Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 16 Φεβ 2023, 16:36

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 16:18
τα παραπονα σου στον ξεπουλημενο σας ηγερπη ζαιε :102:

σιγα μην παραπονεθω
αλλος εφαγε πορτα απο βουλευτικες λιστες και τωρα το ριχνει στον καρσιλαμα περι καπιταλιστικης απατης των εκλογων :102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20252
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Φεβ 2023, 17:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Φεβ 2023, 14:55
Beria έγραψε:
16 Φεβ 2023, 09:47
Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει το ΠΑΣΟΚ
Καθώς δεν είναι και δεν μπορεί να γίνει κόμμα διαμαρτυρίας, αν δεν συνεργαστεί για κυβέρνηση θα πάψει να έχει νόημα ως κόμμα. Οι ψηφοφόροι θα προτιμήσουν να ψηφίσουν το κόμμα που πρόκειται να κυβερνήσει.
Αν συνεργαστεί ισχύει η ίδια συνθήκη
Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Στην τελική, κανένα κόμμα που έχει ως στόχο την κυβέρνηση ή συμμετοχή σε συγκυβέρνηση δεν μπορεί να ορισθεί ως κόμμα διαμαρτυρίας.

Και ακριβώς γι' αυτό, νομίζω ότι οι ψηφοφόροι του πασόκ θα στηρίξουν τη συγκυβέρνηση με νδ ή σύριζα, με όποιο κόμμα θεωρούν ότι θα δώσει περισσότερα μπόνους στο πασόκ.
Και για ποιόν λόγο πρέπει να αντιλαμβανόμαστε όλα τα κόμματα είτε σαν εξουσίας είτε σαν διαμαρτυρίας; Σαν συνεργασίας δεν γίνεται; Ή και σαν μη συνεργασίας χωρίς αυτό να ταυτίζεται με την διαμαρτυρία. Υπάρχει και η θετική ψήφος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Φεβ 2023, 17:17

Green Dragon έγραψε:
16 Φεβ 2023, 17:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Φεβ 2023, 14:55
Beria έγραψε:
16 Φεβ 2023, 09:47
Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει το ΠΑΣΟΚ
Καθώς δεν είναι και δεν μπορεί να γίνει κόμμα διαμαρτυρίας, αν δεν συνεργαστεί για κυβέρνηση θα πάψει να έχει νόημα ως κόμμα. Οι ψηφοφόροι θα προτιμήσουν να ψηφίσουν το κόμμα που πρόκειται να κυβερνήσει.
Αν συνεργαστεί ισχύει η ίδια συνθήκη
Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Στην τελική, κανένα κόμμα που έχει ως στόχο την κυβέρνηση ή συμμετοχή σε συγκυβέρνηση δεν μπορεί να ορισθεί ως κόμμα διαμαρτυρίας.

Και ακριβώς γι' αυτό, νομίζω ότι οι ψηφοφόροι του πασόκ θα στηρίξουν τη συγκυβέρνηση με νδ ή σύριζα, με όποιο κόμμα θεωρούν ότι θα δώσει περισσότερα μπόνους στο πασόκ.
Και για ποιόν λόγο πρέπει να αντιλαμβανόμαστε όλα τα κόμματα είτε σαν εξουσίας είτε σαν διαμαρτυρίας; Σαν συνεργασίας δεν γίνεται; Ή και σαν μη συνεργασίας χωρίς αυτό να ταυτίζεται με την διαμαρτυρία. Υπάρχει και η θετική ψήφος.
Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες αλλά το πασόκ όντως δεν έχει πια κάποια ταυτότητα. Συμβαίνει φυσικά και σε άλλα κόμματα όπως πχ η ΝΔ αλλά αυτή τουλάχιστον ξεκίνησε και παρέμεινε ένα μεγάλο κόμμα από την αρχή της μεταπολίτευσης. Ο σύριζα ουσιαστικώς, πήρε τη θέση του πασόκ και ακριβώς γι' αυτό το πασόκ βρίσκεται σήμερα σ' αυτήν την... άχαρη θέση. Είναι κάπου στο περίπου μεταξύ των δύο μεγάλων αριστεροκάτι και δεξιοκάτι περίπου.

Εννοώ ότι ακόμη και αν έλειπε από το πλαίσιο, ουδείς θα διαπίστωνε κάποιο κενό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Φεβ 2023, 18:10

Εγώ πάντως απορώ που τους βρίσκει τους ψηφοφόρους το ΠΑΣΟΚ όταν σε κάθε εκλογική αναμέτρηση χάνει στελέχη προς τη
μία ή την άλλη μεριά. Πόσους καρεκλοκένταυρους διορίσαν στα χρόνια της παντοδυναμίας τους, τελικά?

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Φεβ 2023, 18:13

Στο θέμα του νήματος πάντως ο τύπος για τον οποίο γίνεται λόγος έχει και ένα δίκιο. Όταν οι ΤζημεροΚρανιδιώτηδες συνεργάστηκαν
με τον Μπογδάνο, τρέχαν μαζί του σε όλες τις συνεντεύξεις και τις εκδηλώσεις. Εδώ τον Τσιάρτα έβαλαν στο ψηφοδέλτιο και τον κουβαλάνε
μαζί τους παντού, αυτόν τον Μαρκόπουλο που δηλώνει αρχηγός πολιτικού κόμματος(έστω και μικροσκοπικού) και μπορεί να πει και δυό
προτάσεις με Υποκείμενο, Ρήμα και Κατηγορούμενο τον είχαν στον κλάσιμο. Προσωπικά, δεν είχα πάρει χαμπάρι καν ότι η ΕΔ είχε προσθέσει
τρίτο κόμμα στους κόλπους της.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 21:32

Ρελάνς από Μπογδάνο

Εικόνα
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 16 Φεβ 2023, 21:38

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:32
Ρελάνς από Μπογδάνο

Εικόνα
θα είμαι εκει. όποιος συμφορουμιτης προσελθει ας μου στείλει πμ
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 21:44

southern έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:38
θα είμαι εκει. όποιος συμφορουμιτης προσελθει ας μου στείλει πμ
Καλή τύχη
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 16 Φεβ 2023, 21:45

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:44
southern έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:38
θα είμαι εκει. όποιος συμφορουμιτης προσελθει ας μου στείλει πμ
Καλή τύχη
καλό είναι οι ομοιδεατες να βρισκόμαστε
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 17 Φεβ 2023, 19:45

Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7486
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 18 Φεβ 2023, 03:08

southern έγραψε:
17 Φεβ 2023, 19:45
Ποιος ειναι αυτος ο Κολειδης που πρεπει να τον παρουμε στα σοβαρα? :smt005::smt005::smt005:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Φεβ 2023, 04:27

Ο ΠτΘ τους είχε για δεκατιανό όλους αυτούς.

1,5% πιάνουν οι φαηλοτζήμεροι; Φιλάκια στο σβέρκο Φαήλο, όπως σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Φεβ 2023, 04:31

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:44
southern έγραψε:
16 Φεβ 2023, 21:38
θα είμαι εκει. όποιος συμφορουμιτης προσελθει ας μου στείλει πμ
Καλή τύχη
Εντάξει, αν μπορούσα, μπορεί να το σκεφτόμουν. Όχι για τον Al Bogdani αλλά για να δω πόσα φίλτρα έχει η Λιατινάρα και τι είναι μαμίσιο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35179
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Φεβ 2023, 08:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Φεβ 2023, 17:17
Green Dragon έγραψε:
16 Φεβ 2023, 17:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Φεβ 2023, 14:55


Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Στην τελική, κανένα κόμμα που έχει ως στόχο την κυβέρνηση ή συμμετοχή σε συγκυβέρνηση δεν μπορεί να ορισθεί ως κόμμα διαμαρτυρίας.

Και ακριβώς γι' αυτό, νομίζω ότι οι ψηφοφόροι του πασόκ θα στηρίξουν τη συγκυβέρνηση με νδ ή σύριζα, με όποιο κόμμα θεωρούν ότι θα δώσει περισσότερα μπόνους στο πασόκ.
Και για ποιόν λόγο πρέπει να αντιλαμβανόμαστε όλα τα κόμματα είτε σαν εξουσίας είτε σαν διαμαρτυρίας; Σαν συνεργασίας δεν γίνεται; Ή και σαν μη συνεργασίας χωρίς αυτό να ταυτίζεται με την διαμαρτυρία. Υπάρχει και η θετική ψήφος.
Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες αλλά το πασόκ όντως δεν έχει πια κάποια ταυτότητα. Συμβαίνει φυσικά και σε άλλα κόμματα όπως πχ η ΝΔ αλλά αυτή τουλάχιστον ξεκίνησε και παρέμεινε ένα μεγάλο κόμμα από την αρχή της μεταπολίτευσης. Ο σύριζα ουσιαστικώς, πήρε τη θέση του πασόκ και ακριβώς γι' αυτό το πασόκ βρίσκεται σήμερα σ' αυτήν την... άχαρη θέση. Είναι κάπου στο περίπου μεταξύ των δύο μεγάλων αριστεροκάτι και δεξιοκάτι περίπου.

Εννοώ ότι ακόμη και αν έλειπε από το πλαίσιο, ουδείς θα διαπίστωνε κάποιο κενό.
Το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να επιβιώσει μέχρι να φύγει ο Μητσοτάκης από τη ΝΔ και να έλθει κανένα ούφο της λαικοδεξιάς για να σηκώσει αυτό το λάβαρο του ευρωπαικού εκσυγχρονισμού. :D Αυτός είναι ο λόγος που όλοι οι "δημοκρατικοί" μαιντανοί τύπου Αλιβιζάτου έκαναν φασαρία για τις υποκλοπές και ζητούσαν μετ επιτάσεως να παραιτηθεί ο Μητσοτάκης.Να φύγει ο Μητσοτάκης,να αναλάβει κάποιος καθαρός δεξιός τη ΝΔ για να πάρουν αυτοί πίσω τις κεντρώες ψήφους.Μόνο που δεν έχει διάθεση ο Μητσοτάκης να τους κάνει το χατήρι.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πίτα με διάσπαση! Εγκατέλειψε την Εθ. Δημιουργία και ο Μαρκόπουλος με τη Νέα Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 18 Φεβ 2023, 09:15

δεκανίκια
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών