Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιαν 2023, 00:15

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 27 Ιαν 2023, 00:16

Μου θυμίζουν λίγο τις "δημοσκοπήσεις" του δημοψηφίσματος του 2015, όπου "κέρδιζε το ΝΑΙ" με συντριπτικά ποσοστά.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιαν 2023, 00:17

Κατα τ αλλα τα γνωστά


Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιαν 2023, 00:19

Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιαν 2023, 00:25

georgebi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:19
Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
Παρομοιαζει με τα αποτελεσματα του δημοψηφισματος του 1974 μονο που τωρα 1 στους 3 που ψηφισαν οχι εχει "δευτερες σκεψεις".


Dont jump on me δε λεω οτι ετσι ειναι (που προφανως δεν ειναι γιατι εχουν μεσολαβησει 50 χρονια και οι περισσοτεροι ψηφοφοροι του 1974 εχουν παει να συναντησουν τον Κωνσταντινο) αλλα κανω μια συγκριση (αν μπορει κανεις να την πει συγκριση δλδ) καθως τα νουμερα πλησιαζουν τα νουμερα του 1974.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2023, 00:58

Μάλλον χειρότερα είναι, γιατί το να έχει το 45% αρνητική εικόνα για ένα άτομο που έπαψε να έχει σημασία για την Ελλάδα το 1974 και έκτοτε δεν απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα την επικαιρότητα, π.χ. κάνοντας αρνητικά σχόλια για τους Έλληνες, εμένα μού φαίνεται δραματική επιδείνωση. Επίσης δεν λέει τίποτα για το αν θα ήθελε ο κόσμος βασιλιά. Εγώ δεν έχω αρνητική εικόνα για τον Κωνσταντίνο αλλά δεν θα ήθελα σίγουρα να έχουμε βασιλιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιαν 2023, 01:02

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:58
Μάλλον χειρότερα είναι, γιατί το να έχει το 45% αρνητική εικόνα για ένα άτομο που έπαψε να έχει σημασία για την Ελλάδα το 1974 και έκτοτε δεν απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα την επικαιρότητα, π.χ. κάνοντας αρνητικά σχόλια για τους Έλληνες, εμένα μού φαίνεται δραματική επιδείνωση. Επίσης δεν λέει τίποτα για το αν θα ήθελε ο κόσμος βασιλιά. Εγώ δεν έχω αρνητική εικόνα για τον Κωνσταντίνο αλλά δεν θα ήθελα σίγουρα να έχουμε βασιλιά.
Ειναι προφανες.

Κι εγω συμφωνω με αυτη τη λογικη. Το Πολιτειακο εληξε το 1974 και δεν θα μας απασχολησει αυτο το ερωτημα ξανα ποτε (εκτος και αν συμβει καποιο κατακλυσμιαιο γεγονος αλλα αυτο ειναι σχεδον αδυνατον).

Εν τουτοις ο οποιοσδηποτε μπορει να διαβασει το παραπανω αναλογως που βρισκεται. Ειναι λιγο σαν μαγικη εικονα.

Απλα εξέφρασα πως θα το εβλεπε ενας φιλοβασιλικος κατα καποιον τροπο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 27 Ιαν 2023, 01:06

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:58
Μάλλον χειρότερα είναι, γιατί το να έχει το 45% αρνητική εικόνα για ένα άτομο που έπαψε να έχει σημασία για την Ελλάδα το 1974 και έκτοτε δεν απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα την επικαιρότητα, π.χ. κάνοντας αρνητικά σχόλια για τους Έλληνες, εμένα μού φαίνεται δραματική επιδείνωση.
Όταν σε όλη τη Μεταπολίτευση παίζει μονόπλευρα το αντιβασιλικό αφήγημα, τί περιμένεις; Ακόμη και στην κηδεία του τα κανάλια αναφερόντουσαν στα Ιουλιανά (που οι περισσότεροι σήμερα δεν τα 'χουνε ζήσει) με το αντιβασιλικό αφήγημα. Δεν ανέφεραν την αντίθετη άποψη, ούτε και καλούσαν και κανέναν εκπρόσωπό της (πλην κάτι νεοβασιλοφρόνων που ενδιαφερόντουσαν περισσότερο για αυτοπροβολή και δεν σχολίαζαν τα ιστορικά). Επίσης, απαξίωναν πλήρως το αντικίνημα της 13ης Δεκεμβρίου.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 27 Ιαν 2023, 01:24

georgebi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:19
Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
40% - 60%
δηλαδη, με αναγωγη
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5673
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 27 Ιαν 2023, 01:27

Lugozzi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:24
georgebi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:19
Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
40% - 60%
δηλαδη, με αναγωγη
Ειναι ερωτηση φρου-φρου και χωρις αντικρισμα σε αυτο το πλαίσιο
Σε περιβαλλον εκλογων, οξυνσης, σκληρων διλημματων μπορεις να δεις την πραγματικη απηχηση της μοναρχιας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2023, 01:29

Golden Age έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:06
hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:58
Μάλλον χειρότερα είναι, γιατί το να έχει το 45% αρνητική εικόνα για ένα άτομο που έπαψε να έχει σημασία για την Ελλάδα το 1974 και έκτοτε δεν απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα την επικαιρότητα, π.χ. κάνοντας αρνητικά σχόλια για τους Έλληνες, εμένα μού φαίνεται δραματική επιδείνωση.
Όταν σε όλη τη Μεταπολίτευση παίζει μονόπλευρα το αντιβασιλικό αφήγημα, τί περιμένεις;
Αρχικά περιμένω να μην έχει άμεση άποψη για ένα πρόσωπο μια μεγάλη μερίδα του κόσμου που δεν τον γνώρισε ουσιαστικά ποτέ. Αυτοί που ήταν ενήλικες κατά το τελευταίο ενεργό έτος της βασιλείας του Κωνσταντίνου, είναι πλέον 75+. Δεν πολυαγοράζω το επιχείρημα του τι παίζουν τα κανάλια, γιατί στην ίδια μεγάλη μερίδα του κόσμου είναι απαξιωμένα.

Περισσότερο πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι, αν έχεις μεγαλώσει σε μια χώρα χωρίς βασιλεία, τείνεις να θεωρείς άχρηστους τεμπέληδες όλους τους γαλαζοαίματους, αλλά επιπροσθέτως δείχνει και μια τάση που σχετίζεται με τις νεότερες γενιές. Σε περσινή δημοσκόπηση του Yougov για το ΗΒ, οι νέοι 18-24 ήταν περίπου 45% υπέρ εκλεγμένου ηγέτη και 30 υπέρ βασιλιά. Περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που συζητάμε για τον Κωνσταντίνο, αν και διαφορετικό ερώτημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 27 Ιαν 2023, 01:29

Zelda έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:27
Lugozzi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:24
georgebi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:19
Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
40% - 60%
δηλαδη, με αναγωγη
Ειναι ερωτηση φρου-φρου και χωρις αντικρισμα σε αυτο το πλαίσιο
Σε περιβαλλον εκλογων, οξυνσης, σκληρων διλημματων μπορεις να δεις την πραγματικη απηχηση της μοναρχιας
Η άποψη για το πρόσωπο είναι,
όχι για το πολιτειακό
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2023, 01:32

Lugozzi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:24
georgebi έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:19
Ενδιαφέρον εχει και αυτό για το βασιλιά

Εικόνα
40% - 60%
δηλαδη, με αναγωγη
Δεν μπορείς να κάνεις αναγωγή γιατί η τρίτη επιλογή είναι "δεν έχω άποψη/είμαι ουδέτερος". Οι άνθρωποι που είπαν ΔΞ/ΔΑ δεν είναι αναποφάσιστοι, απλά δηλώνουν ότι δεν έχουν κάποιον λόγο να βλέπουν τον Κωνσταντίνο θετικά ή αρνητικά. Είναι σαν να σε ρωτάω για ένα ράντομ άτομο στον δρόμο, που δεν το γνωρίζεις, αν έχεις θετική ή αρνητική εικόνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιαν 2023, 01:39

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:29
Golden Age έγραψε:
27 Ιαν 2023, 01:06
hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2023, 00:58
Μάλλον χειρότερα είναι, γιατί το να έχει το 45% αρνητική εικόνα για ένα άτομο που έπαψε να έχει σημασία για την Ελλάδα το 1974 και έκτοτε δεν απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα την επικαιρότητα, π.χ. κάνοντας αρνητικά σχόλια για τους Έλληνες, εμένα μού φαίνεται δραματική επιδείνωση.
Όταν σε όλη τη Μεταπολίτευση παίζει μονόπλευρα το αντιβασιλικό αφήγημα, τί περιμένεις;
Αρχικά περιμένω να μην έχει άμεση άποψη για ένα πρόσωπο μια μεγάλη μερίδα του κόσμου που δεν τον γνώρισε ουσιαστικά ποτέ. Αυτοί που ήταν ενήλικες κατά το τελευταίο ενεργό έτος της βασιλείας του Κωνσταντίνου, είναι πλέον 75+. Δεν πολυαγοράζω το επιχείρημα του τι παίζουν τα κανάλια, γιατί στην ίδια μεγάλη μερίδα του κόσμου είναι απαξιωμένα.

Περισσότερο πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι, αν έχεις μεγαλώσει σε μια χώρα χωρίς βασιλεία, τείνεις να θεωρείς άχρηστους τεμπέληδες όλους τους γαλαζοαίματους, αλλά επιπροσθέτως δείχνει και μια τάση που σχετίζεται με τις νεότερες γενιές. Σε περσινή δημοσκόπηση του Yougov για το ΗΒ, οι νέοι 18-24 ήταν περίπου 45% υπέρ εκλεγμένου ηγέτη και 30 υπέρ βασιλιά. Περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που συζητάμε για τον Κωνσταντίνο, αν και διαφορετικό ερώτημα.
Εχει να κανει και με τη χωρα παντως. Καθως καθε χωρα εχει τα δικα της γνωρισματα και τη δικη της ιστορια (οσον αφορα το πολιτευμα της δλδ).

Σε αντιστοιχο ερώτημα που αφορουσε τους Σέρβους προ μερικων ετων (και οσοι θυμουνταν την Σερβια/Γιουγκοσλαβια με βασιλια εχουν πεθάνει εδω και δεκαετιες) το αποτελεσμα ηταν 49% υπερ της μοναρχιας, 46% υπερ της δημοκρατιας και 5% δηλωσαν οτι δεν τους ενδιαφέρει αν θα εχουν βασιλια η προεδρο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δημοσκόπηση MRB (OPEN) 63% συμφωνεί στο να απαγορευτεί η κάθοδος του κόμματος Κασιδιάρη στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2023, 01:46

Ναι, σαφώς. Νομίζω ότι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα δεν χωράνε βασιλείς. Τουλάχιστον όχι για την πλειοψηφία.

Εντούτοις οι πρώην Γιουγκοσλάβοι μπορεί να μην είχαν βασιλιά, είχαν όμως στην ουσία μοναρχικό καθεστώς. Πιστεύω ότι παίζει τον ρόλο του και επίσης πιστεύω ότι κι αυτό το αποτέλεσμα γέρνει προς την μοναρχία εξαιτίας της επίδρασης των μεγαλύτερων ηλικιών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών