phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Ψηφίστε

ΝΔ
26
21%
Συριζα
27
22%
Πασοκ
3
2%
κκε
18
15%
ελληνική λύση
3
2%
μερα25
7
6%
λοιπά
30
25%
λευκό/άκυρο
8
7%
 
Σύνολο ψήφων: 122

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Μαρ 2023, 15:44

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:40
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:37
Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:31


Εάν η κριτική σου στα κόμματα γίνεται στο επίπεδο της αξιοπιστίας τότε κάτι δεν έχεις καταλάβει για το πολιτικό παιχνίδι
Το θέμα είναι πως εγώ τουλάχιστον το έχω αντιληφθεί. Και προφανώς δεν επιθυμώ να λάβω μέρος στην πολιτική αγοραπωλησια ψήφων.
Εσύ πώς ψηφίζεις; Βάσει αξιοπιστίας ή βάσει συνήθειας;
Εγώ ψηφίζω μόνο στρατηγικά
Δεν έχω καμία απαίτηση για αξιοπιστία από τα πολιτικά κόμματα, ούτε ψηφίζω ιδεολογικά ή απο συνήθεια.

Ψηφίζω με μόνο κριτήριο τις ισορροπίες που θα ήθελα να δημιουργηθούν
Σεβαστό.
Πρακτικά όμως δεν βλέπω κάποια ισορροπία, όσο κι αν αυτό αποτελεί διακαή σου πόθο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 15:49

Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:16
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:12


Επειδή συνήθως επιλέγουμε ''ταβέρνες'' σαν λαός, καλό θα είναι, όταν μας μοστράρουν το μενού να το τσεκάρουμε. Αν η ταβέρνα είναι ''οικογενειακή'', θα φάμε και τα κουταλοπήρουνα.
Αν η ταβέρνα είναι του γείτονα που αντιπαθούμε, θα τον κριτικάρουμε για το φαϊ του.

Υπάρχουν όμως και αυτοί, που δεν τρώνε σε ταβέρνες και προτιμούν κάτι περισσότερο γκουρμέ. Δεν τους υποχρεώνει το λοιπόν ουδείς, να φάνε ξαναζεσταμένο μουσακά. Το στυλάκι ''θέλει δε θέλει'', αλλού. Φάτο εσύ.
Μα δεν διαφωνώ με την αποχή, δικαίωμα του καθενός είναι.

Από πίτα που δεν φτιάχνει, τί τον νοιάζει κι αν καεί.
Αλήθεια;
Για να φτάσει κάποιος στο σημείο να σιχτιρίσει, θεωρείς πως δεν έβαλε μπροστά το καλλίτερο που θεωρούσε/πίστεψε, με τη λογική να ορθοποδήσει αυτό το ριζιμιό λιθάρι;
Τί σε κάνει να πιστεύεις πως κάποιοι άνθρωποι θελήσαμε όντως μια γαμημένη πίτα, καμμένη, στο τραπέζι μας;
Επίσης τί σε κάνει να πιστεύεις πως η επόμενη φουρνιά από πίτες, δεν θα πάει κάδο; Μήπως έχεις μαντικές ικανότητες;
Σαφώς και πιστεύω αυτά που αναφέρεις. Δεν θεωρώ όλους τους ψηφοφόρους κομματόσκυλα ή απλώς περιφερόμενους που ψηφίζουν το α ή β κόμμα για καθαρά προσωπικό συμφέρον στο χ ή ψ πεδίο.

Αλλά μετά από τόσες εκλογές και τις αντίστοιχες μετακινήσεις στο χαλαρό μεταξύ τελείως ετερόκλητων ιδεολογιών, κατέληξα σε δύο συμπεράσματα.

1. Οι καλοπροαίρετοι απλώς προσθέτουν ψήφους στους επαγγελματίες "ιδεολόγους" και τίποτα περισσότερο. Οι αντιδραστικοί που επιλέγουν κόντρα επιλογές για τιμωρία, το ίδιο.

2. Οπότε, ως ψηφοφόρος πλέον θα ψηφίζω βάσει εμπειρίας, επιλέγοντας απολύτως συνειδητά πιάτο από αυτά που ήδη προσφέρονται και θα γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου τον κάθε παπάρα που έγραψε και τα δικά μου ζητούμενα όταν τον ψήφισα, στο πλαίσιο πάντα των απολύτως ρεαλιστικών δεδομένων. Απλώς γιατί κανένα από τα κυβερνητικά κόμματα, μπορούν να λειτουργήσουν εκτός αυτών, όσο και να το θέλουν.

Με λίγα λόγια ο πολιτικός εθελοντισμός στους Ολυμπιακούς των εκλογών τέρμα. Δεν προτίθεμαι να αναλώσω την παραμικρή ενέργεια για να πληρώσω τον κάθε παπάρα της ολυμπιακής επιτροπής και των περιφερειακών οργανογραμμάτων, που πληρώνονται για να κάνουν συστάσεις.

Αλλά επίσης μου φαίνεται το ίδιο αφελές να παίρνω στα σοβαρά συστάσεις ή κριτική από όσους απέχουν.


ΥΓ. Κι επειδή βρίσκω χαζές τις ανώνυμες ψήφους και ψιλοπαπάρες τους κανένες των πολιτικών, διευκρινίζω ότι στο πολ ψήφισα "άλλο".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 30 Μαρ 2023, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Μαρ 2023, 15:51

Ταφ τίτιζ, κανένας μας δεν ελέγχει από που προέρχεται η εκάστοτε κρίση της κριτικής μας, και καλώς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13505
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Μαρ 2023, 16:00

Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:42
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:13
taxalata xalasa έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:10


Και εγω θα παρω θεση ξεκαθαρη. Δεν μ αρεσει κανενας. Οποιος και να βγει δεν με αντιπροσωπευει και θα ειμαι εναντιον της κυβερνησης του με οποιον τροπο μπορω. Αν με πεισει στην θητεία ο,τι το αξιζει, ισως να τον ψηφισω στην επομενη. Τι δεν καταλαβαίνεις να στο κανω λιανότερα;
Το τι δεν καταλαβαίνω εγώ και τι δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι σχετικό. Σημασία έχει ότι η δική σου στάση σημαίνει πρακτικά ότι αποδέχεσαι να αποφασίσουν κάποιοι άλλοι για εσένα χωρίς εσένα.
Με συγχωρείς ρε συ, αλλά ούτε κι εγώ βλέπω κάτι στο προσκήνιο που να με ωθεί σε ψήφο. Επιπροσθετως νομίζω πως το μπολνταρισμένο είναι όντως εκβιαστικό, ( όχι από μεριάς σου σαφέστατα..), αλλά με τις νουθεσίες των εκάστοτε κυβερνώντων.
Θα προτιμούσα να μετράει η αποχή, κοινώς η αηδία στη διαρκή σαπίλα, αλλά προφανώς δεν συμφέρει το πολιτικό αλισβερίσι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ταχαλαταχάλασα, μέχρι κεραίας που λέμε.
Είτε θα πάρουν το μήνυμα, αλλά κι αν δεν το πάρουν, δεν με υποχρεώνει κανείς να ψηφίζω πουτάνες από διαφορετικά υπάρχοντα μπουρδέλα.
Έγκωσα, σιχάθηκα. Ναπαναγαμηθούνε. Τί να κάνω ρε μαν; Να το ζωγραφίσω;
Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις, να πεις τη γνώμη σου. Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο. Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτό σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία". Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 30 Μαρ 2023, 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Μαρ 2023, 16:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:49
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:16


Μα δεν διαφωνώ με την αποχή, δικαίωμα του καθενός είναι.

Από πίτα που δεν φτιάχνει, τί τον νοιάζει κι αν καεί.
Αλήθεια;
Για να φτάσει κάποιος στο σημείο να σιχτιρίσει, θεωρείς πως δεν έβαλε μπροστά το καλλίτερο που θεωρούσε/πίστεψε, με τη λογική να ορθοποδήσει αυτό το ριζιμιό λιθάρι;
Τί σε κάνει να πιστεύεις πως κάποιοι άνθρωποι θελήσαμε όντως μια γαμημένη πίτα, καμμένη, στο τραπέζι μας;
Επίσης τί σε κάνει να πιστεύεις πως η επόμενη φουρνιά από πίτες, δεν θα πάει κάδο; Μήπως έχεις μαντικές ικανότητες;
Σαφώς και πιστεύω αυτά που αναφέρεις. Δεν θεωρώ όλους τους ψηφοφόρους κομματόσκυλα ή απλώς περιφερόμενους που ψηφίζουν το α ή β κόμμα για καθαρά προσωπικό συμφέρον στο χ ή ψ πεδίο.

Αλλά μετά από τόσες εκλογές και τις αντίστοιχες μετακινήσεις στο χαλαρό μεταξύ τελείως ετερόκλητων ιδεολογιών, κατέληξα σε δύο συμπεράσματα.

1. Οι καλοπροαίρετοι απλώς προσθέτουν ψήφους στους επαγγελματίες "ιδεολόγους" και τίποτα περισσότερο. Οι αντιδραστικοί που επιλέγουν κόντρα επιλογές για τιμωρία, το ίδιο.

2. Οπότε, ως ψηφοφόρος πλέον θα ψηφίζω βάσει εμπειρίας, επιλέγοντας απολύτως συνειδητά πιάτο από αυτά που ήδη προσφέρονται και θα γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου τον κάθε παπάρα που έγραψε και τα δικά μου ζητούμενα όταν τον ψήφισα, στο πλαίσιο πάντα των απολύτως ρεαλιστικών δεδομένων. Απλώς γιατί κανένα από τα κυβερνητικά κόμματα, μπορούν να λειτουργήσουν εκτός αυτών, όσο και να το θέλουν.

Με λίγα λόγια ο πολιτικός εθελοντισμός στους Ολυμπιακούς των εκλογών τέρμα. Δεν προτίθεμαι να αναλώσω την παραμικρή ενέργεια για να πληρώσω τον κάθε παπάρα της ολυμπιακής επιτροπής και των περιφερειακών οργανογραμμάτων, που πληρώνονται για να κάνουν συστάσεις.

Αλλά επίσης μου φαίνεται το ίδιο αφελές να παίρνω στα σοβαρά συστάσεις ή κριτική από όσους απέχουν.


ΥΓ. Κι επειδή βρίσκω χαζές τις ανώνυμες ψήφους και ψιλοπαπάρες τους κανένες των πολιτικών, διευκρινίζω ότι στο πολ ψήφισα "άλλο".
Η πολιτική βούληση είναι σαφέστατα υποκειμενικό γνώρισμα. Αρκεί να έγκειται σε σοβαρές βάσεις και όχι σε τσιτάτα ή φιλοσοφημένες φιοριτούρες που έχουν ως γνώμονα τον αποπροσανατολισμό στα συγκεκριμένα δρώμενα.
Το γεγονός πως η αφέλεια κραυγάζει εδώ μέσα, με τη μορφή της κομματικής προπαγάνδας, με βάζει σε σκέψεις. Κυρίως για το αν σαν λαός, επιζητούμε το ''παντεσπάνι'' ή έχουμε βάσιμες βλέψεις για το βέλτιστον.
Τείνω να θεωρήσω πως η πρώτη επιλογή, είναι η επικρατέστερη.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Μαρ 2023, 16:04

Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:42
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:13

Το τι δεν καταλαβαίνω εγώ και τι δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι σχετικό. Σημασία έχει ότι η δική σου στάση σημαίνει πρακτικά ότι αποδέχεσαι να αποφασίσουν κάποιοι άλλοι για εσένα χωρίς εσένα.
Με συγχωρείς ρε συ, αλλά ούτε κι εγώ βλέπω κάτι στο προσκήνιο που να με ωθεί σε ψήφο. Επιπροσθετως νομίζω πως το μπολνταρισμένο είναι όντως εκβιαστικό, ( όχι από μεριάς σου σαφέστατα..), αλλά με τις νουθεσίες των εκάστοτε κυβερνώντων.
Θα προτιμούσα να μετράει η αποχή, κοινώς η αηδία στη διαρκή σαπίλα, αλλά προφανώς δεν συμφέρει το πολιτικό αλισβερίσι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ταχαλαταχάλασα, μέχρι κεραίας που λέμε.
Είτε θα πάρουν το μήνυμα, αλλά κι αν δεν το πάρουν, δεν με υποχρεώνει κανείς να ψηφίζω πουτάνες από διαφορετικά υπάρχοντα μπουρδέλα.
Έγκωσα, σιχάθηκα. Ναπαναγαμηθούνε. Τί να κάνω ρε μαν; Να το ζωγραφίσω;
Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις, να πεις τη γνώμη σου. Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο. Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτός σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία". Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Εγώ βρε μάνα μου, δεν μπορώ. Αλήθεια. Τι να κάμω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 30 Μαρ 2023, 16:06

θέλουμε και ξυλικια στους δρόμους. στα 80ς ο ελληνικός λαός ήταν ηρωικός, ρωμαλέος, πλακωνοταν για το κόμμα του, τη μουσικη του, το χωριό του, τη γειτονιά του, κλπ. μετά το 96 αρχίσαμε να γινόμαστε πολύ φλώροι, βάλε και τις τεχνολογίες, γίναμε φλουφληδες. πως θα υπεραπιστουμε την Ελλάδα ωρε αν δεν κρατάμε κάποιο συλλογικό πάθος;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13505
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Μαρ 2023, 16:06

Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:04
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:42


Με συγχωρείς ρε συ, αλλά ούτε κι εγώ βλέπω κάτι στο προσκήνιο που να με ωθεί σε ψήφο. Επιπροσθετως νομίζω πως το μπολνταρισμένο είναι όντως εκβιαστικό, ( όχι από μεριάς σου σαφέστατα..), αλλά με τις νουθεσίες των εκάστοτε κυβερνώντων.
Θα προτιμούσα να μετράει η αποχή, κοινώς η αηδία στη διαρκή σαπίλα, αλλά προφανώς δεν συμφέρει το πολιτικό αλισβερίσι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ταχαλαταχάλασα, μέχρι κεραίας που λέμε.
Είτε θα πάρουν το μήνυμα, αλλά κι αν δεν το πάρουν, δεν με υποχρεώνει κανείς να ψηφίζω πουτάνες από διαφορετικά υπάρχοντα μπουρδέλα.
Έγκωσα, σιχάθηκα. Ναπαναγαμηθούνε. Τί να κάνω ρε μαν; Να το ζωγραφίσω;
Εκβιαστική η ψήφος; Έλα ρε συ.
Κοίτα μια φορά στα τέσσερα χρόνια, το αστικό κοινοβουλευτικό σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας σού δίνει το δικαίωμα να μιλήσεις, να πεις τη γνώμη σου. Να πεις ποιος θέλεις να σε εξουσιάζει και με ποιον τρόπο. Αν επιλέξεις να σιωπήσεις, δεν "τιμωρείς" το σύστημα, αλλά τον εαυτός σου. Είναι, πώς να στο πω, σαν να μαζεύεται το χωριό για να αποφασίσει πώς να μοιράσει το ρύζι της χρονιάς κι εσύ να λες: "είστε όλοι μαλάκες και δεν νομιμοποιώ τη διαδικασία". Έλα όμως που το ρύζι θα το μοιράσουν είτε εσύ ψηφίσεις είτε όχι. Μετά, λοιπόν, όταν εσύ με την τετραμελή σου οικογένεια (υποθετικά μιλάμε) πάρεις μια χούφτα μοιράδι από το ρύζι του χωριού και το γεροντοπαλίκαρο παραδίπλα, επειδή είναι κολλητός του κοινοτάρχη που εκλέχτηκε, πήρε μοιράδι δέκα οκάδες, τι θα πεις; Να πάνε να γαμηθούνε, υποθέτω, πάντως εσύ κι η οικογένειά σου με μια χούφτα ρύζι θα τη βγάλετε.
Επί του πρακτέου, εγώ ας πούμε στις πρώτες εκλογές θα ψηφίσω ΜΕΡΑ25.
Μήπως θα το ψηφίσω επειδή συμφωνώ απολύτως με τον Βαρουφάκη;
Αρχίδια.
Ζήτημα είναι να συμφωνώ με τα μισά. Συμφωνώ με πολλά απ' όσα λέει, αλλά σε όσα κάνει έχει αποδειχθεί μάλλον μπούρδας.
Κι όμως, θα τον ψηφίσω.
Πρώτον επειδή θεωρώ ότι όσα λέει, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πιο κοντά σε όσα κι εγώ πιστεύω (με πολλές επιφυλάξεις και επιμέρους διαφωνίες), κοντολογίς επειδή νομίζω ότι είναι μια φωνή χρήσιμη και, δεύτερον αλλά κυριότατα, επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Εγώ βρε μάνα μου, δεν μπορώ. Αλήθεια. Τι να κάμω.
Τίποτα, κουβέντα να γίνεται. :smt058

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 16:34

Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτήν τη θεώρηση, ανεξαρτήτως κόμματος και για έναν άλλο λόγο.

Το ότι οι κυβερνήσεις συνεργασίας, όχι ως θεσμικό διάλειμμα αλλά ως κυβερνητικό σχήμα τετραετίας, θα είναι το τέλος της ελληνικής μεταπολιτευτικής ιστορίας, με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

Πάει η αριστερά, πάει η δεξιά, πάμε γι' άλλα γενικότερα.

Θα χρειαστεί χρόνο αυτή η απότομη γείωση για πολύ κόζμο που λειτουργεί με τέτοια αντανακλαστικά αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.

Και θ' αφορά στις επόμενες γενιές γιατί οι προηγούμενες και οι τωρινές, τα έχουν στηλώσει και δεν κάνουν βήμα χωρίς αυτά τα ιδεολογικά δεκανίκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2023, 16:43

Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:44
Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:40
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:37


Το θέμα είναι πως εγώ τουλάχιστον το έχω αντιληφθεί. Και προφανώς δεν επιθυμώ να λάβω μέρος στην πολιτική αγοραπωλησια ψήφων.
Εσύ πώς ψηφίζεις; Βάσει αξιοπιστίας ή βάσει συνήθειας;
Εγώ ψηφίζω μόνο στρατηγικά
Δεν έχω καμία απαίτηση για αξιοπιστία από τα πολιτικά κόμματα, ούτε ψηφίζω ιδεολογικά ή απο συνήθεια.

Ψηφίζω με μόνο κριτήριο τις ισορροπίες που θα ήθελα να δημιουργηθούν
Σεβαστό.
Πρακτικά όμως δεν βλέπω κάποια ισορροπία, όσο κι αν αυτό αποτελεί διακαή σου πόθο.
Στρατηγικη ψήφος για μένα σημαίνει -αυτην την περιοδο- μείωση του ποσοστού των δύο μεγάλων κομμάτων κάτω από το 30% και ακύρωση κάθε σκέψης για αυτοδυναμία.
Και εκ τούτου εξαναγκασμός τους σε κυβερνήσεις συνεργασίας.

Η δική μου ψήφος προσπαθεί να οδηγήσει εκεί.
Η δική σου αποχή ενισχύει τα ποσοστά τους
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Μαρ 2023, 16:46

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:43
Πασιφάη έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:44
Beria έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:40


Εγώ ψηφίζω μόνο στρατηγικά
Δεν έχω καμία απαίτηση για αξιοπιστία από τα πολιτικά κόμματα, ούτε ψηφίζω ιδεολογικά ή απο συνήθεια.

Ψηφίζω με μόνο κριτήριο τις ισορροπίες που θα ήθελα να δημιουργηθούν
Σεβαστό.
Πρακτικά όμως δεν βλέπω κάποια ισορροπία, όσο κι αν αυτό αποτελεί διακαή σου πόθο.
Στρατηγικη ψήφος για μένα σημαίνει -αυτην την περιοδο- μείωση του ποσοστού των δύο μεγάλων κομμάτων κάτω από το 30% και ακύρωση κάθε σκέψης για αυτοδυναμία.
Και εκ τούτου εξαναγκασμός τους σε κυβερνήσεις συνεργασίας.

Η δική μου ψήφος προσπαθεί να οδηγήσει εκεί.
Η δική σου αποχή ενισχύει τα ποσοστά τους
Κι εγώ είμαι υπέρ των συνθέσεων, αλλά οι ελληνικές κυβερνήσεις συνεργασίας ως τώρα ήταν οικτρές. Αυτό δεν καταργεί την αρχή που υπερασπίζεσαι. Έτυχε μόνο.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Μαρ 2023, 16:49

Πάντως το δικαίωμα των αποδήμων σε ψήφο πήγε αρκετά καλά. Σε πραγματικές περιπτώσεις, βλέπω ότι όποιος δεν έχει μια σύνδεση ουσιαστική με την Ελλάδα δεν θα ψηφίσει. Θεωρώ το σύστημα αρκετά καλό, αν και θα προτιμούσα να ψηφίζει όποιος έχει ελληνική ιθαγένεια. Κατανοώ όμως και το ότι αν ο άλλος έρχεται μόνο για μπάνια, να πα να γαμηθεί. Προηγείται η ψήφος αυτού που ζει και δημιουργεί στην Ελλάδα και πληρώνει φόρους.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μαρ 2023, 17:00

sharp έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:15
taxalata xalasa έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:16
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 09:13

Το τι δεν καταλαβαίνω εγώ και τι δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι σχετικό. Σημασία έχει ότι η δική σου στάση σημαίνει πρακτικά ότι θα αποδέχεσαι να αποφασίσουν κάποιοι άλλοι για εσένα χωρίς εσένα.
Τι να αποφασισουν; Εγω αποφασιζω και κανω οτι θελω σου λεω. Κι αν με πιεσουν πολυ, τσακωνω το πρωτο αεροπλανο και φευγω για Ιταλια... Εχω κάτι συγγενεις στην Σικελια και θα την βρω την ακρη... :003:
Εσύ μαφιόζο;
να προσεχεις!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12261
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 30 Μαρ 2023, 17:02

Τι διαφορά έχει σε σχέση με το poll που έγινε ένα μήνα πριν τις προηγούμενες εκλογές;
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: phorum polls 1 μήνα πριν τις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Μαρ 2023, 17:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:34
Ναύτης έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:00
επειδή θέλω να προκύψει οπωσδήποτε (τουλάχιστον) 6κομματική Βουλή, ώστε να αναγκαστεί όποιο κόμμα εξουσίας πλειοψηφήσει (νουδου ή συριζα) να σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας, που θα πει να περιορισθεί κατά το δυνατόν η αλαζονεία και το ανεξέλεγκτο της εξουσίας του ενός.
Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτήν τη θεώρηση, ανεξαρτήτως κόμματος και για έναν άλλο λόγο.

Το ότι οι κυβερνήσεις συνεργασίας, όχι ως θεσμικό διάλειμμα αλλά ως κυβερνητικό σχήμα τετραετίας, θα είναι το τέλος της ελληνικής μεταπολιτευτικής ιστορίας, με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

Πάει η αριστερά, πάει η δεξιά, πάμε γι' άλλα γενικότερα.

Θα χρειαστεί χρόνο αυτή η απότομη γείωση για πολύ κόζμο που λειτουργεί με τέτοια αντανακλαστικά αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.

Και θ' αφορά στις επόμενες γενιές γιατί οι προηγούμενες και οι τωρινές, τα έχουν στηλώσει και δεν κάνουν βήμα χωρίς αυτά τα ιδεολογικά δεκανίκια.
+φωνώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών