Η Μιχαηλίδου μας προετοιμάζει για την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλα ζευγάρια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η Μιχαηλίδου μας προετοιμάζει για την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλα ζευγάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Ιαν 2023, 23:13

Jimmy81 έγραψε:
14 Ιαν 2023, 20:42
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Ιαν 2023, 10:12
Jimmy81 έγραψε:
13 Ιαν 2023, 03:30

Pride όντως γίνονται σε πολλές πόλεις αλλά το πιθανότερο για ένα παιδάκι είναι να δεις εικόνες από το Pride της χώρας του που θα το προβάλλουν τα εγχώρια media. Δηλαδή θα δει πολύ λίγα πράγματα κι ακόμα κι αν δει κάτι "ακατάλληλο" δεν θα πάθει και τίποτα.
ναι, απλά γκούγκλαρε "children at pride" και δες τις φωτογραφίες
Α δηλαδή αυτό θα γκουγκλάρει το παιδάκι στην Ελλάδα (αν έχει access στο pc των γονιών του) και θα αποκτήσει ψυχικό τραύμα για την υπόλοιπη ζωή του :lol:
άλλο σου λέω ρε
άμα γκουγκλάρεις αυτό που σου γράφω και δεις τις φωτό θα δεις ότι πηγαίνουν στα πράιντ ένα σωρό παιδιά ανάμεσα σε ενήλικες που διαδηλώνουν για τη σεξουαλικότητά τους φορώντας πρόστυχα ρούχα/αμφιέσεις
δε θέλω να ποστάρω εδώ ενδεικτικές φωτογραφίες
αλλά αν θεωρείς φυσιολογική συμπεριφορά το να σέρνεις νήπια σε τέτοιες εκδηλώσεις τι να σου πω
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Η Μιχαηλίδου μας προετοιμάζει για την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλα ζευγάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 18 Ιαν 2023, 02:50

Jimmy81 έγραψε:
14 Ιαν 2023, 21:02
Αν μια κυβέρνηση αποφασίσει να εφαρμόσει τέτοια αλλαγή, προφανώς θα κοιτάξει και τις έρευνες και την πραγματικότητα σε άλλες χώρες όπου έχει προκύψει αυτή η αλλαγή. Γι’ αυτό και συχνά οι πολιτικοί επικαλούνται άλλες χώρες όπου ισχύει το τάδε μέτρο. Το ότι δεν υπάρχουν αμερόληπτες έρευνες είναι δική σου αυθαίρετη άποψη που πηγάζει από τα θέλω σου και όχι από κάποια έρευνα πάνω στις έρευνες και τα κίνητρα των άλλων. Αυτό που λες ότι οι ομοφυλόφιλοι γονείς θα τα μπερδέψουν για το «πώς γίνονται τα παιδιά» είναι για γέλια. Μια χαρά μπορεί να εξηγήσει ένας γονιός στο παιδί, βιολογικό ή όχι, το πώς έρχονται τα παιδιά στον κόσμο. Ακόμα και με τη βοήθεια παιδικών βιβλίων. Δεν ζούμε στο σκοτάδι
Δεν νομίζω ότι τα όποια ασήμαντα θέλω μου καθόρισαν αναδρομικά όλο τον μεταμοντέρνο τρόπο σκέψης.

Η σύγκριση της ζώσας, καθημερινής εμπειρίας με τα βιβλία και δυο κουβέντες είναι λανθασμένη.
Από τις τυπικές σκατοψυχίες της συντηρητικής δεξιάς οπτικής η συγκεκριμένη δήλωση.
Σε ανάλογο ύφος, θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι όντως είναι μεγάλη σκατοψυχία να μην προτεραιοποιούνται τα παιδιά αλλά η ανάγκη για κατοικίδιο ορισμένων ομοφυλόφιλων ζευγαριών και γενικά η μανία των λοατκι να πλησιάσουν και να προσηλυτίσουν παιδιά από το νηπιαγωγείο ακόμη.
Το θέμα της παιδεραστίας και της προστασίας των παιδιών είναι άσχετο με την ομοφυλοφιλία και την δυνητική τεκνοθεσία.
Διαφωνούμε κάθετα. Τα δύο θέματα συνδέονται στενά, μάλιστα είναι ένας από τους βασικούς λόγους που η τεκνοθεσία από ομοφυλόφιλους δεν είναι καλή ιδέα. Το παιδί πρέπει να τεκνοθετείται σε ένα προστατευμένο περιβάλλον με θετικά πρότυπα, χωρίς υπερσεξουλικοποίηση και χωρίς παιδεραστές, αλλιώς καταργούμε εντελώς την έννοια της παιδικής ηλικίας και γυρίζουμε φανερά πλέον στη βαρβαρότητα άλλων εποχών.
Rakomelofronas έγραψε:Ημίγυμνοι βαμμένοι ενήλικες δεν είναι ακριβώς η εικόνα που περιμένει κανείς από έναν γονέα.
Ενώ οι πουκαμισάτοι, καθως πρέπει τύποι της γειτονιάς είναι η ιδανική εικόνα. :giggle:
Εικόνα
Ελπίζοντας ότι ούτε εσύ θέλεις να βάλεις σε κίνδυνο παιδιά, ανεξάρτητα από το τι φοράει ο θύτης, κλείνω από μέρους μου εδώ την κουβέντα. Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τη διάθεσή σου να απαντήσεις αναλυτικά.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών