ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 10 Μαρ 2023, 14:54

Καλησπέρα,
Τον τελευταίο καιρό με ταλανίζει ένα ερώτημα. Πόσο θα μπορούσε να κοστολογηθεί σε € μια ψήφος ενός Έλληνα πολίτη στις εθνικές εκλογές. Βλακεία μπορεί να πείτε αλλά θα σας εξηγήσω παρακάτω τί ακριβώς εννοώ.

Σας θέτω ένα υποθετικό σενάριο:

Ας πούμε, πως κατεβαίνω εγώ ως ανεξάρτητος υποψήφιος βουλευτής στις επόμενες εκλογές και λαμβάνω 70000 ψήφους.Με βάση την συμμετοχή του 2019 μιλάμε για ποσοστό 1.2% και σε απόλυτους αριθμούς, όσους ψήφους περίπου έλαβε ο Άδωνις. Δεν εκλέγομαι βέβαια, αλλά δείχνω έτσι πως έχω δυναμική και μεγάλη δεξαμενή ψηφοφόρων που με ακολουθούν.
Όπότε βγαίνω παγανιά στα μεγάλα κόμματα, ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ και τους κάνω την προσφορά πως στις επόμενες εκλογές προτίθεμαι να κατέβω υποψήφιος στα ψηφοδέλτιά τους έναντι βέβαια αμοιβής, καθώς μπορώ να τους φέρω 70000 ψήφους.
Ποίο πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ήταν το ύψος σε € της αμοιβής που θα ζητούσα? Δηλαδή πόσο θα έπρεπε να πουλήσω σε ένα απο τα μεγάλα κόμματα τις 70000 ψήφους μου? => Πόσο θα έπρεπε να τιμολογήσω την κάθε ψήφο?

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 10 Μαρ 2023, 14:59

Τουλάχιστον 99 μύρια τυπε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22714
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Μαρ 2023, 15:03

αν τους πουλήσεις στην νεα δημοκρατία θυμήσου να μετρήσεις αν πραγματι εχασαν 21 γραμμάρια μετά.

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 10 Μαρ 2023, 15:04

stergiosbik έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:59
Τουλάχιστον 99 μύρια τυπε.
Όχι. Μιλάω σοβαρά... Πές πως είμαι mega influencer, λαϊκιστής στο φούλ, βγάζω κάθε μία ώρα βίντεο στο youtube,στο instagram,στο facebook, στο tiktok, γράφω άρθρα σε εφημερίδες,βγαίνω στην TV, όπου γλείφω τα αυτιά όλων, το παίζω full ανεξάρτητος κατεβαίνω στις εκλογές και έτσι παίρνω 70000 ψήφους. Μετά θέλω να μπώ σε ένα απο τα μεγάλα κόμματα, έναντι αμοιβής βέβαια. Πόσα θεωρείτε πως θα έπρεπε να ζητήσω?

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ (ΣΕ €) ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μαρ 2023, 15:07

Για τις τρέχουσες τιμές νομίζω καλλίτερα να ρωτήσεις τον κύριο αντιπρόεδρο της κυβέρνησης.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών