Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32764
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Μαρ 2023, 10:52

panos291 έγραψε:
26 Μαρ 2023, 16:09
Κανεις δεν εχει αναφερθει στο ποσο θα ηταν το χρεος σημερα.
με πασοκ η χωρις;

η αληθινη απαντηση ειναι οτι δεν μπορουμε να ξερουμε, αλλα οι μεγαλυτερες πιθανοτητες ειναι να ειμασταν κατα πολυ χειροτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Μαρ 2023, 10:53

Beria έγραψε:
27 Μαρ 2023, 10:03
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 09:58
Για να απαντηθεί σωστά το ερώτημα, θα πρεπει να διατυπωθεί σωστά. Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ήθελε να μπει ποτέ στην ΕΕ; Έτσι πρέπει να διατυπωθεί, γιατί τα γεγονότα που οδήγησαν στην σημερινή "παραδεισένια" κατάσταση, αρχίζουν πριν το 81. Για αρχή, δεν θα είχε καλέσει ποτέ ο Καραμανλής τον Παπανδρέου το 1961 από τις ΗΠΑ για να τον βάλει πρόεδρο του ΚΕΠΕ, που σκοπός του ήταν να σχεδιάσει την ένταξη της Ελλάδος στην ΕΟΚ. Ακόμη και η Χούντα, ισχυρίζονταν πως θα καταφέρει να πιάσει τους οικονομικούς στόχους για να μπορέσει να μπει η Ελλάδα στην ΕΟΚ με το σπαθί της. Η πολιτική ανωμαλία του 65, το στρατιωτικό πραξικόπημα του 67, η διχοτόμηση της Κύπρου του 74 ήταν όλα έμμεσες παρενέργειες της εθνικής τροχιάς προς την Δύση που είχε επιλέξει η ηγεσία του τόπου.
Η νίκη του εθνικού στρατού δεν ήταν η ισχυρότερη επιλογή εθνικής τροχιάς προς τη Δύση;

Τι ακριβώς λένε όσοι κάνουν κριτική στην επιλογή αυτή; Ότι έπρεπε να έχουμε επιλέξει τον άλλο δρόμο;
Επιλογή είναι να λες πως είτε θα έπρεπε η Ελλάδα να βρίσκεται μέσα στον σκληρό πυρήνα του συμφώνου της Βαρσοβίας είτε μέσα στο ΝΑΤΟ, στην ΟΝΕ και όσο πιο πολύ γίνεται βαθιά, πολύ βαθιά μέσα στον κώλο της Ευρώπης, χωρίς το παραμικρό ίχνος ουδετερότητας και δυνατότητας ελιγμών. Το ότι η πορεία της Ελλάδας είναι φανατικά, παρωπιδικά δυτικόστροφη, ανεξάρτητα από τις οποίες συγκυρίες και συσχετισμούς πρέπει να είναι αντικείμενο όχι ιστορικής, αλλά ψυχιατρικής μελέτης.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

hjshiaqwws

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hjshiaqwws » 27 Μαρ 2023, 10:54

Στρακαστρουκας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 10:15
Ερχοταν ο τουριστας, τον χρεωναμε με την δραχμουλα οσο θελαμε χωρις να εχει ιδεα και τωρα εχουμε το ευρω.Καλα να παθουμε
Βλαχοβαλκάνιος, ο ορισμός.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Μαρ 2023, 11:48

Η χωρα μας θα ηταν πολυ πισω σε εισαγωμενα προιοντα, διοτι θα κοστιζανε παρα πολυ, λογω αδυναμου εθνικου νομισματος.

Θα υπηρχε μια φτωχεια γενικα, απο τις πολυκατοικιες και το αστικο περιβαλλον μεχρι τα ρουχα και τα αυτοκινητα.

Πολιτισμικα θα ημασταν ακομα πιο μακρια απο την υπολοιπη Ευρωπη.

Οικονομικα θα ειμασταν πολυ αδυναμοι, με τεραστιο πληθωρισμο και θα κινδυνευαμε πολλες φορες απο ελλειψη συναλλαγματος.

Σε ορισμενους τομεις θα τα πηγαιναμε πολυ καλα, οπως πχ πληροφορικη και τουρισμο, διοτι οι υπηρεσιες μας θα ηταν πολυ φτηνες.

Θα ειχαμε πολλες ελλειψεις σε προιοντα ομως. Τα αυτοκινητα μας θα ηταν 2 φορες πιο παλια απο οτι ειναι τωρα.

Σε γενικες γραμμες, θα ημασταν κατι μεταξυ Αιγυπτου, Τουρκιας, Σερβιας και Νοτιας Ιταλιας...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μαρ 2023, 12:36

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:37
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:32


Χμμμ, κι άλλο γελάκι. Το ξέρεις ότι είπες βλακεία, αλλά πρέπει να την πεις, έτσι;
Μάλλον είσαι μικρούλα και δεν έχεις ιδέα για το πως ήταν η ελληνική επαρχία και η καθημερινότητα στα αστικά κέντρα, πριν τα πακέτα. Εγώ έχω.

Τρελλή χλίδα, που έπρεπε να αναπληρωθεί. :lol:
Είμαι μικρούλα, αλλά ξέρω να διαβάζω αριθμούς. Αυτό με το πριν τα πακέτα, εννοείς πριν τον δανεισμό του Παπανδρεου στα 80ς. Το πακέτο Ντελόρ ήρθε μετά το 89 κι ήταν το 1/4 των δανεικών στην καλύτερη.
Εγώ όμως που δεν είμαι μικρούλα, ειδα μια τεράστια αναβάθμιση στις καταναλωτικές και στεγαστικές συνήθειες των Ελλήνων και μια μεγαλύτερη αύξηση στις εισαγωγές από τη μεταπολίτευση κλπ

Είδα επίσης πολλές προβληματικές που είχαν κρατικοποιηθεί να λειτουργούν επ' αόριστον. Άνεργους που δεν μπορούσαν να βρουν δουλειά, επειδή έχασαν τη δική τους, δεν είδα. Στην τελική, ποια ακριβώς είναι η διαφορά του συστηματικού δανεισμού από τα πακέτα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2023, 12:44

Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 10:53

Επιλογή είναι να λες πως είτε θα έπρεπε η Ελλάδα να βρίσκεται μέσα στον σκληρό πυρήνα του συμφώνου της Βαρσοβίας είτε μέσα στο ΝΑΤΟ, στην ΟΝΕ και όσο πιο πολύ γίνεται βαθιά, πολύ βαθιά μέσα στον κώλο της Ευρώπης, χωρίς το παραμικρό ίχνος ουδετερότητας και δυνατότητας ελιγμών. Το ότι η πορεία της Ελλάδας είναι φανατικά, παρωπιδικά δυτικόστροφη, ανεξάρτητα από τις οποίες συγκυρίες και συσχετισμούς πρέπει να είναι αντικείμενο όχι ιστορικής, αλλά ψυχιατρικής μελέτης.
Η Ελλάδα ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για αυτόν τον λόγο. Αν θες κάτι διαφορετικό κοίτα τη Συρία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Μαρ 2023, 12:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:36
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:37


Μάλλον είσαι μικρούλα και δεν έχεις ιδέα για το πως ήταν η ελληνική επαρχία και η καθημερινότητα στα αστικά κέντρα, πριν τα πακέτα. Εγώ έχω.

Τρελλή χλίδα, που έπρεπε να αναπληρωθεί. :lol:
Είμαι μικρούλα, αλλά ξέρω να διαβάζω αριθμούς. Αυτό με το πριν τα πακέτα, εννοείς πριν τον δανεισμό του Παπανδρεου στα 80ς. Το πακέτο Ντελόρ ήρθε μετά το 89 κι ήταν το 1/4 των δανεικών στην καλύτερη.
Εγώ όμως που δεν είμαι μικρούλα, ειδα μια τεράστια αναβάθμιση στις καταναλωτικές και στεγαστικές συνήθειες των Ελλήνων και μια μεγαλύτερη αύξηση στις εισαγωγές από τη μεταπολίτευση κλπ

Είδα επίσης πολλές προβληματικές που είχαν κρατικοποιηθεί να λειτουργούν επ' αόριστον. Άνεργους που δεν μπορούσαν να βρουν δουλειά, επειδή έχασαν τη δική τους, δεν είδα. Στην τελική, ποια ακριβώς είναι η διαφορά του συστηματικού δανεισμού από τα πακέτα;
Ναι, αλλά αυτή η διαφορά που είδες είναι από το δανεισμό, όχι από το πακέτο Ντελόρ, όχι από τα χρήματα της ΕΕ. Η διαφορά του συστηματικού δανεισμού είναι ότι τον πληρώνεις πίσω, και η αναβάθμιση που ζήσατε οι μπούμερ είναι εις βάρος των γενιών από μιλένιαλ και μετά, δεν είναι δώρο της ΕΕ, είναι ενεχυρίαση των απογόνων. Άκου κει ποια είναι η διαφορά.

Και να το ξαναπώ, το 2-3% του ΑΕΠ που είναι σε ετήσια βάση τα ευρωπαϊκά πακέτα, πώς συγκρίνεται με την απώλεια δασμών από εισαγόμενα προϊόντα και φόρων από εταιρίες που έκλεισαν; Γιατί εκεί πάει ο οικονομικός απολογισμός στην τελική, όχι στο ότι κάποιοι πέρασαν καλά.

Και δεν πιάνω κάν την ιστορία από το 2010 και μετά, για να έχουμε την πλήρη εικόνα.
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μαρ 2023, 13:09

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:36
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 00:45


Είμαι μικρούλα, αλλά ξέρω να διαβάζω αριθμούς. Αυτό με το πριν τα πακέτα, εννοείς πριν τον δανεισμό του Παπανδρεου στα 80ς. Το πακέτο Ντελόρ ήρθε μετά το 89 κι ήταν το 1/4 των δανεικών στην καλύτερη.
Εγώ όμως που δεν είμαι μικρούλα, ειδα μια τεράστια αναβάθμιση στις καταναλωτικές και στεγαστικές συνήθειες των Ελλήνων και μια μεγαλύτερη αύξηση στις εισαγωγές από τη μεταπολίτευση κλπ

Είδα επίσης πολλές προβληματικές που είχαν κρατικοποιηθεί να λειτουργούν επ' αόριστον. Άνεργους που δεν μπορούσαν να βρουν δουλειά, επειδή έχασαν τη δική τους, δεν είδα. Στην τελική, ποια ακριβώς είναι η διαφορά του συστηματικού δανεισμού από τα πακέτα;
Ναι, αλλά αυτή η διαφορά που είδες είναι από το δανεισμό, όχι από το πακέτο Ντελόρ, όχι από τα χρήματα της ΕΕ. Η διαφορά του συστηματικού δανεισμού είναι ότι τον πληρώνεις πίσω, και η αναβάθμιση που ζήσατε οι μπούμερ είναι εις βάρος των γενιών από μιλένιαλ και μετά, δεν είναι δώρο της ΕΕ, είναι ενεχυρίαση των απογόνων. Άκου κει ποια είναι η διαφορά.

Και να το ξαναπώ, το 2-3% του ΑΕΠ που είναι σε ετήσια βάση τα ευρωπαϊκά πακέτα, πώς συγκρίνεται με την απώλεια δασμών από εισαγόμενα προϊόντα και φόρων από εταιρίες που έκλεισαν; Γιατί εκεί πάει ο οικονομικός απολογισμός στην τελική, όχι στο ότι κάποιοι πέρασαν καλά.

Και δεν πιάνω κάν την ιστορία από το 2010 και μετά, για να έχουμε την πλήρη εικόνα.
Καραμελίτσα, επειδή πηδάς από το 2010 στο 1980, θέλεις να πιάσουμε μία προς μία τις δεκαετίες;

Διαφωνείς στο ότι άλλη χαλαρότητα υπήρχε στην αποπλήρωση του συστηματικού δανεισμού πριν και μετά τα πακέτα και άλλη μετά το 2010;

Διαφωνείς στο ότι αν δεν μπαίναμε στο ευρώ και είχαμε δασμούς με δραχμή, κάποια προϊόντα θα ήταν απλησίαστα;

Ή θεωρείς ότι η περίοδος των παχιών αγελάδων ήταν προϊόν της παραγωγικότητας και ανταποδοτικότητας που επέδειξε η Ελλάς αυτά τα χρόνια;

Αν ναι, πού ακριβώς γεννήθηκες και ζούσες Καραμελίτσα μου;

Γιατί αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι αυτοί που σήμερα τσιρίζουν για τους μπούμερς εις βάρος των γενιών που γεννήθηκαν από μιλλένιαλ και μετά, είναι οι ίδιοι που τσίριζαν διαμαρτυρόμενοι για την άκαρδη σφαγή των μπουμερικών αμνών που τόλμησε να προτείνει ο... φιλελές Γιαννίτσης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Μαρ 2023, 13:52

foscilis έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:44
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 10:53

Επιλογή είναι να λες πως είτε θα έπρεπε η Ελλάδα να βρίσκεται μέσα στον σκληρό πυρήνα του συμφώνου της Βαρσοβίας είτε μέσα στο ΝΑΤΟ, στην ΟΝΕ και όσο πιο πολύ γίνεται βαθιά, πολύ βαθιά μέσα στον κώλο της Ευρώπης, χωρίς το παραμικρό ίχνος ουδετερότητας και δυνατότητας ελιγμών. Το ότι η πορεία της Ελλάδας είναι φανατικά, παρωπιδικά δυτικόστροφη, ανεξάρτητα από τις οποίες συγκυρίες και συσχετισμούς πρέπει να είναι αντικείμενο όχι ιστορικής, αλλά ψυχιατρικής μελέτης.
Η Ελλάδα ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για αυτόν τον λόγο. Αν θες κάτι διαφορετικό κοίτα τη Συρία.
Και η Γαλλία κάποτε για σπάσιμο στους Εγγλέζους ενίσχυσε την Αμερικανική Επανάσταση.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Μαρ 2023, 14:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:09
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:36


Εγώ όμως που δεν είμαι μικρούλα, ειδα μια τεράστια αναβάθμιση στις καταναλωτικές και στεγαστικές συνήθειες των Ελλήνων και μια μεγαλύτερη αύξηση στις εισαγωγές από τη μεταπολίτευση κλπ

Είδα επίσης πολλές προβληματικές που είχαν κρατικοποιηθεί να λειτουργούν επ' αόριστον. Άνεργους που δεν μπορούσαν να βρουν δουλειά, επειδή έχασαν τη δική τους, δεν είδα. Στην τελική, ποια ακριβώς είναι η διαφορά του συστηματικού δανεισμού από τα πακέτα;
Ναι, αλλά αυτή η διαφορά που είδες είναι από το δανεισμό, όχι από το πακέτο Ντελόρ, όχι από τα χρήματα της ΕΕ. Η διαφορά του συστηματικού δανεισμού είναι ότι τον πληρώνεις πίσω, και η αναβάθμιση που ζήσατε οι μπούμερ είναι εις βάρος των γενιών από μιλένιαλ και μετά, δεν είναι δώρο της ΕΕ, είναι ενεχυρίαση των απογόνων. Άκου κει ποια είναι η διαφορά.

Και να το ξαναπώ, το 2-3% του ΑΕΠ που είναι σε ετήσια βάση τα ευρωπαϊκά πακέτα, πώς συγκρίνεται με την απώλεια δασμών από εισαγόμενα προϊόντα και φόρων από εταιρίες που έκλεισαν; Γιατί εκεί πάει ο οικονομικός απολογισμός στην τελική, όχι στο ότι κάποιοι πέρασαν καλά.

Και δεν πιάνω κάν την ιστορία από το 2010 και μετά, για να έχουμε την πλήρη εικόνα.
Καραμελίτσα, επειδή πηδάς από το 2010 στο 1980, θέλεις να πιάσουμε μία προς μία τις δεκαετίες;

Διαφωνείς στο ότι άλλη χαλαρότητα υπήρχε στην αποπλήρωση του συστηματικού δανεισμού πριν και μετά τα πακέτα και άλλη μετά το 2010;

Διαφωνείς στο ότι αν δεν μπαίναμε στο ευρώ και είχαμε δασμούς με δραχμή, κάποια προϊόντα θα ήταν απλησίαστα;

Ή θεωρείς ότι η περίοδος των παχιών αγελάδων ήταν προϊόν της παραγωγικότητας και ανταποδοτικότητας που επέδειξε η Ελλάς αυτά τα χρόνια;

Αν ναι, πού ακριβώς γεννήθηκες και ζούσες Καραμελίτσα μου;

Γιατί αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι αυτοί που σήμερα τσιρίζουν για τους μπούμερς εις βάρος των γενιών που γεννήθηκαν από μιλλένιαλ και μετά, είναι οι ίδιοι που τσίριζαν διαμαρτυρόμενοι για την άκαρδη σφαγή των μπουμερικών αμνών που τόλμησε να προτείνει ο... φιλελές Γιαννίτσης.
Καταρχάς, αυτοί που τσίριζαν για τον Γιαννίτση ήταν οι ίδιοι οι μπούμερς, οι οποίοι σήμερα ή κάνουν την πάπια ή είναι πρόδηλα θρασείς και ψηφίζουν κατά πλειοψηφία φιλελέδες. Δεν τσίριζαν αυτοί που τους βριζουν τώρα και που είναι αυτοί που σηκώνουν το βάρος των μαλακιών τους ως γενιά.

Τί σχέση έχει το ευρώ με τους δασμούς; Το ότι δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ είναι προφανές. Οι δασμοί καταργήθηκαν με την είσοδο στην ΕΕ το 80. Και προφανώς θα ήταν απλησίαστα πολλά προϊόντα, οι μπούμερς θα έπρεπε να καταναλώνουν για άλλη μία δεκαετία ή δύο σύμφωνα με τις παραγωγικές τους δυνατότητες.

Και επειδή δε βγάζω νόημα από τους συνειρμούς σου, προφανώς οι παχιές αγελάδες ήταν προϊόν δανεισμού. Αποκλειστικά, αμελητέος ο συσχετισμός με τις εισροές από ΕΕ.
Z

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2023, 14:59

Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:52
foscilis έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:44
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 10:53

Επιλογή είναι να λες πως είτε θα έπρεπε η Ελλάδα να βρίσκεται μέσα στον σκληρό πυρήνα του συμφώνου της Βαρσοβίας είτε μέσα στο ΝΑΤΟ, στην ΟΝΕ και όσο πιο πολύ γίνεται βαθιά, πολύ βαθιά μέσα στον κώλο της Ευρώπης, χωρίς το παραμικρό ίχνος ουδετερότητας και δυνατότητας ελιγμών. Το ότι η πορεία της Ελλάδας είναι φανατικά, παρωπιδικά δυτικόστροφη, ανεξάρτητα από τις οποίες συγκυρίες και συσχετισμούς πρέπει να είναι αντικείμενο όχι ιστορικής, αλλά ψυχιατρικής μελέτης.
Η Ελλάδα ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για αυτόν τον λόγο. Αν θες κάτι διαφορετικό κοίτα τη Συρία.
Και η Γαλλία κάποτε για σπάσιμο στους Εγγλέζους ενίσχυσε την Αμερικανική Επανάσταση.
Και άρα;

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 27 Μαρ 2023, 17:00

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μην μπαίναμε στην ΕΕ και να μην αναγκαστικά ακολουθούσαμε σφιχτή πολιτική λιτότητας,σαν κι αυτη που ευαγγελίζεται ο Πατησιώτης...

Ίσως να χάσαμε την μοναδική ευκαιρία του Αιώνα να αξιοποιήσουμε τα ευρωπαϊκά πακέτα για να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία μας (βλέπε Ιδιωτικό τομέα με εισαγωγή νέων τεχνολογικών καινοτομιών συν των όποιων αναγκάιων έργων υποδομής),έτσι ώστε αυτός ο Ιδ.Τομέας να αυξήσει την παραγωγικότητα του και,κατά συνέπεια να προσφέρει αμοιβές κεντρικής Ευρώπης (γιατί δεν είναι μόνο τα όποια ανταγωνιστικά προσόντα υποψηφίων εργαζομένων από τα οποία εξαρτάται το ύψος του μισθού,αλλά και ο καινοτόμα παραγωγικός και ανταγωνιστικός Ιδ.Τ.παίζει καίριο ρόλο)...

Γνώμη μου είναι πως αν δεν μπαίναμε στη ΕΕ,το πάρτυ του 1981 θα κράταγε πολύ λίγο,και μετά μάλλον θα μιλάγαμε με ΔΝΤ,μιας και δε θα υπήρχε ποτέ Τρόικα,ήδη απο τα τέλη του '80...
Και τώρα σαν άλλη Βουλγαρία θα φτάναμε,επιτέλους,το μισθό εδώ που είναι ήδη τώρα και θα πανηγυρίζαμε για αυτό...

Γιατί η Ιστορία απέδειξε τελικά ατράνταχτα,ότι πιο φιλοτομαριστή και παρτάκια λαό δεν γέννησε ποτέ ο κόσμος.
Ό,τι φάμε,ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο κώλος μας του αλλουνού,κι έτσι φάση...
Σιγά δηλαδή να μην είχαμε την προνοητικότητα,εκτός ΕΕ,πάντα να κλείσουμε έξυπνες διμερείς συμφωνίες για να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία μας,όπως προείπα πιο πάνω...

Τώρα βέβαια είναι κι αυτά τα....Παπακαλιάτικα που λέει και το ΚΚ,για εκτός ΕΕ,με κομμουνισμό,Ένας Άλλος Κόσμος...

Τέσπα με "What if",δε γ@μ#σε ποτέ κανείς...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34867
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Μαρ 2023, 19:20

exiledd έγραψε:
27 Μαρ 2023, 17:00
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μην μπαίναμε στην ΕΕ και να μην αναγκαστικά ακολουθούσαμε σφιχτή πολιτική λιτότητας,σαν κι αυτη που ευαγγελίζεται ο Πατησιώτης...
Η εναλλακτική ιστορία έχει ΔΥΟ μεταβλητές (ίσως και περισσότερες) και όχι μία και άρα ο καθένας μπορεί να πλάθει όσα σενάρια θέλει.
Αυτό συμβαίνει επειδή ΑΜΕΣΩΣ μετά την είσοδο της Ελλάδος ήλθε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ.
Μάλιστα οι μελετητές της ιστορίας (τι μελετητές δηλαδή,εμείς που τη ζήσαμε) ξέρουν ότι η είσοδος στην ΕΟΚ έγινε τόσο βιαστικά όπως και η επάνοδος στο στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ επειδή ο Καραμανλής ήθελε να είναι μέσα όταν ο Παπανδρέου θα γινόταν πρωθυπουργός και ο ίδιος πρόεδρος δημοκρατίας.Είναι κοινό μυστικό ότι τον είχε προειδοποιήσει ότι εάν τολμήσει αποχώρηση από αυτούς τους δύο οργανισμούς τότε ο ίδιος θα διαλύσει τη βουλή και θα κατέβει στις εκλογές πάλι εναντίον του με την κατηγορία ότι απομακρύνει τη χώρα από εκεί.Λογικά και με βάση τους αριθμούς (60% συνολικό άθροισμα ΠΑΣΟΚ και αριστεράς) και αυτές τις εκλογές θα τις κέρδιζε ο Παπανδρέου αλλά κανείς δεν είναι βέβαιος.
Αυτό που ξέρουμε είναι ότι ο Παπανδρέου δεν το ρίσκαρε,ήθελε πρώτα να απαλλαγεί από τον Καραμανλή και μετά να αποφασίσει.
Έτσι περίμενε να εξαντληθεί η θητεία του και μόλις τελείωσε πρότεινε νέο πρόεδρο τον Σαρτζετάκη και αναθεώρηση του συντάγματος με κατάργηση όλων των προεδρικών εξουσιών.Ο Σαρτζετάκης εξελέγη τον Μάρτιο του 1985 με τις ψήφους και του ΚΚΕ (μοναδική περίπτωση) και ουσιαστικά τότε έχασε η παραδοσιακή δεξιά κάθε έλεγχο στην εξουσία.Όμως ένα μήνα πριν είχε εκλεγεί γραμματέας του ΚΚΣΕ ο Μιχαήλ Γκορμπατσώφ. :8)
Ίσως για μια ακόμη φορά η ιστορία να πέρασε ξυστά από τις επιθυμίες των λαικών δυνάμεων. :D Κανείς δεν ξέρει.Το βέβαιο είναι ότι όταν επιβεβαιώθηκε η επιλογή Παπανδρέου με την ψήφο του λαού στις 2 Ιουνίου 1985 (εκλογές καλύτερα παπάκι παρά τον Μητσοτάκη :lol: ) μίλησε ο Ρόναλντ Ρήγκαν και εξέδωσε ταξιδιωτική οδηγία να μην πηγαίνουν Αμερικανοί τουρίστες στην Ελλάδα διότι ανέχεται την τρομοκρατία.
Οι "ακόμη καλύτερες μέρες" με τις οποίες είχε κερδίσει ο Παπανδρέου τις εκλογές δεν ήλθαν καθώς τα συναλλαγματικά αποθέματα κατέρρευσαν και το φθινόπωρο ο Παπανδρέου έδιωξε τον Αρσένη και έβαλε υπουργό Οικονομίας τον Σημίτη που ζήτησε δάνειο από την ΕΟΚ και επέβαλε το πρώτο πρόγραμμα λιτότητος.Από εκείνη τη στιγμή η αμφιβολία για το τι θα ακολουθήσει τελείωσε.
Επομένως η μόνη σύγκριση που γίνεται τώρα είναι μεταξύ Ελλάδος με το κράτος της δεξιάς και εκτός ΕΟΚ και Ελλάδος με το κράτος του ΠΑΣΟΚ εντός ΕΟΚ διότι αυτά είναι τα γεγονότα όπως συνέβησαν.
Κανείς δεν γνωρίζει μια κατάσταση με το κράτος της δεξιάς εντός ΕΟΚ ή με το ΠΑΣΟΚ εκτός ΕΟΚ διότι δεν συνέβη ποτέ και ο καθένας μπορεί να κάνει όσες υποθέσεις θέλει.
Αλλά οι μεταβλητές που άλλαξαν το 1981 ήσαν δύο και όχι μία.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14118
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Μαρ 2023, 19:35

exiledd έγραψε:
27 Μαρ 2023, 17:00
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μην μπαίναμε στην ΕΕ και να μην αναγκαστικά ακολουθούσαμε σφιχτή πολιτική λιτότητας,σαν κι αυτη που ευαγγελίζεται ο Πατησιώτης...

Ίσως να χάσαμε την μοναδική ευκαιρία του Αιώνα να αξιοποιήσουμε τα ευρωπαϊκά πακέτα για να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία μας (βλέπε Ιδιωτικό τομέα με εισαγωγή νέων τεχνολογικών καινοτομιών συν των όποιων αναγκάιων έργων υποδομής),έτσι ώστε αυτός ο Ιδ.Τομέας να αυξήσει την παραγωγικότητα του και,κατά συνέπεια να προσφέρει αμοιβές κεντρικής Ευρώπης (γιατί δεν είναι μόνο τα όποια ανταγωνιστικά προσόντα υποψηφίων εργαζομένων από τα οποία εξαρτάται το ύψος του μισθού,αλλά και ο καινοτόμα παραγωγικός και ανταγωνιστικός Ιδ.Τ.παίζει καίριο ρόλο)...

Γνώμη μου είναι πως αν δεν μπαίναμε στη ΕΕ,το πάρτυ του 1981 θα κράταγε πολύ λίγο,και μετά μάλλον θα μιλάγαμε με ΔΝΤ,μιας και δε θα υπήρχε ποτέ Τρόικα,ήδη απο τα τέλη του '80...
Και τώρα σαν άλλη Βουλγαρία θα φτάναμε,επιτέλους,το μισθό εδώ που είναι ήδη τώρα και θα πανηγυρίζαμε για αυτό...

Γιατί η Ιστορία απέδειξε τελικά ατράνταχτα,ότι πιο φιλοτομαριστή και παρτάκια λαό δεν γέννησε ποτέ ο κόσμος.
Ό,τι φάμε,ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο κώλος μας του αλλουνού,κι έτσι φάση...
Σιγά δηλαδή να μην είχαμε την προνοητικότητα,εκτός ΕΕ,πάντα να κλείσουμε έξυπνες διμερείς συμφωνίες για να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία μας,όπως προείπα πιο πάνω...

Τώρα βέβαια είναι κι αυτά τα....Παπακαλιάτικα που λέει και το ΚΚ,για εκτός ΕΕ,με κομμουνισμό,Ένας Άλλος Κόσμος...

Τέσπα με "What if",δε γ@μ#σε ποτέ κανείς...
Αυτο ανεφερα στην αρχη του νηματος, το χρεος. Στο δντ επρεπε να ειχαμε παει πριν πολλα χρονια. Το οτι συνεχιζαν να μας δανειζουν ενω ηξεραν οτι τα λεφτα τρωγωνται ηταν εξισου καταστροφικο αλλα ολοι μετακινουσαν το προβλημα στον επομενο.

hjshiaqwws

Re: Πως θα ηταν η Ελλάδα σήμερα αν δεν ειχε μπει ποτέ στην ΕΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hjshiaqwws » 27 Μαρ 2023, 21:20

Εν τω μεταξύ τώρα θυμήθηκα ότι τρώγαμε πρόστιμο επειδή δεν είχαμε κλείσει τις παράνομες χωματερές! Και κάποιοι εδώ μέσα εξακολουθούν να νομίζουν ότι χωρίς την ΕΕ θα είχαμε σχεδόν σε κάθε δήμο ένα ΧΥΤΑ της προκοπής... Μες στα σκουπίδια θα ζούσαμε, συν τα άλλα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών