θυγατρική τής Εθνικής) η EDS (θυγατρική τής ΔΕΗ) η εφημερίδα Слободен Печат (Ελεύθερος τύπος, καμμία σχέση με την ελληνική εφημερίδα) και ο ραδιοφωνικός σταθμός Antenna 5
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Δεκ 2022, 00:12

Leporello έγραψε:
07 Δεκ 2022, 23:21
nostromos έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 15:08
Leporello έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 08:07
"Κέντρο" δεν υπάρχει, υπάρχουν όμως άπειρα ιδιωτικά φροντιστήρια Ελληνικών.
Εικόνα
https://vizija.mk/aktuelni/grchki-jazik ... mvri-2022/
https://pelagonija.org/about-us/
https://www.kjaradona.com/grcki
https://koncept.com.mk/akademii/kurs-za-grchki-jazik/
οχι φροντιστηριο φιλε ... μιλαμε για ιδρυμα αναγνωρισμενο απο το κρατος ... συλλογο με καταστατικο
Τι θα πεί "αναγνωρισμενο απο το κρατος"; Παρανόμως λες να λειτουργούν αυτά τα φροντιστήρια;
αν ήταν το ίδιο θα μένανε και οι Σκοπιανοί στα φροντιστήρια Βουλγαρικής διαλεκτου
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Δεκ 2022, 10:57

Τεραστιο λαθος να μην μπει το 'Σλαβο' μπροστα απο το Μακεδονια.

Το μη χειρον βελτιστον θα ηταν αυτο.

Και το 'βορεια' ειναι τελειως λαθος, γιατι σημαινει οτι υπαρχει και νοτια και μπορει καποιοι να θελουν να ενωθουνε.

Α ρε γιαλατζι Αριστερα...

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Δεκ 2022, 12:32

axilmar έγραψε:
08 Δεκ 2022, 10:57
Τεραστιο λαθος να μην μπει το 'Σλαβο' μπροστα απο το Μακεδονια.

Το μη χειρον βελτιστον θα ηταν αυτο.

Και το 'βορεια' ειναι τελειως λαθος, γιατι σημαινει οτι υπαρχει και νοτια και μπορει καποιοι να θελουν να ενωθουνε.

Α ρε γιαλατζι Αριστερα...
Και το "Σλαβό" να έμπαινε πάλι θα μπορούσε να υπονοηθεί ότι υπάρχει και η "μη Σλαβο" Μακεδονία και "μπορεί κάποιοι να θέλουν να ενωθούνε". Οποιοσδήποτε προσδιορισμός και να έμπαινε αναγκαστικά θα άφηνε να εννοηθεί ότι υπάρχει και μια άλλη Μακεδονία που δεν εμπίπτει στον προσδιορισμό.

Και τι σου φταίει η Αριστερά εδώ; Η σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό είναι η επίσημη θέση της Ελλάδας από το 2007 τουλάχιστον (το 2001 την είχε υποστηρίξει και ο Σημίτης) και την υποστήριξαν οι κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ από τότε. Δεν ηταν αριστεροί όλοι αυτοί.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 08 Δεκ 2022, 13:13

Leporello έγραψε:
07 Δεκ 2022, 23:19
Σέλευκας έγραψε:
01 Δεκ 2022, 21:50
Αυτό είναι σημαντικό και δεν το ήξερα αλλά δεν ξέρω για ποιους ακριβώς ισχύει, γιατί αν έχει κάποια ισχύ λύνεται το θέμα αυτό. Είναι αυτό που έλεγα και δεν δεχόταν ο Λεπορελο. Στην Ελληνική επικράτεια δηλαδή υπάρχουν χωριά που μιλάνε μια γλώσσα που επί χίλια χρόνια λεγόταν βουλγαρικά. Οι Σκοπιανοί και οι αριστεροί της Ελλάδας θέλουν να τα λένε μακεδονικά ενώ οι Βούλγαροι τα λένε με την παραδοσιακή τους ονομασία. Μακεδονική γλώσσα όμως ονόμασαν μια άλλη γλώσσα που τυποποιηθηκε στην Γιουγκοσλαβία και δεν μιλιόταν ποτέ στα χωριά αυτά. Οι Σκοπιανοί δηλαδή θελουν ολες οι σλαβικές γλώσσες εκτός του κράτους τους να θεωρηθούν ότι σχετίζονται με τη δικιά τους παραλλαγή της σλαβικής. Κάτι που δεν ισχύει.
Από την άλλη, δεν μπορείς να αποκαλείς "βουλγαρική" την σλαβική γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και που είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη που ομιλείται στην Μπίτολα, έχει όμως σημαντικές διαφορές με εκείνη που μιλιέται στην Σόφια. Και εγώ που είμαι από την Γουμένισα, ξέρω ότι η γλώσσα που μιλιέται στην Γουμένισα δεν είναι ίδια με εκείνη που μιλιέται στην Φλώρινα.
για μένα το σημαντικό είναι οτι κάποιοι σοβαροί επιστήμονες λένε το αυτονόητο. Δηλαδή ότι στο φάσμα των σλαβικών ποικιλιών δεν υπάρχει νόημα να δίνεις ονόματα σε ποικιλίες άλλου κράτους. Επειδή, συμπτωματικά η μη, μπορεί να μοιάζουν σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία ενος κρατους και σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία άλλου γειτονικού κράτους. Και μιλάμε για ποικιλίες που οι διαφορές είναι περισσότερο γρίφος «βρείτε τις 9 διαφορές»
Πόσο μάλλον οταν ειχαν παραδοσιακά και το ίδιο (και μοναδικό) όνομα (για όλους)
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Δεκ 2022, 14:10

Σέλευκας έγραψε:
08 Δεκ 2022, 13:13
Leporello έγραψε:
07 Δεκ 2022, 23:19
Σέλευκας έγραψε:
01 Δεκ 2022, 21:50
Αυτό είναι σημαντικό και δεν το ήξερα αλλά δεν ξέρω για ποιους ακριβώς ισχύει, γιατί αν έχει κάποια ισχύ λύνεται το θέμα αυτό. Είναι αυτό που έλεγα και δεν δεχόταν ο Λεπορελο. Στην Ελληνική επικράτεια δηλαδή υπάρχουν χωριά που μιλάνε μια γλώσσα που επί χίλια χρόνια λεγόταν βουλγαρικά. Οι Σκοπιανοί και οι αριστεροί της Ελλάδας θέλουν να τα λένε μακεδονικά ενώ οι Βούλγαροι τα λένε με την παραδοσιακή τους ονομασία. Μακεδονική γλώσσα όμως ονόμασαν μια άλλη γλώσσα που τυποποιηθηκε στην Γιουγκοσλαβία και δεν μιλιόταν ποτέ στα χωριά αυτά. Οι Σκοπιανοί δηλαδή θελουν ολες οι σλαβικές γλώσσες εκτός του κράτους τους να θεωρηθούν ότι σχετίζονται με τη δικιά τους παραλλαγή της σλαβικής. Κάτι που δεν ισχύει.
Από την άλλη, δεν μπορείς να αποκαλείς "βουλγαρική" την σλαβική γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και που είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη που ομιλείται στην Μπίτολα, έχει όμως σημαντικές διαφορές με εκείνη που μιλιέται στην Σόφια. Και εγώ που είμαι από την Γουμένισα, ξέρω ότι η γλώσσα που μιλιέται στην Γουμένισα δεν είναι ίδια με εκείνη που μιλιέται στην Φλώρινα.
για μένα το σημαντικό είναι οτι κάποιοι σοβαροί επιστήμονες λένε το αυτονόητο. Δηλαδή ότι στο φάσμα των σλαβικών ποικιλιών δεν υπάρχει νόημα να δίνεις ονόματα σε ποικιλίες άλλου κράτους. Επειδή, συμπτωματικά η μη, μπορεί να μοιάζουν σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία ενος κρατους και σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία άλλου γειτονικού κράτους. Και μιλάμε για ποικιλίες που οι διαφορές είναι περισσότερο γρίφος «βρείτε τις 9 διαφορές»
Πόσο μάλλον οταν ειχαν παραδοσιακά και το ίδιο (και μοναδικό) όνομα (για όλους)
Τότα καλόν είναι να μην έχουν κανένα όνομα οι σλαβικές γλώσσες και να λέγονται "Σλάβικα". Το ίδιο ισχύει γιά τις γλώσσες τής Σκανδιναβίας που καλόν είναι να λέγονται "Σκανδιναβικά".
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Δεκ 2022, 14:10

nostromos έγραψε:
08 Δεκ 2022, 00:12
Leporello έγραψε:
07 Δεκ 2022, 23:21
nostromos έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 15:08
οχι φροντιστηριο φιλε ... μιλαμε για ιδρυμα αναγνωρισμενο απο το κρατος ... συλλογο με καταστατικο
Τι θα πεί "αναγνωρισμενο απο το κρατος"; Παρανόμως λες να λειτουργούν αυτά τα φροντιστήρια;
αν ήταν το ίδιο θα μένανε και οι Σκοπιανοί στα φροντιστήρια Βουλγαρικής διαλεκτου
Δεν κατάλαβα τίποτα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Δεκ 2022, 14:35

τι δεν κατάλαβες...?το ίδιο είναι φροντιστήριο ξένων γλωσσών το ίδιο κέντρο γλώσσας και πολιτισμού...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Δεκ 2022, 14:38

nostromos έγραψε:
08 Δεκ 2022, 14:35
τι δεν κατάλαβες...?το ίδιο είναι φροντιστήριο ξένων γλωσσών το ίδιο κέντρο γλώσσας και πολιτισμού...?
Υποτίθεται ότι υπάρχουν διαφορές, αλλά δεν είμαι σίγουρος στο ότι διαφέρει πολύ το ινστιτούτο Goette από ένα φροντιστήριο Γερμανικών. Και το άλλο γιά την βουλγαρική διάλεκτο τι σήμαινε;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 08 Δεκ 2022, 16:08

Leporello έγραψε:
08 Δεκ 2022, 14:10
Σέλευκας έγραψε:
08 Δεκ 2022, 13:13
Leporello έγραψε:
07 Δεκ 2022, 23:19
Από την άλλη, δεν μπορείς να αποκαλείς "βουλγαρική" την σλαβική γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και που είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη που ομιλείται στην Μπίτολα, έχει όμως σημαντικές διαφορές με εκείνη που μιλιέται στην Σόφια. Και εγώ που είμαι από την Γουμένισα, ξέρω ότι η γλώσσα που μιλιέται στην Γουμένισα δεν είναι ίδια με εκείνη που μιλιέται στην Φλώρινα.
για μένα το σημαντικό είναι οτι κάποιοι σοβαροί επιστήμονες λένε το αυτονόητο. Δηλαδή ότι στο φάσμα των σλαβικών ποικιλιών δεν υπάρχει νόημα να δίνεις ονόματα σε ποικιλίες άλλου κράτους. Επειδή, συμπτωματικά η μη, μπορεί να μοιάζουν σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία ενος κρατους και σε άλλο χωριό με την επίσημη ποικιλία άλλου γειτονικού κράτους. Και μιλάμε για ποικιλίες που οι διαφορές είναι περισσότερο γρίφος «βρείτε τις 9 διαφορές»
Πόσο μάλλον οταν ειχαν παραδοσιακά και το ίδιο (και μοναδικό) όνομα (για όλους)
Τότα καλόν είναι να μην έχουν κανένα όνομα οι σλαβικές γλώσσες και να λέγονται "Σλάβικα". Το ίδιο ισχύει γιά τις γλώσσες τής Σκανδιναβίας που καλόν είναι να λέγονται "Σκανδιναβικά".
οι γλώσσες τις σκανδιναβίας έχουν τυποποιηθεί. Η ποικιλία κάθε χωριού έχει τυποποιηθεί ως γλώσσα; Απόσο ξέρω μόνο αν τυποποιηθεί παίρνει όνομα αλλιώς θα πρέπει να λέγεται βουλγαρική οπως λεγόταν οταν έφυγαν οι Τούρκοι απο την περιοχή. Οχι να λέγονται εκ των υστέρων οπως αποφασιζει ξένο κράτος .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εγκρίθηκε το κέντρο μακεδονικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Δεκ 2022, 16:24

Leporello έγραψε:
08 Δεκ 2022, 14:38
nostromos έγραψε:
08 Δεκ 2022, 14:35
τι δεν κατάλαβες...?το ίδιο είναι φροντιστήριο ξένων γλωσσών το ίδιο κέντρο γλώσσας και πολιτισμού...?
Υποτίθεται ότι υπάρχουν διαφορές, αλλά δεν είμαι σίγουρος στο ότι διαφέρει πολύ το ινστιτούτο Goette από ένα φροντιστήριο Γερμανικών. Και το άλλο γιά την βουλγαρική διάλεκτο τι σήμαινε;
οχι δεν εισαι σιγουρος ... γραψε οτι δεν εχεις ιδεα ...
και τα Σκοπιανα Βουλαρικη διαλεκτος ειναι ...οι Βουλαροι και οι Σκοπιανοι το ξερουνε και συνενοουνται μια χαρα ... εσυ δεν το ξερεις ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών