Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Ιαν 2023, 23:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:31
πατησιωτης έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:22
nostromos έγραψε:
16 Ιαν 2023, 22:58


προφανως και δεν τα παει καλα ... βασικα και εκει που απεμεινε η κυριαρχια του ΚΚ μονο στο ονομα υπαρχει κομουνισμος ...
Γιατί υπάρχει η προσδοκία να γίνουν αυτά από ανθρώπους στην Ελλάδα,δηλαδή σε μια χώρα που είναι έξω από την παραγωγή νέας τεχνολογίας;είναι σαν να περίμενε κάποιος τον 19ο αιώνα να γραφεί το "Κεφάλαιο" από κάποιον που ζει στον Ωρωπό και όχι ένα Γερμανό που ζει στο Λονδίνο.
Απόλυτος αυτός ο διαχωρισμός όμως, και έτσι να είναι, λίγοι Έλληνες έχουν σπουδάσει και δουλέψει στο εξωτερικό και επέστρεψαν;
Και αυτό είναι μόνο ο παραδοσιακός τρόπος, σήμερα με το ίντερνετ δεν είναι πια απαραίτητο.
Tι να σου πω,είναι σαν να απαιτείς π.χ. από την Ιατρική Σχολή Αθηνών να εκφέρει γνώμη για τα εμβόλια mRNA.Όχι ότι δεν το κάνουν. :lol:
Άλλο είναι η εμπειρία της παραγωγής και άλλο οι επισκέψεις.Αυτός που θα συλλάβει ένα εναλλακτικό μοντέλο την εποχή της ΑΙ θα πρέπει να ζει στην Καλιφόρνια ή την Ιαπωνία,τέτοια μέρη.Το κόμμα αυτό όπως και όλη η αριστερά στην Ελλάδα έχει κλείσει την πόρτα στα ρεύματα ιδεών που παράγονται στις ανεπτυγμένες χώρες διότι τα θεωρεί όλα "αντιδραστικά",ίσως και αμυντικά επειδή βλέπει ότι σε αυτές τις χώρες δεν υπάρχουν πλέον ομοειδή κόμματα.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23472
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 16 Ιαν 2023, 23:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:38
nostromos έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:34
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:31

Απόλυτος αυτός ο διαχωρισμός όμως, και έτσι να είναι, λίγοι Έλληνες έχουν σπουδάσει και δουλέψει στο εξωτερικό και επέστρεψαν;
Και αυτό είναι μόνο ο παραδοσιακός τρόπος, σήμερα με το ίντερνετ δεν είναι πια απαραίτητο.
ελα ρε τωρα ... ο αλλος γραφει στηριζει κκε γιατι ειναι με τον εργατη ...
Άσχετο αυτό με αυτό που γράφει ο πατ. Αλλά και τι, τον θεωρείς αφελή; Μα όπου υπάρχει συνδικαλισμός ισχυρός, στο ΚΚΕ βασίζεται. Ορίστε, με έβαλες να πω κι άλλο λόγο συμπάθειας.
τι ασχετο ειναι ...? ξερεις πολλους σημερα που θελουνε να παραμεινουνε εργατες ...? δεν το βλεπεις και σαν οραμα ενος νεου
αλλα και για το συνδικαλισμο που γραφεις υπαρχει οσο κυβερνανε αλλοι ...σχετικα ανεξοδη πρακτικη που αποδιδει ... δεν θυμαμαι και πολλες απεργιες σε κομουνιστικα καθεστωτα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 17 Ιαν 2023, 01:45

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
16 Ιαν 2023, 21:52
Rakomelofronas έγραψε:
16 Ιαν 2023, 21:44
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
16 Ιαν 2023, 21:39
Καλά και εδώ μια χαρά υποδέχονται τους ουκρανους, ουδείς βγάζει κιχ. Τις μάγκιες τις βγάζεις σε αυτούς που η εξουσια δε γουστάρει. το χαρακτηριστικό του κάθε θρασυδειλου.
Οι Ουκρανοί είναι όντως πρόσφυγες και η πλειοψηφία έχει καταφύγει σε γειτονικές χώρες, όχι δύο ηπείρους μακριά.

Η εξουσία του ΚΚ δεν παίζει να γουστάρει ανθρωπομάζες - όπλα του ασύμμετρου δήθεν "ανθρωπιστικού" πολέμου που θα εξαπολύσει το ΝΑΤΟ δια της Τουρκίας. Θα έχουμε ξερονήσια ή επαναπροωθήσεις με σοσιαλιστικό πρόσημο.
τι λες ρε παιδί μου, συνορευουμε με την Ουκρανία; ευχαριστούμε για το μάθημα γεωγραφίας.
Μάλλον κατανόησης κειμένου. Στο προφορικό σίγουρα είσαι καλύτερος από τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα, την έχεις την ατάκα.
nikos_hellas έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:26
για ψήφο σκέφτομαι το κόμμα του λαφαζανη το κόμμα του Κασιδιάρη η κάποιο άλλο μικρό έξω κοινοβουλευτικό κόμμα
Ωραίος



Αν δεν θες να ψηφίσεις ΛΑΟΣ, που δεν ξέρω καν αν κατέβει με κανέναν Παναγιωτόπουλο παρέα, οι ιαχωβάδες του Περισσού είναι καλή επιλογή. Ψηφίζοντας εξωκοινοβούλιο, ρίχνεις τον πήχυ της αυτοδυναμίας. Ορίστε, βρήκαμε και άλλο καλό του ΚΚ: στέλνουμε άφοβα κόσμο εκεί. Να και ένα ακόμα: σε περίπτωση πολέμου ή και ξένης κατοχής, μόνο το ΚΚ και η Εκκλησία θα κρατήσουν.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 17 Ιαν 2023, 03:44

Προσωπικά εμένα μου αρέσει που το ΚΚΕ είναι δημοκρατικό κόμμα, εκφράζει το νέο και το μέλλον και φυσικά δέν έχει μεταλάχτεί σε είδους θρησκείας για πνευματικά λοβοτομημένους και αγράμματους οπως άλλα κομματα.
Γιατί κακά τα ψέμματα πίσω απο όλα τα προβλήματά μας είναι οι Αμερικάνοι. Ειναι δολοφόνοι των λαών.
Το ΚΚΕ αμα χρειαστεί θα πάρει και τα καλάσνικοφ να πάει στα βουνά.
Μια γειτόνισσα μου γράφτηκε στη ΚΝΕ και της βρήκανε δουλειά σε ένα σύντροφό της απο το κομμα. Δέν είχε ελπίδα να βρεί αλλου δουλειά.
Υποθέτω ότι το ΚΚΕ στην εξουσία θα μας βάλει ολους στο Δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7292
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 17 Ιαν 2023, 04:06

Magistrus έγραψε:
17 Ιαν 2023, 03:44
Προσωπικά εμένα μου αρέσει που το ΚΚΕ είναι δημοκρατικό κόμμα, εκφράζει το νέο και το μέλλον και φυσικά δέν έχει μεταλάχτεί σε είδους θρησκείας για πνευματικά λοβοτομημένους και αγράμματους οπως άλλα κομματα.
Γιατί κακά τα ψέμματα πίσω απο όλα τα προβλήματά μας είναι οι Αμερικάνοι. Ειναι δολοφόνοι των λαών.
Το ΚΚΕ αμα χρειαστεί θα πάρει και τα καλάσνικοφ να πάει στα βουνά.
Μια γειτόνισσα μου γράφτηκε στη ΚΝΕ και της βρήκανε δουλειά σε ένα σύντροφό της απο το κομμα. Δέν είχε ελπίδα να βρεί αλλου δουλειά.
Υποθέτω ότι το ΚΚΕ στην εξουσία θα μας βάλει ολους στο Δημόσιο.
Σατανα :smt005::smt005::smt005::smt005:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 17 Ιαν 2023, 06:42

Τίποτα απολύτως. Με πιάνει μια αναγούλα όποτε μου έχει τύχει να συναντήσω κκεδες κάτι που συμβαίνει επίσης όποτε χτυπούν την πόρτα του σπιτιού ιεχωβάδες. Γενικά αυτούς τους δυο τους έχω περίπου ίδιους. Σήμερα δεν μπορεί κάποιος να είναι έξυπνος και να είναι δογματικός μαρξιστής-λενινιστής.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 17 Ιαν 2023, 07:51

Beria έγραψε:
16 Ιαν 2023, 21:00
Την μέχρι αυτοθυσίας πίστη στην Ιδέα που είχαν τα μέλη του
Και το κίνητρο για μόρφωση που έδωσε η Ιδεα στους κομμουνιστές, ώστε να γίνουν αντάξιοι της

Η ίδια η Ιδέα μου είναι απεχθής
Άρα θα πρέπει να συμπαθείς και τους Εθνικοσοσιαλιστές.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 17 Ιαν 2023, 08:29

Έπος!
Το καλύτερο νήμα αυτήν την στιγμή στο φόρουμ!

Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Ιαν 2023, 08:53

Sol έγραψε:
16 Ιαν 2023, 20:54
Την οργάνωση τους;
Την ιδεολογία;
Κάποια πρόσωπα;
Την ιστορία του;
Κάποιες θέσεις του;

Έχει κάτι που να σας κάνει να το βλέπετε με θετικό μάτι ή τίποτα;
Όλα τα κόμματα είναι εξίσου απαραίτητα στη δημοκρατία.
Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι και δεν πρέπει να είμαστε όλοι ίδιοι.
Επομένως αν κάτι συμπαθώ στο ΚΚΕ είναι ότι είναι διαφορετικό από τα υπόλοιπα, όπως και τα υπόλοιπα.
Καθένα έχει σημαντικό ρόλο να παίξει στην ελληνική δημοκρατία.
Μακάρι να δούμε κάποια στιγμή πολυκομματική κυβέρνηση μέσα από πολυκομματική βουλή.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12266
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 17 Ιαν 2023, 08:59

Magistrus έγραψε:
17 Ιαν 2023, 03:44
Προσωπικά εμένα μου αρέσει που το ΚΚΕ είναι δημοκρατικό κόμμα, εκφράζει το νέο και το μέλλον και φυσικά δέν έχει μεταλάχτεί σε είδους θρησκείας για πνευματικά λοβοτομημένους και αγράμματους οπως άλλα κομματα.
Γιατί κακά τα ψέμματα πίσω απο όλα τα προβλήματά μας είναι οι Αμερικάνοι. Ειναι δολοφόνοι των λαών.
Το ΚΚΕ αμα χρειαστεί θα πάρει και τα καλάσνικοφ να πάει στα βουνά.
Μια γειτόνισσα μου γράφτηκε στη ΚΝΕ και της βρήκανε δουλειά σε ένα σύντροφό της απο το κομμα. Δέν είχε ελπίδα να βρεί αλλου δουλειά.
Υποθέτω ότι το ΚΚΕ στην εξουσία θα μας βάλει ολους στο Δημόσιο.
Τι ζούμε...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Ιαν 2023, 09:11

plouf έγραψε:
16 Ιαν 2023, 23:10
taliban έγραψε:
16 Ιαν 2023, 22:04
Sol έγραψε:
16 Ιαν 2023, 20:54
Την οργάνωση τους;
Την ιδεολογία;
Κάποια πρόσωπα;
Την ιστορία του;
Κάποιες θέσεις του;

Έχει κάτι που να σας κάνει να το βλέπετε με θετικό μάτι ή τίποτα;
50 ευρώ για να σου πω.
:lol::lol::lol::lol:

Οι παλαιοι αριστεροι ακομα κι αν καποιος διαφωνουσε μαζι τους ειχαν περισσοτερη τσιπα και αξιοπρεπεια απο τους
σημερινους αριστερουληδες με τις δεξιες τσεπες.

Πραγματικα το καλοσκεφτηκες αυτο που ζητησες; :lol::lol:
:smt005:

λες να ζητήσουν 100αρι ?

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιαν 2023, 09:12

Αυτό που πραγματικά μου αρέσει στο ΚΚΕ είναι που έχει κρατήσει σταθερή ιδεολογική ταυτότητα και δεν έχει εκφυλίσει την έννοια της αριστεράς, όπως πχ ο Σύριζα. Μου αρέσει που συνεχίζει να αγωνίζεται για τον εργάτη, τον φτωχό και έχει -πάνω απ' όλα- ταξική συνείδηση και δεν έχει πέσει με τα μούτρα στην υπεράσπιση lgbtq, φεμινιστριών κ.λπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ik_90 την 17 Ιαν 2023, 09:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 17 Ιαν 2023, 09:12

Το ότι χέζεται η κοινοβουλευτική δεξιά να τα βάλει μαζί του και προτιμά να απολύει βουλευτές της για χάρη του. :smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12266
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 17 Ιαν 2023, 09:17

«Σαν τους αριστερούς σας αγαπώ αδέλφια μου/κι αυτοί κι εμείς διαρκώς κατατρεγμένοι/
Αυτοί για το ψωμί, εμείς για το κορμί/Αυτοί για λευτεριά, εμείς για έρωτα/Για μια ζωή δίχως φόβο και χλεύη», αναφέρει ο Ντίνος Χριστιανόπουλος σε ένα από τα πιο γνωστά του ποιήματα, το «ζουμί» του οποίου βρίσκεται στο τελευταίο δίστιχο: «Σαν τους αριστερούς σας αγαπώ αδέλφια μου/παρόλο που κι αυτοί μας κατατρέχουν» («Κατατρεγμένοι», 1970).
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12266
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τι συμπαθείτε στο ΚΚΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 17 Ιαν 2023, 09:19

.
https://www.google.com/amp/s/www.lifo.g ... -ohi%3famp
Tο ΚΚΕ, ένθερμος υπερασπιστής των λεγόμενων παραδοσιακών λαϊκών οικογενειακών (βλέπε ετεροκανονικών) αξιών - αντιτίθεται άλλωστε ρητά και στην lgbt τεκνοθεσία - έχει μακρύ ομοφοβικό ιστορικό, όπως άλλωστε οι απανταχού σταλινικοί.

..
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών