Ελληνικό δημόσιο χρέος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 16 Φεβ 2023, 10:50

Ο ορισμός της γαλάζιας ακρίδας.

Εικόνα

Μέσα σε 1 χρόνο, μας φέσωσαν 12 δις οι μπαταχτσήδες...

Ναι αλλά ο Γερμανός πολίτης γιατί να πληρώνει τα χρέη μας;...

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 16 Φεβ 2023, 11:00

πατησιωτης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 08:40
To ότι του χρόνου θα είναι κάτω από 160% το έχετε καταλάβει;
Για την ώρα το χρέος έφτασε στο ρεκόρ των 400 δις.
Ποιος μας φέσωσε με 12 δις μέσα στο 2022;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21427
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Φεβ 2023, 11:23

βοθρατζης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 07:34
Τελικά ποιος μας φέσωσε περισσότερο;
η μεταπολίτευση
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Φεβ 2023, 11:26

Το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα και η διακυβερνηση πλειστεισον/ταβερνας το 2005-2009.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Φεβ 2023, 11:59

πατησιωτης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 08:40
To ότι του χρόνου θα είναι κάτω από 160% το έχετε καταλάβει;
Υδράργυρος έγραψε:
16 Φεβ 2023, 08:03


10% έλλειμα του προϋπολογισμού έχουμε τώρα, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι βελτιώνεται το χρεος;

ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ.Το δημόσιο χρέος είναι σε ευρώ του 2020 ή του 2015 ή του 2010,δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτά τα χρόνια.Δεν υπήρχε πληθωρισμός.
Αλλά από το 2021 και μετά υπάρχει.Ενώ το δημόσιο χρέος μένει σταθερό το ΑΕΠ αυξάνεται επί πλέον λόγω πληθωρισμού.Οι αριθμοί που βλέπετε στη μεταβολή του ΑΕΠ είναι αποπληθωρισμένοι.Όταν δηλαδή σε μια χώρα ανακοινώνεται αύξηση του ΑΕΠ 7% και έχει πληθωρισμό 10%,η ονομαστική αύξηση του ΑΕΠ είναι 17%.
Ενώ όμως το ΑΕΠ αυξήθηκε 17% ονομαστικά το συσσωρευμένο χρέος από παλιά είναι το ίδιο και άρα το κλάσμα λόγω αύξησης του παρονομαστή μειώνεται.
Ο πληθωρισμός είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος για να μειώνουν οι χώρες το χρέος τους εις βάρος φυσικά της αξίας των ομολόγων που διακρατούν οι δανειστές τους.
Το πρόβλημα που υπήρχε στην ευρωζώνη ήταν ότι οι Γερμανοί ήσαν φανατικοί κατά του πληθωρισμού και δεν υπήρχε τρόπος να μεταπεισθούν οπότε απαιτούσαν εσωτερική υποτίμηση με τα γνωστά μνημόνια από τις χώρες του Νότου.
Όμως οι Κινέζοι δεν τους ρώτησαν όταν εξαπέλυσαν τον κορωνοιό,ούτε ο Πούτιν τους ρώτησε όταν αποφάσισε τον πόλεμο και οι ιδέες Σόιμπλε βγήκαν στη σύνταξη.
Κάτσε να το δούμε λογικά αυτό που είπες, γιατί έχω ερωτήσεις.

Ανέβηκε ο πληθωρισμός επειδή πόλεμος/κόβιντ κλπ, και ως εκ τούτου ακρίβηνε το γκάζι, το πετρέλαιο και κάτι άλλα. Οκ.
Εμένα που είμαι το κράτος πώς με βοηθάει να ξεπληρώσω το χρέος μου το γεγονός ότι ακρίβηνε το γκάζι;
Μήπως θα εισπράξω περισσότερους φόρους; Όχι.
Μήπως θα πληρώσω λιγότερες δαπάνες; Όχι.
400δις είχα να πληρώσω πριν, 400 έχω και μετά, ίδια έξοδα έχω ίδια έσοδα, άρα στην ίδια τρούπα είμαι τώρα που ήμουνα και πριν.
Αυτός που του χρωστάω ναι, έχει πρόβλημα με τον πληθωρισμό, γιατί τα 400 που θα πάρει (όταν τα πάρει/αν τα πάρει), θα αξίζουν λιγότερο από τώρα λόγω πληθωρισμού. Αλλά εμένα σε τι με βοήθησε; Μάλλον σε τίποτα.

Μήπως, λέω εγώ μήπως, αυτό που διάβασες για τον πληθωρισμό πάει χεράκι-χεράκι με τύπωμα χρήματος; Γιατί το τύπωμα χρήματος (για αυτές τις χώρες που έχουν δυνατότητα να το κάνουν, όχι για εμάς) ναι μεν μπορεί να φέρει πληθωρισμό, αλλά με μαθηματική ακρίβεια φέρνει και άνοδο του ΑΕΠ, γιατί ουσιαστικά πετάς λεφτά απ'το ελικόπτερο, τα δαπανάει ο κόσμος και ανεβαίνει ο τζίρος παντού, και το σύνολο του τζίρου σε μια οικονομία είναι ουσιαστικά το ΑΕΠ. Και μαζί ανεβαίνουν έσοδα από φόρους, απασχόληση, τα πάντα.

Και μια ακόμα ερώτηση. Αν ήταν δικά σου τα λεφτά που μας δανείζουν, και θες με κάποιο τρόπο να κάνεις μια ανάλυση, να δεις αν αξίζει να δανείσεις μια χώρα, τι ρίσκο παίρνεις, τι δυνατότητα έχει αυτή η χώρα να σε ξεπληρώσει, αν θα ξαναδεις τα λεφτά σου στην τελική. Και ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή έχουμε πληθωρισμό. Με τι θα διαιρούσες το χρέος; Με το πληθωρισμένο ΑΕΠ ή με το αποπληθωρισμένο;
Αν ήταν δικά σου λεφτά μιλάμε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Φεβ 2023, 12:09

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2023, 11:59
Ανέβηκε ο πληθωρισμός επειδή πόλεμος/κόβιντ κλπ, και ως εκ τούτου ακρίβηνε το γκάζι, το πετρέλαιο και κάτι άλλα. Οκ.
Εμένα που είμαι το κράτος πώς με βοηθάει να ξεπληρώσω το χρέος μου το γεγονός ότι ακρίβηνε το γκάζι;
Μήπως θα εισπράξω περισσότερους φόρους; Όχι.
Μήπως θα πληρώσω λιγότερες δαπάνες; Όχι.
400δις είχα να πληρώσω πριν, 400 έχω και μετά, ίδια έξοδα έχω ίδια έσοδα, άρα στην ίδια τρούπα είμαι τώρα που ήμουνα και πριν.
Αυτός που του χρωστάω ναι, έχει πρόβλημα με τον πληθωρισμό, γιατί τα 400 που θα πάρει (όταν τα πάρει/αν τα πάρει), θα αξίζουν λιγότερο από τώρα λόγω πληθωρισμού.
Αξίζουν λιγότερα για όλους, όχι μόνο για αυτόν που θα τα πάρει. Και αφού αξίζουν λιγότερο σημαίνει είναι και πιο εύκολο να τα βρεις.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Φεβ 2023, 12:15

foscilis έγραψε:
16 Φεβ 2023, 12:09
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2023, 11:59
Ανέβηκε ο πληθωρισμός επειδή πόλεμος/κόβιντ κλπ, και ως εκ τούτου ακρίβηνε το γκάζι, το πετρέλαιο και κάτι άλλα. Οκ.
Εμένα που είμαι το κράτος πώς με βοηθάει να ξεπληρώσω το χρέος μου το γεγονός ότι ακρίβηνε το γκάζι;
Μήπως θα εισπράξω περισσότερους φόρους; Όχι.
Μήπως θα πληρώσω λιγότερες δαπάνες; Όχι.
400δις είχα να πληρώσω πριν, 400 έχω και μετά, ίδια έξοδα έχω ίδια έσοδα, άρα στην ίδια τρούπα είμαι τώρα που ήμουνα και πριν.
Αυτός που του χρωστάω ναι, έχει πρόβλημα με τον πληθωρισμό, γιατί τα 400 που θα πάρει (όταν τα πάρει/αν τα πάρει), θα αξίζουν λιγότερο από τώρα λόγω πληθωρισμού.
Αξίζουν λιγότερα για όλους, όχι μόνο για αυτόν που θα τα πάρει. Και αφού αξίζουν λιγότερο σημαίνει είναι και πιο εύκολο να τα βρεις.
"πιό εύκολο να τα βρεις".... δηλαδή; Τι εννοείς γέροντα; Ότι θα μειώσουμε το δανεισμό δανειζόμενοι περισσότερο;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Φεβ 2023, 12:25

Εννοώ ότι με όποιον τρόπο και να πρέπει να βρεις 10 ευρώ, αυτό είναι πιο εύκολο εφόσον η αξία τους έχει μειωθεί. Μην το σκέφτεσαι σε ευρώ, σκέψου το σε ισοδύναμες ξερωγω γκαμήλες. Αν πριν χρώσταγες 40 εκατομμύρια γκαμήλες και τώρα χρωστάς 32 εκατομμύρια γκαμήλες προφανώς και είσαι σε καλύτερη θέση. Κατά 8 εκατομμύρια γκαμήλες καλύτερη.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Φεβ 2023, 12:37

Με τον πληθωρισμό προφανως και ανεβαινουν τα εσοδα του κράτους σε απολυτο νούμερο.

Δες στο σαν στεγαστικο δάνειο με νοικαρη μεσα.

Χρωστας 100 χιλιαρικα, αλλα λογω του πληθωρισμού ανεβασες το νοικι, αρα ειναι πιο ευκολο να ξεπληρώσεις

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Φεβ 2023, 12:39

Αυτό το θεώρημα για το χρέος που μειώνεται χάρη στον πληθωρισμό είναι εν μέρει μία ακαδημαϊκή παπαριά. Στην πράξη άμα χρωστάει
κάποιος ένα ποσό τάδε πρέπει να βρει το ποσό τάδε είτε από τα δικά του εισοδήματα είτε δανειζόμενος και να το πληρώσει. Αυτό δεν
είναι πάντοτε εφικτό σε συνθήκες υψηλού πληθωρισμού εφόσον αυτός μπορεί τελικά να δημιουργήσει συνθήκες κρίσης στην οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Φεβ 2023, 12:41

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2023, 11:59
πατησιωτης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 08:40
To ότι του χρόνου θα είναι κάτω από 160% το έχετε καταλάβει;
Υδράργυρος έγραψε:
16 Φεβ 2023, 08:03


10% έλλειμα του προϋπολογισμού έχουμε τώρα, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι βελτιώνεται το χρεος;

ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ.Το δημόσιο χρέος είναι σε ευρώ του 2020 ή του 2015 ή του 2010,δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτά τα χρόνια.Δεν υπήρχε πληθωρισμός.
Αλλά από το 2021 και μετά υπάρχει.Ενώ το δημόσιο χρέος μένει σταθερό το ΑΕΠ αυξάνεται επί πλέον λόγω πληθωρισμού.Οι αριθμοί που βλέπετε στη μεταβολή του ΑΕΠ είναι αποπληθωρισμένοι.Όταν δηλαδή σε μια χώρα ανακοινώνεται αύξηση του ΑΕΠ 7% και έχει πληθωρισμό 10%,η ονομαστική αύξηση του ΑΕΠ είναι 17%.
Ενώ όμως το ΑΕΠ αυξήθηκε 17% ονομαστικά το συσσωρευμένο χρέος από παλιά είναι το ίδιο και άρα το κλάσμα λόγω αύξησης του παρονομαστή μειώνεται.
Ο πληθωρισμός είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος για να μειώνουν οι χώρες το χρέος τους εις βάρος φυσικά της αξίας των ομολόγων που διακρατούν οι δανειστές τους.
Το πρόβλημα που υπήρχε στην ευρωζώνη ήταν ότι οι Γερμανοί ήσαν φανατικοί κατά του πληθωρισμού και δεν υπήρχε τρόπος να μεταπεισθούν οπότε απαιτούσαν εσωτερική υποτίμηση με τα γνωστά μνημόνια από τις χώρες του Νότου.
Όμως οι Κινέζοι δεν τους ρώτησαν όταν εξαπέλυσαν τον κορωνοιό,ούτε ο Πούτιν τους ρώτησε όταν αποφάσισε τον πόλεμο και οι ιδέες Σόιμπλε βγήκαν στη σύνταξη.
Κάτσε να το δούμε λογικά αυτό που είπες, γιατί έχω ερωτήσεις.

Ανέβηκε ο πληθωρισμός επειδή πόλεμος/κόβιντ κλπ, και ως εκ τούτου ακρίβηνε το γκάζι, το πετρέλαιο και κάτι άλλα. Οκ.
Εμένα που είμαι το κράτος πώς με βοηθάει να ξεπληρώσω το χρέος μου το γεγονός ότι ακρίβηνε το γκάζι;
Μήπως θα εισπράξω περισσότερους φόρους; Όχι.
Μήπως θα πληρώσω λιγότερες δαπάνες; Όχι.
400δις είχα να πληρώσω πριν, 400 έχω και μετά, ίδια έξοδα έχω ίδια έσοδα, άρα στην ίδια τρούπα είμαι τώρα που ήμουνα και πριν.
Αυτός που του χρωστάω ναι, έχει πρόβλημα με τον πληθωρισμό, γιατί τα 400 που θα πάρει (όταν τα πάρει/αν τα πάρει), θα αξίζουν λιγότερο από τώρα λόγω πληθωρισμού. Αλλά εμένα σε τι με βοήθησε; Μάλλον σε τίποτα.

Μήπως, λέω εγώ μήπως, αυτό που διάβασες για τον πληθωρισμό πάει χεράκι-χεράκι με τύπωμα χρήματος; Γιατί το τύπωμα χρήματος (για αυτές τις χώρες που έχουν δυνατότητα να το κάνουν, όχι για εμάς) ναι μεν μπορεί να φέρει πληθωρισμό, αλλά με μαθηματική ακρίβεια φέρνει και άνοδο του ΑΕΠ, γιατί ουσιαστικά πετάς λεφτά απ'το ελικόπτερο, τα δαπανάει ο κόσμος και ανεβαίνει ο τζίρος παντού, και το σύνολο του τζίρου σε μια οικονομία είναι ουσιαστικά το ΑΕΠ. Και μαζί ανεβαίνουν έσοδα από φόρους, απασχόληση, τα πάντα.

Και μια ακόμα ερώτηση. Αν ήταν δικά σου τα λεφτά που μας δανείζουν, και θες με κάποιο τρόπο να κάνεις μια ανάλυση, να δεις αν αξίζει να δανείσεις μια χώρα, τι ρίσκο παίρνεις, τι δυνατότητα έχει αυτή η χώρα να σε ξεπληρώσει, αν θα ξαναδεις τα λεφτά σου στην τελική. Και ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή έχουμε πληθωρισμό. Με τι θα διαιρούσες το χρέος; Με το πληθωρισμένο ΑΕΠ ή με το αποπληθωρισμένο;
Αν ήταν δικά σου λεφτά μιλάμε.
Гιατί το λες αυτό; Οντως ανεβαίνει το ΑΕΠ έστω και ονομαστικά. Αυτό σημαίνει ότι εισπράτεις περισσότερο ΦΠΑ. Οι εργοδότες κάνουν αυξήσεις στους εργαζόμενούς τους και έτσι εισπράτεις περισσότερο ΦΜΥ. Π.χ. οι συγκρίσεις μεταξύ των τριών πρώτων τριμήνων του 2021 με τα αντίστοιχα του 2022 είναι ως εξής (σε τρέχουσες τιμές, εκατομμύρια €)
Φόροι στην παραγωγή και στις εισαγωγές (κυρίως ΦΠΑ): 20.663 --> 28.718 +38,98%
Τρέχοντες φόροι εισοδήματος, πλούτου κλπ: 11.500 --> 13.267 +15,37%
Ναι, αυξήθηκαν και τα έξοδα. Κυρίως όμως αυξήθηκαν λόγω διαφόρων επιδοτήσεων. Οι επιδοτήσεις κάποια στιγμή θα σταματήσουν όμως, ενώ το επίπεδο των τιμών είναι λιγότερο πιθανό να μειωθεί. Φυσικά, το κέρδος προκύπτει επειδή τα δάνεια τής Ελλάδος είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος με σταθερό επιτόκιο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Φεβ 2023, 12:41

talaipwros έγραψε:
16 Φεβ 2023, 12:37
Με τον πληθωρισμό προφανως και ανεβαινουν τα εσοδα του κράτους σε απολυτο νούμερο.

Δες στο σαν στεγαστικο δάνειο με νοικαρη μεσα.

Χρωστας 100 χιλιαρικα, αλλα λογω του πληθωρισμού ανεβασες το νοικι, αρα ειναι πιο ευκολο να ξεπληρώσεις
Πράγματι, αν η ζήτηση των αγαθών αποδειχτεί ανελαστική τα έσοδα του κράτους θα αυξηθούν χάρη στον πληθωρισμό.
Το θέμα είναι πως η ζήτηση των αγαθών μπορεί να αποδειχτεί ελαστική, δηλαδή οι καταναλωτές να δουν τις αυξημένες
τιμές και να μειώσουν τις αγορές τους.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Φεβ 2023, 13:12

Leporello έγραψε:
16 Φεβ 2023, 12:41
Гιατί το λες αυτό; Οντως ανεβαίνει το ΑΕΠ έστω και ονομαστικά. Αυτό σημαίνει ότι εισπράτεις περισσότερο ΦΠΑ. Οι εργοδότες κάνουν αυξήσεις στους εργαζόμενούς τους και έτσι εισπράτεις περισσότερο ΦΜΥ. Π.χ. οι συγκρίσεις μεταξύ των τριών πρώτων τριμήνων του 2021 με τα αντίστοιχα του 2022 είναι ως εξής (σε τρέχουσες τιμές, εκατομμύρια €)
Φόροι στην παραγωγή και στις εισαγωγές (κυρίως ΦΠΑ): 20.663 --> 28.718 +38,98%
Τρέχοντες φόροι εισοδήματος, πλούτου κλπ: 11.500 --> 13.267 +15,37%
Ναι, αυξήθηκαν και τα έξοδα. Κυρίως όμως αυξήθηκαν λόγω διαφόρων επιδοτήσεων. Οι επιδοτήσεις κάποια στιγμή θα σταματήσουν όμως, ενώ το επίπεδο των τιμών είναι λιγότερο πιθανό να μειωθεί. Φυσικά, το κέρδος προκύπτει επειδή τα δάνεια τής Ελλάδος είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος με σταθερό επιτόκιο.
Οκ, αυτή είναι διαφορετική εικόνα. Δεν είναι ότι απλά ανέβηκαν κάποια εισαγώμενα κόστη λόγω κόβιντ και πολέμου, από αυτά που λές εσύ φαίνεται ότι παράλληλα αυξήθηκαν οι τζίροι και τα εισοδήματα, μετακυλήθηκαν πληθωριστικές εισπράξεις στους εργαζόμενους μέσω αυξήσεις μισθών, το φορολογικό σύστημα λειτούργησε και γενικά κινήθηκε η οικονομία. Δεν είναι ότι ανέβηκε το γκάζι, εδώ γίνανε πράματα και θάματα. Αν έγιναν όντως όλα αυτά τότε καλώς, αυτή είναι πολύ καλή εικόνα. Ύποπτα καλή να σου πώ την αλήθεια αλλά οκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 16 Φεβ 2023, 13:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34802
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Φεβ 2023, 13:13

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2023, 11:59
Μήπως, λέω εγώ μήπως, αυτό που διάβασες για τον πληθωρισμό πάει χεράκι-χεράκι με τύπωμα χρήματος; Γιατί το τύπωμα χρήματος (για αυτές τις χώρες που έχουν δυνατότητα να το κάνουν, όχι για εμάς) ναι μεν μπορεί να φέρει πληθωρισμό, αλλά με μαθηματική ακρίβεια φέρνει και άνοδο του ΑΕΠ, γιατί ουσιαστικά πετάς λεφτά απ'το ελικόπτερο, τα δαπανάει ο κόσμος και ανεβαίνει ο τζίρος παντού, και το σύνολο του τζίρου σε μια οικονομία είναι ουσιαστικά το ΑΕΠ. Και μαζί ανεβαίνουν έσοδα από φόρους, απασχόληση, τα πάντα.

Aκριβώς αυτό γίνεται.Τύπωμα χρήματος.Η διαφωνία είναι στο ότι εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε.
"Εμείς" είμαστε η Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα.Και αυτό έκανε η ΕΚΤ,αυτό γράφω.
Πριν το 2020 δεν μπορούσε να το έκανε διότι δεν επέτρεπαν οι Γερμανοί,οι Ολλανδοί και διάφοροι άλλοι βόρειοι ονομασθέντες και ως "Φειδωλοί". :D Για αυτό και καταλήξαμε στα μνημόνια.
Όπως όμως έγραψα αυτά τελείωσαν με κινεζική και ρωσική παρέμβαση,αν και όχι ακριβώς του είδους που φαντάζονταν οι οπαδοί του ξανθού γένους και του αντισυστήματος.
Ο κορωνοιός υποχρέωσε σε καραντίνα και τους "Φειδωλούς" και το πετρέλαιο και το αέριο ακρίβυναν και για αυτούς.Έτσι δόθηκε το πράσινο φως στον Ντράγκι να τυπώσει και να μοιράσει.Ίσως επειδή είσαι μακριά δεν πήρες είδηση τι μοίραζε ο Μητσοτάκης αυτά τα χρόνια.Κάποιος του τα έδωσε και αυτός ήταν η ΕΚΤ.
Ασφαλώς η αντίθεση Φειδωλών και Σπάταλων ή Βορρά και Νότου στην ΕΕ εξακολουθεί να υπάρχει μόνο που έχει μετατοπισθεί,οι Φειδωλοί δεν λένε μη μοιράζετε αλλά μη μοιράζετε πολύ και οι Σπάταλοι δώστε και άλλα.Πάντως έγινε και η σχέση χρέους/ΑΕΠ μεταβλήθηκε λόγω της μεγάλης ανόδου του παρονομαστή.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνικό δημόσιο χρέος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Φεβ 2023, 13:17

πατησιωτης έγραψε:
16 Φεβ 2023, 13:13
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2023, 11:59
Μήπως, λέω εγώ μήπως, αυτό που διάβασες για τον πληθωρισμό πάει χεράκι-χεράκι με τύπωμα χρήματος; Γιατί το τύπωμα χρήματος (για αυτές τις χώρες που έχουν δυνατότητα να το κάνουν, όχι για εμάς) ναι μεν μπορεί να φέρει πληθωρισμό, αλλά με μαθηματική ακρίβεια φέρνει και άνοδο του ΑΕΠ, γιατί ουσιαστικά πετάς λεφτά απ'το ελικόπτερο, τα δαπανάει ο κόσμος και ανεβαίνει ο τζίρος παντού, και το σύνολο του τζίρου σε μια οικονομία είναι ουσιαστικά το ΑΕΠ. Και μαζί ανεβαίνουν έσοδα από φόρους, απασχόληση, τα πάντα.

Aκριβώς αυτό γίνεται.Τύπωμα χρήματος.Η διαφωνία είναι στο ότι εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε.
"Εμείς" είμαστε η Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα.Και αυτό έκανε η ΕΚΤ,αυτό γράφω.
Πριν το 2020 δεν μπορούσε να το έκανε διότι δεν επέτρεπαν οι Γερμανοί,οι Ολλανδοί και διάφοροι άλλοι βόρειοι ονομασθέντες και ως "Φειδωλοί". :D Για αυτό και καταλήξαμε στα μνημόνια.
Όπως όμως έγραψα αυτά τελείωσαν με κινεζική και ρωσική παρέμβαση,αν και όχι ακριβώς του είδους που φαντάζονταν οι οπαδοί του ξανθού γένους και του αντισυστήματος.
Ο κορωνοιός υποχρέωσε σε καραντίνα και τους "Φειδωλούς" και το πετρέλαιο και το αέριο ακρίβυναν και για αυτούς.Έτσι δόθηκε το πράσινο φως στον Ντράγκι να τυπώσει και να μοιράσει.Ίσως επειδή είσαι μακριά δεν πήρες είδηση τι μοίραζε ο Μητσοτάκης αυτά τα χρόνια.Κάποιος του τα έδωσε και αυτός ήταν η ΕΚΤ.
Ασφαλώς η αντίθεση Φειδωλών και Σπάταλων ή Βορρά και Νότου στην ΕΕ εξακολουθεί να υπάρχει μόνο που έχει μετατοπισθεί,οι Φειδωλοί δεν λένε μη μοιράζετε αλλά μη μοιράζετε πολύ και οι Σπάταλοι δώστε και άλλα.Πάντως έγινε και η σχέση χρέους/ΑΕΠ μεταβλήθηκε λόγω της μεγάλης ανόδου του παρονομαστή.
Οκ. Πάντως κάπου αλλού τα είπες όλα αυτά για τον Ντράγκι και την ΕΚΤ, όχι σ'εκείνο το ποστ στην πρώτη σελίδα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών