Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 22:47

Unique έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:45
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:42
Ο Άδωνις με το πτυχίο Ιστορίας έγινε υπουργός . Αλλιώς θα έμενε βιβλιοπώλης .
Αυτα τα προβληματα εχουν λυθει, εκτος Ελλαδας, δεκαετιες τωρα. Ειπαμε, ο καθε πτυχιουχος ΔΕΝ ειναι και εκπαιδευτικος.
Ναι , αλλά ορισμένες σχολές όπως αυτή που ανέφερα έχουν πολλά παιδαγωγικά μαθήματα , ακόμα και πρακτικής . Ποιος ο λόγος να ακυρωθούν ;
Όσες δεν έχουν θα μπορούσαν να βάλουν . Αλλά εντός της τετραετίας .

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 13 Δεκ 2022, 22:51

Με μπερδεψε ο τιτλος νομιζα οτι ειναι νημα για τον Στυγιο

sharp
Δημοσιεύσεις: 21149
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Δεκ 2022, 22:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:31
Θεωρητικά βγάζει νόημα, η κατοχή της γνώσης και η ικανότητα στη μετάδοση της ειδικά σε παιδιά, είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Σε όλες τις χώρες του κόσμου έτσι είναι. Άλλο σπουδάζω μιαν επιστήμη και άλλο γίνομαι δάσκαλος στο αντικέιμενο της.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21149
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Δεκ 2022, 22:58

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:40
Unique έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:35
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:32


Υπέρ για την αξιολόγηση . Το θέμα είναι ότι αναγκάζουν στους φοιτητές να χάσουν ένα χρόνο από την ζωή τους και ακόμα ένα χρόνο υπέρογκων εξόδων από την τσέπη των ίδιων ή των γονέων τους . Εμένα μου βάζουν φρένο στα σχέδια για μεταπτυχιακό που είχα , ή στην βιολογική ανθρωπολογία ή στην εγκληματολογία .
Αν δεν σου αρεσει, διαλεξε αλλο επαγγελμα. Λυπαμαι αλλα ευσι πρεπει να ειναι μεχρι να ιδιωτικοποιηθει η παιδεια.
Παρεπιπτόντως έχω επάγγελμα . Και το πτυχίο το θέλω για το καπρίτσιο μου και για να μάθω πράγματα . Και επειδή χωρίς ένα πτυχίο δεν μετράει ο λόγος μου σε πολλούς τομείς γνώσης και ας έχουν βγει τα μάτια μου να διαβάζω από τα δώδεκα μου .
Αλλά μέχρι σήμερα γνώριζα ότι αν πάρω το πτυχίο και δεν πάνε τα πράγματα καλά στα επιχειρηματικά μου σχέδια θα έχω την επιλογή να δώσω ΑΣΕΠ και όχι να παρακαλάω στα σαράντα μου τον κάθε @@@@@@ να μου δώσει είκοσι ευρώ στο οκτάωρο για να κουβαλάω σουβλάκια . Και επίσης θα ήταν ένα ισχυρό χαρτί σαν υποψήφιος γαμπρός . Δηλαδή : είμαι ταρίφας / έχω μπαρ / έχω σουβλατζίδικο αλλά αγάπη μου θα δώσω ΑΣΕΠ ( Και καλά ) .
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι η διδασκαλία είναι τελευταία επιλογή, αν δεν σού κάτσει τίποτε καλύτερο. Και επί πλέον δεν θέλεις να διδαχθείς πώς να κάνεις αυτήν την σιχαμερή/βαρετή για σένα δουλειά σωστά. Λες και τα σχολεία είναι η τουαλέτα για τις ανάγκες μας. Κατά τα άλλα "τα παιδιά μας, το μέλλον μας" και υποκρισίες διάφορες.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21149
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Δεκ 2022, 23:00

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:41
Επίσης το χρειάζομαι και για να εκδώσω μυθιστορήματα . Φαντάζεστε να γράφει στο βιογραφικό σημείωμα “ Οδηγός ταξί ” .
Πολύ καλό. Οι καλύτεροι συγγραφείς ήσαν τυχοδιώκτες που άλλαξαν πολλά επαγγέλματα, λιμενεργάτες κλπ.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:07

sharp έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:58
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:40
Unique έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:35


Αν δεν σου αρεσει, διαλεξε αλλο επαγγελμα. Λυπαμαι αλλα ευσι πρεπει να ειναι μεχρι να ιδιωτικοποιηθει η παιδεια.
Παρεπιπτόντως έχω επάγγελμα . Και το πτυχίο το θέλω για το καπρίτσιο μου και για να μάθω πράγματα . Και επειδή χωρίς ένα πτυχίο δεν μετράει ο λόγος μου σε πολλούς τομείς γνώσης και ας έχουν βγει τα μάτια μου να διαβάζω από τα δώδεκα μου .
Αλλά μέχρι σήμερα γνώριζα ότι αν πάρω το πτυχίο και δεν πάνε τα πράγματα καλά στα επιχειρηματικά μου σχέδια θα έχω την επιλογή να δώσω ΑΣΕΠ και όχι να παρακαλάω στα σαράντα μου τον κάθε @@@@@@ να μου δώσει είκοσι ευρώ στο οκτάωρο για να κουβαλάω σουβλάκια . Και επίσης θα ήταν ένα ισχυρό χαρτί σαν υποψήφιος γαμπρός . Δηλαδή : είμαι ταρίφας / έχω μπαρ / έχω σουβλατζίδικο αλλά αγάπη μου θα δώσω ΑΣΕΠ ( Και καλά ) .
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι η διδασκαλία είναι τελευταία επιλογή, αν δεν σού κάτσει τίποτε καλύτερο. Και επί πλέον δεν θέλεις να διδαχθείς πώς να κάνεις αυτήν την σιχαμερή/βαρετή για σένα δουλειά σωστά. Λες και τα σχολεία είναι η τουαλέτα για τις ανάγκες μας. Κατά τα άλλα "τα παιδιά μας, το μέλλον μας" και υποκρισίες διάφορες.
Όχι αγαπητέ δεν είναι σιχαμερή και βαρετή δουλειά . Είναι ότι θα πρέπει να αφήσω το σπίτι μου την οικογένεια μου και τους φίλους μου , να κάνω τουρ δέκα χρόνια το λιγότερο σε όλη την Ελλάδα και ίσως βρω θέση στον τόπο επιλογής μου λίγο πριν βγω σύνταξη εκτός αν έχω γερό μέσο ( που δεν έχω ) .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:09

Και δεδομένου της ηλικίας που θα είμαι δεν θα με παίρνει να παίρνω τον απλό μισθό ενός καθηγητή ( εννιακόσια ; ) και να έχω έξοδα ενοικίου και διατροφής ( που δεν έχω στον τόπο μου ) .

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 13 Δεκ 2022, 23:12

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:09
Και δεδομένου της ηλικίας που θα είμαι δεν θα με παίρνει να παίρνω τον απλό μισθό ενός καθηγητή ( εννιακόσια ; ) και να έχω έξοδα ενοικίου και διατροφής ( που δεν έχω στον τόπο μου ) .
Μην αγχώνεσαι. Και να θες, δεν πρόκειται να καταφέρεις να πας αναπληρωτής. Και δεν φταίει η παιδαγωγική επάρκεια για αυτό. Στους φιλολόγους σήμερα χρειάζονται δύο μεταπτυχιακά και δύο άριστες ξένες γλώσσες για να πας. Στον επόμενο πίνακα, ένας μηδενικής θα μπαίνει μόνο με διδακτορικό.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:13

Πραγματικά απορώ πώς αποταμιεύουν όσοι καθηγητές / εποπ / όλοι γενικά που είναι εκτός έδρας και νοικιάζουν σπίτι κλπ . Εδώ τώρα με 800-1500 ευρώ ( δεν είναι κάθε μήνας ίδιος ) και 2000 το καλοκαίρι , και βγαίνω για νυχτερινή έξοδο δέκα φορές τον μήνα και αυτό με μέτρο , και με δικό μου σπίτι , ΔΕΝ μπορώ να βάλω στην άκρη . Μαζεύονται πεντακόσια ευρώ , και θα πάνε τα εκατό σε ρούχα και τα τετρακόσια στην ΔΕΗ .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:15

Μπεκρής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:12
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:09
Και δεδομένου της ηλικίας που θα είμαι δεν θα με παίρνει να παίρνω τον απλό μισθό ενός καθηγητή ( εννιακόσια ; ) και να έχω έξοδα ενοικίου και διατροφής ( που δεν έχω στον τόπο μου ) .
Μην αγχώνεσαι. Και να θες, δεν πρόκειται να καταφέρεις να πας αναπληρωτής. Και δεν φταίει η παιδαγωγική επάρκεια για αυτό. Στους φιλολόγους σήμερα χρειάζονται δύο μεταπτυχιακά και δύο άριστες ξένες γλώσσες για να πας. Στον επόμενο πίνακα, ένας μηδενικής θα μπαίνει μόνο με διδακτορικό.
Δεν με πειράζει να κάνω μεταπτυχιακό . Άλλωστε το μεταπτυχιακό ανοίγει αρκετές πόρτες . Ένας χρόνος για επάρκεια και μόνο ;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 13 Δεκ 2022, 23:20

Unique έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:33
Δε γινεται να διδασκει ο καθε χιμπατζης πολακης που μπηκε με 2 σε πανεπιστημιο.
Σιγά τι θα διδάσκει και θέλει και ένα χρόνο παραπάνω.

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 13 Δεκ 2022, 23:25

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:15
Μπεκρής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:12
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:09
Και δεδομένου της ηλικίας που θα είμαι δεν θα με παίρνει να παίρνω τον απλό μισθό ενός καθηγητή ( εννιακόσια ; ) και να έχω έξοδα ενοικίου και διατροφής ( που δεν έχω στον τόπο μου ) .
Μην αγχώνεσαι. Και να θες, δεν πρόκειται να καταφέρεις να πας αναπληρωτής. Και δεν φταίει η παιδαγωγική επάρκεια για αυτό. Στους φιλολόγους σήμερα χρειάζονται δύο μεταπτυχιακά και δύο άριστες ξένες γλώσσες για να πας. Στον επόμενο πίνακα, ένας μηδενικής θα μπαίνει μόνο με διδακτορικό.
Δεν με πειράζει να κάνω μεταπτυχιακό . Άλλωστε το μεταπτυχιακό ανοίγει αρκετές πόρτες . Ένας χρόνος για επάρκεια και μόνο ;
Δεν φτάνει λέμε. Διδακτορικό θα χρειαστεί.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15091
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 13 Δεκ 2022, 23:36

μην διαλέγετε μπατιρημένες ειδικότητες ή μην συμβιβάζεστε με χαμηλοβαθμες σχολές και μετά εκλιπαρείτε για διορισμό
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:54

Lord Brum έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:36
μην διαλέγετε μπατιρημένες ειδικότητες ή μην συμβιβάζεστε με χαμηλοβαθμες σχολές και μετά εκλιπαρείτε για διορισμό
Έγιναν χαμηλόβαθμες λόγω της κρίσης . Εκτός αν είναι πολύ λογικό να έχει τα διπλάσια μόρια η Αστυφυλάκων από οποιαδήποτε σχολή που θεραπεύει μία ή δύο ή τρεις επιστήμες .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφαίρεση πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 13 Δεκ 2022, 23:55

Μπεκρής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:25
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:15
Μπεκρής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 23:12


Μην αγχώνεσαι. Και να θες, δεν πρόκειται να καταφέρεις να πας αναπληρωτής. Και δεν φταίει η παιδαγωγική επάρκεια για αυτό. Στους φιλολόγους σήμερα χρειάζονται δύο μεταπτυχιακά και δύο άριστες ξένες γλώσσες για να πας. Στον επόμενο πίνακα, ένας μηδενικής θα μπαίνει μόνο με διδακτορικό.
Δεν με πειράζει να κάνω μεταπτυχιακό . Άλλωστε το μεταπτυχιακό ανοίγει αρκετές πόρτες . Ένας χρόνος για επάρκεια και μόνο ;
Δεν φτάνει λέμε. Διδακτορικό θα χρειαστεί.
Η πλειοψηφία των ενεργών καθηγητών είναι πάνω από 45 . Πόσο ακόμα θα διδάσκουν ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών