Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Ιαν 2023, 22:55

Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Της Ματίνας Χαρκοφτάκη



Σε έναν καινούργιο τομέα δραστηριοτήτων φαίνεται να αποπειράται να επενδύσει ο Βασίλης Μηλιώνης. Ο κ. Μηλιώνης, το όνομα του οποίου είχε εμπλακεί στο παρελθόν στην υπόθεση Energa – Hellas Power για την οποία αθωώθηκε από την ελληνική δικαιοσύνη, φέρεται να συνδέεται έστω και έμμεσα με το πρώτο εργοστάσιο φαρμακευτικής κάνναβης που ξεκίνησε να λειτουργεί στην χώρα μας.



Πρόκειται για την παραγωγική μονάδα της ισραηλινών συμφερόντων Tikun Olam Ελλάδας στα Εξαμίλια της Κορίνθου, η οποία αναπτύσσεται σε μια ιδιόκτητη έκταση 60 στρεμμάτων και περιλαμβάνει έκταση 21.000 τ.μ. από υβριδικά θερμοκήπια τελευταίας τεχνολογίας καθώς και πρότυπη φαρμακευτική μονάδα επιφάνειας 3.000 τ.μ., η οποία έχει δυνατότητα παραγωγής τελικών προϊόντων φαρμακευτικής κάνναβης σε διάφορες φαρμακοτεχνικές μορφές.


Η μετοχική σύνθεση


Σύμφωνα με στοιχεία που έχουν καταχωρηθεί στο ΓΕΜΗ και με την έκθεση εκτίμησης του 2019, τρεις εκ των μετόχων της εταιρείας είναι η Livly Ltd με ποσοστό 24,39%, η Darklemon Enterprises με ποσοστό 30,5% καθώς και η Tikun Olam Ltd με ποσοστό 35,54%. Να σημειωθεί ότι οι Livly Ltd και Darklemon έχουν έδρα την Λευκωσία της Κύπρου ενώ η Tikun Olam είναι εγγεγραμμένη στο μητρώο εταιρειών του Ισραήλ.



Πηγές προσκείμενες στην Tikun Olam Ελλάδας σημειώνουν στο Capital.gr ότι και οι τρεις εταιρείες είναι ισραηλινών συμφερόντων. Από την άλλη πλευρά, σύμφωνα με πληροφορίες που έχει στη διάθεσή του το Capital, ο κ. Μηλιώνης φέρεται να συνδέεται με το νέο εγχείρημα μέσω της συμμετοχής της συζύγου του σε κάποιες από τις παραπάνω εταιρείες.


Το προσωπικό μήνυμα του Άδωνι Γεωργιάδη


Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο κ. Μηλιώνης έδωσε το "παρών" στα εγκαίνια του νέου εργοστασίου, που πραγματοποιήθηκαν πρόσφατα ενώ ο υπουργός ανάπτυξης και επενδύσεων, Άδωνις Γεωργιάδης απευθύνθηκε προσωπικά στον ίδιο λέγοντας: "Η σημερινή μέρα είναι και μια προσωπική δικαίωση για έναν αγαπημό μου φίλο τον κ. Βασίλη Μηλιώνη. Ο κ. Μηλιώνης, ένας ιδιαίτερα ευφυής άνθρωπος, έχει πικρή πείρα των δυσκολιών της ζωής. Γιατί η ζωή έχει εύκολες αλλά και δύσκολες στιγμές Βασίλη μου", ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Γεωργιάδης και συνέχισε λέγοντας: "Ο κ. Βασίλης Μηλιώνης επέδειξε πρωτοφανή δύναμη στις δυσκολίες της ζωής και όταν άδικα κατηγορήθηκε και όταν άδικα προφυλακίστηκε και όταν άδικα λοιδορήθηκε. Και μπορώ να πω σήμερα, Βασίλη μου, καθώς έχεις αθωωθεί σε όλους τους βαθμούς της ελληνικής δικαιοσύνης πανηγυρικά και θα πρέπει να σεβόμαστε την δικαιοσύνη, ότι είναι μεγάλη μου τιμή που είσαι εδώ σήμερα και ότι είναι μεγάλο δείγμα του χαρακτήρα σου ότι δε λύγισες στις δυσκολίες της ζωής, οι οποίες είναι νομικές, κοινωνικές και προσωπικές. Είναι αυτές που κάθε άνθρωπος αισθάνεται όταν ανεβαίνει μια ανηφόρα.



Έχω ανέβει και εγώ ανηφόρες στην ζωή μου και ξέρω. Να σε χαίρονται οι γονείς σου και να σε καμαρώνουν γιατί αυτό που έχετε πετύχει με την ομάδα της Tikun Olam είναι πραγματικό σπουδαίο", κατέληξε ο κ. Γεωργιάδης.



Η Tikun Olam, η οποία δημιουργήθηκε το 2005 στο Ισραήλ, θεωρείται μια από τις πρώτες και σημαντικότερες εταιρείες φαρμακευτικής κάνναβης στον κόσμο ενώ έχει συνεργαστεί με σημαντικούς ερευνητές του κλάδου καθώς και με πανεπιστημιακά νοσοκομεία προσφέροντας λύσεις σε ασθενείς και γιατρούς, οι οποίες μέχρι τότε δεν ήταν διαθέσιμες.

https://www.capital.gr/forum/thread/7691566?page=2

Εικόνα

κοιταξτε απο τι μαδουραιους μας γλιτωσε ο κυριακος

οι φτωχοι να αναψουν μια λαμπαδα και το καντηλακι τους κατω απο το εικονισμα του κυριακου


:giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8075
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Ιαν 2023, 22:58

Τι ειναι η πατριδα μας; Ο καταδικασμενος Μηλιωνης της Energa παρεα με τον Καρανικα τον Αδωνι και εναν παπα εγκαινιαζουν ενα εργοστασιο φαρμακευτικης κανναβης Ισραηλινων συμφεροντων!
(έπρεπε να στριψουν και έναν παπά όλοι μαζί😇)


Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.


mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 27 Ιαν 2023, 23:08

Η επιχειρηματικότητα δεν φυλακίζεται.

runner
Δημοσιεύσεις: 2662
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 27 Ιαν 2023, 23:10

Αν δεν κάνω λάθος, ο Μηλιώνης έχει αθωωθεί για την υπόθεση της Energa.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Ιαν 2023, 23:12

Ο μηλιωνης αθωώθηκε, ποιο ακριβώς είναι το θέμα;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 27 Ιαν 2023, 23:13

Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:12
Ο μηλιωνης αθωώθηκε, ποιο ακριβώς είναι το θέμα;
το οτι αθωώθηκε.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Ιαν 2023, 23:15

mao mao έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:13
Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:12
Ο μηλιωνης αθωώθηκε, ποιο ακριβώς είναι το θέμα;
το οτι αθωώθηκε.
είχες στοιχεία ότι είναι ένοχος και δεν τα πήγες στην δική ;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 27 Ιαν 2023, 23:16

Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:15
mao mao έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:13
Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:12
Ο μηλιωνης αθωώθηκε, ποιο ακριβώς είναι το θέμα;
το οτι αθωώθηκε.
είχες στοιχεία ότι είναι ένοχος και δεν τα πήγες στην δική ;
όχι, απλά έχω εγκέφαλο.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Ιαν 2023, 23:16

mao mao έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:16
Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:15
mao mao έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:13


το οτι αθωώθηκε.
είχες στοιχεία ότι είναι ένοχος και δεν τα πήγες στην δική ;
όχι, απλά έχω εγκέφαλο.
μη παίρνεις και ορκο

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Ιαν 2023, 23:18

Σήμερα θα ακούσουμε πρώτη φορά ότι η δικαιοσύνη λειτουργεί άψογα και ότι δεν υπάρχει παραδικαστικό.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 27 Ιαν 2023, 23:21

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
27 Ιαν 2023, 22:55
Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Της Ματίνας Χαρκοφτάκη



Σε έναν καινούργιο τομέα δραστηριοτήτων φαίνεται να αποπειράται να επενδύσει ο Βασίλης Μηλιώνης. Ο κ. Μηλιώνης, το όνομα του οποίου είχε εμπλακεί στο παρελθόν στην υπόθεση Energa – Hellas Power για την οποία αθωώθηκε από την ελληνική δικαιοσύνη, φέρεται να συνδέεται έστω και έμμεσα με το πρώτο εργοστάσιο φαρμακευτικής κάνναβης που ξεκίνησε να λειτουργεί στην χώρα μας.



Πρόκειται για την παραγωγική μονάδα της ισραηλινών συμφερόντων Tikun Olam Ελλάδας στα Εξαμίλια της Κορίνθου, η οποία αναπτύσσεται σε μια ιδιόκτητη έκταση 60 στρεμμάτων και περιλαμβάνει έκταση 21.000 τ.μ. από υβριδικά θερμοκήπια τελευταίας τεχνολογίας καθώς και πρότυπη φαρμακευτική μονάδα επιφάνειας 3.000 τ.μ., η οποία έχει δυνατότητα παραγωγής τελικών προϊόντων φαρμακευτικής κάνναβης σε διάφορες φαρμακοτεχνικές μορφές.


Η μετοχική σύνθεση


Σύμφωνα με στοιχεία που έχουν καταχωρηθεί στο ΓΕΜΗ και με την έκθεση εκτίμησης του 2019, τρεις εκ των μετόχων της εταιρείας είναι η Livly Ltd με ποσοστό 24,39%, η Darklemon Enterprises με ποσοστό 30,5% καθώς και η Tikun Olam Ltd με ποσοστό 35,54%. Να σημειωθεί ότι οι Livly Ltd και Darklemon έχουν έδρα την Λευκωσία της Κύπρου ενώ η Tikun Olam είναι εγγεγραμμένη στο μητρώο εταιρειών του Ισραήλ.



Πηγές προσκείμενες στην Tikun Olam Ελλάδας σημειώνουν στο Capital.gr ότι και οι τρεις εταιρείες είναι ισραηλινών συμφερόντων. Από την άλλη πλευρά, σύμφωνα με πληροφορίες που έχει στη διάθεσή του το Capital, ο κ. Μηλιώνης φέρεται να συνδέεται με το νέο εγχείρημα μέσω της συμμετοχής της συζύγου του σε κάποιες από τις παραπάνω εταιρείες.


Το προσωπικό μήνυμα του Άδωνι Γεωργιάδη


Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο κ. Μηλιώνης έδωσε το "παρών" στα εγκαίνια του νέου εργοστασίου, που πραγματοποιήθηκαν πρόσφατα ενώ ο υπουργός ανάπτυξης και επενδύσεων, Άδωνις Γεωργιάδης απευθύνθηκε προσωπικά στον ίδιο λέγοντας: "Η σημερινή μέρα είναι και μια προσωπική δικαίωση για έναν αγαπημό μου φίλο τον κ. Βασίλη Μηλιώνη. Ο κ. Μηλιώνης, ένας ιδιαίτερα ευφυής άνθρωπος, έχει πικρή πείρα των δυσκολιών της ζωής. Γιατί η ζωή έχει εύκολες αλλά και δύσκολες στιγμές Βασίλη μου", ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Γεωργιάδης και συνέχισε λέγοντας: "Ο κ. Βασίλης Μηλιώνης επέδειξε πρωτοφανή δύναμη στις δυσκολίες της ζωής και όταν άδικα κατηγορήθηκε και όταν άδικα προφυλακίστηκε και όταν άδικα λοιδορήθηκε. Και μπορώ να πω σήμερα, Βασίλη μου, καθώς έχεις αθωωθεί σε όλους τους βαθμούς της ελληνικής δικαιοσύνης πανηγυρικά και θα πρέπει να σεβόμαστε την δικαιοσύνη, ότι είναι μεγάλη μου τιμή που είσαι εδώ σήμερα και ότι είναι μεγάλο δείγμα του χαρακτήρα σου ότι δε λύγισες στις δυσκολίες της ζωής, οι οποίες είναι νομικές, κοινωνικές και προσωπικές. Είναι αυτές που κάθε άνθρωπος αισθάνεται όταν ανεβαίνει μια ανηφόρα.



Έχω ανέβει και εγώ ανηφόρες στην ζωή μου και ξέρω. Να σε χαίρονται οι γονείς σου και να σε καμαρώνουν γιατί αυτό που έχετε πετύχει με την ομάδα της Tikun Olam είναι πραγματικό σπουδαίο", κατέληξε ο κ. Γεωργιάδης.



Η Tikun Olam, η οποία δημιουργήθηκε το 2005 στο Ισραήλ, θεωρείται μια από τις πρώτες και σημαντικότερες εταιρείες φαρμακευτικής κάνναβης στον κόσμο ενώ έχει συνεργαστεί με σημαντικούς ερευνητές του κλάδου καθώς και με πανεπιστημιακά νοσοκομεία προσφέροντας λύσεις σε ασθενείς και γιατρούς, οι οποίες μέχρι τότε δεν ήταν διαθέσιμες.

https://www.capital.gr/forum/thread/7691566?page=2

Εικόνα

κοιταξτε απο τι μαδουραιους μας γλιτωσε ο κυριακος

οι φτωχοι να αναψουν μια λαμπαδα και το καντηλακι τους κατω απο το εικονισμα του κυριακου


:giggle::giggle::giggle:
Δηλαδη ο λεγαμενος αθωωθηκε επι συριζαϊκου σταλινομαδουρισμου κι ο Μπουμπουκος γλειψ γλειψ η μηπως καταλαβα
κατι λαθος; :p2:

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 27 Ιαν 2023, 23:31

mao mao έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:08
Η επιχειρηματικότητα δεν φυλακίζεται.
:smt038

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30573
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Ιαν 2023, 23:32

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:18
Σήμερα θα ακούσουμε πρώτη φορά ότι η δικαιοσύνη λειτουργεί άψογα και ότι δεν υπάρχει παραδικαστικό.
είναι πολύ κραυγαλέα περίπτωση ξεφτιλισμένης δικαιοσύνης η αθωωσή τους όμως
Наше дело правое - победа будет за нами!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Νέα επιχειρηματική απόπειρα από τον Β. Μηλιώνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Ιαν 2023, 23:39

dna replication έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:32
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Ιαν 2023, 23:18
Σήμερα θα ακούσουμε πρώτη φορά ότι η δικαιοσύνη λειτουργεί άψογα και ότι δεν υπάρχει παραδικαστικό.
είναι πολύ κραυγαλέα περίπτωση ξεφτιλισμένης δικαιοσύνης η αθωωσή τους όμως
Έχουμε δει και χειρότερα. Έχουμε δει τύπους και τύπισσες να πιάνονται με κιλά κοκαΐνης ή και τόνους ηρωίνης και να μαθαίνουμε ότι ότι παράπεσαν από κάποιον περαστικό. Για να μη μιλήσουμε για τύπους που ξεχνούν να δηλώσουν κάτι επταψήφια ποσά και η δικαιοσύνη αποφασίζει, με το αζημίωτο πάντα, ότι δεν έγινε και τίποτε...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών