Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 16:27

George_V έγραψε:
02 Οκτ 2018, 06:30
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 04:04
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:49
Όταν θα φτάσεις σε ηλικία σύνταξης θα λες τα ίδια;
Toν ρωτας αν οταν φτασει σε ηλικια συνταξης θα βλεπει την πραγματικοτητα;
Οχι.

Τον ρωταει αν φτασει στην ηλικια συνταξης αν μπορει να επιβιωσει με το ξεροκομματο που θα του πεταξετε.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 16:30

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 04:04
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:49
Όταν θα φτάσεις σε ηλικία σύνταξης θα λες τα ίδια;
Toν ρωτας αν οταν φτασει σε ηλικια συνταξης θα βλεπει την πραγματικοτητα;
Τι να σου πω αυτός μπορεί να θεωρεί ΤΩΡΑ λογική και πραγματικότητατο που είναι σχετικά νέος, υγιής και με εισόδημα να βγαίνει ο μέσος πολίτης στη σύνταξη στα 70 -75 (όσο αντέξει τελος παντων)και μετά να τον αφήσουν να πεθάνει από την πείνα ή από τις αρρώστιες και παθήσεις της ηλικίας, αν κάτι τέτοιο εφαρμοστεί στη γερμανία

Αναρωτιέμαι αν θα έχει την ίδια άποψη και όταν θα φτάσει τα 70

Δηλαδή θα πει: "Και τώρα που δεν μπορώ πια να παράξω πετάξτε με στον καιαδα";

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 16:33

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
02 Οκτ 2018, 02:01
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:57
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:51


Ειμαι 50κάτι και υπολογίζω να σταματήσω περί τα 70-71. Εσύ; μήπως είσαι ξεκάρφωτος και περιμένεις να δουλεύει κάποιος άλλος για την Σύνταξη σου ; :lol:
Α δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος ότι στα 65 θα έχεις κουράγιο για άλλα 5-6 χρονάκια εργασία

Και παράλληλα όταν θα βγεις στη σύνταξη και θα γίνεσαι σταδιακά ανήμπορος λόγω ηλικίας, θα χρειάζεσαι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κλπ, θα λες περιχαρής "κόψτε μας κι άλλο τις συντάξεις, δεν είναι ακόμη σε επίπεδα μποτσουανα"

Ο νεοφιλελευθερισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Μια χαρά θα τα πάω εγω, αλλά εσυ απο μικρός έμαθες όλο να κλαίγεσαι και να απαιτείς ελεημωσύνη.
Εντάξει όταν φτάσεις τα 70 κάνε ειδική αίτηση στο κράτος να σου δοθεί σύνταξη 200 ευρώ.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα βγάλεις μια χαρά πέρα ανήμπορος με ανάγκη ιατροφαρμακευτικης και όχι μόνο περίθαλψης με 200 ευρώ

Άλλωστε με παραπάνω ίσως να επιβαρυνθεί το κράτος γιατί δε θα είσαι κιόλας χρήσιμος, δε θα μπορείς να παράξεις

Σύμφωνοι; Πας για αίτηση;

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 16:37

Κάποιοι που γενικά τα πάνε μια χαρά από άποψη ρευστού αρέσκονται να θεωρητικολογούν για τέτοια ζητήματα
Να λένε "έτσι πετσόκοψε τις όσο παραπάνω μπορείς τις συντάξεις αφού έτσι κι αλλιώς δεν παράγουν πλέον τα γεροντια"

Μόνο που αυτά τα λένε μόνο στη θεωρία, στην πράξη θα κλαίγονταν ως συνταξιούχοι για πολύ πιο ασήμαντα ζητήματα.


Και φυσικά αν τους έλεγαν να ζήσουν στα 70,τα 80 και τα 90 τους με τις συντάξεις που οι ίδιοι τώρα προτείνουν δε θα ήταν και πολύ πρόθυμοι

Βασικά δε θα επιβίωναν

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Οκτ 2018, 17:00

Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 16:27
nik_killthemall έγραψε:
02 Οκτ 2018, 11:34
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:20
Ο νεοφιλελευθερισμος στο μεγαλείο του.
η κλασική περίπτωση βλάβης, σανού και λαϊκισμού :

όταν συγκεκριμένα επιχειρήματα "καταρρίπτονται" από ένα "είσαι νεοφιλελε" , "είσαι φασίστας", "είσαι κουμούνι", "είσαι και φαίνεσαι" ... θα μου πεις όμως πως με κάτι τέτοια έγινε ο άλλος πρωθυπουργός οπότε αφού πιάνει γιατί όχι ...
Το ποστ σου είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
Στο συγκεκριμένο ποστ που παραθετεις δεν λέω κάποιον νεοφιλελεύθερο (ίσως να το πράξω σε επόμενη δημοσίευση), βασικά ούτε καν απαντάω ή έχω συζήτηση με κάποιον χρήστη.

Το γεγονός σχολιάζω με την πρόταση "Ο νεοφιλελευθερισμος στο μεγαλείο του", αφού το μοντέλο που εφαρμόζεται είναι νεοφιλελευθερο.

Τώρα τι βρίσκεις προβληματικό σε αυτό ("σανο", λαϊκιστικό, κλασική περίπτωση βλάβης κλπ) μόνο εσύ είσαι σε θέση να μας το εξηγήσεις.
μια χαρά είναι το ποστ μου, απλά εσένα δεν σε συμφέρει να το πιάσεις οπότε κάνεις βολέ στα περιστέρια.

Όταν σου υποδεικνύουν με στοιχεία πως το ασφαλιστικό της χρεοκοπημένης χώρας σου, δίνει μεγαλύτερες συντάξεις όχι μόνο από τις εισφορές που δόθηκαν για αυτές, αλλά αναλογικά και από τις συντάξεις χωρών που είναι πιο προηγμένες από τη δικιά σου χώρα και δεν είναι και χρεωκοπημένες, και το σχόλιο/αντίλογός σου είναι "ο νεοφιλελευθερισμός στο μεγαλείο του" τότε ναι μιλάμε για κλασική περίπτωση βλάβης, σανού και λαϊκισμού.

Νεοφιλελευθερισμός και νεοαριστερισμός και νεοπετάωοποιακενημαλκιαμουρθει και όποια άλλη ταμπέλα κενής περιεχομένου θες βάλε, ΕΙΝΑΙ το να χρεώνει το ασφαλιστικό σου σύστημα σε μια 15ετία τις επόμενες γενιές με έλλειμμα ίσο με το μισό δημόσιο χρέος σου, ώστε να δοθούν οι συντάξεις που τάχθηκαν αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ πληρώθηκαν !!
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 16:37
Και φυσικά αν τους έλεγαν να ζήσουν στα 70,τα 80 και τα 90 τους με τις συντάξεις που οι ίδιοι τώρα προτείνουν δε θα ήταν και πολύ πρόθυμοι

Βασικά δε θα επιβίωναν
Η δικιά σας γενιά υπολογίζει σε σύνταξη, η δικιά μας θεωρεί δεδομένο πως δεν θα πάρει σύνταξη (και ο λόγος είστε εσείς) και το μόνο στο οποίο ποντάρει είναι τι θα έχει μαζέψει στην άκρη μέχρι εκείνη την ώρα και τίποτα άλλο, οπότε αλλού η δακρύβρεχτη προπαγάνδα περί επιβίωσης ... λες και λέει κανείς πως πρέπει να περικοπεί η σύνταξη του 500ρικου και όχι ή σύνταξη του 1500ρικου ! Το 500ρικο εξάλλου έριξε το ασφαλιστικό έξω ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 17:08

nik_killthemall έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:00
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 16:27
nik_killthemall έγραψε:
02 Οκτ 2018, 11:34


η κλασική περίπτωση βλάβης, σανού και λαϊκισμού :

όταν συγκεκριμένα επιχειρήματα "καταρρίπτονται" από ένα "είσαι νεοφιλελε" , "είσαι φασίστας", "είσαι κουμούνι", "είσαι και φαίνεσαι" ... θα μου πεις όμως πως με κάτι τέτοια έγινε ο άλλος πρωθυπουργός οπότε αφού πιάνει γιατί όχι ...
Το ποστ σου είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
Στο συγκεκριμένο ποστ που παραθετεις δεν λέω κάποιον νεοφιλελεύθερο (ίσως να το πράξω σε επόμενη δημοσίευση), βασικά ούτε καν απαντάω ή έχω συζήτηση με κάποιον χρήστη.

Το γεγονός σχολιάζω με την πρόταση "Ο νεοφιλελευθερισμος στο μεγαλείο του", αφού το μοντέλο που εφαρμόζεται είναι νεοφιλελευθερο.

Τώρα τι βρίσκεις προβληματικό σε αυτό ("σανο", λαϊκιστικό, κλασική περίπτωση βλάβης κλπ) μόνο εσύ είσαι σε θέση να μας το εξηγήσεις.
μια χαρά είναι το ποστ μου, απλά εσένα δεν σε συμφέρει να το πιάσεις οπότε κάνεις βολέ στα περιστέρια.

Όταν σου υποδεικνύουν με στοιχεία πως το ασφαλιστικό της χρεοκοπημένης χώρας σου, δίνει μεγαλύτερες συντάξεις όχι μόνο από τις εισφορές που δόθηκαν για αυτές, αλλά αναλογικά και από τις συντάξεις χωρών που είναι πιο προηγμένες από τη δικιά σου χώρα και δεν είναι και χρεωκοπημένες, και το σχόλιο/αντίλογός σου είναι "ο νεοφιλελευθερισμός στο μεγαλείο του" τότε ναι μιλάμε για κλασική περίπτωση βλάβης, σανού και λαϊκισμού.

Νεοφιλελευθερισμός και νεοαριστερισμός και νεοπετάωοποιακενημαλκιαμουρθει και όποια άλλη ταμπέλα κενής περιεχομένου θες βάλε, ΕΙΝΑΙ το να χρεώνει το ασφαλιστικό σου σύστημα σε μια 15ετία τις επόμενες γενιές με έλλειμμα ίσο με το μισό δημόσιο χρέος σου, ώστε να δοθούν οι συντάξεις που τάχθηκαν και αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ πληρώθηκαν !!
Άστα αυτά. Στη συζήτηση που ξεκίνησες μαζί μου στο προηγούμενο σου ποστ είπες πριν καλά καλά ξεκινήσεις δύο βασικά ψέματα
Ότι απαντώ στα επιχειρήματα κάποιου
Ότι συζητώ με κάποιον
Ότι αποδίδω τον χαρακτηρισμό νεοφιλελεύθερος σε κάποιον για να μην απαντήσω στα επιχειρήματα του

Τελος παντων

Εσύ τώρα χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα το τι γίνεται στην Γερμανία για να με πείσεις ότι το σωστό είναι να πετσοκόβονται οι συντάξεις

Η κατάσταση που υφίσταται στη γερμανία δε σημαίνει ότι είναι και σωστή. Αυτό είναι ο νεοφιλελευθερισμός που ανέφερα στο ποστ μου και εσύ εσπευσες να το χαρακτηρίσεις λαικισμό.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Οκτ 2018, 17:10

άστα αυτά = έγινες λούης ...

κανένας νεοφιλελευθερισμός στη γερμανία, απλά έχουν ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα. Η σύνταξη που παίρνεις είναι οι εισφορές που έδωσες, χωρίς να χρεώνεις τις επόμενες γενιές με κερατιάτικα. Προφανώς το να μη χρεώσεις με φέσια τις επόμενες γενιές στην ελλάδα θεωρείται σκλαβιά και αποτρόπαιο ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 17:13

nik_killthemall έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:00
Η δικιά σας γενιά υπολογίζει σε σύνταξη, η δικιά μας θεωρεί δεδομένο πως δεν θα πάρει σύνταξη (και ο λόγος είστε εσείς) και το μόνο στο οποίο ποντάρει είναι τι θα έχει μαζέψει στην άκρη μέχρι εκείνη την ώρα και τίποτα άλλο, οπότε αλλού η δακρύβρεχτη προπαγάνδα περί επιβίωσης ... λες και λέει κανείς πως πρέπει να περικοπεί η σύνταξη του 500ρικου και όχι ή σύνταξη του 1500ρικου ! Το 500ρικο εξάλλου έριξε το ασφαλιστικό έξω ...
Εγώ που είμαι 30 ετών είμαι λόγος για το ότι δε θα πάρεις εσύ σύνταξη; Οτι να ναι.

Εγώ υπερασπίζομαι το μη πετσόκομμα των συντάξεων όχι από συμφέρον όπως θα κάνατε πολλοί άλλοι που γράφετε στο τοπικ αν ήσασταν στα 75 σας, αλλά επειδή γνωρίζω ότι αυτό το πράγμα είναι κοινωνικός ρατσισμός και αναλγησία, και δε διατηρώ καμία ψευδαίσθηση ότι αν έχω εγώ αυτή τη συμπεριφορά απέναντι στους γεροντότερους και καλλιεργώ όσο είμαι νέος το μίσος προς την τρίτη ηλικία δε θα το υποστώ κι εγώ όταν θα φτάσω με τη σειρά μου στα 70 και στα 80.

Τα έξοδα που προκύπτουν λόγω των προβλημάτων της ηλικίας είναι τρομερά

Ίσως για τους νεοφιλελε να είναι προτιμότερο να πεταχτεί στον καιαδα η τρίτη ηλικία γιατί και δεν μπορεί να παράξει και πολυέξοδη είναι με τα φάρμακα και τους νοσοκομους που ζητά

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 02 Οκτ 2018, 17:17

nik_killthemall έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:10
άστα αυτά = έγινες λούης ...

κανένας νεοφιλελευθερισμός στη γερμανία, απλά έχουν ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα. Η σύνταξη που παίρνεις είναι οι εισφορές που έδωσες, χωρίς να χρεώνεις τις επόμενες γενιές με κερατιάτικα. Προφανώς το να μη χρεώσεις με φέσια τις επόμενες γενιές στην ελλάδα θεωρείται σκλαβιά και αποτρόπαιο ...
Μήπως θες και όσοι υπερβαίνουν το μέσο προσδόκιμο ζωής και άρα παύουν να καλύπτονται οι συντάξεις τους από τις εισφορές τους να ρίχνονται στον καιαδα;

Για πες

Ανάλυσε μας τις απόψεις σου

Πρόσεξε μόνο όταν φτάσεις τα 70 και αρχίσουν τα προβλήματα υγείας σε συνδυασμό με την πενιχρή σύνταξη να μην κλαίγεσαι

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 02 Οκτ 2018, 17:57

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:03
... Ο Γερμανος παιρνει συνταξη απο 39- 41% του μεσου μισθου ενω ο Ελ απο 65% εως 78%...
Επειδή ο Γερμανός παίρνει τριπλάσιο μισθό από τον Έλληνα, οι συντάξεις είναι παρόμοιες. Να μας αυξήσουν τον μισθό!
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 02 Οκτ 2018, 18:14

Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 16:30
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 04:04
Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:49
Όταν θα φτάσεις σε ηλικία σύνταξης θα λες τα ίδια;
Toν ρωτας αν οταν φτασει σε ηλικια συνταξης θα βλεπει την πραγματικοτητα;
Τι να σου πω αυτός μπορεί να θεωρεί ΤΩΡΑ λογική και πραγματικότητατο που είναι σχετικά νέος, υγιής και με εισόδημα να βγαίνει ο μέσος πολίτης στη σύνταξη στα 70 -75 (όσο αντέξει τελος παντων)και μετά να τον αφήσουν να πεθάνει από την πείνα ή από τις αρρώστιες και παθήσεις της ηλικίας, αν κάτι τέτοιο εφαρμοστεί στη γερμανία

Αναρωτιέμαι αν θα έχει την ίδια άποψη και όταν θα φτάσει τα 70

Δηλαδή θα πει: "Και τώρα που δεν μπορώ πια να παράξω πετάξτε με στον καιαδα";
Εάν φτάσεις στα 70 και ακόμη λες αυτες τις χαζομαρες επειδη έχεις μάθει να εξαρτάσαι απο την ελεημωσυνη του κρατους, τοτε εχεις χασει 50 χρονια.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Οκτ 2018, 18:15

Juno έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:57
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:03
... Ο Γερμανος παιρνει συνταξη απο 39- 41% του μεσου μισθου ενω ο Ελ απο 65% εως 78%...
Επειδή ο Γερμανός παίρνει τριπλάσιο μισθό από τον Έλληνα, οι συντάξεις είναι παρόμοιες. Να μας αυξήσουν τον μισθό!
Μπραβο
Εθεσες υποψηφιοτητα για νομπελ
Στην απονομη παρε και ενα ποτιστηρι να τους δειξεις πως ποτιζεις τα λεφτοδεντα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 02 Οκτ 2018, 18:24

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 18:15
Juno έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:57
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:03
... Ο Γερμανος παιρνει συνταξη απο 39- 41% του μεσου μισθου ενω ο Ελ απο 65% εως 78%...
Επειδή ο Γερμανός παίρνει τριπλάσιο μισθό από τον Έλληνα, οι συντάξεις είναι παρόμοιες. Να μας αυξήσουν τον μισθό!
Μπραβο
Εθεσες υποψηφιοτητα για νομπελ
Στην απονομη παρε και ενα ποτιστηρι να τους δειξεις πως ποτιζεις τα λεφτοδεντα
Συμφωνώ με τη μείωση του Δημοσίου (αν και ΔΥ) με διάφορες περικοπές, να τα ρίξουν στην ανάπτυξη, ψήφισα ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, αλλά ξέρεις πρέπει και να ζήσει ο κόσμος. Εκτός αν το σχέδιο είναι να πεθάνουν.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Οκτ 2018, 19:40

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
02 Οκτ 2018, 01:49
Εαν καλοπερνούσες ρε κακομοίρη δεν θα έκλαιγες για να σου αυξήσουν την σύνταξη οπως κάνεις τ'ωρα :smt005: ,
..συνηθως σκουζουν και διαμαρτυρονται οσοι καλοπερνουν η υποφερουν λιγωτερο :wink

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φακελος συνταξεις:Eλλαδα vs Γερμανια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Οκτ 2018, 20:04

Highlander έγραψε:
02 Οκτ 2018, 17:13
Τα έξοδα που προκύπτουν λόγω των προβλημάτων της ηλικίας είναι τρομερά
Να δίνουν επίδομα σε όποιον έχει έξοδα λόγω υγείας, ανεξαρτήτως ηλικίας.

Τι δουλειά έχουν να παίρνουν όλοι συνταξάρα στο όνομα του 1 στους 10 που έχει ιατρικά προβλήματα (και ταυτόχρονα να τον πίνει όποιος νέος έχει παρόμοια προβλήματα).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών