phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Ψηφίστε

ΝΔ
26
21%
Συριζα
27
22%
Πασοκ
3
2%
κκε
18
15%
ελληνική λύση
3
2%
μερα25
7
6%
λοιπά
30
25%
λευκό/άκυρο
8
7%
 
Σύνολο ψήφων: 122

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μαρ 2023, 17:10

Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:22
taxalata xalasa έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:20
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:18

Στην Ιταλία δεν έχουν κυβέρνηση; Για την ακρίβεια, ξέρεις τι είδους κυβέρνηση επέλεξαν οι Ιταλοί; :lol:
Αν δεν μ αρεσει στην Ιταλια, θα παω στην Ισπανια. Δεν εχω προβλημα! Ξερεις τι ωραία που ειναι στην Ισπανία; Απίθανα!
Ρε μάστορα, αν είναι να γυρίσεις γύρω-γύρω όλον τον κόσμο για να μην ψηφίσεις στην Ελλάδα, χαλάλι σου, τι να πω; :lol:
Δεν ειπα θα γυρισω τον κοζμο για να μην ψηφισω. Ειπα καντε οτι θετε και εγω ξερω να κινουμαι με οποιον και να βγαλετε απο τον θιασο. Αν μου κανει την ζωη αφορητη θα γυρισω τον κοζμο. Μην μπερδευεσαι!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μαρ 2023, 17:24

Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:42
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:13

Το τι δεν καταλαβαίνω εγώ και τι δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι σχετικό. Σημασία έχει ότι η δική σου στάση σημαίνει πρακτικά ότι αποδέχεσαι να αποφασίσουν κάποιοι άλλοι για εσένα χωρίς εσένα.
Με συγχωρείς ρε συ, αλλά ούτε κι εγώ βλέπω κάτι στο προσκήνιο που να με ωθεί σε ψήφο. Επιπροσθετως νομίζω πως το μπολνταρισμένο είναι όντως εκβιαστικό, ( όχι από μεριάς σου σαφέστατα..), αλλά με τις νουθεσίες των εκάστοτε κυβερνώντων.
Θα προτιμούσα να μετράει η αποχή, κοινώς η αηδία στη διαρκή σαπίλα, αλλά προφανώς δεν συμφέρει το πολιτικό αλισβερίσι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ταχαλαταχάλασα, μέχρι κεραίας που λέμε.
Είτε θα πάρουν το μήνυμα, αλλά κι αν δεν το πάρουν, δεν με υποχρεώνει κανείς να ψηφίζω πουτάνες από διαφορετικά υπάρχοντα μπουρδέλα.
Έγκωσα, σιχάθηκα. Ναπαναγαμηθούνε. Τί να κάνω ρε μαν; Να το ζωγραφίσω;
Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις,
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα! Αυτο το πραμα δεν ειναι δημοκρατια. Ειναι κοινοβουλευτικό σύστημα του αντιπροσωπευτικού καισαρισμού! Αν δεν βλεπετε ειναι δικο σας προβλημα και οχι δικο μας που το βλεπουμε και δεν θελουμε να συμμετασχουμε για να νομιμοποιουμε το συστημα με την ψηφο μας!
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο.
Και στο bold ειναι η αποδειξη του καισαρισμου! Δεν υπαρχουν ανεξαρτητοι δημοκρατικοι θεσμοι αλληλελεγχου των εξουσιων και διελεγεις εναν καισαρακο απο ενα κομμα με ιδεολογικη πυξιδα! Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι πλεον δεν ψηφιζετε ουτε καν με ιδειολογικη πυξιδα αλλα με αντιεδολογικη πυξιδα. Ο δεξιος ψηφιζει γιατι δεν θελει αριστερα και ο αριστερος ψηφιζει γιατι δεν θελει δεξια. Ουτε ο δεξιος θελει δεξια, ουτε ο αριστερος θελει αριστερα. Το καταλαβαινεις αυτο;
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτό σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία".
Οχι! Μαζευοσαστε στο χωριο να αποφασίσετε ΠΟΙΟΣ θα μοιρασει το ρυζι. Δεν το αποφασιζεται ολοι μαζι πως θα μοιραστει το ρυζι.
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Ετσι νομιζεις εσυ! Η συντεχνιες ομως δουλευουν για την συντεχνια. Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Μαρ 2023, 17:48

sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:26


Με όλον τον σεβασμό, πάντα, Χριστό δεν κατάλαβες, ούτε έγραψα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο, όλα αυτά υπάρχουν αποκλειστικά και μόνον στην φαντασία σου.
:102:
μπορει να φταιει που μιλας λιγο σουαχιλι με καλιαρντα.

τι α καμς, σε οτι καταλαβαινω απαντω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 30 Μαρ 2023, 17:58

taxalata xalasa έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:24
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:42


Με συγχωρείς ρε συ, αλλά ούτε κι εγώ βλέπω κάτι στο προσκήνιο που να με ωθεί σε ψήφο. Επιπροσθετως νομίζω πως το μπολνταρισμένο είναι όντως εκβιαστικό, ( όχι από μεριάς σου σαφέστατα..), αλλά με τις νουθεσίες των εκάστοτε κυβερνώντων.
Θα προτιμούσα να μετράει η αποχή, κοινώς η αηδία στη διαρκή σαπίλα, αλλά προφανώς δεν συμφέρει το πολιτικό αλισβερίσι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ταχαλαταχάλασα, μέχρι κεραίας που λέμε.
Είτε θα πάρουν το μήνυμα, αλλά κι αν δεν το πάρουν, δεν με υποχρεώνει κανείς να ψηφίζω πουτάνες από διαφορετικά υπάρχοντα μπουρδέλα.
Έγκωσα, σιχάθηκα. Ναπαναγαμηθούνε. Τί να κάνω ρε μαν; Να το ζωγραφίσω;
Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις,
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα! Αυτο το πραμα δεν ειναι δημοκρατια. Ειναι κοινοβουλευτικό σύστημα του αντιπροσωπευτικού καισαρισμού! Αν δεν βλεπετε ειναι δικο σας προβλημα και οχι δικο μας που το βλεπουμε και δεν θελουμε να συμμετασχουμε για να νομιμοποιουμε το συστημα με την ψηφο μας!
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο.
Και στο bold ειναι η αποδειξη του καισαρισμου! Δεν υπαρχουν ανεξαρτητοι δημοκρατικοι θεσμοι αλληλελεγχου των εξουσιων και διελεγεις εναν καισαρακο απο ενα κομμα με ιδεολογικη πυξιδα! Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι πλεον δεν ψηφιζετε ουτε καν με ιδειολογικη πυξιδα αλλα με αντιεδολογικη πυξιδα. Ο δεξιος ψηφιζει γιατι δεν θελει αριστερα και ο αριστερος ψηφιζει γιατι δεν θελει δεξια. Ουτε ο δεξιος θελει δεξια, ουτε ο αριστερος θελει αριστερα. Το καταλαβαινεις αυτο;
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτό σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία".
Οχι! Μαζευοσαστε στο χωριο να αποφασίσετε ΠΟΙΟΣ θα μοιρασει το ρυζι. Δεν το αποφασιζεται ολοι μαζι πως θα μοιραστει το ρυζι.
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Ετσι νομιζεις εσυ! Η συντεχνιες ομως δουλευουν για την συντεχνια. Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει!
Η one million dollar question όμως είναι: Είναι το ανθρώπινο είδος φτιαγμένο για δημοκρατία; Εννοώ την γνήσια.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μαρ 2023, 18:24

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:58
taxalata xalasa έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:24
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις,
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα! Αυτο το πραμα δεν ειναι δημοκρατια. Ειναι κοινοβουλευτικό σύστημα του αντιπροσωπευτικού καισαρισμού! Αν δεν βλεπετε ειναι δικο σας προβλημα και οχι δικο μας που το βλεπουμε και δεν θελουμε να συμμετασχουμε για να νομιμοποιουμε το συστημα με την ψηφο μας!
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο.
Και στο bold ειναι η αποδειξη του καισαρισμου! Δεν υπαρχουν ανεξαρτητοι δημοκρατικοι θεσμοι αλληλελεγχου των εξουσιων και διελεγεις εναν καισαρακο απο ενα κομμα με ιδεολογικη πυξιδα! Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι πλεον δεν ψηφιζετε ουτε καν με ιδειολογικη πυξιδα αλλα με αντιεδολογικη πυξιδα. Ο δεξιος ψηφιζει γιατι δεν θελει αριστερα και ο αριστερος ψηφιζει γιατι δεν θελει δεξια. Ουτε ο δεξιος θελει δεξια, ουτε ο αριστερος θελει αριστερα. Το καταλαβαινεις αυτο;
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτό σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία".
Οχι! Μαζευοσαστε στο χωριο να αποφασίσετε ΠΟΙΟΣ θα μοιρασει το ρυζι. Δεν το αποφασιζεται ολοι μαζι πως θα μοιραστει το ρυζι.
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Ετσι νομιζεις εσυ! Η συντεχνιες ομως δουλευουν για την συντεχνια. Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει!
Η one million dollar question όμως είναι: Είναι το ανθρώπινο είδος φτιαγμένο για δημοκρατία; Εννοώ την γνήσια.
Εξαρτάται απ τον αλγοριθμο και τις πολυκλειδες ασφαλειας! :8) Αμα τ αφηνεις στον σταθμαρχη, γαματα!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Μαρ 2023, 18:29

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2023, 18:33

Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:29
Εικόνα
Το βάθος του ουρανού είναι ροζ, πάντως :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 18:51

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:33
Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:29
Εικόνα
Το βάθος του ουρανού είναι ροζ, πάντως :003:
Να υποθέσω ότι το θεωρείς ως κάτι θετικό;

Αν ναι, απλώς θυμίζω ότι το ροζοπορτοκαλί ήταν διαχρονικά το κυρίαρχο χρώμα της δύσης. Η Δύση με κεφαλαίο, έπαιζε σε άλλα χρώματα.

Αν αυτό ήταν πάντα το ζητούμενο των κόκκινων, κανένα πρόβλημα.

Περηφανής νίκη μέσω ελιγμικών αποχρώσεων, δε λέω. :smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Μαρ 2023, 18:59

Ασέβαστος έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:48
sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:26


Με όλον τον σεβασμό, πάντα, Χριστό δεν κατάλαβες, ούτε έγραψα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο, όλα αυτά υπάρχουν αποκλειστικά και μόνον στην φαντασία σου.
:102:
μπορει να φταιει που μιλας λιγο σουαχιλι με καλιαρντα.

τι α καμς, σε οτι καταλαβαινω απαντω.
Ναι, αρκεί να καταλαβαίνεις αυτό.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Μαρ 2023, 19:03

Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:29
Εικόνα
μόνος σου το έφτιαξες αυτό; Δεν θελει κεφαλαίο το "Ιστορίας" για τα προσχήματα;

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Μαρ 2023, 19:06

Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μαρ 2023, 22:22

Απεχω.

Αλλα προτιμω τον Ξυριζα για εναν και μονο λογο.

Επειδη η «ρουφιανια» ειναι προσον της αριστερας, ειναι δυσκολο να κλεψουν οι αριστεροι κυβερνητες γιατι θα τους καρφωσει αλλος αριστερος μεσα απο το ιδιο κομμα. Εκ τούτου θα υπάρχει καλυτερος ισολογισμος του κρατους.

Οι Νew Δουλοι είναι μαφία με ομερτά και δεν μιλάει κανείς, ενώ βλέπουν τον συντεχνίτη με την γίδα στην πλάτη.

:003:

Απλα μαθηματικα ! :003:

Αν βρεθει κι ενας λογικος μεσα στην αριστερη κυβερνηση να τους πεισει οτι πρεπει να επιδοτουν την εργασια και οχι την τεμπελια και το κανουν, τοτε δεν ξαναβγαινει αλλος κυβερνηση ποτε των ποτων!

Ο taxalataxalasa μιλησε... ούγκ! ανοι
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Μαρ 2023, 23:31

Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:06
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:04
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00

Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις, να πεις τη γνώμη σου. Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο. Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτός σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία". Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Εγώ βρε μάνα μου, δεν μπορώ. Αλήθεια. Τι να κάμω.
Τίποτα, κουβέντα να γίνεται. :smt058
:vp23:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Μαρ 2023, 23:34

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:43
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:44
Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:40


Εγώ ψηφίζω μόνο στρατηγικά
Δεν έχω καμία απαίτηση για αξιοπιστία από τα πολιτικά κόμματα, ούτε ψηφίζω ιδεολογικά ή απο συνήθεια.

Ψηφίζω με μόνο κριτήριο τις ισορροπίες που θα ήθελα να δημιουργηθούν
Σεβαστό.
Πρακτικά όμως δεν βλέπω κάποια ισορροπία, όσο κι αν αυτό αποτελεί διακαή σου πόθο.
Στρατηγικη ψήφος για μένα σημαίνει -αυτην την περιοδο- μείωση του ποσοστού των δύο μεγάλων κομμάτων κάτω από το 30% και ακύρωση κάθε σκέψης για αυτοδυναμία.
Και εκ τούτου εξαναγκασμός τους σε κυβερνήσεις συνεργασίας.

Η δική μου ψήφος προσπαθεί να οδηγήσει εκεί.
Η δική σου αποχή ενισχύει τα ποσοστά τους
Κατανοητό. Έτσι είναι, αν έτσι νομίζεις. Προσωπικά απ'την στιγμή που ΔΕΝ ψηφιζω, η ενίσχυση των ποσοστών τους δεν γίνεται από μένα. Δεν θα με δει καν η κάλπη. Αντιλαμβάνομαι όμως την οπτική σου να ξέρεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών