Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσίπρα;

Τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ
35
45%
Τον Αλέξη Τσίπρα
32
41%
Κανένα από τους 2
11
14%
 
Σύνολο ψήφων: 78

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 12:53

southern έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:39
Από την μία έχουμε έναν άνθρωπο που η οικογένεια του πρόσφερε στην Ελλάδα (...)
Καν' τε με κι εμένα βασιλιά της Ελλάδας και θα προσφέρω. Το υπόσχομαι.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Δεκ 2022, 13:29

stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:53
southern έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:39
Από την μία έχουμε έναν άνθρωπο που η οικογένεια του πρόσφερε στην Ελλάδα (...)
Καν' τε με κι εμένα βασιλιά της Ελλάδας και θα προσφέρω. Το υπόσχομαι.
Kι εγώ, αν μου έκαναν δώρο μια χώρα για να παίζω θα ήμουν και γαμώ τα παιδιά για παρέα
Κι αν μάλιστα μου έδιναν προίκα στο γάμο μου τον προϋπολογισμό για την Παιδεία (όπως έγινε στον γάμο του Κοκού) θα ήμουν και υπόχρεος. Δεν θα την κοπανούσα για την Αγγλία στην πρώτη στραβή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Δεκ 2022, 14:05

Ναι, αλλά να σημειωθεί ότι προηγουμένως είχε βγάλει φωτό με τούς χουνταίους όπου εμφανίζεται μουτρωμένος και επίσης γυρνοβολούσε χειμωνιάτικα μεταξύ Καβάλας και Κομοτηνής ψάχνοντας τα στρατά πού 'χαν γίνει μπουχός. Έβρεχε κιόλας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 14:07

Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:05
Ναι, αλλά να σημειωθεί ότι προηγουμένως είχε βγάλει φωτό όπου εμφανίζεται μουτρωμένος και επίσης γυρνοβολούσε χειμωνιάτικα μεταξύ Καβάλας και Κομοτηνής ψάχνοντας τα στρατά πού 'χαν γίνει μπουχός. Έβρεχε κιόλας.
Το να περιφέρεσαι σε Κομοτηνή και Καβάλα πριν φύγεις για Αγγλία δεν αποτελεί προοπτική εξέλιξης παντός τύπου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Δεκ 2022, 14:08

Στη Ρώμη πήγε πρώτα. Και είχε και αναταράξεις η πτήση.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Δεκ 2022, 14:10

Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:05
Ναι, αλλά να σημειωθεί ότι προηγουμένως είχε βγάλει φωτό με τούς χουνταίους όπου εμφανίζεται μουτρωμένος και επίσης γυρνοβολούσε χειμωνιάτικα μεταξύ Καβάλας και Κομοτηνής ψάχνοντας τα στρατά πού 'χαν γίνει μπουχός. Έβρεχε κιόλας.
Το βράδυ που όρκισε τους χουντικούς, έβαλε την ταφόπλακα στον θεσμό της Βασιλείας στην Ελλάδα
Όποιος παριστάνει ότι δεν το καταλαβαίνει είναι ανιστόρητος
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Δεκ 2022, 14:14

Beria έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:10
Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:05
Ναι, αλλά να σημειωθεί ότι προηγουμένως είχε βγάλει φωτό με τούς χουνταίους όπου εμφανίζεται μουτρωμένος και επίσης γυρνοβολούσε χειμωνιάτικα μεταξύ Καβάλας και Κομοτηνής ψάχνοντας τα στρατά πού 'χαν γίνει μπουχός. Έβρεχε κιόλας.
Το βράδυ που όρκισε τους χουντικούς, έβαλε την ταφόπλακα στον θεσμό της Βασιλείας στην Ελλάδα
Όποιος παριστάνει ότι δεν το καταλαβαίνει είναι ανιστόρητος
Δηλαδή που ήταν κακόκεφος και μουτρωμένος στη φωτό δεν μετράει καθόλου;
Είχε φύγει και η αδελφή του από το σπίτι, έλειπε και η μαμά, μοναχό του ήταν.
Έκαναν και μπαούλο στο ξύλο τον Αρναούτη του.
Καθόλου δεν συμπονάς, ρε άκαρδε; :cry

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 02 Δεκ 2022, 14:21

Μόνο ο Κωνσταντίνος ο Α' ήταν άξια λόγου προσωπικότητα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 02 Δεκ 2022, 15:24

Ήταν ανεπίτρεπτο το ότι ο βασιλιας όρκισε στρατιωτική δικτατορία και μάλιστα ουσιαστικά συνταγματαρχών, αποδεχόμενος από την μία ότι ο βασιλικός θεσμός είναι όμηρος άλλων και από την άλλη ότι είναι ανεκτή η ανατροπή της στρατιωτικής ιεραρχίας.
Βασικά, πρώτοι οι βασιλόφρονες, αφήστε τους άλλους, θα έπρεπε να εγκαλούν τον Κωνσταντίνο ως πλήρως ανεπαρκή και εκείνον που κατάφερε να διαλύσει το θεσμό της μοναρχίας.
Ένα αντεπιχείρημα λέει είναι πως θα χυνόταν αίμα. Ε, όταν υπεραμύνεσαι της βασιλευομένης δημοκρατίας πρέπει να αντισταθείς. Και δύσκολο να χυνόταν αίμα, πολύ λιγότερο δε από άλλες περιόδους.
Σε κάθε περίπτωση αν είναι να μη γίνει ενέργεια έναντι ενός πραξικοπήματος, τότε τι αξία έχει ο θεσμός.

Έπειτα, ο Κωνσταντίνος λάμβανε κανονικότατα την βασιλική χορηγία μέχρι το 1973. Δηλαδή τον εξευτέλισαν κάποιοι, τον εξόρισαν, αλλά καταδεχόταν να λαμβάνει τα χρήματα τους.
Και το 1973 οι δικτάτορες σταμάτησαν την καταβολή της χορηγίας, επειδή άλλαξε το...πολίτευμα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 02 Δεκ 2022, 15:45

Αρχέλαος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 15:24
Ήταν ανεπίτρεπτο το ότι ο βασιλιας όρκισε στρατιωτική δικτατορία και μάλιστα ουσιαστικά συνταγματαρχών, αποδεχόμενος από την μία ότι ο βασιλικός θεσμός είναι όμηρος άλλων και από την άλλη ότι είναι ανεκτή η ανατροπή της στρατιωτικής ιεραρχίας.
Βασικά, πρώτοι οι βασιλόφρονες, αφήστε τους άλλους, θα έπρεπε να εγκαλούν τον Κωνσταντίνο ως πλήρως ανεπαρκή και εκείνον που κατάφερε να διαλύσει το θεσμό της μοναρχίας.
Ένα αντεπιχείρημα λέει είναι πως θα χυνόταν αίμα. Ε, όταν υπεραμύνεσαι της βασιλευομένης δημοκρατίας πρέπει να αντισταθείς. Και δύσκολο να χυνόταν αίμα, πολύ λιγότερο δε από άλλες περιόδους.
Σε κάθε περίπτωση αν είναι να μη γίνει ενέργεια έναντι ενός πραξικοπήματος, τότε τι αξία έχει ο θεσμός.

Έπειτα, ο Κωνσταντίνος λάμβανε κανονικότατα την βασιλική χορηγία μέχρι το 1973. Δηλαδή τον εξευτέλισαν κάποιοι, τον εξόρισαν, αλλά καταδεχόταν να λαμβάνει τα χρήματα τους.
Και το 1973 οι δικτάτορες σταμάτησαν την καταβολή της χορηγίας, επειδή άλλαξε το...πολίτευμα.
Ισχύει. Αν το 67 έδειχνε προσωπικό θάρρος το πραξικόπημα θα έπεφτε. Και οι Απριλιανοί αυτό είχαν πει. Στην ουσία έπεσε στην μπλόφα του Πατακού .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 02 Δεκ 2022, 15:57

Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:08
Στη Ρώμη πήγε πρώτα. Και είχε και αναταράξεις η πτήση.
:lol:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 02 Δεκ 2022, 19:58

Beria έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:10
Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:05
Ναι, αλλά να σημειωθεί ότι προηγουμένως είχε βγάλει φωτό με τούς χουνταίους όπου εμφανίζεται μουτρωμένος και επίσης γυρνοβολούσε χειμωνιάτικα μεταξύ Καβάλας και Κομοτηνής ψάχνοντας τα στρατά πού 'χαν γίνει μπουχός. Έβρεχε κιόλας.
Το βράδυ που όρκισε τους χουντικούς, έβαλε την ταφόπλακα στον θεσμό της Βασιλείας στην Ελλάδα
Όποιος παριστάνει ότι δεν το καταλαβαίνει είναι ανιστόρητος
Την ταφόπλακα την έβαλε όταν προσπάθησε να τους ανατρέψει. Αν δεν το επεδίωκε θα 'μενε βασιλιάς και κανένα δημοψήφισμα δεν θα γινόταν για το θεσμό του.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 02 Δεκ 2022, 19:59

πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:59
Ναύτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:03
Παραπέρα, καθώς έλεγε και ο Γ. Παπανδρέου, είναι αστείος ο ισχυρισμός ότι ο βασιλιάς εμπιστεύεται ένα πρόσωπο για πρωθυπουργό της χώρας, αλλά όχι για υπουργό άμυνας.
Όχι όταν πρόκειται για θέμα προσωπικής εμπλοκής σε δίκη.Σήμερα π.χ. στην Αμερική κατηγορείται ο γιος του Μπάιντεν για σκάνδαλα.Νομίζεις ότι μπορεί να ζητήσει ο ίδιος ο Μπάιντεν να αναλάβει και υπουργός εποπτεύων την ανάκριση και να πει είναι αστείο να με εμπιστεύεσθε ως πρόεδρο και όχι ως υπουργό;
Aυτή ήταν η ουσία και όλα τα υπόλοιπα ήσαν εφευρήματα.Πιθανότατα να ήθελε να βγάλει τον Γεννηματά για τον ίδιο λόγο - αν ήταν έντιμος μπορεί και να μην επενέβαινε στην ανάκριση όπως ήθελε ο Παπανδρέου. :lol:
Σε πληροφορώ ότι στην αρχή της μεταπολίτευσης είχα φάει το παραμύθι και εγώ ότι η οργάνωση ΑΣΠΙΔΑ δεν υπήρχε και ήταν σκευωρία.Αυτό έλεγαν όλα τα ηχεία της "δημοκρατικής παράταξης".Αλλά τη δεκαετία του 80 που όλα αυτά δεν είχαν σημασία και είχαν τελειώσει εμφανίσθηκαν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που διαφήμιζαν στα προεκλογικά τους φυλλάδια ότι ήσαν μέλη του ΑΣΠΙΔΑ που ως τότε έλεγαν ότι δεν υπήρχε για να τους ψηφίσουν οι πασόκοι :lol: Από τότε έμαθα να είμαι πολύ δύσπιστος σε "δημοκρατικά αφηγήματα" που συνέβησαν πριν γεννηθώ ή όταν ήμουν νήπιο.Άλλωστε για ποιόν λόγο οι πασόκοι να μην ήσαν από την αρχή πασόκοι και να ήσαν κάτι άλλο;
Και σε μια ιστορική εκπομπή (στη Μηχανή του Χρόνου, όταν έπαιζε στον ALPHA) είχα δει να βγαίνουν μέλη του ΑΣΠΙΔΑ και να μιλούν. Κατα τα άλλα δεν υπήρχε.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Δεκ 2022, 20:33

Beria έγραψε:
02 Δεκ 2022, 13:29
stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:53
southern έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:39
Από την μία έχουμε έναν άνθρωπο που η οικογένεια του πρόσφερε στην Ελλάδα (...)
Καν' τε με κι εμένα βασιλιά της Ελλάδας και θα προσφέρω. Το υπόσχομαι.
Kι εγώ, αν μου έκαναν δώρο μια χώρα για να παίζω θα ήμουν και γαμώ τα παιδιά για παρέα
Κι αν μάλιστα μου έδιναν προίκα στο γάμο μου τον προϋπολογισμό για την Παιδεία (όπως έγινε στον γάμο του Κοκού) θα ήμουν και υπόχρεος. Δεν θα την κοπανούσα για την Αγγλία στην πρώτη στραβή
Δωστε προικα στην Παιδεια και οχι στη Σοφία ελεγαν τοτε.

Στο γάμο της Σοφιας δοθηκε η προικα. Ε να ξεκινησουν απο καπου τα παιδια να φτιαχνουν το σπιτικο τους. :003:

Στο γάμο του Κοκου πρεπει να μας εδωσε προικα ο Φρειδερικος Θ' της Δανιας αλλα παιζει και να ηταν τσιγκουνης και να μας την εδωσε με ενα βρακι μονο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποιον συμπαθείτε περισσότερο; τον Κωνσταντίνο Γλυξμπουργκ ή τον Αλέξη Τσιπρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Δεκ 2022, 20:35

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:21
Μόνο ο Κωνσταντίνος ο Α' ήταν άξια λόγου προσωπικότητα.
Ε οχι και τοσο.

Ο Γεωργιος Α' ηταν ο καλυτερος Βασιλιας που ειχαμε. Εκανε και αυτος τις στραβες του μερικες φορές αλλα τουλαχιστον αυτος μαθαινε γρηγορα απο τα λαθη του και δεν τα επαναλαμβανε.

Ολοι οι αλλοι απο γκάφα σε γκαφα το πηγαιναν.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών