Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 29 Ιούλ 2023, 16:06

Πτολεμαίος έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 11:10

Ρε Βαγγέλη (έτσι δεν σε λένε;) θα με τρελάνεις.
Τα αποφθέγματα μεγάλων αντρών έχουν ένα κύρος αλλά βασικά έχουν μόνο αυτό.
Αφενως διότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άτομα που χαρακτηριζονται σαν μεγάλοι άντρες στην ιστορία (άρα έχουμε δεκάδες χιλιάδες ατάκες κύρους) και αφετέρου μιλάμε για άτομα που έχουν ζήσει ίσως και αιώνες πριν.

Στην περίπτωση του Ουάιλντ, ο τύπος ΔΕΝ ΕΊΧΕ ΔΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΆΝΟ ΚΑΝ. Δεν πρόλαβε. Έζησε σε μια εποχή, σχεδόν αρχαία σε σχέση με την δική μας.
Εγώ κάθομαι αυτή τη στιγμή ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ και μαθαίνω για διάφορα αεροπορικά ατυχήματα και γιατί συνέβησαν στην ΟΘΌΝΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΎ μου και εκείνος μόλις που πρόλαβε να δει Ζεππελιν.
Μόλις πριν λίγες μέρες εδώ μέσα, συζητάγαμε για ΥΠΕΡΑΓΩΓΟΥΣ και ο κάθε Ουάιλντ ίσα που πρόλαβε να δει λαμπτήρα πυρακτώσεως που τροφοδοτουνταν με χάλκινο καλώδιο.

Πράγμα που σημαίνει ότι η κοσμοθεωρηση τους βαδίζει με τις επιταγές της εποχής τους και άρα μπορεί κάλλιστα να βγει άκυρη από τον οποιοδήποτε κάναν αιώνα ή και λιγότερο αργότερα.

Υπαρχουν αποφθέγματα που είναι πραγματικά αιώνια.
Πχ αυτό που αποδίδεται στον Πλάτωνα "Μόνο οι νεκροί έχουν δει το τέλος του πολέμου" (το οποίο γαμαει έτσι;) και υπάρχουν και άλλα που καθορίζονται από την εποχή τους
επεσα τυχαια σε αυτο το κειμενο ........

το επιχειρημα σου εμφανιζει την εξης αδυναμια .......
(.........ετσι για να περνα η ωρα ωφελιμα..........)

εαν, οτι ισχυε χτες δεν ισχυει σημερα,
τοτε, οτι ισχυει σημερα δεν θα ισχυει και αυριο
αρα αδυνατον να ισχυει κατι, χτες σημερα και αυριο ........

ο συλλογισμος σου σωζεται ομως εν μερει απο την διακριση
που κανεις παρακατω, σε αποφθεγματα που ισχυουν
αιωνιως και αποφθεγματα που ισχυουν μονο για μια
συγκεκριμενη παρελθουσα εποχη της ιστοριας .............

η δυσκολια ειναι να αποδειχθει οτι το συγκεκριμενο
αποφθεγμα, χαρακτηριζει μονο την εποχη που εζησε
ο Ουάιλντ ..............

.....τα ζεππελιν και τα χαλκινα καλωδια, εν προκειμενω,
ουδεν αποδεικνυουν ..........

ο πλατων, οπως λες, αφησε καποιο πραγματικά αιώνιο
αποφθέγμα, χωρις να γνωριζει ουτε αυτα (τα ζεππελιν,
και τα καλωδια) ποσω μαλλον το ιντερνετ και τους
υπεραγωγους ..........................
............................................

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 16:38

sharp έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 02:14
[
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31
Σε μία εποχή οικονομικής κρίσης,
Ακόμη έχουμε οικονομική κρίση; :smt017
Για ορισμένους συνεχίζεται και ΘΑ συνεχίζεται επι μακρόν
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 17:11

Πτολεμαίος έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 11:10
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 00:22
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:44




Τότε που κόλαγε το ''Νταξ δε μασάω''

Μα κι εγώ αυτό λέω,ότι μπορεί και να είσαι εξυπνότερος ,πεδίον δόξης λαμπρό .Φυσικά και κάποιος μπορεί να είναι εξυπνότερος αλλά το ''Ντάξ ,δε μασάω'' μου δείχνει ότι πάσχεις.Τουλάχιστον απο μετριοφροσύνη.

Οσον αφορά κάποιον που έχει σημαντικό έργο στον Πλανήτη μας,αναγνωρισμένο απ΄όλους είναι λογικό να υπάρχει θαυμασμός και απορία ως προς το πως το κατάφερε.Αλλά παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του ,οι συνήθειές του γενικά το αποτύπωμά του και ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις δυσκολίες της ζωής σε σχέση με κάποιον ασήμαντο .Μπορεί να μήν σημαίνει πως ό,τι πεί είναι σωστό και δεν δέχεται αμφισβήτησης ,έχει όμως ένα κύρος ο λόγος του .Συμφωνούμε εδώ ή θα
ενίστασαι για το κάθε τι που γράφω?


Στην περίπτωση μας που ανέβασα αυτό το κείμενο του Ουάιλντ τώρα.Εχεις δεί πως ζούνε στο εξωτερικό ή έχεις για παράδειγμα μόνον την Ταυλάνδη?Το να παίρνεις 800 ή 1000 ευρώ το μήνα σημαίνει πως έπιασες τον παπα απο τα γένεια έτσι και έχουνε να φάνε και οι κότες χρήμα?¨Η απλώς έτσι θέλεις να το παρουσιάζεις?Θεώρησέ το όπως νομίζεις το ότι το ανέβασα,ομως φτωχιά είναι η κυρία ,και βγήκατε όλοι να την φάτε επειδή χρωστάει 800 ευρώ.Τόσες υποδείξεις εκτρώματα γράφτηκαν σε αυτό το νήμα και σύ μου λές ότι αυτό που ανέβασα είναι άσχετο.Δες το καλύτερα.




Σε σχέση με το σκουτεράκι που θέλεις να πάρεις.Εντάξει άνθρωπος είσαι ,μπορεί να χρειαστείς ένα μέσο μετακίνησης .
Δεν λέμε να κόψεις και το τσιγάρο σου ,ούτε και να κόψεις τα κοινόχρηστα.Αμα δεν σου βγαίνουν όμως τα χρήματα για να το αγοράσεις είσαι αναγκασμένος δυστυχώς να πηγαίνεις με τα πόδια.


¨Η να παραδεχτείς κάποια στιγμή ό,τι σ΄αυτο το βρωμοΚράτος δεν υπάρχει ουδεμία Πρόνοια για τους απλούς πολίτες,ή για το ότι κάποιοι θεωρούνται πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Ρε Βαγγέλη (έτσι δεν σε λένε;) θα με τρελάνεις.
Τα αποφθέγματα μεγάλων αντρών έχουν ένα κύρος αλλά βασικά έχουν μόνο αυτό.
Αφενως διότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άτομα που χαρακτηριζονται σαν μεγάλοι άντρες στην ιστορία (άρα έχουμε δεκάδες χιλιάδες ατάκες κύρους) και αφετέρου μιλάμε για άτομα που έχουν ζήσει ίσως και αιώνες πριν.

Στην περίπτωση του Ουάιλντ, ο τύπος ΔΕΝ ΕΊΧΕ ΔΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΆΝΟ ΚΑΝ. Δεν πρόλαβε. Έζησε σε μια εποχή, σχεδόν αρχαία σε σχέση με την δική μας.
Εγώ κάθομαι αυτή τη στιγμή ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ και μαθαίνω για διάφορα αεροπορικά ατυχήματα και γιατί συνέβησαν στην ΟΘΌΝΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΎ μου και εκείνος μόλις που πρόλαβε να δει Ζεππελιν.
Μόλις πριν λίγες μέρες εδώ μέσα, συζητάγαμε για ΥΠΕΡΑΓΩΓΟΥΣ και ο κάθε Ουάιλντ ίσα που πρόλαβε να δει λαμπτήρα πυρακτώσεως που τροφοδοτουνταν με χάλκινο καλώδιο.

Πράγμα που σημαίνει ότι η κοσμοθεωρηση τους βαδίζει με τις επιταγές της εποχής τους και άρα μπορεί κάλλιστα να βγει άκυρη από τον οποιοδήποτε κάναν αιώνα ή και λιγότερο αργότερα.

Υπαρχουν αποφθέγματα που είναι πραγματικά αιώνια.
Πχ αυτό που αποδίδεται στον Πλάτωνα "Μόνο οι νεκροί έχουν δει το τέλος του πολέμου" (το οποίο γαμαει έτσι;) και υπάρχουν και άλλα που καθορίζονται από την εποχή τους

Και για να μην νομίζεις ότι προσπαθώ να μιλήσω επί προσωπικού. Ποιος είχε/έχει μεγαλύτερες γνώσεις, εσύ ή ο Ουάιλντ;
Δεν είναι θέμα" απόλυτης"εξυπνάδας, δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος.

Όσον αφορα την γυναίκα τα έχουμε ξαναπεί αλλά δεν θες να ακούσεις. Δεν ανήκει στην κατηγορία των φτωχων απλά ανήκει στην κατηγορία των στριμμενων όπως τόσοι και τόσοι γύρω μας.
Είναι τόσο απλό και το έκανες θεατρική παράσταση του Ουάιλντ.
Βαγγέλη με λένε ,ναι.

Δεν ξέρω ,κάπως μου έρχεται το να παρακάμπτω σημαντικούς ανθρώπους του πλανήτη.Είναι δηλαδη (ως μουσικός) να θέλω να συνθέσω και να παρακάμψω ή να θεωρήσω οτι είμαι καλύτερος και εξυπνότερος απο τον Μπετόβεν ή τον Μότσαρτ.Οι άνθρωποι ήταν Μέγιστοι Τιτάνες και ας μήν είχαν την τεχνολογία του σήμερα.Ούτε Ίντερνετ ούτε καλώδια οπτικής ίνας ,ούτε είχαν φανταστεί πως θα φτάσουμε επίπεδα ΑΙ .Ετσι αισθάνομαι και με την περίπτωση του Ουαιλντ.
Προσπαθώ να παραδειγματίζομαι απο τη λογική της καθημερινότητάς τους (πέρα απο την σκληρή εργασία) .

Οσον αφορά τις γνώσεις.Αλλο οι γνώσεις κατα τη γνώμη μου και άλλο πράγμα η εξυπνάδα.Γνώσεις μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε φοιτήσει σε Δημόσιο σχολείο και σε Πανεπιστήμιο.Εξυπνος όμως δε γίνεται .Αμα είναι βλάκας εξακολουθεί ι και μετα το Πανεπιστήμιο να είναι βλάκας.Οι γνώσεις (καθόλου ανεκτίμητες) μπορούν να συνεισφέρουν σε ένα άνθρωπο που είναι έξυπνος ,και να τον τροφοδοτήσουν ,αλλά ο βλάκας το μόνο που μπορεί να αποκτήσει με τις γνώσεις είναι έπαρση.

Λοιπόν,στο θέμα της κυρίας.Συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε στα αν είναι φτωχειά ή όχι.Κάπου πιο πρίν έβαλα ενα πόστ στο νήμα ,που αφορά δεκάδες ανθρώπους που χρωστούν κοινόχρηστα.Λόγω της κρίσης αδυνατούσαν να τα πληρώσουν.
Δεν είναι μπαταχτσήδες οι άνθρωποι ,σε δυσκολία βρέθηκαν.Οπως και μείς άλλωστε απο το 2007 και μετά.Αυτά έχει η ζωή.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 17:19

Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 05:29
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31

ο βραχνάς των κοινόχρηστων
:smt005::smt005::smt005:
Εγραψα εγω πουθενά για ''Βραχνά κοινοχρήστων"'?Που το βρήκες αυτό?
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 17:39

Πτολεμαίος έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 11:10
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 00:22
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:44




Τότε που κόλαγε το ''Νταξ δε μασάω''

Μα κι εγώ αυτό λέω,ότι μπορεί και να είσαι εξυπνότερος ,πεδίον δόξης λαμπρό .Φυσικά και κάποιος μπορεί να είναι εξυπνότερος αλλά το ''Ντάξ ,δε μασάω'' μου δείχνει ότι πάσχεις.Τουλάχιστον απο μετριοφροσύνη.

Οσον αφορά κάποιον που έχει σημαντικό έργο στον Πλανήτη μας,αναγνωρισμένο απ΄όλους είναι λογικό να υπάρχει θαυμασμός και απορία ως προς το πως το κατάφερε.Αλλά παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του ,οι συνήθειές του γενικά το αποτύπωμά του και ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις δυσκολίες της ζωής σε σχέση με κάποιον ασήμαντο .Μπορεί να μήν σημαίνει πως ό,τι πεί είναι σωστό και δεν δέχεται αμφισβήτησης ,έχει όμως ένα κύρος ο λόγος του .Συμφωνούμε εδώ ή θα
ενίστασαι για το κάθε τι που γράφω?


Στην περίπτωση μας που ανέβασα αυτό το κείμενο του Ουάιλντ τώρα.Εχεις δεί πως ζούνε στο εξωτερικό ή έχεις για παράδειγμα μόνον την Ταυλάνδη?Το να παίρνεις 800 ή 1000 ευρώ το μήνα σημαίνει πως έπιασες τον παπα απο τα γένεια έτσι και έχουνε να φάνε και οι κότες χρήμα?¨Η απλώς έτσι θέλεις να το παρουσιάζεις?Θεώρησέ το όπως νομίζεις το ότι το ανέβασα,ομως φτωχιά είναι η κυρία ,και βγήκατε όλοι να την φάτε επειδή χρωστάει 800 ευρώ.Τόσες υποδείξεις εκτρώματα γράφτηκαν σε αυτό το νήμα και σύ μου λές ότι αυτό που ανέβασα είναι άσχετο.Δες το καλύτερα.




Σε σχέση με το σκουτεράκι που θέλεις να πάρεις.Εντάξει άνθρωπος είσαι ,μπορεί να χρειαστείς ένα μέσο μετακίνησης .
Δεν λέμε να κόψεις και το τσιγάρο σου ,ούτε και να κόψεις τα κοινόχρηστα.Αμα δεν σου βγαίνουν όμως τα χρήματα για να το αγοράσεις είσαι αναγκασμένος δυστυχώς να πηγαίνεις με τα πόδια.


¨Η να παραδεχτείς κάποια στιγμή ό,τι σ΄αυτο το βρωμοΚράτος δεν υπάρχει ουδεμία Πρόνοια για τους απλούς πολίτες,ή για το ότι κάποιοι θεωρούνται πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Ρε Βαγγέλη (έτσι δεν σε λένε;) θα με τρελάνεις.
Τα αποφθέγματα μεγάλων αντρών έχουν ένα κύρος αλλά βασικά έχουν μόνο αυτό.
Αφενως διότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άτομα που χαρακτηριζονται σαν μεγάλοι άντρες στην ιστορία (άρα έχουμε δεκάδες χιλιάδες ατάκες κύρους) και αφετέρου μιλάμε για άτομα που έχουν ζήσει ίσως και αιώνες πριν.

Στην περίπτωση του Ουάιλντ, ο τύπος ΔΕΝ ΕΊΧΕ ΔΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΆΝΟ ΚΑΝ. Δεν πρόλαβε. Έζησε σε μια εποχή, σχεδόν αρχαία σε σχέση με την δική μας.
Εγώ κάθομαι αυτή τη στιγμή ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ και μαθαίνω για διάφορα αεροπορικά ατυχήματα και γιατί συνέβησαν στην ΟΘΌΝΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΎ μου και εκείνος μόλις που πρόλαβε να δει Ζεππελιν.
Μόλις πριν λίγες μέρες εδώ μέσα, συζητάγαμε για ΥΠΕΡΑΓΩΓΟΥΣ και ο κάθε Ουάιλντ ίσα που πρόλαβε να δει λαμπτήρα πυρακτώσεως που τροφοδοτουνταν με χάλκινο καλώδιο.

Πράγμα που σημαίνει ότι η κοσμοθεωρηση τους βαδίζει με τις επιταγές της εποχής τους και άρα μπορεί κάλλιστα να βγει άκυρη από τον οποιοδήποτε κάναν αιώνα ή και λιγότερο αργότερα.

Υπαρχουν αποφθέγματα που είναι πραγματικά αιώνια.
Πχ αυτό που αποδίδεται στον Πλάτωνα "Μόνο οι νεκροί έχουν δει το τέλος του πολέμου" (το οποίο γαμαει έτσι;) και υπάρχουν και άλλα που καθορίζονται από την εποχή τους

Και για να μην νομίζεις ότι προσπαθώ να μιλήσω επί προσωπικού. Ποιος είχε/έχει μεγαλύτερες γνώσεις, εσύ ή ο Ουάιλντ;
Δεν είναι θέμα" απόλυτης"εξυπνάδας, δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος.

Όσον αφορα την γυναίκα τα έχουμε ξαναπεί αλλά δεν θες να ακούσεις. Δεν ανήκει στην κατηγορία των φτωχων απλά ανήκει στην κατηγορία των στριμμενων όπως τόσοι και τόσοι γύρω μας.
Είναι τόσο απλό και το έκανες θεατρική παράσταση του Ουάιλντ.
Δες κι αυτό το κειμενάκι με ζωγραφιά





Εικόνα
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 17:40

Ο Αριστοτέλης (Αρχαία Στάγειρα, 384 π.Χ. - Αρχαία Χαλκίδα, 322 π.Χ.) ήταν αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος και επιστήμονας που γεννήθηκε στα Στάγειρα της Χαλκιδικής, στη Μακεδονία. Σε ηλικία 17 ετών εισέρχεται στην Ακαδημία του Πλάτωνα, στην Αθήνα, όπου παραμένει έως τα 37 του έτη. Εκεί συνδέεται τόσο με τον ίδιο τον Πλάτωνα όσο και με τον Εύδοξο, τον Ξενοκράτη και άλλους στοχαστές.[1] Τα έργα του αναφέρονται σε πολλές επιστήμες, όπως φυσική, βιολογία, ζωολογία, μεταφυσική, λογική, ηθική, ποίηση, θέατρο, μουσική, ρητορική, πολιτική κ.ά, και συνιστούν το πρώτο ολοκληρωμένο σύστημα στη Δυτική Φιλοσοφία.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Σε μια χώρα που καίγεται,άνδρες της Πυροσβεστικής με τρία οχήματα διατέθηκαν για έξωση οικογένειας από πρώτη κατοικ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 29 Ιούλ 2023, 17:49

nick έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 12:20
Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 05:47
nick έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:33


Στο uk το έχουν λύσει αυτό το θέμα. Αν αγοράσεις σπίτι σε πολυκατοικία δεν είναι δικό σου. Είναι με leasing 100-200-1000 χρόνια. Θα πληρώνεις κάθε μήνα service charge. Αν σταματήσεις να πληρωνεις μπορεί και να σε πετάξει έξω ο landlord, όχι η κακιά τράπεζα.
λάθος κάνεις. το freehold δεν σπάει ποτέ, αλλά μπορείς να αγοράσεις με share of freehold, όπου οι ιδιοκτήτες τών διαμερισμάτων (leaseholders) είναι μέτοχοι εταιρείας στην οποία ανήκει το freehold. αυτό φυσικά προϋποθέτει να θέλει να πουλήσει το freehold ο landlord.
Το ιδιο λέμε, freehold είναι οι μονοκατοικίες, leasehold τα διαμερίσματα.
Μια μονοκατοικία μπορεί να γίνει share of freehold όταν π.χ. εχει αγοραστεί το ισόγειο από κάποιον και ο πρώτος όροφος από άλλον. Πολύ σπάνια να γίνει το ιδιο σε πολυκατοικία που εχει πάνω από 7-8 διαμερίσματα.
πάλι λάθος κάνεις. μια χαρά υπάρχουν leasehold μονοκατοικίες. ότι το freehold share είναι πιο σπάνιο όσο περισσότερα τα διαμερίσματα ισχύει.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 29 Ιούλ 2023, 18:01

vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 17:19
Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 05:29
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31

ο βραχνάς των κοινόχρηστων
:smt005::smt005::smt005:
Εγραψα εγω πουθενά για ''Βραχνά κοινοχρήστων"'?Που το βρήκες αυτό?
Αν και λογικά τρολλαρεις..... δεν μπορεί να είσαι τόσο...... Εικόνα

......θού φυλακήν τώ στόματί μου :roll:



vag_el @ Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"
Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 18:09

georgebi έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:01
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 17:19
Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 05:29


:smt005::smt005::smt005:
Εγραψα εγω πουθενά για ''Βραχνά κοινοχρήστων"'?Που το βρήκες αυτό?
Αν και λογικά τρολλαρεις..... δεν μπορεί να είσαι τόσο...... Εικόνα

......θού φυλακήν τώ στόματί μου :roll:



vag_el @ Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"
Εικόνα
Οχι δεν τρολλαρω,
απλώς αυτό το κείμενο δεν είναι δικό μου ,το βρήκα στο Google
γι αυτό και δεν το θυμόμουνα
οκ .λύθηκε
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιούλ 2023, 18:09

exiledd έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 01:58
Σενέκας έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:36
Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:33
Ρε παιδιά, το σπίτι είναι δικό της ;
Το έχασε σε πληστιαριασμο;
Μπερδεμένα τα λέτε.
δικό της ήταν. Δε νοίκιαζε, ιδιοκτήτρια ήταν και κινήθηκε δικαστικά η επιτροπή διαχείρισης γιατί αρνιόταν να πληρώσει χρέος που είχε για κοινόχρηστα. Μπες εδώ να δεις τα έγγραφα με λεπτομέρεια

ξεψαχνίζοντας το e auction
Ρε φίλε εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.
Ωραία έκανε τον τσαμπουκά της για 800 ευρώ, γιατί να χάσει το σπίτι;
Ας τα πληρώσει τώρα που είδε ότι δεν είναι παίξε γέλασε.
Είναι παράλογο να χάνει το σπίτι της για τόσο ευτελές ποσό (εννοώ σε σχέση με την αξία του ακινήτου)

Ας κάνει έστω και τώρα έναν διακανονισμό, κάτι...

Όποιος πιστεύει ότι όοοοοοχι η καριόλιτσα να τα χάσει όλα για να μάθει (Χλαπάτσας mode on), είναι απλά sociopath...
ΔΕΝ τα χανει ολα. εχει 70κ. ας παρει αλλο σπιτι. επισης, η στιγμη που ειδε οτι δεν ειναι παιξε γελασε, ειναι χρονια πισω. και επελεξε να παιξει και να γελασει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 29 Ιούλ 2023, 18:18

vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:09

αυτό το κείμενο δεν είναι δικό μου ,το βρήκα στο Google
αααυτά είναι...
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 18:21

georgebi έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:01
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 17:19
Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 05:29


:smt005::smt005::smt005:
Εγραψα εγω πουθενά για ''Βραχνά κοινοχρήστων"'?Που το βρήκες αυτό?
Αν και λογικά τρολλαρεις..... δεν μπορεί να είσαι τόσο......ΞΕΧΑΣΙΑΡΗΣ Εικόνα

......θού φυλακήν τώ στόματί μου :roll:



vag_el @ Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"
Εικόνα
Για ορισμένους μπορεί να μήν σημαίνει τίποτα,για άλλους όμως είναι σημαντικό
Εχω πρόβλημα με την μνήμη μου ,ξεχνάω συχνά . :p2:
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Ιούλ 2023, 20:48

Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:18
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:09

αυτό το κείμενο δεν είναι δικό μου ,το βρήκα στο Google
αααυτά είναι...
μπερδεμμένα πράμματα...

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Ιούλ 2023, 21:04

sharp έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 20:48
Bill Hicks έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:18
vag_el έγραψε:
29 Ιούλ 2023, 18:09

αυτό το κείμενο δεν είναι δικό μου ,το βρήκα στο Google
αααυτά είναι...
μπερδεμμένα πράμματα...
πέφτεις απ' τα σύννεφα;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Σεπ 2023, 19:14

22/09/2023
Στο «σφυρί» σπίτι εκπαιδευτικού μητέρας δύο παιδιών.
Η ΕΛΜΕ Πειραιά καλεί σε συγκέντρωση.

Εικόνα

Σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τα γραφεία της doValue στο Μοσχάτο καλεί την Δευτέρα η ΕΛΜΕ Πειραιά, καθώς βγαίνει στο «σφυρί» σπίτι εκπαιδευτικού, μονογονεϊκής οικογένειας, μητέρας δύο παιδιών.


«Το δάνειο της συναδέλφου έχει αγοραστεί από fund, τα γνωστά κοράκια και τη διαδικασία του ηλεκτρονικού πλειστηριασμού δρομολογεί για λογαριασμό του fund η εταιρεία doValue» αναφέρει στη σχετική ανακοίνωση η ΕΛΜΕ Πειραιά, καλώντας στη συγκέντρωση, ενώ προκηρύσσει 2ωρη διευκολυντική στάση εργασίας 12:00-14:00.

«Η συναδέλφισσα, όπως και χιλιάδες εργαζόμενοι, δεχόμαστε μια ανελέητη επίθεση στο εισόδημά μας τα τελευταία χρόνια. Την ίδια ώρα που τα επιτόκια καλπάζουν και ο κόσμος αδυνατεί να ανταποκριθεί, οι νόμοι όλων των κυβερνήσεων τα τελευταία χρόνια αλλά και η απαράδεκτη απόφαση του Αρείου Πάγου που άναψε το πράσινο φως στα funds να πραγματοποιούν πλειστηριασμούς έστρωσαν το έδαφος στα διάφορα κοράκια, ώστε να μπορούν να αρπάζουν τα λαϊκά σπίτια» τονίζει, υπογραμμίζοντας πως «η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας».

Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Να μην πλειστηριαστεί το σπίτι της συναδέλφισσας Μ.Κ. Όλοι και όλες στη κινητοποίηση Δευτέρα 25/9/2023 στις 13.00 στα γραφεία της doValue (Κύπρου 27 και Αρχιμήδους στο Μοσχάτο)
(Κηρύσσουμε 2ωρη διευκολυντική στάση εργασίας 12:00-14:00) Κανένας μόνος του!-Όλοι για έναν και ένας για όλους!

Στις 27/9/2023 έχει προγραμματιστεί ο ηλεκτρονικός πλειστηριασμός 1ης κατοικίας της συναδέλφου μας Μ.Κ., μονογονεϊκή οικογένεια, μητέρα δύο παιδιών. Το δάνειο της συναδέλφου έχει αγοραστεί από fund, τα γνωστά κοράκια και τη διαδικασία του ηλεκτρονικού πλειστηριασμού δρομολογεί για λογαριασμό του fund η εταιρεία doValue.

Η συναδέλφισσα, όπως και χιλιάδες εργαζόμενοι, δεχόμαστε μια ανελέητη επίθεση στο εισόδημά μας τα τελευταία χρόνια. Την ίδια ώρα που τα επιτόκια καλπάζουν και ο κόσμος αδυνατεί να ανταποκριθεί, οι νόμοι όλων των κυβερνήσεων τα τελευταία χρόνια αλλά και η απαράδεκτη απόφαση του Αρείου Πάγου που άναψε το «πράσινο φως» στα funds να πραγματοποιούν πλειστηριασμούς έστρωσαν το έδαφος στα διάφορα κοράκια, ώστε να μπορούν να αρπάζουν τα λαϊκά σπίτια.

Όμως, ο συλλογικός αγώνας, η ενότητα και η αλληλεγγύη μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα, όπως έχουμε πετύχει και πρόσφατα, τον Φεβρουάριο, όταν όλοι μαζί είχαμε καταφέρει να σταματήσει ο πλειστηριασμός συναδέλφου μας, ο οποίος μάλιστα είχε ήδη ξεκινήσει.

Το σωματείο είναι εδώ! Κανένας μόνος του! Η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας.

Να δώσουμε τη μάχη για να μη χαθεί το σπίτι της συναδέλφου μας. Δίνουμε ραντεβού τη Δευτέρα 25/9/2023 στις 13.00 στα γραφεία της doValue (Κύπρου 27 και Αρχιμήδους στο Μοσχάτο).
Καλούμε το Εργατικό Κέντρο Πειραιά, άλλα σωματεία και φορείς να συμπαρασταθούν στην συναδέλφισσα».
https://primenews.press/sto-sfyri-spiti ... o-paidion/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών