Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Ιούλ 2023, 17:26

αρχές του 1990 σε μια επίσκεψη σε φίλο στη Νάπολη για να πάρουμε το ανσανσερ ρίχναμε κάτι κέρματα ...δεν το βλέπω και άσχημη ιδέα για κάποια κτηρια
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 28 Ιούλ 2023, 17:31

nostromos έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:17
Σενέκας έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:04
στο μεταξύ, οι άνθρωποι που κίνησαν τις νόμιμες διαδικασίες και την έδιωξαν, δεν είναι τίποτα σκιώδη funds στα Φίτζι, οι γείτονές της είναι, που μένουν στην ίδια πολυκατοικία. Τα στοιχεία τους ειναι δημόσια αλλά δε φαίνεται να ενδιαφέρθηκε κανένας δημοσιογράφος να τους καλέσει να ακούσει τη δικιά τους οπτική της ιστορίας. Μη χαλάσει το μελόδραμα
δηλαδή οι υπόλοιποι κάτοικοι του κτηρίου θα συνεχίσουμε να πληρώνουν τα κοινόχρηστα της τυπισσας...? φίλε είμαι λογικός άνθρωπος αλλά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση τους...είναι εξοργιστικη περιπτωση
Οι κοινόχρηστες δαπάνες μίας πολυκατοικίας αποτελούν ένα μεγάλο ζήτημα που απασχολεί τους περισσότερους. Το ζήτημα αφορά όχι μόνο την κατανομή αλλά τις οφειλές που πολύ συχνά προκύπτουν τα τελευταία χρόνια. Πλέον είναι συχνό φαινόμενο στις περισσότερες πολυκατοικίες μεγάλο μέρος των ιδιοκτητών – ενοικιαστών να μην μπορούν να αντεπεξέλθουν στις κοινόχρηστες δαπάνες.

Συχνά παρατηρούμε ειδοποιητήρια που δεν πληρώνονται ποτέ. Διαχειριστές εν εξάλλω, που με σημειώματα στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας προσπαθούν να συγκεντρώσουν τις οφειλές όλων των ιδιοκτητών και ενοίκων της πολυκατοικίας. Φωνές στους κοινόχρηστους διαδρόμους και στο ασανσέρ, με την απειλή της δικαστικής οδού.


Στη καθημερινότητά μας, ο βραχνάς των κοινόχρηστων χρεών σε μια πολυκατοικία, η θέρμανση, οι λογαριασμοί των κοινόχρηστων χώρων, η συντήρηση του ανελκυστήρα, εύκολα μετατρέπονται σε δικαστική υπόθεση. Κάθε εβδομάδα τα πινάκια των πολιτικών δικαστηρίων γεμίζουν από υποθέσεις «κοινοχρήστων», με ενάγοντες και εναγομένους συγγενείς και γείτονες που διεκδικούν τα χρήματά τους, συνήθως με γλαφυρό τρόπο.

Σε μία εποχή οικονομικής κρίσης, τα απλήρωτα κοινόχρηστα και το κυνήγι των λογαριασμών από τους διαχειριστές, τείνει δυστυχώς να γίνει ο κανόνας και ο λόγος που οι περισσότερες πολυκατοικίες δυσλειτουργούν.











Δεν έγινε και τίποτα φοβερό,συμβαίνει και στις καλύτερες των οικογενειών.Δεν νομίζω να είναι λόγος να σου κατασχέσουν το σπίτι.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5115
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Σε μια χώρα που καίγεται,άνδρες της Πυροσβεστικής με τρία οχήματα διατέθηκαν για έξωση οικογένειας από πρώτη κατοικ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Ιούλ 2023, 18:33

πατησιωτης έγραψε:
27 Ιούλ 2023, 18:04
Ξέρετε τι συμβαίνει όταν κάποιοι δεν πληρώνει τα κοινόχρηστα σε μια πολυκατοικία;κόβεται το κοινόχρηστο ρεύμα και μαζί με αυτά και το ασανσέρ.
Γιατί θα πρέπει ο ένοικος του 6ου ορόφου που έχει πληρώσει όλα τα κοινόχρηστα να αποκλεισθεί στο διαμέρισμά του χωρίς ασανσέρ επειδή κάποιος άλλος δεν πληρώνει κοινόχρηστα;
και εάν δεν τα πληρώσει αυτός,ποιός θα τα πληρώσει;
Στο uk το έχουν λύσει αυτό το θέμα. Αν αγοράσεις σπίτι σε πολυκατοικία δεν είναι δικό σου. Είναι με leasing 100-200-1000 χρόνια. Θα πληρώνεις κάθε μήνα service charge. Αν σταματήσεις να πληρωνεις μπορεί και να σε πετάξει έξω ο landlord, όχι η κακιά τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Ιούλ 2023, 18:39

vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:54
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:12
Αυτη τώρα τι μαλακία είναι;
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αυτός που πρέπει να κάνει οικονομία είναι ο φτωχός. Και αυτό για να μπορεί να τα φέρει πέρα. Ποιος θα κάνει οικονομία; Ο Μεσι ή ο Λάτσης;


Καλά, Όσκαρ Ουάιλντ είναι αυτός.
Νταξ, δεν μασάω, δεν το είπε αυτός. Το οπιο το είπε.
Εσύ είσαι πιο εξυπνος απο τον Ουαιλντ ,οπότε εγώ μόκο στην αρχοντιά σου. :e045:

Υ.Γ Ηταν κι αδερφή
Άσε τις εξυπναδουλες.
Με την συγγραφική ικανότητα μετράς εσύ την ευφυΐα;
Άμα το πάμε έτσι, τότε για μένα η ευφυΐα βρίσκεται στην ομοιοκαταληξια.

Όσον αφορά το κειμενάκι που ανέβασες (και άρα συμμερίζεσαι), μπορείς να αιτιολογησεις γιατί δεν πρέπει να κάνει οικονομία ένας φτωχός;
Και αν όχι ο φτωχός τότε ποιος πρεπει να κάνει;
Και αν δεν πρέπει να κάνει κανένας, τότε ποια η χρησιμότητα της λέξης;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 28 Ιούλ 2023, 18:52

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:39
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:54
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:12


Α


Καλά, Όσκαρ Ουάιλντ είναι αυτός.
Νταξ, δεν μασάω,
Ρε φίλε,......μακάρι και να ΄σαι εξυπνότερος ,δεν έχω πρόβλημα αλλά λίγο μετριοπάθεια δε βλάπτει :D



Οσον αφορά το κειμενάκι ,

ο φτωχός κάνει οικονομία έτσι κι αλλιώς.Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι το Κράτος ή όποιος ταυτίζεται με την άποψη αυτή, υποδεικνύει στους φτωχούς να κάνουν κι άλλη οικονομία.Πόση πια οικονομία να κάνει ένας φτωχός,όταν δεν του φτάνουν για τα βασικά.
Συμφωνώ δε ,ότι ο πλούσιος δεν την χρειάζεται την οικονομία ,τά χει και τα σπαταλάει χωρίς πρόβλημα.Εχω δεί όμως και πλούσιους που είναι τσιγκούνηδες μέχρι εκεί που δεν παίρνει.Αλλη φάρα αυτή
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Σε μια χώρα που καίγεται,άνδρες της Πυροσβεστικής με τρία οχήματα διατέθηκαν για έξωση οικογένειας από πρώτη κατοικ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιούλ 2023, 19:15

talaipwros έγραψε:
27 Ιούλ 2023, 18:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Ιούλ 2023, 18:08
Στο προηγούμενο σπίτι που εμένα , η από πάνω , μια τετραχοντρη άεργη κουράδα χρωστούσε 1800 ευρώ κοινόχρηστα. Δεδομένου του χαμηλού κόστους κοινόχρηστων, υπολογίζω πως δεν είχε πληρώσει 10 χρόνια.
Αυτό δεν την εμπόδισε να ανακαινίσει πλήρως το σπίτι. Φυσικά είχε εξοχικαρα στη Χαλκιδική και κάποια άλλα διαμερισματα κληρονομιά που νοίκιαζε.

Με τα πολλά κινήθηκε νομικά η πολυκατοικία, έγινε αγωγή, αλλά κωλωσαν να προχωρήσουμε σε κατασχέσεις.
Η κουράδα εξακολουθεί να μην πληρώνει.
Αναρωτιέμαι τί να ψηφισε η κουραδα

Εικόνα

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 28 Ιούλ 2023, 20:33

vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31
..

Δεν έγινε και τίποτα φοβερό,συμβαίνει και στις καλύτερες των οικογενειών.Δεν νομίζω να είναι λόγος να σου κατασχέσουν το σπίτι.
αν ζεις με το βασικό και πληρώνεις και τα κοινόχρηστα μιας κουτοπόνηρης κότας που ποντάρει στο ότι δεν θα της κάνεις κατάσχεση και θα συνεχίσεις να τα πληρώνεις σαν μαλάκας,ναι είναι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Ιούλ 2023, 20:44

vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:52
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:39
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 14:54

Ρε φίλε,......μακάρι και να ΄σαι εξυπνότερος ,δεν έχω πρόβλημα αλλά λίγο μετριοπάθεια δε βλάπτει :D

Ρε μαν που είδες να λέω ότι "είμαι εξυπνότερος"; Εσύ το ανέφερες στην εξυπναδα σου και σου απάντησα με αντίστοιχη εξυπναδα (όσο δίκιο είχες με το ότι ένας συγγραφέας είναι ντε φακτο πιο έξυπνος από έναν απλό πολίτη τότε άλλο τόσο δίκιο έχω και γω).
Το πιθανότερο είναι να ήταν εξυπνότερος από μένα όπως πιθανόν να είναι εξυπνότερος από μένα ο χοντρός που πέρασε μόλις από μπροστά μου. Τι σημασία έχει;
Αν κάποιος είναι σε απόλυτους αριθμούς πιο έξυπνος σημαίνει πως ότι λέει είναι το σωστό που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης; Άμα είναι ετσι ας βρούμε τον πιο έξυπνο και να τον ορίσουμε Μέγα Διδασκαλο και ότι λέει να το κανουμε.

Αυτό που ανέβασες είναι μαλακία. Πως να το κάνουμε τώρα; Το βλέπεις να κολλάει με την εδώ περίπτωση;


Οσον αφορά το κειμενάκι ,

ο φτωχός κάνει οικονομία έτσι κι αλλιώς
Λάθος. Υπαρχουν χιλιάδες παραδείγματα φτωχών ή "φτωχών" ανθρώπων που χαλάνε λεφτά σε μαλακιες αφήνοντας τα σημαντικά στην άκρη (εδώ μέσα μόνο, αναφέρθηκαν 3-4 τέτοιες περιπτώσεις).
Οταν λες σε κάποιον να κάνει οικονομία ουσιαστικά αυτό του λες. Να κόψει τα περιττά αρχιδιλικια και να αφοσιωθεί στο πρόβλημα. Καλά σου είπε ο φοσιλις, δεν μιλάμε για απόλυτη ένδεια εδώ (να μην έχει να φάει δηλαδή κάποιος και να του λες "κανε οικονομία") μην μπερδεύεσαι.
Με σπίτι δικό της, τηλεόραση 55-65 ιντσών είναι άτομο που ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΊΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ


.Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι το Κράτος ή όποιος ταυτίζεται με την άποψη αυτή, υποδεικνύει στους φτωχούς να κάνουν κι άλλη οικονομία.Πόση πια οικονομία να κάνει ένας φτωχός,όταν δεν του φτάνουν για τα βασικά.
Συμφωνώ δε ,ότι ο πλούσιος δεν την χρειάζεται την οικονομία ,τά χει και τα σπαταλάει χωρίς πρόβλημα.Εχω δεί όμως και πλούσιους που είναι τσιγκούνηδες μέχρι εκεί που δεν παίρνει.Αλλη φάρα αυτή
Εγώ είμαι πάνω κάτω στα ίδια οικονομικά επίπεδα με την γυναίκα αυτή. Παίρνω λιγότερα απ'οτι αυτή που είναι ΔΣ, πληρώνω σε κοινόχρηστα περισσότερα μάλλον (Πατήσια αυτή, Ζωγράφου και 40-50 € εγώ).

Θέλω να πάρω ένα σκούτερ που κάνει 6 χιλιάρικα.
Από την στιγμή που ανήκω περίπου στην ίδια κατηγορία με την γυναίκα αυτήν να αρχίσω και γω να μην πληρώνω κοινόχρηστα για να βγάζω τις δόσεις του σκούτερ; Ή μήπως θα ήταν προτιμότερο να κόψω (ή να σταματήσω έστω για όσο καιρό χρειαστεί) το τσιγάρο Pulze και να γλιτώσω έτσι 100 ευρω το μήνα;
Τι λες;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15074
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 28 Ιούλ 2023, 20:49

nowhere έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:33
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31
..

Δεν έγινε και τίποτα φοβερό,συμβαίνει και στις καλύτερες των οικογενειών.Δεν νομίζω να είναι λόγος να σου κατασχέσουν το σπίτι.
αν ζεις με το βασικό και πληρώνεις και τα κοινόχρηστα μιας κουτοπόνηρης κότας που ποντάρει στο ότι δεν θα της κάνεις κατάσχεση και θα συνεχίσεις να τα πληρώνεις σαν μαλάκας,ναι είναι
έχει πιάσει την καλή πάντως, γιατί τώρα που το σπίτι πουλήθηκε και κατοικεί εκεί παράνομα, δεν έχει και καμιά νομική υποχρέωση να πληρώνει, ούτε κοινόχρηστα ούτε τίποτα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 28 Ιούλ 2023, 21:11

ακόμα και το υπόλοιπο από τα 70 να τσεπώσει και να τα ξεσκίσει μέχρι τελευταίο ευρώ συνεχίζοντας να μενει μέσα θα την στηρίζουν επειδή δεν μπορεί να δεχτεί ο εγκέφαλος τους την πιθανότητα να χρωστάει κάποιος επειδή καθαρά είναι μαλάκας.δεν παλεύονται

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 00:22

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:44
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:52
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 18:39

Καλά, Όσκαρ Ουάιλντ είναι αυτός.
Νταξ, δεν μασάω,
Ρε φίλε,......μακάρι και να ΄σαι εξυπνότερος ,δεν έχω πρόβλημα αλλά λίγο μετριοπάθεια δε βλάπτει :D

Ρε μαν που είδες να λέω ότι "είμαι εξυπνότερος"; Εσύ το ανέφερες στην εξυπναδα σου και σου απάντησα με αντίστοιχη εξυπναδα (όσο δίκιο είχες με το ότι ένας συγγραφέας είναι ντε φακτο πιο έξυπνος από έναν απλό πολίτη τότε άλλο τόσο δίκιο έχω και γω).







[/color]


Τότε που κόλαγε το ''Νταξ δε μασάω''

Μα κι εγώ αυτό λέω,ότι μπορεί και να είσαι εξυπνότερος ,πεδίον δόξης λαμπρό .Φυσικά και κάποιος μπορεί να είναι εξυπνότερος αλλά το ''Ντάξ ,δε μασάω'' μου δείχνει ότι πάσχεις.Τουλάχιστον απο μετριοφροσύνη.

Οσον αφορά κάποιον που έχει σημαντικό έργο στον Πλανήτη μας,αναγνωρισμένο απ΄όλους είναι λογικό να υπάρχει θαυμασμός και απορία ως προς το πως το κατάφερε.Αλλά παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του ,οι συνήθειές του γενικά το αποτύπωμά του και ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις δυσκολίες της ζωής σε σχέση με κάποιον ασήμαντο .Μπορεί να μήν σημαίνει πως ό,τι πεί είναι σωστό και δεν δέχεται αμφισβήτησης ,έχει όμως ένα κύρος ο λόγος του .Συμφωνούμε εδώ ή θα
ενίστασαι για το κάθε τι που γράφω?


Στην περίπτωση μας που ανέβασα αυτό το κείμενο του Ουάιλντ τώρα.Εχεις δεί πως ζούνε στο εξωτερικό ή έχεις για παράδειγμα μόνον την Ταυλάνδη?Το να παίρνεις 800 ή 1000 ευρώ το μήνα σημαίνει πως έπιασες τον παπα απο τα γένεια έτσι και έχουνε να φάνε και οι κότες χρήμα?¨Η απλώς έτσι θέλεις να το παρουσιάζεις?Θεώρησέ το όπως νομίζεις το ότι το ανέβασα,ομως φτωχιά είναι η κυρία ,και βγήκατε όλοι να την φάτε επειδή χρωστάει 800 ευρώ.Τόσες υποδείξεις εκτρώματα γράφτηκαν σε αυτό το νήμα και σύ μου λές ότι αυτό που ανέβασα είναι άσχετο.Δες το καλύτερα.




Σε σχέση με το σκουτεράκι που θέλεις να πάρεις.Εντάξει άνθρωπος είσαι ,μπορεί να χρειαστείς ένα μέσο μετακίνησης .
Δεν λέμε να κόψεις και το τσιγάρο σου ,ούτε και να κόψεις τα κοινόχρηστα.Αμα δεν σου βγαίνουν όμως τα χρήματα για να το αγοράσεις είσαι αναγκασμένος δυστυχώς να πηγαίνεις με τα πόδια.


¨Η να παραδεχτείς κάποια στιγμή ό,τι σ΄αυτο το βρωμοΚράτος δεν υπάρχει ουδεμία Πρόνοια για τους απλούς πολίτες,ή για το ότι κάποιοι θεωρούνται πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Ιούλ 2023, 00:26

nowhere έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 20:33
vag_el έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 17:31
..

Δεν έγινε και τίποτα φοβερό,συμβαίνει και στις καλύτερες των οικογενειών.Δεν νομίζω να είναι λόγος να σου κατασχέσουν το σπίτι.
αν ζεις με το βασικό και πληρώνεις και τα κοινόχρηστα μιας κουτοπόνηρης κότας που ποντάρει στο ότι δεν θα της κάνεις κατάσχεση και θα συνεχίσεις να τα πληρώνεις σαν μαλάκας,ναι είναι
Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει μια μήνυση προς την κυρία.Τώρα αν ο νόμος λέει πως για οφειλή οκτακοσίων ευρώ η λύση είναι κατάσχεση του σπιτιού της ,με βρίσκεις απέναντι
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Ιούλ 2023, 01:43

α οκ,έπρεπε να της γίνει μήνυση,όχι να πάνε οι τύποι της πολυκατοικίας να βάλουν εκεί μια τζίφρα σε ένα κατασχετήριο και να της πάρουν το σπίτι.οτινάναι

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 29 Ιούλ 2023, 01:58

Σενέκας έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:36
Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2023, 13:33
Ρε παιδιά, το σπίτι είναι δικό της ;
Το έχασε σε πληστιαριασμο;
Μπερδεμένα τα λέτε.
δικό της ήταν. Δε νοίκιαζε, ιδιοκτήτρια ήταν και κινήθηκε δικαστικά η επιτροπή διαχείρισης γιατί αρνιόταν να πληρώσει χρέος που είχε για κοινόχρηστα. Μπες εδώ να δεις τα έγγραφα με λεπτομέρεια

ξεψαχνίζοντας το e auction
Ρε φίλε εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.
Ωραία έκανε τον τσαμπουκά της για 800 ευρώ, γιατί να χάσει το σπίτι;
Ας τα πληρώσει τώρα που είδε ότι δεν είναι παίξε γέλασε.
Είναι παράλογο να χάνει το σπίτι της για τόσο ευτελές ποσό (εννοώ σε σχέση με την αξία του ακινήτου)

Ας κάνει έστω και τώρα έναν διακανονισμό, κάτι...

Όποιος πιστεύει ότι όοοοοοχι η καριόλιτσα να τα χάσει όλα για να μάθει (Χλαπάτσας mode on), είναι απλά sociopath...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επεισόδιο στα Πατήσια: Κάνουν έξωση σε μονογονεϊκή οικογένεια με δυο παιδιά - "Χρωστάει μόνο 800 ευρώ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Ιούλ 2023, 02:06

με ποιον να κάνει τον διακανονισμό?με αυτόν που το αγόρασε σε πλειστηριασμό?καλή τύχη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών