Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11562
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Ιαν 2023, 19:45

Juno έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:27
talaipwros έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:23
Juno έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:22


Από μικρή ονειρευόμουν να γυρίσω όλη την Ιαπωνία.
Μου έχει μείνει απωθημένο. Αν δεν μου πληρώσετε το ταξίδι, μπορεί να πάθω κατάθλιψη.
Βεβαιως, αν μου δειξεις σε ποιον ανεργο εδωσε δωρο ταξιδι στην Ιαπωνια το κρατος, να το συζητήσουμε
Αφού το κράτος τους δίνει κάτι, πρέπει να δώσει και σε εμένα για να υπάρχει ισότητα. Δηλαδή εγώ είμαι το θύμα που πληρώνει εισφορά αλληλεγγύης;

Έχω συμπληρώσει κάτι στο προηγούμενο σχόλιο.
Eσυ δουλεύεις;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 05 Ιαν 2023, 19:46

Για να βάλουμε τα πράγματα στην ουσία τους:

α) Οι άνεργοι και ιδίως οι μακροχρόνια άνεργοι στην πραγματικότητα δεν έχουν κάποιο διαρκές επίδομα. Ένας άνεργος που θα λήξει η τακτική του επιδότηση εκ της απολύσεως του, μετά και για δώδεκα μήνες δικαιούται 200 ευρώ μηνιαίως.

β) Η μόνη βάσιμη παροχή των ανέργων αφορά την δωρεάν μετακίνηση με αστικές συγκοινωνίες. Λογικά όμως αυτό δεν αφορά όλες τις περιοχές της Ελλάδας

Να πάμε όμως στην ουσία;

Παραθέτω από επιταγές κοινωνικού τουρισμού, περί των προϋποθέσεων π.χ. το 2021
Δικαιούχοι του προγράμματος είναι εργαζόμενοι και άνεργοι, οι οποίοι το έτος 2020:

είχαν 50 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση του e-ΕΦΚΑ (με κρατήσεις υπέρ ΟΕΕ) ή
έλαβαν από τον ΟΑΕΔ 50 ημέρες ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας ή
έλαβαν επιδότηση ανεργίας τουλάχιστον 50 ημερών ή
συγκεντρώνουν τουλάχιστον 50 ημέρες αθροιστικά από τα παραπάνω (ημέρες εργασίας, ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας και επιδότησης ανεργίας) ή
ήταν εγγεγραμμένοι στο Ειδικό Μητρώο Ανέργων ΑμεΑ του ΟΑΕΔ κατά την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων.
https://www.ethnos.gr/Economy/article/1 ... prothesmia



Δηλαδή, η επιδότηση διακοπών αφορούσε ΛΙΓΟΥΣ ανέργους, άτομα που είχαν δουλέψει πρόσφατα.
Eπιπλέον, σε πολλές περιόδους ευνοεί και τις τοπικές επιχειρήσεις και κοινότητες να υπάρχει κινητικότητα όταν υφίστανται άνεργοι, ενώ εργαζόμενοι δεν θα μπορούσαν να πάνε διακοπές.



Άρα ακόμα και με τη λογική του Τζήμερου, δεν υφίσταται ιδιαίτερο ζήτημα, καθώς στην πραγματικότητα αφορά άνεργους που ήταν στο μεταίχμιο από εργαζόμενοι, λίγους και επιπλέον πολλές φορές σε μέρη ή περιόδους που δεν θα πήγαινε ένας εργαζόμενος.
Συν το ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί η επιδότηση να μην είναι 100% και οι πρώην εργαζόμενοι και νυν άνεργοι και δικαιούχοι, με τις εισφορές τους έχουν συγχρηματοδοτήσει την αντίστοιχη παροχή.


Για να το πούμε απλά, δεν έχουμε το φαινόμενο του Βασιλάκη που έχει να δουλέψει από το 2018 και πάει δωρεάν διακοπές.
Ο Βασιλάκης δεν δικαιούται ούτε διακοπές, ούτε επιδόματα, μόνο υπό όρους δωρεάν μετακίνηση με κάποιες συγκοινωνίες και ενδεχομένως ελεύθερη πρόσβαση σε μουσεία.
Όλα αυτά δεν δίνουν αντικίνητρο στον Βασιλάκη να εργαστεί και αναδεικνύουν ότι παραδοσιακά στην Ελλάδα του κρατισμού, παραδόξως το κοινωνικό δίχτυ για τους ανέργους είναι πολύ χαμηλότερο από άλλα κράτη.

Εν ολίγοις κύριοι, συζητήσατε για ένα θέμα που είναι μη υπαρκτό.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Ιαν 2023, 19:51

Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιαν 2023, 09:59
stergiosbik έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:44
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:25
Εγώ πάντως σαν απόστρατος συνταξιούχος με πολύ καλή σύνταξη, κάνω όλον τον χρόνο διακοπές με τα χρήματα των ελλήνων φορολογούμενων !!! :smt005:
Κι εμείς σ έχουμε γραμμένο στ' αρχιδια μας.
το μιζερο ανθρωπακι νομιζει οτι γινεται ενοχλητικο γραφοντας την ιδια μαλακια επι 15 χρονια δωμεσα.

αλλα δεν ειναι ικανος ουτε να καταφερει να ενοχλησει.
:+1:

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 06 Ιαν 2023, 13:08

Και στην τελική υπάρχουν και τα διακοπαδάνεια, να κινηθεί λίγο η αγορά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Ιαν 2023, 13:18

Σιγά μην χρηματοδοτεί κανένας κρατικός οργανισμός στον κόσμο, ανέργους, για να κάνουν τον γύρο της Ιαπωνίας ή των ΗΠΑ όπως θα ήθελα να κάνω εγώ.
Εκεί που τα βρίσκει αυτός που παίρνει 600-700 ευρώ καθαρά, για ταξιδάκι στις ΗΠΑ, εκεί θα τα βρει και ο άνεργος.
Δεν ξέρω δηλαδή που. Κάποτε είχα ακούσει ότι χρήματα ευρωπαικών προγραμμάτων για έρευνα, γίνονταν ταξίδια για παιδιά καθηγητών. Γύρους της Κίνας, Νεπάλ, ψαγμένα πράγματα, να μορφωθεί το παιδί, να γνωρίσει ξένους πολιτισμούς. :102:
Ποιος ηλίθιος θα πάρει διακοποδάνειο; Εκτός και αν δεν πρόκειται να το αποπληρώσει.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 06 Ιαν 2023, 17:20

stergiosbik έγραψε:
05 Ιαν 2023, 19:51
Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιαν 2023, 09:59
stergiosbik έγραψε:
04 Ιαν 2023, 14:44


Κι εμείς σ έχουμε γραμμένο στ' αρχιδια μας.
το μιζερο ανθρωπακι νομιζει οτι γινεται ενοχλητικο γραφοντας την ιδια μαλακια επι 15 χρονια δωμεσα.

αλλα δεν ειναι ικανος ουτε να καταφερει να ενοχλησει.
:+1:
αδικείτε τον ΑΙΝΕΙΑΝ, δεν έχει 15 χρόνια στην σύνταξη.

πριν μάς τα έπρηζε γαι τον μισθό του. :003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 06 Ιαν 2023, 17:20

1451 έγραψε:
06 Ιαν 2023, 13:08
Και στην τελική υπάρχουν και τα διακοπαδάνεια, να κινηθεί λίγο η αγορά.
:+1:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Εχουν οι άνεργοι δικαίωμα να κάνουν διακοπές?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 10 Ιαν 2023, 15:47

Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιαν 2023, 10:10
dtri2020 έγραψε:
04 Ιαν 2023, 16:35
Στύγιος έγραψε:
04 Ιαν 2023, 16:18
Τσούκου , για να μη μου κολλάτε και γιατί μπορώ να σας τα κάνω Ζέπελιν.
Δεν εντυπωσιάζεις κανέναν, ξέρεις.
εγω εντυπωσιαζομαι με το γεγονος οτι νομιζει πως καποιον εντυπωσιαζει γραφοντας κατι για χιλιοστη φορα. (οπως κι ο αινειαν ενα πραμα)

πρεπει να εχει πανεπιστημιακο τιτλο στη βαρετη επαναληψη παντελως αχρηστων πληροφοριων.
νομιζω οτι πραγματι αυτο ειναι ενα απο τα 2 πτυχια του, αυτο της θεολογιας. το αλλο ειναι βαρετη επαναληψη μερικως αχρηστων πληροφοριων.
:+1:

Η δική μου γνώμη είναι πως ο συγκεκριμένος είναι ένα τίποτα που προσπαθεί να αποδείξει πως είναι κάτι μοστράροντας τα πτυχία του...
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών