Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7495
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Φεβ 2023, 22:54

Μα γιατι να μην ψηφιζουν τα ανηλικα? :smt005::smt005::smt005:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49064
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Φεβ 2023, 22:54

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:53
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:48
Beria έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:46


Και σε ποια ηλικία θα βάλεις τον κόφτη, ρε μπακλαβατζιογλου;
75-80, κάπου εκει.
Τον κόφτη κάτω των 18 (ή 17, όσο είναι τώρα) με ποιά λογική τον έβαλαν?
Με τη λογική ότι οι ανήλικοι δε διαθέτουν ικανότητα προς δικαιοπραξία.
Και διαθέτει ο 80ρης. Εντάξει.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Φεβ 2023, 22:54

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:52
George_V έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:49
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:46


Ναι. Δυστυχώς για 'μενα, έχω βρεθεί αρκετές φορές εφορευτική επιτροπή, και έχω δεί ηλικιωμένους στη κοσμάρα τους, να έρχονται υποβασταζόμενοι από άλλα άτομα.
Τα οποια ατομα βασει του νομου δεν τον συνοδευουν στο παραβαν αλλα μπαινει μαζι του ο δικαστικος αντιπροσωπος.

Ο οποιος εαν διαπιστωσει οτι ο μπαρμπας ειναι φευγάτος ειναι υποχρεωμενος να μην τον αφησει να ψηφισει. Γιατι η ψηφος προυποθέτει και ελευθερη βουληση. Την οποια την εχει απωλεσει.

Αλλο τωρα αν εχει κινητικα η αλλα προβληματα. Και εγω πηγαινα το θειο μου που ηταν 80 χρονων τυφλος να ψηφισει και τον πηγαινε ο δικαστικος αντιπροσωπος στο παραβαν για να ψηφισει με τη βοηθεια του.
Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι δε μπαίνουν κάν στο κόπο να κυνηγήσουν τα μέλη της επιτροπής που δεν εμφανίζονται, και αντί αυτού πηδούν όσους φουκαράδες πηγαίνουν. Σιγά μη μπούν στη διαδικασία ν' ασχοληθούν με το να μην αφήσουν κάποιον να ψηφίσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πρόκειται για τέτοια κομματόσκυλα (γι' αυτούς που τον κουβαλάνε στη κατάστασή του να ψηφίσει λέω) που θα γίνει τρελλή φασαρία.
Εχει τυχει στην ξαδελφη μου που οριστηκε δικαστικος αντιπροσωπος στην Αρκαδια το 2004 και της φέρανε 96χρονο στα χέρια για να ψηφισει.

Οταν πηγε στο παραβαν μαζι του για να τον βοηθησει αυτος αρχισε να της λεει για Βενιζέλο (τον Ελευθεριο) και τον Πλαστηρα οποτε καταλαβε οτι ο μπαρμπας νομιζει οτι ψηφιζει στις εκλογες του 1935.

Τον εβγαλε εξω και δεν τον αφησε να ψηφισει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 22:55

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:52

Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι δε μπαίνουν κάν στο κόπο να κυνηγήσουν τα μέλη της επιτροπής που δεν εμφανίζονται, και αντί αυτού πηδούν όσους φουκαράδες πηγαίνουν. Σιγά μη μπούν στη διαδικασία ν' ασχοληθούν με το να μην αφήσουν κάποιον να ψηφίσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πρόκειται για τέτοια κομματόσκυλα (γι' αυτούς που τον κουβαλάνε στη κατάστασή του να ψηφίσει λέω) που θα γίνει τρελλή φασαρία.
Εγώ σου λέω τι προβλέπεται. Και επειδή κάνω εκλογές εδώ και 20 χρόνια, ουδέποτε επιτρέψαμε σε κομματόσκυλα που έφερναν κάτι ετοιμοθάνατους να μπουν στο παραβάν. Πολύ απλά, δεν τους έπαιρνε να κάνουν τσαμπουκάδες.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49064
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Φεβ 2023, 22:57

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:55
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:52

Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι δε μπαίνουν κάν στο κόπο να κυνηγήσουν τα μέλη της επιτροπής που δεν εμφανίζονται, και αντί αυτού πηδούν όσους φουκαράδες πηγαίνουν. Σιγά μη μπούν στη διαδικασία ν' ασχοληθούν με το να μην αφήσουν κάποιον να ψηφίσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πρόκειται για τέτοια κομματόσκυλα (γι' αυτούς που τον κουβαλάνε στη κατάστασή του να ψηφίσει λέω) που θα γίνει τρελλή φασαρία.
Εγώ σου λέω τι προβλέπεται. Και επειδή κάνω εκλογές εδώ και 20 χρόνια, ουδέποτε επιτρέψαμε σε κομματόσκυλα που έφερναν κάτι ετοιμοθάνατους να μπουν στο παραβάν. Πολύ απλά, δεν τους έπαιρνε να κάνουν τσαμπουκάδες.
Εσύ μπορεί να μην επέτρεψες, αλλά έχω δεί να επιτρέπουν.
Βέβαια, ο συγκεκριμένος είχε σωστή νοοτροπία, αφού επέτρεψε και σε ψηφοδέλτια της δικής μου πολιτικής άποψης να μετρηθούν, παρά το ότι είχαν μουτζούρα. Και μάλιστα μάλλωσε με μια άλλη που έσκουζε να μη μετρήσει το ψηφοδέλτιο (έτοιμος ήμουν να παρέμβω και να της πώ οτι ήταν η δική μου ψήφος). :003:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 22:59

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:57
vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:55
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:52

Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι δε μπαίνουν κάν στο κόπο να κυνηγήσουν τα μέλη της επιτροπής που δεν εμφανίζονται, και αντί αυτού πηδούν όσους φουκαράδες πηγαίνουν. Σιγά μη μπούν στη διαδικασία ν' ασχοληθούν με το να μην αφήσουν κάποιον να ψηφίσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πρόκειται για τέτοια κομματόσκυλα (γι' αυτούς που τον κουβαλάνε στη κατάστασή του να ψηφίσει λέω) που θα γίνει τρελλή φασαρία.
Εγώ σου λέω τι προβλέπεται. Και επειδή κάνω εκλογές εδώ και 20 χρόνια, ουδέποτε επιτρέψαμε σε κομματόσκυλα που έφερναν κάτι ετοιμοθάνατους να μπουν στο παραβάν. Πολύ απλά, δεν τους έπαιρνε να κάνουν τσαμπουκάδες.
Εσύ μπορεί να μην επέτρεψες, αλλά έχω δεί να επιτρέπουν.
Βέβαια, ο συγκεκριμένος είχε σωστή νοοτροπία, αφού επέτρεψε και σε ψηφοδέλτια της δικής μου πολιτικής άποψης να μετρηθούν, παρά το ότι είχαν μουτζούρα. Και μάλιστα μάλλωσε με μια άλλη που έσκουζε να μη μετρήσει το ψηφοδέλτιο (έτοιμος ήμουν να παρέμβω και να της πώ οτι ήταν η δική μου ψήφος). :003:
Συζητάμε τι ισχύει, όχι πώς εφαρμόζεται εδώ κι εκεί. Και βέβαια, συζητάμε για το αποτέλεσμα μίας δημοσκόπησης σε συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα. Δεν ξέρω πώς φτάσαμε να συζητάμε για το αν θα πρέπει να απαγορεύεται το δικαίωμα ψήφου από μία ηλικία και πάνω.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 16 Φεβ 2023, 23:07

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:46
George_V έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:42
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:40


Πόσο λογικό είναι να επιτρέπεται να ψηφίζει άτομο που έχει πχ διαγνωστεί με γεροντική άνοια?
Εχεις δει κανεναν με ανοια να παει να ψηφισει?

Οτι τωρα ο παππους με το Αλτσχαιμερ που ξεχναει ποιος ειναι και που μενει θα θυμιθει οτι ειναι μερα εκλογων και θα παει να ψηφισει.

Και δευτερον εαν ο δικαστικος αντιπροσωπος διαπιστωσει κατι τετοιο δεν θα τον αφησει ο ιδιος να ψηφισει.
Ναι. Δυστυχώς για 'μενα, έχω βρεθεί αρκετές φορές εφορευτική επιτροπή, και έχω δεί ηλικιωμένους στη κοσμάρα τους, να έρχονται υποβασταζόμενοι από άλλα άτομα.
:goodpost::goodpost::goodpost:

Εγώ δεν ήμουν ποτέ σε εφορευτική επιτροπή αλλά το έχω δει με τα ίδια μου τα ματια
όταν πήγα να ψηφίσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49064
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Φεβ 2023, 23:08

plouf έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:07
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:46
George_V έγραψε:
16 Φεβ 2023, 22:42


Εχεις δει κανεναν με ανοια να παει να ψηφισει?

Οτι τωρα ο παππους με το Αλτσχαιμερ που ξεχναει ποιος ειναι και που μενει θα θυμιθει οτι ειναι μερα εκλογων και θα παει να ψηφισει.

Και δευτερον εαν ο δικαστικος αντιπροσωπος διαπιστωσει κατι τετοιο δεν θα τον αφησει ο ιδιος να ψηφισει.
Ναι. Δυστυχώς για 'μενα, έχω βρεθεί αρκετές φορές εφορευτική επιτροπή, και έχω δεί ηλικιωμένους στη κοσμάρα τους, να έρχονται υποβασταζόμενοι από άλλα άτομα.
:goodpost::goodpost::goodpost:

Εγώ δεν ήμουν ποτέ σε εφορευτική επιτροπή αλλά το έχω δει με τα ίδια μου τα ματια
όταν πήγα να ψηφίσω.
Eμ, δεν είχες το βάτραχο δικαστικό αντιπρόσωπο να τους στείλει πίσω. :003:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 23:09

Γραμματέας είμαι, όχι δικαστικός αντιπρόσωπος.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49064
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Φεβ 2023, 23:12

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:09
Γραμματέας είμαι, όχι δικαστικός αντιπρόσωπος.
ΟΚ.
Θα μου πείς, στις δυτικές "δημοκρατίες" επιτρέπεται να έχει κανείς γεροντική άνοια και να εκλέγεται πρόεδρος των ΗΠΑ.
Στους ψηφοφόρους θα κολλήσουν?
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Φεβ 2023, 23:16

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:12
vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:09
Γραμματέας είμαι, όχι δικαστικός αντιπρόσωπος.
ΟΚ.
Θα μου πείς, στις δυτικές "δημοκρατίες" επιτρέπεται να έχει κανείς γεροντική άνοια και να εκλέγεται πρόεδρος των ΗΠΑ.
Στους ψηφοφόρους θα κολλήσουν?
Η άλλη επιλογή ήταν ο Τραμπ, οπότε καταλαβαίνεις ότι το δίλημμα ήταν εξαιρετικά μεγάλο.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 16 Φεβ 2023, 23:20

Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 18:31

Κάτι μου λέει οτι θα γελάσουμε πολύ τη βραδιά των εκλογώνε. :003:
Εκαστος στο ειδος του και ο κωλδρονος στις προβλεψεις :popc: (βλεπω να μπαινει φυλάκα - εξαφανιζεται - εξαϋλώνεται κ ο συνδετηρας του φακέλου της δημοσκοπικης ερευνας )

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12570
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 16 Φεβ 2023, 23:20

vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:16
Kauldron έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:12
vatraxos έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:09
Γραμματέας είμαι, όχι δικαστικός αντιπρόσωπος.
ΟΚ.
Θα μου πείς, στις δυτικές "δημοκρατίες" επιτρέπεται να έχει κανείς γεροντική άνοια και να εκλέγεται πρόεδρος των ΗΠΑ.
Στους ψηφοφόρους θα κολλήσουν?
Η άλλη επιλογή ήταν ο Τραμπ, οπότε καταλαβαίνεις ότι το δίλημμα ήταν εξαιρετικά μεγάλο.
Να μην αφήσουμε τον σαπιοκοιλιά χαμένο
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7495
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Φεβ 2023, 23:33



Και οι γοβες του Ζελενσκι μεσα
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Σας αρέσουν οι Δημοσκοπ(ρ)ήσεις? Ορίστε μια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 16 Φεβ 2023, 23:37

Unique έγραψε:
16 Φεβ 2023, 23:33


Και οι γοβες του Ζελενσκι μεσα
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών