Ψηφίζετε ταξικά;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 27 Ιαν 2023, 20:07

Sol έγραψε:
27 Ιαν 2023, 19:19
Ψηφίζετε τα κόμματα και τις παρατάξεις που εκπροσωπούν την κοινωνική σας τάξη;


Πχ είστε μεγάλο επιχειρηματίας, μεγαλεμπορος ψηφίζετε αστικά κόμματα. Είστε μικροεμπορος στηρίζετε μικροαστικά κόμματα. Είστε μισθωτός-αυτοαπασχολουμενος δίνετε ψήφο σε εργατικά.
Προφανώς. Εγώ πχ που είμαι υπάλληλος, προφανώς και δεν υπάρχει περίπτωση να ψηφίσω ποτέ Κούλη.
Είναι πραγματικά ανόητος όποιος δεν ψηφίζει βάσει της τάξης του, εκτός πια και αν θεωρεί ότι το κόμμα που θα βγει θα τον βοηθήσει να ανέλθει σε ανώτερη κοινωνικά τάξη.
Ο απόλυτα ηλίθιος πολιτικά, βέβαια, είναι αυτός που ψηφίζει βάσει ομάδας.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:08

Sol έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:05
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:03
Sol έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:01
Ναι ως μισθωτός εργαζόμενος θα ψηφίσω κκε, τίμιο εργατικό κόμμα πάρα τις διαφωνίες μας.
Γιατί ως εργαζόμενος να ψηφισω ΚΚΕ εάν αυτό δεν μου δίνει χρήματα ή δεν μου κάνει ρουσφέτια; :smt017
Γιατι ζεις μέσα σε μια κοινωνία και όχι στη ζούγκλα. Γιατί ταΐζεις το παιδί σου πχ;
Είτε στην κοινωνία ζω είτε στην ζούγκλα το θέμα είναι ή προσωπική μου επιβίωση και εξυπηρέτηση του δικού μου ατομικού συμφέροντος
Και ..για να υποστήριζω η ψηφίζω ένα πολιτικό κόμμα θα πρέπει αυτό να εξυπηρετεί τα δικά μου προσωπικά συμφέροντα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιαν 2023, 20:09

Parrot έγραψε:
27 Ιαν 2023, 19:24
Ξέρω πετυχημένο επιχειρηματία (με έτοιμα όλα απ' τον μπαμπά) που ψηφίζει ΚΚΕ..
Ξέρω σπουδασμένο με καλή καριέρα στο εξωτερικό που αν ήταν εδώ θα ψήφιζε ΣΥΡΙΖΑ..
Ξέρω εργάτη που ψηφίζει ΝΔ..
Ξέρω άνεργο που στηρίζει ακροδεξιά..
:8)
Το περίεργο ποιο είναι στα παραπανω;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Ιαν 2023, 20:10

Ζώο είσαι Αινεία;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:10

Δεν έχουν όλα τα μέλη της εργατικής τάξης την ίδια ; αντίληψη για το ποιο πρέπει να είναι το ταξικό τους συμφέρον όπως και σαν μέλη της εργατικής τάξης ΔΕΝ έχουν τα ίδια κοινά συμφέροντα πχ οι εργάτες των Ορυχείων δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα με τους εργάτες των γραφείων..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:12

Sol έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:10
Ζώο είσαι Αινεία;
Όλοι οι άνθρωποι είναι ζώα ως οργανισμοί

Έθεσες ένα θέμα με συμφεροντολογικα κριτήρια πχ πως γίνεται ένας εργάτης να μην ψηφίζει με τα συμφέροντα της δικής του κοινωνικής τάξης ..και μετά το γυρίζεις σε ηθικολογία ερήμην συμφερόντων...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:13

Όταν μιλάμε για τα συμφέροντα της εργατικής τάξης ή τα συμφέροντα του έθνους ή της Φυλής ή της συντεχνίας μας μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένα πράγματα που λέγονται συμφέροντα ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:17

ik_90 έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:07
Είναι πραγματικά ανόητος όποιος δεν ψηφίζει βάσει της τάξης του, εκτός πια και αν θεωρεί ότι το κόμμα που θα βγει θα τον βοηθήσει να ανέλθει σε ανώτερη κοινωνικά τάξη.
Μπορεί βέβαια το κόμμα που δεν ανήκει στην δική μας κοινωνική τάξη να δώσει αυξήσεις στους μισθούς και συντάξεις μας και να μας κάνει ρουσφέτια που το κόμμα της δικής μας κοινωνικής τάξης να μην μπορεί να μας κάνει

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Ιαν 2023, 20:19

Αυτό που κάνει τον άνθρωπο άνθρωπο δεν είναι η βιολογία. Είναι η δημιουργία κοινωνίας.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 27 Ιαν 2023, 20:19

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:17
Μπορεί βέβαια το κόμμα που δεν ανήκει στην δική μας κοινωνική τάξη να δώσει αυξήσεις στους μισθούς και συντάξεις μας και να μας κάνει ρουσφέτια που το κόμμα της δικής μας κοινωνικής τάξης να μην μπορεί να μας κάνει
Είναι και το ιδεολογικό υπόβαθρο, δεν είναι όλα ωφελιμισμός στη ζωή. Εγώ ας πούμε για δύο πράγματα είμαι σίγουρος στη ζωή μου:
Ότι δεν θα αλλάξω ποτέ ομάδα και ότι ποτέ δεν θα ψηφίσω ΝΔ.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22781
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Ιαν 2023, 20:22

οργανώνομαι και.αγωνιζομαι ταξικά, η ταξική ψήφος είναι μια ιδεαλιστικη παρλαπιπα. και τι κάνει πιο ταξικό το κκε από το ΚΚΕ μλ η το ναρ. με τη ψήφο σου απλά αφήνεις την εξουσία σε κάποιους ειδικούς/γρσφειοκρατες, άρα το ταξικό πάει περίπατο. μπορείς να πεις ψηφίζω επειδή πιστεύω θα εφαρμόσουν φιλολαϊκες πολιτικές, αν και μάλλον όταν μιλάμε για ΚΚΕ και πιο Αριστέρα, απλα ψηφίζεις είτε να υπάρχει ένας κινηματικος/φιλεργατικος λόγος στη βουλή, είτε για να μετρήσεις "επαναστστικες" δυνάμεις. αν πάρουν την εξουσία, είναι εντελώς άλλο πακέτο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 27 Ιαν 2023, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:23

ik_90 έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:17
Μπορεί βέβαια το κόμμα που δεν ανήκει στην δική μας κοινωνική τάξη να δώσει αυξήσεις στους μισθούς και συντάξεις μας και να μας κάνει ρουσφέτια που το κόμμα της δικής μας κοινωνικής τάξης να μην μπορεί να μας κάνει
Είναι και το ιδεολογικό υπόβαθρο, δεν είναι όλα ωφελιμισμός στη ζωή. Εγώ ας πούμε για δύο πράγματα είμαι σίγουρος στη ζωή μου:
Ότι δεν θα αλλάξω ποτέ ομάδα και ότι ποτέ δεν θα ψηφίσω ΝΔ.
Όλες οι ιδεολογίες ξεκινούν από το στομάχι
Όλες δηλαδή έχουν οικονομικά κίνητρα
Οι πλατιές λαϊκές μάζες ακολουθούν αυτόν που τάζει την ελπίδα έστω για φαγητό (και ασφάλεια)


Και κάτι άλλο
Στην πολιτική όπως και στην ζωή
ΠΟΤΈ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΈ !!! :wink

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Ιαν 2023, 20:26

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:22
οργανώνομαι και.αγωνιζομαι ταξικά, η ταξική ψήφος είναι μια ιδεαλιστικη παρλαπιπα. και τι κάνει πιο ταξικό το κκε από το ΚΚΕ μλ η το ναρ. με τη ψήφο σου απλά αφήνεις την εξουσία σε κάποιους ειδικούς/γρσφειοκρατες, άρα το ταξικό πάει περίπατο. μπορείς να πεις ψηφίζω επειδή πιστεύω θα εφαρμόσουν φιλολαϊκες πολιτικές, αν και μάλλον όταν μιλάμε για ΚΚΕ και πιο Αριστέρα, απλα ψηφίζεις είτε να υπάρχει ένας κινηματικος/φιλεργατικος λόγος στη βουλή, είτε για να μετρήσεις "επαναστστικες" δυνάμεις. αν πάρουν την εξουσία, είναι εντελώς άλλο πακέτο.
Μα μπορεί να υπάρχουν και περισσότερα εργατικά κόμματα, αλλα επαναστατικά και άλλα μη. Παλιότερα υπήρχαν και αρκετά αγροτικά. Αυτό που ρωτάω είναι αν το ταξικο κριτήριο είναι από τα βασικά, δεν λέω το μόνο.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19185
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιαν 2023, 20:30

Sol έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 20:22
οργανώνομαι και.αγωνιζομαι ταξικά, η ταξική ψήφος είναι μια ιδεαλιστικη παρλαπιπα. και τι κάνει πιο ταξικό το κκε από το ΚΚΕ μλ η το ναρ. με τη ψήφο σου απλά αφήνεις την εξουσία σε κάποιους ειδικούς/γρσφειοκρατες, άρα το ταξικό πάει περίπατο. μπορείς να πεις ψηφίζω επειδή πιστεύω θα εφαρμόσουν φιλολαϊκες πολιτικές, αν και μάλλον όταν μιλάμε για ΚΚΕ και πιο Αριστέρα, απλα ψηφίζεις είτε να υπάρχει ένας κινηματικος/φιλεργατικος λόγος στη βουλή, είτε για να μετρήσεις "επαναστστικες" δυνάμεις. αν πάρουν την εξουσία, είναι εντελώς άλλο πακέτο.
Μα μπορεί να υπάρχουν και περισσότερα εργατικά κόμματα, αλλα επαναστατικά και άλλα μη. Παλιότερα υπήρχαν και αρκετά αγροτικά. Αυτό που ρωτάω είναι αν το ταξικο κριτήριο είναι από τα βασικά, δεν λέω το μόνο.
Ή οποιαδήποτε ταξική ενότητα συνοχή ομόνοια και συσπείρωση υπάρχει μόνον εφόσον υπάρχουν κοινά συμφέροντα, ως προς την αποφυγή κάποιου κινδύνου ή την επιδίωξη ενος κοινά επωφελους στόχου
Όταν αυτον ο όρος παύει να ισχύει ή οποιαδήποτε ενότητα και συνοχή διαλύεται..

Το ίδιο ισχύει πέραν της ταξικής και για όποιαδήποτε άλλη ενότητα πχ εθνική φυλετική συντεχνιακη κλπ

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ψηφίζετε ταξικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Ιαν 2023, 20:31

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2023, 19:30
δεν υπαρχουν ταξεις.
στο καραμπμπικης παρακαλω :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών