Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Στηρίζετε απαγόρευση καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Ναι
51
45%
Όχι
62
55%
 
Σύνολο ψήφων: 113

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 07 Φεβ 2023, 00:33

Ναύτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:24
Unique έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:27
Το μεγάλο πρόβλημα που δημιουργεί το ΚΚΕ στη χώρα είναι ότι οι οπαδοί της Επίπεδης Γης συμμετέχουν στη διοίκηση του φορέα που ρυθμίζει τις αεροπορικές συγκοινωνίες! Το ΚΚΕ υπήρξε σε όλη την μεταπολίτευση, και συνεχίζει να είναι, τροχοπέδη σε κάθε προσπάθεια εκσυγχρονισμού.

Είναι μόνιμος παράγοντας κοινωνικής αναταραχής και η μήτρα της θεσμικής ανομίας: της αντίληψης ότι αν κρατάς κομματική σημαία είσαι υπεράνω του νόμου. Έχει διαβρώσει την Παιδεία, τα ΜΜΕ, τον χώρο της Τέχνης, τη Δημόσια Διοίκηση, τα συνδικάτα, τα κοινωνικά κινήματα, βαφτίζοντας "πολιτική δράση” τον τραμπουκισμό, τις απειλές, τη δολοφονία χαρακτήρων, την επέλαση των ταγμάτων εφόδου του ΠΑΜΕ, που καταλύουν τον νόμο και την τάξη όποτε "γουστάρουν” χωρίς κανένας να τους ενοχλεί.

Το ΚΚΕ είναι η ιερή αγελάδα του συστήματος που φέρεται μονίμως ως ταύρος εν υαλοπωλείω, αλλά εισπράττει κανονικά τον παχυλό μισθό της από τον υαλοπώλη.

Μην περιμενετε σωτηρια απο Δενδιες και Κουληδες. Οποιος ψηφιζει ΝΔ, υποστηριζει τους "αγωνες της αριστερας" αφήνοντας το ΚΚΕ να οργώνει τη χώρα στήνοντας παντού μνημεία του εμφυλίου, εκδίδοντας προπαγανδιστικά έντυπα και εκφωνώντας λόγους μίσους που θα έπρεπε να προκαλέσουν όχι μόνο το δημοσιογραφικό και το πολιτικό αλλά κυρίως το εισαγγελικό ενδιαφέρον.
Μπράβο, μάστορα, το βρήκες! Αν εξέλιπε το ΚΚΕ, θα ζούσαμε στον νεοφιλελεύθερο καπιταλιστικό παράδεισο.
Άμα λέμε ότι δεν κόβεις ούτε με βαλέ...
Αντε λοιπόν. πηγαίνετε στον σοσιαλιστικό παράδεισο της Βενεζουέλας να δω κάτι? τι κάθεστε?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 07 Φεβ 2023, 00:36

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Φεβ 2023, 00:43

Unique έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Πόσταρες τον άεργο ,απτυχίωτο , κουραδέμπορα ; :smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 07 Φεβ 2023, 00:52

Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:43
Unique έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Πόσταρες τον άεργο ,απτυχίωτο , κουραδέμπορα ; :smt005::smt005:
Ερχεται αξιολόγηση βλαχο ιπταμενε γητευτη των αιθερων :smt005::smt005:

Το ερώτημα που εχω εγω όμως είναι άλλο. Τι ίσχυε στην ΕΣΣΔ. Για να δούμε αν υπάρχει αντιστοιχία με τα διάφορα ανέκδοτα που διαβάζουμε απο νεοέλ κομμουνιστές/"κομμουνιστές". Έχουμε καμιά λεπτομέρεια; Ποιός την έκανε και με τι κριτήρια την αξιολόγηση εκπαιδευτικών στην ΕΣΣΔ ?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2023, 00:55

Unique έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:52
Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:43
Unique έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Πόσταρες τον άεργο ,απτυχίωτο , κουραδέμπορα ; :smt005::smt005:
Ερχεται αξιολόγηση βλαχο ιπταμενε γητευτη των αιθερων :smt005::smt005:

Το ερώτημα που εχω εγω όμως είναι άλλο. Τι ίσχυε στην ΕΣΣΔ. Για να δούμε αν υπάρχει αντιστοιχία με τα διάφορα ανέκδοτα που διαβάζουμε απο νεοέλ κομμουνιστές/"κομμουνιστές". Έχουμε καμιά λεπτομέρεια; Ποιός την έκανε και με τι κριτήρια την αξιολόγηση εκπαιδευτικών στην ΕΣΣΔ ?
Ααααυτός, 1-0.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2023, 08:37

vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:17
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2023, 22:34

Παρ' όλα αυτά το ΚΚΕ μιλά ρητά για ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ κατάκτηση της εξουσίας. Δεν επιδιώκει αλλαγή του πολιτεύματος με δημοκρατικά μέσα αλλά με βίαια.
Τι ακριβώς κάνει δηλαδή; Ποιά είναι τα βίαια μέσα που χρησιμοποιεί;
Σε αυτη τη φαση κυριως τραμπουκισμοι (ιδιαιτερα ιδεολογικων αντιπαλων και "αιρετικων" σε χωρους που ελεγχει), βανδαλισμοι, οικειοποιηση δημοσιων αγαθων. Εχει κατοχυρωσει να θεωρειτει υπερανω νομου οτιδηποτε εμπιπτει στην κατηγορια των εγκεκριμενων απο αυτο "αγωνων" και οι μονοι που ασκουν νομιμη βια στα πλαισια τους να ειναι οι παραμπατσοι του (ΚΝΑΤ), πρακτικες παραλληλης εξουσιας δηλαδη οπως οι μαφιοζοι αλλα με πολιτικη εσανς.

Εγω ομως αναφερθηκα στο τι ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ και αυτο το λεει ρητα: επιδιωκει να αλλαξει το πολιτευμα με επανασταση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 07 Φεβ 2023, 08:46

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:37
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:17
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2023, 22:34

Παρ' όλα αυτά το ΚΚΕ μιλά ρητά για ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ κατάκτηση της εξουσίας. Δεν επιδιώκει αλλαγή του πολιτεύματος με δημοκρατικά μέσα αλλά με βίαια.
Τι ακριβώς κάνει δηλαδή; Ποιά είναι τα βίαια μέσα που χρησιμοποιεί;
Σε αυτη τη φαση κυριως τραμπουκισμοι (ιδιαιτερα ιδεολογικων αντιπαλων και "αιρετικων" σε χωρους που ελεγχει), βανδαλισμοι, οικειοποιηση δημοσιων αγαθων. Εχει κατοχυρωσει να θεωρειτει υπερανω νομου οτιδηποτε εμπιπτει στην κατηγορια των εγκεκριμενων απο αυτο "αγωνων" και οι μονοι που ασκουν νομιμη βια στα πλαισια τους να ειναι οι παραμπατσοι του (ΚΝΑΤ), πρακτικες παραλληλης εξουσιας δηλαδη οπως οι μαφιοζοι αλλα με πολιτικη εσανς.

Εγω ομως αναφερθηκα στο τι ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ και αυτο το λεει ρητα: επιδιωκει να αλλαξει το πολιτευμα με επανασταση.
Ρε συ, εγώ δεν έχω δει ποτέ κνίτες να τραμπουκίζουν, ούτε να προβαίνουν σε βανδαλισμούς και πλιάτσικο. Τι είναι αυτά που γράφεις;

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 07 Φεβ 2023, 11:05

Ναύτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:46
Ρε συ, εγώ δεν έχω δει ποτέ κνίτες να τραμπουκίζουν, ούτε να προβαίνουν σε βανδαλισμούς και πλιάτσικο. Τι είναι αυτά που γράφεις;
Βανδαλισμούς και πλιάτσικο όντως δεν κάνουν αλλά, όσο για το τραμπούκο, μάλλον δεν συχνάζεις στα κατάλληλα μέρη.

Η πλάκα είναι ότι το βάρος αυτής της συζήτησης έχει πέσει στο έρμο το ΚΚ και όχι σε κάτι άλλα αιρετικά ΚΚ και οργανώσεις που δεν έχουν κάνει καν τη δήλωση με τους αστερίσκους ή, λέω εγώ τώρα, σε κόμματα - χρηματοοικονομικά ζόμπι που έχουν συγκεκριμένο, ιδιοτελές όφελος από τη συνέχιση της κοινοβουλευτικής τους παρουσίας.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 07 Φεβ 2023, 11:11

Rakomelofronas έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:05
Ναύτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:46
Ρε συ, εγώ δεν έχω δει ποτέ κνίτες να τραμπουκίζουν, ούτε να προβαίνουν σε βανδαλισμούς και πλιάτσικο. Τι είναι αυτά που γράφεις;
Βανδαλισμούς και πλιάτσικο όντως δεν κάνουν αλλά, όσο για το τραμπούκο, μάλλον δεν συχνάζεις στα κατάλληλα μέρη.

Η πλάκα είναι ότι το βάρος αυτής της συζήτησης έχει πέσει στο έρμο το ΚΚ και όχι σε κάτι άλλα αιρετικά ΚΚ και οργανώσεις που δεν έχουν κάνει καν τη δήλωση με τους αστερίσκους ή, λέω εγώ τώρα, σε κόμματα - χρηματοοικονομικά ζόμπι που έχουν συγκεκριμένο, ιδιοτελές όφελος από τη συνέχιση της κοινοβουλευτικής τους παρουσίας.
Δεν ξέρω ποια είναι τα μέρη τραμπουκίζουν οι κνίτες. Στο πανεπιστήμιο, όταν ήμουν, μια χαρά σοβαρά παιδιά ήσαν οι κνίτες. Δεν θυμάμαι να τραμπούκισαν ποτέ κανέναν.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 07 Φεβ 2023, 11:33

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:37
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:17
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2023, 22:34

Παρ' όλα αυτά το ΚΚΕ μιλά ρητά για ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ κατάκτηση της εξουσίας. Δεν επιδιώκει αλλαγή του πολιτεύματος με δημοκρατικά μέσα αλλά με βίαια.
Τι ακριβώς κάνει δηλαδή; Ποιά είναι τα βίαια μέσα που χρησιμοποιεί;
Σε αυτη τη φαση κυριως τραμπουκισμοι (ιδιαιτερα ιδεολογικων αντιπαλων και "αιρετικων" σε χωρους που ελεγχει), βανδαλισμοι, οικειοποιηση δημοσιων αγαθων. Εχει κατοχυρωσει να θεωρειτει υπερανω νομου οτιδηποτε εμπιπτει στην κατηγορια των εγκεκριμενων απο αυτο "αγωνων" και οι μονοι που ασκουν νομιμη βια στα πλαισια τους να ειναι οι παραμπατσοι του (ΚΝΑΤ), πρακτικες παραλληλης εξουσιας δηλαδη οπως οι μαφιοζοι αλλα με πολιτικη εσανς.

Εγω ομως αναφερθηκα στο τι ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ και αυτο το λεει ρητα: επιδιωκει να αλλαξει το πολιτευμα με επανασταση.
Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε στα μπολνταρισμένα, για την οικονομία της συζήτησης ας τα δεχτούμε. Έτσι απειλείται η αστική δημοκρατία με ανατροπή;

Υ.Γ. Όποτε πλακώναν αναρχομπάχαλοι στην πλατεία και τα έκαναν λαμπόγυαλο, ο κόσμος έτρεχε να μπει μέσα από τις αλυσίδες του ΠΑΜΕ. Αν αυτό το θεωρείς παραμπάτσους, πάω πάσο. Οι μπαχαλάκηδες έφαγαν γερό ξύλο κάπου στα 1998 και έκτοτε ήμασταν "μακρυά κι αγαπημένοι". Επιχείρησαν κάτι τον Οκτώβριο του 2011, τότε που μας πετούσαν μολώτοφ και έκαιγαν ανθρώπους, πήραν μία γερή δόση υπενθύμισης και επέστρεψαν ξανά στις τρύπες τους.

Εμένα τέτοιοι "τραμπουκισμοί" δε με χαλάσανε ποτέ πάντως. Κι ας έμεινε έκτοτε να περιφέρεται στο ίντερνετ η κλασική φωτογραφία με το μαλακισμένο που ξυλοφορτώσαν οι δικοί μας αφού βέβαια προηγουμένως είχε ανοίξει κεφάλια με μάρμαρα που πετούσε μέσα στο μπλοκ του ΠΑΜΕ.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2023, 11:43

vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:33
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:37
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:17


Τι ακριβώς κάνει δηλαδή; Ποιά είναι τα βίαια μέσα που χρησιμοποιεί;
Σε αυτη τη φαση κυριως τραμπουκισμοι (ιδιαιτερα ιδεολογικων αντιπαλων και "αιρετικων" σε χωρους που ελεγχει), βανδαλισμοι, οικειοποιηση δημοσιων αγαθων. Εχει κατοχυρωσει να θεωρειτει υπερανω νομου οτιδηποτε εμπιπτει στην κατηγορια των εγκεκριμενων απο αυτο "αγωνων" και οι μονοι που ασκουν νομιμη βια στα πλαισια τους να ειναι οι παραμπατσοι του (ΚΝΑΤ), πρακτικες παραλληλης εξουσιας δηλαδη οπως οι μαφιοζοι αλλα με πολιτικη εσανς.

Εγω ομως αναφερθηκα στο τι ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ και αυτο το λεει ρητα: επιδιωκει να αλλαξει το πολιτευμα με επανασταση.
Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε στα μπολνταρισμένα, για την οικονομία της συζήτησης ας τα δεχτούμε. Έτσι απειλείται η αστική δημοκρατία με ανατροπή;
Τα βίαια μέσα είναι βίαια μέσα, δεν έχει σημασία αν όντως σαν συνολικό αποτέλεσμα απειλούν τη δημοκρατία ή όχι. Δηλαδή κάθε αποτυχημένο πραξικόπημα της ιστορίας... ήταν βασικά δημοκρατική κίνηση επειδή απέτυχε; Αστειότητες.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2023, 11:46

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:43
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:33
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:37


Σε αυτη τη φαση κυριως τραμπουκισμοι (ιδιαιτερα ιδεολογικων αντιπαλων και "αιρετικων" σε χωρους που ελεγχει), βανδαλισμοι, οικειοποιηση δημοσιων αγαθων. Εχει κατοχυρωσει να θεωρειτει υπερανω νομου οτιδηποτε εμπιπτει στην κατηγορια των εγκεκριμενων απο αυτο "αγωνων" και οι μονοι που ασκουν νομιμη βια στα πλαισια τους να ειναι οι παραμπατσοι του (ΚΝΑΤ), πρακτικες παραλληλης εξουσιας δηλαδη οπως οι μαφιοζοι αλλα με πολιτικη εσανς.

Εγω ομως αναφερθηκα στο τι ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ και αυτο το λεει ρητα: επιδιωκει να αλλαξει το πολιτευμα με επανασταση.
Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε στα μπολνταρισμένα, για την οικονομία της συζήτησης ας τα δεχτούμε. Έτσι απειλείται η αστική δημοκρατία με ανατροπή;
Τα βίαια μέσα είναι βίαια μέσα, δεν έχει σημασία αν όντως σαν συνολικό αποτέλεσμα απειλούν τη δημοκρατία ή όχι. Δηλαδή κάθε αποτυχημένο πραξικόπημα της ιστορίας... ήταν βασικά δημοκρατική κίνηση επειδή απέτυχε; Αστειότητες.
Και για όποιον καταδικάζει τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται, αυτό είναι πρόβλημα. Δεκτό.
Αλλά ένα ΚΚ δεν απευθύνεται σε τέτοιους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2023, 11:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:46
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:43
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:33


Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε στα μπολνταρισμένα, για την οικονομία της συζήτησης ας τα δεχτούμε. Έτσι απειλείται η αστική δημοκρατία με ανατροπή;
Τα βίαια μέσα είναι βίαια μέσα, δεν έχει σημασία αν όντως σαν συνολικό αποτέλεσμα απειλούν τη δημοκρατία ή όχι. Δηλαδή κάθε αποτυχημένο πραξικόπημα της ιστορίας... ήταν βασικά δημοκρατική κίνηση επειδή απέτυχε; Αστειότητες.
Και για όποιον καταδικάζει τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται, αυτό είναι πρόβλημα. Δεκτό.
Αλλά ένα ΚΚ δεν απευθύνεται σε τέτοιους.
Συζητάμε για το αν το ΚΚ είναι κόμμα που διάκειται εχθρικά προς το πολίτευμα. Όχι για το αν είναι σοβαρή απειλή αυτό και οι οπαδοί του. Προφανώς και δεν είναι σοβαρή απειλή. Το ότι απευθύνεται σε άτομα που δεν πιστεύουν στο πολίτευμα είναι επιχείρημα υπέρ αυτού που λέω εγώ. "Δεν αναγνωρίζουμε τη δημοκρατία ΣΑΣ" ==> that's my fucking point, bitch.

Παρεμπιπτόντως όπως δεν κάνει τίποτα που να έχει πρακτική επίπτωση στο πολίτευμα, έτσι δεν κάνει και τίποτα που να έχει πρακτική επίπτωση στις συνθήκες της εργατικής τάξης, για την ακρίβεια λειτουργεί 100% σε καπιταλιστικά πλαίσια το ίδιο ως οργανισμός, αποτελώντας μάλιστα έναν ιδιαίτερα στυγνό και κερδοσκόπο εργοδότη. Για κάποιο περίεργο λόγο όμως αυτοί που λένε "βλέπεις καμια κομμουνιστική χούντα να έρχεται μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά; τι αντιδημοκρατικό το ΚΚΕ;" ποτέ δε λένε "βλέπεις έστω και μισό ευρώ μετατόπιση κατοχής των μέσων παραγωγής από το κεφάλαιο στον εργάτη μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά; τι κομμουνιστικό το ΚΚΕ".

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2023, 11:58

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:54
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:46
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:43


Τα βίαια μέσα είναι βίαια μέσα, δεν έχει σημασία αν όντως σαν συνολικό αποτέλεσμα απειλούν τη δημοκρατία ή όχι. Δηλαδή κάθε αποτυχημένο πραξικόπημα της ιστορίας... ήταν βασικά δημοκρατική κίνηση επειδή απέτυχε; Αστειότητες.
Και για όποιον καταδικάζει τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται, αυτό είναι πρόβλημα. Δεκτό.
Αλλά ένα ΚΚ δεν απευθύνεται σε τέτοιους.
Συζητάμε για το αν το ΚΚ είναι κόμμα που διάκειται εχθρικά προς το πολίτευμα. Όχι για το αν είναι σοβαρή απειλή αυτό και οι οπαδοί του. Προφανώς και δεν είναι σοβαρή απειλή. Το ότι απευθύνεται σε άτομα που δεν πιστεύουν στο πολίτευμα είναι επιχείρημα υπέρ αυτού που λέω εγώ. "Δεν αναγνωρίζουμε τη δημοκρατία ΣΑΣ" ==> that's my fucking point, bitch.

Παρεμπιπτόντως όπως δεν κάνει τίποτα που να έχει πρακτική επίπτωση στο πολίτευμα, έτσι δεν κάνει και τίποτα που να έχει πρακτική επίπτωση στις συνθήκες της εργατικής τάξης, για την ακρίβεια λειτουργεί 100% σε καπιταλιστικά πλαίσια το ίδιο ως οργανισμός, αποτελώντας μάλιστα έναν ιδιαίτερα στυγνό και κερδοσκόπο εργοδότη. Για κάποιο περίεργο λόγο όμως αυτοί που λένε "βλέπεις καμια κομμουνιστική χούντα να έρχεται μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά; τι αντιδημοκρατικό το ΚΚΕ;" ποτέ δε λένε "βλέπεις έστω και μισό ευρώ μετατόπιση κατοχής των μέσων παραγωγής από το κεφάλαιο στον εργάτη μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά; τι κομμουνιστικό το ΚΚΕ".
Είναι περίεργη περίπτωση, ναι διάκειται εχθρικά, αλλά έχει σημασία το πως και πότε.
Δηλαδή αν εγώ φτιάξω μια ομάδα ποδοσφαίρου και παίζουμε κανονικά αλλά βάλω στο καταστατικό ότι δεν θα ηρεμήσω μέχρι το ποδόσφαιρο να έχει τρία τέρματα και τέσσερις μπάλες, θα είμαι εχθρικός προς το άθλημα και πρέπει να αποβληθώ από το πρωτάθλημα; Ίσως, μπορώ να το καταλάβω. Αλλά μου φαίνεται υπερβολικό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34869
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Είστε υπέρ της απαγόρευσης καθόδου του ΚΚΕ στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Φεβ 2023, 12:22

Αυτό με τους αναρχομπάχαλους είναι παλιά ιστορία και δεν μπορώ να πω ότι ευθύνεται μόνο του το ΚΚΕ.
Ευθύνεται και το κράτος αλλά σε μια περίεργη σύμφυση όπου το ΚΚΕ διεκδικεί και παίρνει παρααστυνομικά καθήκοντα και η κυβέρνηση του τα δίνει διότι εάν δεν του τα δώσει και πάει να επιβάλει την τάξη με τις νόμιμες αρχές θα καταγγελθεί ως αυταρχική οπότε πασάρει τον αυταρχισμό σε κάποιους που δεν ιδρώνει το αυτί τους από αυτά.
Τα γνώρισα πολύ μικρός ως φοιτητής στις καταλήψεις του Ν.815 το 1979.Υπήρχαν ημέρες που για να μπεις στο πολυτεχνείο έπρεπε να δείξεις τη φοιτητική σου ταυτότητα σε οικοδόμους του ΚΚΕ που φύλαγαν τις πόρτες για να αποτρέψουν την κυριαρχία των αναρχοαυτόνομων όπως έλεγαν τότε τους προγόνους των αναρχομπάχαλων.Τότε έγιναν και τα επεισόδια στο Χημείο.
Δεν γνωρίζω εάν όσα συνέβαιναν ήσαν και αποτέλεσμα συμφωνίας κορυφής Καραμανλή - Φλωράκη ή εάν παρόμοια σύμφωνία υπήρξε πιο πρόσφατα και στη μνημονιακή περιφρούρηση της βουλής.
Πάντως το 1979,λίγα χρόνια μετά την διαβόητη εξέγερση όλοι ήξεραν ότι αν μπει η αστυνομία στο πολυτεχνείο θα καταγγελθεί και πρώτα πρώτα από τους ίδιους τους κουκουέδες.Όμως ούτε αυτοί ήθελαν τις καταλήψεις με τη βαθυστόχαστη δήλωση Φλωράκη ότι πρέπει να είναι πρώτοι και στα μαθήματα όπως στους αγώνες - απέχουμε πολύ από την άποψη Φίλη που είπε χθες ότι δεν πρέπει να γίνει τηλεκπαίδευση και να αφήσουν τα παιδιά να παίξουν στο χιόνι. :lol:
Οι καταλήψεις έπρεπε να μη γίνουν και η αστυνομία να μη μπει μέσα στο πολυτεχνείο οπότε η μόνη λύση ήταν να αναλάβουν οι οικοδόμοι του ΚΚΕ να δείρουν τους αναρχοαυτόνομους και να φυλάνε τις πύλες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών