Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Οκτ 2018, 00:35

Όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει, να τα αφήσεις αυτά τα κομμουνιστικά.

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Οκτ 2018, 09:25

Θύμα της κρίσης λέει ο τύπος όταν είναι από τους λίγους που αύξησε το εισόδημα του. Έχει πιάσει θέση με τουλάχιστον 100Κ για πέντε χρόνια, σίγουρα.

Βρε δε μου πάει στο διάολο ο κύριος Κύρτσος. .

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Οκτ 2018, 09:27

Όταν χρεοκοπούσε ο ανταγωνιστής, έτριβα τα χέρια μου.
Όταν πέταγαν στον δρόμο τον γείτονα, έκλεινα τα παράθυρα,
Όταν καταδίκαζαν για χρέη τον εμποράκο, δεν πήγα μάρτυρας υπεράσπισης.
Όταν ήρθε η σειρά μου, κανείς δεν συμφώνησε να μου δοθεί 2η ευκαιρία..
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Οκτ 2018, 11:47

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:27
Όταν χρεοκοπούσε ο ανταγωνιστής, έτριβα τα χέρια μου.
Όταν πέταγαν στον δρόμο τον γείτονα, έκλεινα τα παράθυρα,
Όταν καταδίκαζαν για χρέη τον εμποράκο, δεν πήγα μάρτυρας υπεράσπισης.
Όταν ήρθε η σειρά μου, κανείς δεν συμφώνησε να μου δοθεί 2η ευκαιρία..
Υποστηρικτής του ανταγωνισμού, τσεκ.
Υποστηρικτής της ιδιοκτησίας, τσεκ.
Υποστηρικτής των εμπόρων, τσεκ.

Μήπως είσαι οπορτουνιστής συναγωνιστή;

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 06 Οκτ 2018, 12:23

Αντώναρος για Κύρτσο: Σε ποιανών τις τσέπες πήγαν τα λεφτά της κρατικής διαφήμισης - Τον χαρακτηρίζει ακροδεξιό

Επίθεση με βαρείς χαρακτηρισμούς εξαπέλυσε ο Ευάγγελος Αντώναρος, πρώην Κυβερνητικός Εκπρόσωπος, κατά του ευρωβουλευτή της ΝΔ, Γιώργου Κύρτσου, χωρίς όμως να τον κατονομάζει.

Το σχόλιο του κυρίου Αντώναρου στο Facebook αρχικά αναφέρεται στο Σκοπιανό και τις αποκαλύψεις της εφημερίδας FAZ. Ο κ. Αντώναρος κάνει λόγο για "ακροδεξιό" που πήρε μεταγραφή και κάνει αναφορά στις κρατικές και ημικρατικές διαφημίσεις που έπαιρνε η εφημερίδα του σημερινού γαλάζιου ευρωβουλευτή, όταν ήταν εκδότης.

Διαβάστε αναλυτικά τι έγραψε ο κ. Αντώναρος:

Φαίνεται πως μαζί με την διεθνώς αδιαμφισβήτητου κύρους FAZ (FAS την Κυριακή) η οποία κατά τον εκ της ακροδεξιάς προερχόμενο ευρωβουλευτή της ΝΔ είναι όργανο στα χέρια της γερμανικής εξωτερικής πολιτικής " συνωμότησε" και η δικιά μας Καθημερινή που δημοσιεύει σήμερα τα πρακτικά των πολιτικών ηγετών της γείτονος.

Όλοι μαζί κατά της ηγεσίας της ΝΔ προσπαθεί να μας πείσει ο εν λόγω υπόδικος κύριος. Ναι είναι ο ίδιος του οποίου την ασυλία ήρε ομόφωνα το Ευρωκοινοβούλιο για χρέη εκατοντάδων χιλιάδων προς το ελληνικό δημόσιο. Ναι ο ίδιος για τον οποίο είχα πει, παρουσία του φυσικά, σε τηλεοπτική εκπομπή ότι ήταν χρεωμένος μέχρι το λαιμό και γι αυτό είχε καταφύγει στο Ευρωκοινοβούλιο για να απολαύσει την ασυλία για την οποία ο ίδιος -- ψευδώς -- ισχυριζόταν ότι δεν υπήρχε. Ναι είναι ο ίδιος που είχε πάρει μετεγγραφή επί Σαμαρά από το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ακροδεξιού ΛΑΟΣ για τη Νέα Δημοκρατία. Ναι είναι ο ίδιος του οποίου η υπερχρεωμένη εφημερίδα ήταν για χρόνια με ποσά εκατομμυρίων στη κορυφή των κρατικών και ημικρατικών διαφημίσεων. Αλήθεια που κατέληξαν και σε ποιανών τις τσέπες αυτά τα ποσά;;;

Τώρα θα μου πείτε γιατί ξιφουλκεί ο εν λόγω κύριος; Γιατί όσο πιο λερωμένη έχεις τη φωλιά σου τόσο πιο δυνατά φωνάζεις. Έτσι λέει η εμπειρία της ζωής. Και θέλει φαντάζομαι να εξαναγκάσει τον Μητσοτάκη να τον ξαναρχίσει υποψήφιο ευρωβουλευτή. Κι ας είναι υπόδικος με τη βούλα του Ευρωκοινοβουλίου. Για να δούμε.

http://www.documentonews.gr/article/ant ... -akrodexio

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 06 Οκτ 2018, 14:22

under έγραψε:
03 Οκτ 2018, 12:16
Προς τιμην του ψηφιζει και ο ιδιος την αρση της ασυλιας του οταν αλλοι συριζανελ κρυβονται σαν κουναβια σε δικες τους περιπτωσεις.
Εδω ενα αρθρο του για την υποθεση
Η άρση της ασυλίας μου και ο ωκεανός του ιδιωτικού χρέους
Δυστυχώς η City Press δεν είχε τις αντοχές και την ευελιξία της Athens Voice

Ψήφισα, για δεύτερη φορά, την άρση της ευρωβουλευτικής ασυλίας μου στην ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Για μένα η άρση της ασυλίας είναι θέμα αρχής γιατί θεωρώ ότι οι πολιτικοί πρέπει να έχουν την ίδια ακριβώς μεταχείριση απέναντι στον Νόμο όπως οι πολίτες.

Εξωφρενική μεταφορά

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει σχέση με σημαντικές οφειλές προς το Δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία οι οποίες δημιουργήθηκαν μέσα από την κρίση και την ουσιαστική χρεοκοπία, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, του 60% των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Η χρεοκοπία, με την έννοια της αδυναμίας εκπλήρωσης οικονομικών υποχρεώσεων έχει σχέση με τραπεζικό δανεισμό που έχει «κοκκινήσει», οφειλές προς το Δημόσιο, τα ασφαλιστικά ταμεία και προμηθευτές.

Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρικές οφειλές, μια απόλυτα λογική συνέπεια της κρίσης, περνάνε σύμφωνα με τον Νόμο στους διευθύνοντες δηλαδή στην περίπτωση της City Press που έκλεισε και της Free Sunday που συνεχίζει την προσπάθεια με άλλη ιδιοκτησία, σε εμένα.

Δεκάδες χιλιάδες μικρομεσαίοι βρέθηκαν ξαφνικά να χρωστάμε σε προσωπικό επίπεδο αυτά που χρωστάγανε χωρίς να μπορούν να εξυπηρετήσουν οι εταιρείες μας που οδηγήθηκαν σε αδιέξοδο.

Η νομοθεσία είναι εξαιρετικά αυστηρή γιατί στο παρελθόν υπήρχαν ελάχιστες πτωχεύσεις και οι περισσότερες από αυτές ήταν δόλιες.

Είναι πραγματικό επίτευγμα του πολιτικού συστήματος, των κυβερνήσεων της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ, ότι κράτησαν την ίδια νομοθεσία με εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Το Δημόσιο πτώχευσε και στην πτώση του παρέσυρε πάνω από τον μισό ιδιωτικό τομέα και δύο φορές το τραπεζικό σύστημα.

Απ’ τη στιγμή που ο Νόμος παρέμεινε το ίδιο αυστηρός σε συνθήκες γενικευμένης πτώχευσης δημιουργήθηκε μία κατηγορία οικονομικών θυμάτων, οι πρώην μικρομεσαίοι και ελεύθεροι επαγγελματίες που οδηγηθήκαμε σε αδιέξοδο, με τους οποίους δεν ασχολείται κανένας.

Προσωπικά δίνω κάθε μήνα για την κάλυψη των ασφαλιστικών και φορολογικών υποχρεώσεων που έχουν πέσει στις πλάτες μου ένα ποσό που είναι διπλάσιο του καθαρού μισθού του ευρωβουλευτή. Παρά τη σοβαρή οικονομική προσπάθεια που καταβάλλω σαν φυσικό πρόσωπο είναι φανερό ότι δεν μπορώ να καλύψω υποχρεώσεις που έχουν σχέση με μια εταιρεία που πριν την κρίση είχε υποχρεώσεις της τάξης των 3 εκ. ευρώ τις οποίες εύκολα εξυπηρετούσε εφόσον ο ετήσιος κύκλος εργασιών της ήταν πολλαπλάσιος.

Ρύθμιση και δεύτερη ευκαιρία

Οι άλλοι μικρομεσαίοι που επιβαρύνθηκαν με τα χρέη των επιχειρήσεών τους δεν έχουν βέβαια τις οικονομικές δυνατότητες που έχω εγώ σαν ευρωβουλευτής.

Είναι οικονομικά και κοινωνικά αιχμάλωτοι του παραλογισμού και της υποκρισίας του πολιτικού συστήματος.

Δέκα χρόνια μετά το ξέσπασμα της οικονομικής κρίσης δεν έχει ασχοληθεί κανείς στα σοβαρά για τη ρύθμιση του αστρονομικού ιδιωτικού χρέους που έχει δημιουργηθεί προς τις τράπεζες, το Δημόσιο και το ασφαλιστικό σύστημα. Ούτε έχει υπάρξει οποιαδήποτε πρωτοβουλία στην κατεύθυνση της δεύτερης ευκαιρίας που θεωρείται αυτονόητη στις αναπτυγμένες χώρες της Ε.Ε. για όσους βρέθηκαν σε αδιέξοδο στον ιδιωτικό τομέα χωρίς να υπάρχει δόλος στην επιχειρηματική αποτυχία τους.

Όλοι θεωρούν ότι οι ώριμοι επαγγελματίες που έπεσαν θύματα των περιστάσεων ή και λαθών τους πρέπει να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία γιατί είναι έμπειροι, διψασμένοι για επιτυχία και μπορούν να προσφέρουν στην οικονομία.

Μόνο στην Ελλάδα αφήσαμε τους 40ρηδες και τους 50ρηδες που κινούσαν την οικονομία μέχρι να τους ισοπεδώσει η χρεοκοπία του Δημοσίου να γίνουν 50ρηδες και 60ρηδες βουτηγμένοι στα προβλήματα και χωρίς προοπτική.

Επιδίωξή μου είναι να ασκήσω όλη την πολιτική μου επιρροή στην κατεύθυνση της ρύθμισης του τεράστιου ιδιωτικού χρέους για να απελευθερωθούν εκατοντάδες χιλιάδες συμπολίτες μας από τα δεσμά που τους δημιούργησε η κρίση και οι απαράδεκτες επιλογές του πολιτικού συστήματος και να δημιουργήσω τις προϋποθέσεις για την αναγκαία δεύτερη ευκαιρία για όσους είναι σε θέση να συνεχίσουν την προσπάθεια.

Δεν μετανιώνω για τη μεγάλη επένδυση που έκανα στο freepressγιατί ήταν το ανώτατο στάδιο της δημοσιογραφικής και εκδοτικής μου πορείας. Ήταν γνωστό ότι έπρεπε να δεσμεύσουμε εκατομμύρια ευρώ για να δημιουργήσουμε τη δυναμική και να εξασφαλίσουμε την αναγνωσιμότητα που θα έφερνε τα μεγάλα διαφημιστικά έσοδα. Ξεκίνησα δυναμικά το 2003 όλα πήγαιναν σε γενικές γραμμές βάσει σχεδίου μέχρι το 2009 οπότε, λόγω της κρίσης, έφυγε το διαφημιστικό πάτωμα κάτω από τα πόδια μας. Με μεγάλη χαρά βλέπω την Athens Voice να τα καταφέρνει, δυναμική και ευέλικτη, σε ένα δύσκολο οικονομικό και διαφημιστικό περιβάλλον και εκτιμώ ότι το βασικό επιχειρηματικό λάθος που έκανα είναι ότι έπαιξα το παιχνίδι σε μεγαλύτερη κλίμακα απ’ ότι επέτρεπε η αγορά ακόμη και πριν την κρίση. Δεν υπάρχει όμως επιχειρηματική πρωτοβουλία χωρίς ρίσκο και η ακινησία δεν είναι λύση παρά την άποψη που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα.

https://www.athensvoice.gr/politics/481 ... koy-hreoys
Οκ, ο Κύρτσος συγκρίνει τον εαυτό του με μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες, τι να πεις τώρα.
Από κει και πέρα είναι όντως υπερβολικό να ευθύνονται μέλη του δσ μιας αε για χρέη της επιχείρησης όταν η χρησιμότητα μίας κεφαλαιουχικής εταιρίας είναι ακριβώς να ευθύνεται μόνο η εταιρική περιουσία για τα χρέη. Αλλά στην Ελλάδα πολλές αε είναι κατ' ουσίαν προσωπικές εταιρίες, μέτοχοι ένα άτομο ή μία οικογένεια και δεν έχουν κεφαλαιακή/περιουσιακή επάρκεια που να καλύπτει τα "κανόνια" τους. Υπάρχει πτωχευτικός κώδικας, ας πάει να πτωχεύσει, αυτή είναι η δεύτερη ευκαιρία για αποτυχημένους επιχειρηματίες.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2018, 14:25

αυτος ειναι ο ελ (αλλα και γενικα) καπιταλισμος
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2018, 14:28

Ivelius έγραψε:
29 Σεπ 2018, 13:59
κουτσομπολιο:

Ο γιός του Κύρτσου χρωστάει κάτι ενοίκια σε γνωστό μου για μία επιχείρηση που είχε. Όταν ο γνωστός μου γνώρισε και προσωπικα το ίδιο τον μπαμπά ,πριν αρχίσει το φέσι,του είπε εγώ με τον γιό μου δεν έχω καμία σχέση.

:lol:
και κυκλοφορει με κιτρινη αυτοκινηταρα για τους γνωριζοντες,προφανως ο γιος επιασε το τζοκερ, δεν κανει την πολυτελη ζωουλα του απο το κλεψιμεικα του πατερουλη του

τοσο γυφτοι και απατεωνες που δεν πληρωνουν ουτε τα ενοικια γιατι νομιζουν οτι τους χρωστανε οι παντες τα καλομαθημενα κωλοπαιδα

ο πατερας εκβιαστης του μπουλη της ραφηνας (πρωτοσελιδο με την ντολυ) ηταν και συγαμπρος των μητσοτακηδων ειναι

και εχεις εδω τον αντερ να αποθεωνει τους κλεφτες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eθνικοκοινωνιστης την 06 Οκτ 2018, 14:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2018, 14:34

Υδράργυρος έγραψε:
29 Σεπ 2018, 23:47
independent_44 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:28
Ειχε πει ότι ναι μεν χρωστάει τόσα αλλά το κράτος του χρωστούσε περισσότερα και ζητούσε συμψηφισμό.
Ασε ρε πες του. Του χρωσταει και το κρατος απο πανω. Γιατι χρωσταει το κρατος στον εκδοτη του free sunday? Του χρωσταμε και απο πανω. Για δε ρε κατι φιλελευθερους σωτηρες του εθνους. Ψηφιστε ΝΔ :smt005:
του χρωσταει το κρατος με την λογικη οτι δεν του απεδιδε τον φπα

χωρις να υπολογιζει ομως οτι χωρις τα δανεια και την κρατικη επιχορηγηση δεν θα υπαρχε καν αυτη η "επιχειρηση" :smt005::lol:

και εχεις τους αντερ να τους αποθεωνουν

ανοιγμα των λογαριασμων ολων των εμπλεκομενων με τον κυρτσο σε επιπεδο επαγγελματικο ή και οικογενειακο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eθνικοκοινωνιστης την 06 Οκτ 2018, 14:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2018, 14:37

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Οκτ 2018, 09:38
πάντως η free sunday ήταν καλή εφημερίδα και τζάμπα
κρίμα
σου δειχνουν το δασος των 5 εκ. ευρω για εφημεριδακι 4 χιλιαδων φυλλων και σε κοιτας το δαχτυλο :lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2018, 14:49

under έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:51
Spiros252 έγραψε:
04 Οκτ 2018, 09:58
under έγραψε:
03 Οκτ 2018, 13:07
Η επιχειρηση πτωχευσε.Μαλλον δεν κατανοεις τι σημαινει αυτο.Προφανως και δεν ειναι καλη εξελιξη ουτε για τους εργαζομενους,ουτε για τον εργοδοτη.
Οι εργαζομενοι θα μπουν στο ταμειο ανεργιας και θα εχουν και καλυψη.Ο αλλος πληρωνει καθε μηνα 20 χιλιαρικα και τρεχει στα δικαστηρια.
Και ο εργαζόμενος μπορεί να είχε δάνειο και τώρα μην μπορώντας να το πληρώσει να τρέχει στα δικαστήρια να γλυτώσει από την τράπεζα.
Που σημαινει τι αυτο ακριβως ; Ο επιχειρηματιας παιρνει ενα ρισκο και παιζει και το κεφαλαιο του.Ο εργαζομενος απλα θα ψαχνει για νεα δουλεια και μεσω δικαστηριων θα περιμενει να παρει καποια στιγμη τα δεδουλευμενα του αν ειναι δυνατον.
το κεφαλαιο του λεει :smt005::smt005::smt005:

στο τελος θα μας πει και για οτι εβαλε και εγγυηση την πολυτελη βιλαρα σε νησι και την λαμποργκινι του γιου του :smt005::smt005:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Οκτ 2018, 14:55

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Οκτ 2018, 14:34
Υδράργυρος έγραψε:
29 Σεπ 2018, 23:47
independent_44 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:28
Ειχε πει ότι ναι μεν χρωστάει τόσα αλλά το κράτος του χρωστούσε περισσότερα και ζητούσε συμψηφισμό.
Ασε ρε πες του. Του χρωσταει και το κρατος απο πανω. Γιατι χρωσταει το κρατος στον εκδοτη του free sunday? Του χρωσταμε και απο πανω. Για δε ρε κατι φιλελευθερους σωτηρες του εθνους. Ψηφιστε ΝΔ :smt005:
του χρωσταει το κρατος με την λογικη οτι δεν του απεδιδε τον φπα
Μόνο για τις εξαγωγικές επιχειρήσεις ισχύει ότι μπορεί να τους χρωστά το κράτος ΦΠΑ. Στη γενική περίπτωση ο εξαγωγέας πληρώνει τον ΦΠΑ από την τσέπη του και του επιστρέφεται αργότερα και σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις όπως παροχή υπηρεσιών σε άλλη χώρα-μέλος της ΕΕ ο ΦΠΑ είναι 0 οπότε η επιχείρηση σιγά-σιγά μαζεύει ένα πιστωτικό υπόλοιπο από τις δικές της προμήθειες (π.χ. αγοράζεις υπολογιστή 1000 ευρώ, το κράτος σου χρωστά τα 200κάτι του ΦΠΑ).

Μια ελληνική επιχείρηση με κυρίως Έλληνες πελάτες και προμηθευτές, κατά μέσο όρο έχει χρεωστικό ΦΠΑ γιατί ο τζίρος της, τα λεφτά από τους πελάτες (που περιλαμβάνουν ΦΠΑ τον οποίον πρέπει να δώσει στο κράτος) είναι μεγαλύτερος από τα έξοδα (τα οποία ενδεχομένως περιέχουν πιστωτικό ΦΠΑ).

Σε κάθε περίπτωση ο ΦΠΑ συμψηφίζεται με άλλες οφειλές, δηλαδή δεν παίζει το κράτος να σου πει "φέρε 50.000" ενώ σου χρωστά ΦΠΑ 45.000, θα γίνει υποχρεωτικά συμψηφισμός και θα σου πει "φέρε 5000". Ένα κουτάκι είναι, το τσεκάρεις, γίνεται έλεγχος και ισχύει ο συμψηφισμός.


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25246
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Άρση ασυλίας του Κύρτσου από το ΕΚ για χρέη προς το ελληνικό Δημόσιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Φεβ 2023, 18:07

Να γιατί κάποιος μπορεί να στηρίζει Συριζα



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών