Eστία: προπηλακισμούς δέχτηκαν οι 9 Αρεοπαγίτες που διαφωνούσαν για τα funds

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16686
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Eστία: προπηλακισμούς δέχτηκαν οι 9 Αρεοπαγίτες που διαφωνούσαν για τα funds

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Φεβ 2023, 18:24

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Φεβ 2023, 18:21
μαφιοζοι ειναι,αρα? :102:
σιγα τους μαφιοζους! κατι ξετσιπωτοι ειναι που παριστανουν τον πουστη με ξενο κωλο! :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Eστία: προπηλακισμούς δέχτηκαν οι 9 Αρεοπαγίτες που διαφωνούσαν για τα funds

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Φεβ 2023, 19:31

πατησιωτης έγραψε:
14 Φεβ 2023, 17:45
taxalata xalasa έγραψε:
14 Φεβ 2023, 17:38
πατησιωτης έγραψε:
14 Φεβ 2023, 17:30
Έχει μπει στο οικείο νήμα.


Frappezitis @ στο νήμα αυτό

Εκείνο που δεν ξέρετε είναι ότι τα funds δεν είναι ηλίθιοι να φορτωθούν τα δάνεια χωρίς εξασφαλίσεις.
Εάν για οποιοδήποτε λόγο τους απαγορευθεί να κάνουν πλειστηριασμούς θα καταπέσουν οι εγγυήσεις του δημοσίου που είναι 20 δις περίπου.
Ας βγάλει ο Άρειος Πάγος άλλη απόφαση να χρεωθεί το δημόσιο άλλα 20 δις ή ας κάνει παρόμοιο νόμο ο Τσίπρας που είναι αυτός που έφερε τα funds :lol: και στο επόμενο μνημόνιο να αρχίσουν να φωνάζουν όλοι μαζί φέρτε πίσω τα κλεμμένα.
ξεκινα εσυ να πληρωσεις τα 400 εκ που χρωσταει το κομμα σου και μετα πληρωνουν και οι νοικοκυραιοι που χρωστανε! Δωσε το καλο παραδειγμα! Μην εισαι ολο φυκια και φουμαρα!

Το κόμμα που γράφεις έχει πληρώνει τα δάνειά του κανονικά.Το όλο θέμα έχει αναλυθεί διεξοδικά στο οικείο νήμα και τα έχω γράψει και εκεί.Δεν θα τα ξαναγράφω.
Τα 58 δις που λέει ο Αρίστος είναι τρίχες και επίσης τα έχουμε γράψει εκεί.
ΤΟ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΟ ΑΠΕΤΥΧΕ.Βγήκανε κυβέρνηση,έκαναν δημοψήφισμα και μετά τα έκαναν όλα γαργάρα.
Και μια ερώτηση - απαγορεύει κανείς στις τράπεζες ή έστω απεγόρευε επί Τσίπρα :8) να δώσουν τα δάνεια των κομμάτων και αυτά στα funds;γιατί δεν το έκαναν;
Και δεν υπάρχουν νοικοκυραίοι που δεν πληρώνουν τα χρέη τους.Εάν το κάνουν δεν είναι νοικοκυραίοι.


Για να δουμε τι λεει ο Νικητας Κακλαμανης για τα 58 ΔΙΣ.


«Είμαι ένας άνθρωπος που σέβομαι τη Δικαιοσύνη. Δεν αποδέχομαι αλά καρτ τις αποφάσεις της, αλλά πρέπει να σας πω ότι αυτή η απόφαση του Αρείου Πάγου έχει κλονίσει την εμπιστοσύνη μου στην ηγεσία της Δικαιοσύνης. Όχι λόγω της ταχύτητας που το έβγαλε, που είναι πρωτοφανές για Άρειο Πάγο (σ.σ.: γέλια) – αν έβγαζε έτσι όλες τις αποφάσεις θα ήμασταν χώρα πρότυπο σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση – αφήστε το αυτό, αλλά η απόφαση μου είπαν ότι έχει βασιστεί, προσέξτε, αφενός στον νόμο του 2015 του ΣΥΡΙΖΑ, που έλεγε ότι αυτές οι συναλλαγές φορολογούνται, τον οποίο «πάντρεψαν με τον νόμο του 2003, όπου οι ενδοτραπεζικές συναλλαγές είναι αφορολόγητες», είπε ο αντιπρόεδρος της Βουλής κατά τη διάρκεια της τηλεοπτικής του εμφάνισης στην εκπομπή Casus Belli, στον τηλεοπτικό σταθμό Αttica TV, με τους Βασίλη Σκουρή και Νίκο Παναγιωτόπουλο και πρόσθεσε: «Στην ουσία, λοιπόν, έχουν χαριστεί με αυτή την απόφαση, η οποία όταν βγει θα τη διαβάσουμε όλοι, αλλά για να το λέει ο κ. Τζαβάρας ξέρει, 58 δις. Άποψή μου είναι ότι αυτά πρέπει να φορολογηθούν και με τα λεφτά που θα εισπραχτούν να βοηθηθούν οι έχοντες πραγματική ανάγκη».

https://www.elora.gr/portal/epikairotit ... ikaiosynis

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών