ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24848
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Φεβ 2023, 12:07

Η λογική του (αριστερού) ΕΛ φοιτητή. Με έκοψε ο καθηγητής στο μάθημα που κατά πάσα πιθανότητα δεν πάτησε ποτέ και δεν ξέρω καν τι χρώμα έχει το εξώφυλλο από το βιβλίο άρα έχω δικαίωμα να πάω να τον τραμπουκήσω ή και να τον απαγάγω και φυσικά να μη πάω φυλακή

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Φεβ 2023, 12:11

AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2023, 11:34
(...) Οπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, οι λάθος απαντήσεις δεν βαθμολογούνται με μηδέν μονάδες, αλλά με μείον ένα. Ετσι "εξουδετερώνονται" οι βαθμοί που παίρνει κανείς από τις σωστές απαντήσεις. Για κάθε λάθος απάντηση, αφαιρείται μία μονάδα από τις σωστές.
Όχι μόνο, έχουν βρει κάτι αμερικανιές για να το κάνουν χειρότερο. Ας πούμε, βάζουν μια ερώτηση που για να θεωρηθεί σωστή η απάντηση πρέπει να σημειώσεις τις τρεις από τις τέσσερις (για παράδειγμα) επιλογές. Αν σημειώσεις μόνο τις δυο, η απάντηση θεωρείται λανθασμένη και βαθμολογείται αρνητικά. Μιλάμε για διαστροφή.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23001
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Φεβ 2023, 12:12

έχει και άποψη ο δεξιοφορουμιτης για το μάθημα "φεμινιστικη ψυχολογια", που αν έγραφε ότι πίστευε θα κοβόταν για πάντα.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 22 Φεβ 2023, 12:19

AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2023, 11:34


Οπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, οι λάθος απαντήσεις δεν βαθμολογούνται με μηδέν μονάδες, αλλά με μείον ένα. Ετσι "εξουδετερώνονται" οι βαθμοί που παίρνει κανείς από τις σωστές απαντήσεις. Για κάθε λάθος απάντηση, αφαιρείται μία μονάδα από τις σωστές.
Συνήθως δεν είναι +1 και -1, οι λάθος απαντήσεις έχουν μικρότερο ποσοστό (δεν ξέρω αν είναι φιξαρισμένο παγκοσμίως, φαντάζομαι πως όχι, αλλά σε κάτι εξετάσεις που είχα δώσει κάποτε, αν θυμάμαι καλά, ήταν 0.75).

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9245
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 22 Φεβ 2023, 12:33

Δημοκράτης έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:06
Airman68 έγραψε:
22 Φεβ 2023, 11:23
Τι είναι αυτή η αρνητική βαθμολογία;
Πρώτη φορά το ακούω...
έχεις έναν αριθμό από ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Αν απαντήσεις σωστά παίρνεις πχ 1 βαθμό αν απαντήσεις λάθος παίρνεις -1 ή -0.5 συνήθως. Η λογική είναι να μην απαντήσεις στην τύχη γιατί στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής υπάρχει πάντα η επιλογή του να παίξεις λόττο.
AlienWay

Ευχαριστώ.
Δεν το ήξερα...
Yippie Kay Yay

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Φεβ 2023, 12:40

κλείστε τα μωρέ τα μπουρδέλα πονάνε τα μυαλά μας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40800
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2023, 12:47

Καραμελίτσα έγραψε:
22 Φεβ 2023, 10:14
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Φεβ 2023, 09:58
Μου ζήτησαν να μη βάλω αρνητική βαθμολογία στην περίπτωση λαθεμένης απάντησης σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής – κάτι πολύ συνηθισμένο για τον συγκεκριμένο τύπο εξέτασης
Το ότι κάτι είναι συνηθισμένο δεν το κάνει σωστό πάντως. Η δικαιολογία είναι μαλακια.

Να πω ότι όντως πιστεύω ότι σε τέτοια αντικείμενα έχει περισσότερο νόημα να βάλεις ερωτήσεις που θα αξιολογήσεις την κριτική σκέψη του άλλου πάρα πολλαπλής επιλογής επειδή βαριέσαι να διορθώσεις
Κακώς λέει ότι είναι συνηθισμένο, το σωστό είναι ότι είναι αναγκαίο για να είναι στατιστικά εξισορροπημένη η εξέταση. Επί της ουσίας οι φοιτητές δεν έχουν δίκιο, το ερώτημα είναι αν υπήρξε ομηρία.

Πάντως να το ξαναπώ, όταν λένε ότι είναι προβληματικό το 28% ποσοστό απόρριψης, όταν μπορούν να δίνουν τρεις φορές τη χρονιά, το μάθημα είναι καφενείο.
28% είναι απίστευτα υψηλό ποσοστό. Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι κατάντια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να λέγεται ότι αποτυχία των 2/7 είναι φυσιολογική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9030
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 22 Φεβ 2023, 12:47

Αν κάθε ερώτημα έχει 5 απαντήσεις, η σωστή παίρνει 1 και η λάθος -0,25, έτσι ώστε ο μέσος όρος από τυχαία επιλογή να είναι μηδέν. Αυτός είναι ο ορισμός του τεστ πολλαπλής επιλογής, εφόσον θεωρείς ότι η λευκή κόλλα παίρνει μηδέν.
Z

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9030
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 22 Φεβ 2023, 12:48

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:47
Καραμελίτσα έγραψε:
22 Φεβ 2023, 10:14
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Φεβ 2023, 09:58


Το ότι κάτι είναι συνηθισμένο δεν το κάνει σωστό πάντως. Η δικαιολογία είναι μαλακια.

Να πω ότι όντως πιστεύω ότι σε τέτοια αντικείμενα έχει περισσότερο νόημα να βάλεις ερωτήσεις που θα αξιολογήσεις την κριτική σκέψη του άλλου πάρα πολλαπλής επιλογής επειδή βαριέσαι να διορθώσεις
Κακώς λέει ότι είναι συνηθισμένο, το σωστό είναι ότι είναι αναγκαίο για να είναι στατιστικά εξισορροπημένη η εξέταση. Επί της ουσίας οι φοιτητές δεν έχουν δίκιο, το ερώτημα είναι αν υπήρξε ομηρία.

Πάντως να το ξαναπώ, όταν λένε ότι είναι προβληματικό το 28% ποσοστό απόρριψης, όταν μπορούν να δίνουν τρεις φορές τη χρονιά, το μάθημα είναι καφενείο.
28% είναι απίστευτα υψηλό ποσοστό. Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι κατάντια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να λέγεται ότι αποτυχία των 2/7 είναι φυσιολογική.
Είναι εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό, με δεδομένο ότι μπορεί κάποιος να δώσει το μάθημα απεριόριστες φορές και τρεις φορές ανά έτος.
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23602
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2023, 12:58

Το φάουλ της καθηγήτριας είναι ότι βγάζει ανακοίνωση τύπου "με πολεμούν για τις ιδέες μου" ενώ οι άλλοι επικαλούνται τη διαδικασία.

Αυτό είναι δυτικούρα και γουοκίλα. Σόρρυ κιόλας, αλλά αν την πολεμούσαν για τις ιδέες της, δεν θα δίσταζαν να το δηλώσουν.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1123
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 22 Φεβ 2023, 12:59

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:47
28% είναι απίστευτα υψηλό ποσοστό. Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι κατάντια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να λέγεται ότι αποτυχία των 2/7 είναι φυσιολογική.
Είχαμε κι εμείς τέτοια ποσοστά αποτυχίας σε «ζόρικους» καθηγητές. Το θέμα είναι ότι ο Έλληνας φοιτητής είναι στην πλειοψηφία του τεμπέλης, δεν θέλει να διαβάσει και ψάχνει πλάγιες οδούς για να περάσει τα μαθήματα. Αλλά, πέρα από αυτό, για να δεις το μέγεθος του προβλήματος, είχα συμφοιτητές που δεν γνώριζαν στοιχειώδη ορθογραφία. Απίστευτα πράγματα...
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40800
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2023, 12:59

Δημοκράτης έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:06
Airman68 έγραψε:
22 Φεβ 2023, 11:23
Τι είναι αυτή η αρνητική βαθμολογία;
Πρώτη φορά το ακούω...
έχεις έναν αριθμό από ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Αν απαντήσεις σωστά παίρνεις πχ 1 βαθμό αν απαντήσεις λάθος παίρνεις -1 ή -0.5 συνήθως. Η λογική είναι να μην απαντήσεις στην τύχη γιατί στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής υπάρχει πάντα η επιλογή του να παίξεις λόττο.
Κι εγώ έχω εξεταστεί με τέτοιο σύστημα, αλλά είναι περιττό, όσο και άδικο. Ήδη με 4 επιλογές είναι μικρή η πιθανότητα να περάσεις (μονοψήφια). Αν θέλει κάποιος να το δυσκολέψει μπορεί να βάλει 6 ή 8 απαντήσεις, που κάνει την πιθανότητα να περάσει κάποιος στην τύχη πολύ μικρότερη από 1%.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24848
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Φεβ 2023, 13:13

Τα ερωτήματα πολλαπλής επιλογή δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Δείχνει απλώς ότι ο καθηγητής βαριέται να διορθώσει

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24848
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Φεβ 2023, 18:17

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:47
Καραμελίτσα έγραψε:
22 Φεβ 2023, 10:14
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Φεβ 2023, 09:58


Το ότι κάτι είναι συνηθισμένο δεν το κάνει σωστό πάντως. Η δικαιολογία είναι μαλακια.

Να πω ότι όντως πιστεύω ότι σε τέτοια αντικείμενα έχει περισσότερο νόημα να βάλεις ερωτήσεις που θα αξιολογήσεις την κριτική σκέψη του άλλου πάρα πολλαπλής επιλογής επειδή βαριέσαι να διορθώσεις
Κακώς λέει ότι είναι συνηθισμένο, το σωστό είναι ότι είναι αναγκαίο για να είναι στατιστικά εξισορροπημένη η εξέταση. Επί της ουσίας οι φοιτητές δεν έχουν δίκιο, το ερώτημα είναι αν υπήρξε ομηρία.

Πάντως να το ξαναπώ, όταν λένε ότι είναι προβληματικό το 28% ποσοστό απόρριψης, όταν μπορούν να δίνουν τρεις φορές τη χρονιά, το μάθημα είναι καφενείο.
28% είναι απίστευτα υψηλό ποσοστό. Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι κατάντια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να λέγεται ότι αποτυχία των 2/7 είναι φυσιολογική.
για ποιον λόγο είναι αποτυχία και το ποσοστό υψηλό; Αφού οι περισσότεροι δεν ανοίγουν βιβλίο μέχρι την τελευταία μέρα πριν τις εξετάσεις. Το δικαίωμα να δώσεις όσες φορές θες και γενικά το να σπουδάζεις όσα χρόνια θες φέρνει αυτά καυ ακόμα μεγαλύτερα στατιστικά ανρθώπων που δεν παιρνούν το μάθημα. Δεν υπάρχει σχολή στην Ελλάδα που να έχει τον μέσο όρο ετών αποφοίτησης σε όσα χρόνια προβλέπεται.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14939
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 22 Φεβ 2023, 18:22

Rakomelofronas έγραψε:
22 Φεβ 2023, 10:08
στο μάθημα της φεμινιστικής ψυχολογίας
:smt005:

Γελοίος τίτλος για γελοίο μάθημα. Λογικά η καθηγήτρια θα είχε κακή αξιολόγηση στο μάθημα γιατί θα το πέρασε η σάρα και η μάρα επί πανδημίας και απομακρυσμένης εξέτασης κι έτσι αποφάσισε να σοβαρέψει κάπως τη διαδικασία εξέτασης, όσο μπορεί να σοβαρευτεί δηλαδή σε ένα ιδεολογικά στρατευμένο μάθημα. Το αποτέλεσμα ήταν κόσμος και ιδίως τελειόφοιτοι να μην διαβάσουν και να πάνε σαν τα πρόβατα στη σφαγή. Αφού στο τέλος θα τους περάσει, τι το παιδεύει;

https://qa.auth.gr/el/class/1/600219147

Αξιολόγηση Φοιτητών
Ολοκλήρωση 10 συνολικά ασκήσεων-εργασιών (20%). Τελική γραπτή εξέταση (70%). [Κάτι λείπει, θα είναι το 10% των λο@τκι επί του πληθυσμού μάλλον]

Μέθοδοι Αξιολόγησης Φοιτητών
Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Πολλαπλής Επιλογής (Συμπερασματική)
Γραπτή Εργασία (Συμπερασματική)

----

Α ρε γατάκι, βάλε απαλλακτικές τις εργασίες να ζήσεις ήσυχα. Όλα εγώ θα στα λέω; Πας και μου βάζεις αρνητική βαθμολογία στα πολλαπλής επιλογής, μια ξεκάθαρη ένδειξη εσωτερικευμένης πατριαρχίας, και περιμένεις ότι δεν θα αντιδράσουν;

Εντωμεταξύ το μάθημά της κατέβηκε προσωρινά από το elearning του ΑΠΘ, μάλλον γιατί έμπαιναν και την έβριζαν :lol:

:blm::blm::smt005::smt005:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών