Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22836
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Απρ 2023, 17:53

πατησιωτης έγραψε:
03 Απρ 2023, 17:35
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Απρ 2023, 15:25
Εκτός αν είσαι της απόψεως πως ουδείς αγώνας ποτέ δεν ήταν αναγκαίος στην ιστορία της ανθρωπότητας, και η πολιτική είναι εντελώς αχρείαστη, ενώ αν απλά κοιτούσαμε τη δουλειά μας, ειρηνικά και ατομικιστικα, θα υπήρχε κοινωνική πρόοδος. Δεν ξέρω τι θεωρία είναι αυτή, ζεν οικονομιστικος ντετερμινισμος;
Yπάρχουν αγώνες και αγώνες.
Aυτο θα πει οποίους αγώνες έχω υποστηρίζω για τους δικούς μου πολιτικούς λόγους, βλέπε μαϊνταν, είναι δίκαιοι, άρα συμμετέχετε όλοι, αλλά οι άλλοι που διαφωνώ είναι αχρείαστοι, άρα ζητώ κυρ παντελή.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 03 Απρ 2023, 18:07

xioni έγραψε:
02 Απρ 2023, 23:57
southern έγραψε:
02 Απρ 2023, 23:48
xioni έγραψε:
02 Απρ 2023, 23:40


Νομοταγής πατριώτης πολίτης. Μπλιαξ. :078::078::078:
ναι βλακα. είμαι περήφανος που ο πατέρας της μάνας μου ήταν στους χιτες όπως και άλλοι συγγενείς μας.οπως και για έναν σίδερα από το χωριό που ως καταδρομεας είχε φάει 70 κομμουνιστες στο συμμοριτοπολεμο. τέτοιοι λαϊκοί συντηρητικοί άντρες εφραξαν το δρόμο στη κομμουνιστικη προδοσία. ευχαριστούμε και τον φιλέλληνα πρόεδρο Τρούμαν και τον βαν Φλιτ
Ότι και να πω είναι λίγο. Σε παραδίδω στη χλεύη του πχόρουμ.
Καμία χλευη.
Αγαπάμε όποιον ρίχνει Τσο και λο στους μισανθρωπους κομμουνιστες. Πονάς, πατώνεις;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 03 Απρ 2023, 18:31

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Απρ 2023, 17:35
Το τραγούδι είναι καλό, αλλά ο Τζαβέλας ήταν λίγο βαρεμενος. Θυμάμαι πως είχε περάσει την θεωρία πως επί χούντας το χασίς ήταν νόμιμο, για να κοιμάται ο λαός και να μην εξεγερθει. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι πως τελικά εξεγερθηκαν οι φοιτητές, οι οποίοι ήταν πιο πιθανό να έκαναν κάνα μπαφο. Αλλα τέτοια συντηρητική παπαρα πουλαγαν οι κκεδες, μπορεί να πίστευαν όντως πως αν σε πήγαιναν στο τμήμα επί χούντας, σε κερναγαν και κάνα τσιγαράκι έτσι γεμιστό. Αν έλεγες όχι, τότε άρχιζαν τα βασανιστήρια. Γενικώς αν δεν είχες πάνω σου χασίς επί χούντας, σε θεωρούσαν ύποπτο!

Θυμάμαι είχα ένα φίλο αναρχικό που διάβαζε το πιστεύω του Παπαδόπουλου, και μου είχε πει πως σε έναν λόγο, είχε πει πως ο ελληνικός λαός τον υποδέχτηκε σαν τον Γκάντι, κι έφερε την ειρηνη μακριά από τις πολιτικές διαμάχες. Εγώ έκανα σύνδεση με την ατάκα του Τζαβέλα για το χασις και φτιάξαμε μια ιστορία πως επί χούντας υπήρχε κάποια ψυχεδελική χουντοπικη οργάνωση, που είχαν φτιάξει κοινότητα, έπιναν lsd, και είχαν τον Παπαδόπουλο ως cult leader σε αφίσα αλά τιμοθι λιρι.
Σε ένα εγκαταλελειμενο κτήριο πριν χρόνια (Ζάκυνθο) κάποιος (μάλλον Αθηναίοι) είχαν φτιάξει ένα γκράφιτι τον Παπαδόπουλο με μαλλί πανκ.
Ήταν ωραίο, υπήρχε για κάμποσα χρόνια αλλά δυστυχώς το έβαψαν και δεν μου είχε κόψει να το τραβήξω φωτογραφία.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 03 Απρ 2023, 18:37

Πτολεμαίος έγραψε:
03 Απρ 2023, 18:07
xioni έγραψε:
02 Απρ 2023, 23:57
southern έγραψε:
02 Απρ 2023, 23:48

ναι βλακα. είμαι περήφανος που ο πατέρας της μάνας μου ήταν στους χιτες όπως και άλλοι συγγενείς μας.οπως και για έναν σίδερα από το χωριό που ως καταδρομεας είχε φάει 70 κομμουνιστες στο συμμοριτοπολεμο. τέτοιοι λαϊκοί συντηρητικοί άντρες εφραξαν το δρόμο στη κομμουνιστικη προδοσία. ευχαριστούμε και τον φιλέλληνα πρόεδρο Τρούμαν και τον βαν Φλιτ
Ότι και να πω είναι λίγο. Σε παραδίδω στη χλεύη του πχόρουμ.
Καμία χλευη.
Αγαπάμε όποιον ρίχνει Τσο και λο στους μισανθρωπους κομμουνιστες. Πονάς, πατώνεις;
σε ευχαριστώ συναγωνιστή :D
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8919
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 03 Απρ 2023, 18:45

Εμένα μου φαινεται χαζό τραγούδι, καμία επιπλοκή, καμία ανατροπή σε στίχους, αλλά από ότι φαίνεται το ξέρει περισσότερος κόσμος. Επειδή είναι προφανές το μήνυμα του, προφανώς.

100 φορές το "καλή τύχη μάγκες", και 1000 φορές το "είμαστε τρομοκράτες" αν θελουμε πολιτικά μπουμεροτράγουδα.
Z

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8919
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 03 Απρ 2023, 18:58

Τη σύγχρονη μέρα δε χρειάζεται πάντως τραγούδι για τον κυρ Παντελή τον παρτάκια, αλλά για τον κυρ Αχιλλέα τον ισαποστάκια.
Z

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27055
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Απρ 2023, 19:13

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Απρ 2023, 18:58
Τη σύγχρονη μέρα δε χρειάζεται πάντως τραγούδι για τον κυρ Παντελή τον παρτάκια, αλλά για τον κυρ Αχιλλέα τον ισαποστάκια.
Έχω στον ίδιο βόθρο με τα σκατά τα ακροδεξιά φασισταριά, ομού με τα ακροαριστερά. Κρατώ ίσες αποστάσεις.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Απρ 2023, 19:51

southern έγραψε:
03 Απρ 2023, 14:34
θα ειχαμε παθει ανηκεστο βλαβη σαν εθνος
δεν φαινεται να γλυτωσες απ αυτο
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 03 Απρ 2023, 19:52

taxalata xalasa έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:51
southern έγραψε:
03 Απρ 2023, 14:34
θα ειχαμε παθει ανηκεστο βλαβη σαν εθνος
δεν φαινεται να γλυτωσες απ αυτο
δεν είμαι κομμουνιστής
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Απρ 2023, 19:55

southern έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:52
taxalata xalasa έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:51
southern έγραψε:
03 Απρ 2023, 14:34
θα ειχαμε παθει ανηκεστο βλαβη σαν εθνος
δεν φαινεται να γλυτωσες απ αυτο
δεν είμαι κομμουνιστής
δεν εχει σημασια αυτο.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14563
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 03 Απρ 2023, 20:04

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Απρ 2023, 17:35
Το τραγούδι είναι καλό, αλλά ο Τζαβέλας ήταν λίγο βαρεμενος. Θυμάμαι πως είχε περάσει την θεωρία πως επί χούντας το χασίς ήταν νόμιμο, για να κοιμάται ο λαός και να μην εξεγερθει. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι πως τελικά εξεγερθηκαν οι φοιτητές, οι οποίοι ήταν πιο πιθανό να έκαναν κάνα μπαφο. Αλλα τέτοια συντηρητική παπαρα πουλαγαν οι κκεδες, μπορεί να πίστευαν όντως πως αν σε πήγαιναν στο τμήμα επί χούντας, σε κερναγαν και κάνα τσιγαράκι έτσι γεμιστό. Αν έλεγες όχι, τότε άρχιζαν τα βασανιστήρια. Γενικώς αν δεν είχες πάνω σου χασίς επί χούντας, σε θεωρούσαν ύποπτο!

Θυμάμαι είχα ένα φίλο αναρχικό που διάβαζε το πιστεύω του Παπαδόπουλου, και μου είχε πει πως σε έναν λόγο, είχε πει πως ο ελληνικός λαός τον υποδέχτηκε σαν τον Γκάντι, κι έφερε την ειρηνη μακριά από τις πολιτικές διαμάχες. Εγώ έκανα σύνδεση με την ατάκα του Τζαβέλα για το χασις και φτιάξαμε μια ιστορία πως επί χούντας υπήρχε κάποια ψυχεδελική χουντοπικη οργάνωση, που είχαν φτιάξει κοινότητα, έπιναν lsd, και είχαν τον Παπαδόπουλο ως cult leader σε αφίσα αλά τιμοθι λιρι.
Από εκεί θα βγήκε το χασίστες και φουντικοί.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22836
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Απρ 2023, 20:23

Πτολεμαίος έγραψε:
03 Απρ 2023, 18:31
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Απρ 2023, 17:35
Το τραγούδι είναι καλό, αλλά ο Τζαβέλας ήταν λίγο βαρεμενος. Θυμάμαι πως είχε περάσει την θεωρία πως επί χούντας το χασίς ήταν νόμιμο, για να κοιμάται ο λαός και να μην εξεγερθει. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι πως τελικά εξεγερθηκαν οι φοιτητές, οι οποίοι ήταν πιο πιθανό να έκαναν κάνα μπαφο. Αλλα τέτοια συντηρητική παπαρα πουλαγαν οι κκεδες, μπορεί να πίστευαν όντως πως αν σε πήγαιναν στο τμήμα επί χούντας, σε κερναγαν και κάνα τσιγαράκι έτσι γεμιστό. Αν έλεγες όχι, τότε άρχιζαν τα βασανιστήρια. Γενικώς αν δεν είχες πάνω σου χασίς επί χούντας, σε θεωρούσαν ύποπτο!

Θυμάμαι είχα ένα φίλο αναρχικό που διάβαζε το πιστεύω του Παπαδόπουλου, και μου είχε πει πως σε έναν λόγο, είχε πει πως ο ελληνικός λαός τον υποδέχτηκε σαν τον Γκάντι, κι έφερε την ειρηνη μακριά από τις πολιτικές διαμάχες. Εγώ έκανα σύνδεση με την ατάκα του Τζαβέλα για το χασις και φτιάξαμε μια ιστορία πως επί χούντας υπήρχε κάποια ψυχεδελική χουντοπικη οργάνωση, που είχαν φτιάξει κοινότητα, έπιναν lsd, και είχαν τον Παπαδόπουλο ως cult leader σε αφίσα αλά τιμοθι λιρι.
Σε ένα εγκαταλελειμενο κτήριο πριν χρόνια (Ζάκυνθο) κάποιος (μάλλον Αθηναίοι) είχαν φτιάξει ένα γκράφιτι τον Παπαδόπουλο με μαλλί πανκ.
Ήταν ωραίο, υπήρχε για κάμποσα χρόνια αλλά δυστυχώς το έβαψαν και δεν μου είχε κόψει να το τραβήξω φωτογραφία.
Ήταν θα λέγαμε ο Παπαδόπουλος ένας πρωτοπόρος του νεοφιλελευθερισμού, και της κοινωνικής γαλήνης. Τον θυμάμαι άλλωστε χαμογελαστό και καλοσυνατο σε μια αφίσα της επεν. Αν τον ψήναμε να αφήσει τα συντηρητικά περί θρησκείας και οικογένειας, γιατί άλλωστε ήταν κάπως παρωχημενοι ιδεαλισμοι, ενώ το σημαντικό είναι ο Παπαδόπουλος να έχει την εξουσία, χωρις να τον κράζει η νεολαία, αλλα να τον στήριζει, μπορεί όντως όσα υποστήριζε ο Τζαβέλας να γινόντουσαν πραγματικότητα, ο Παπαδόπουλος στην Εξουσία, και από κάτω όλοι μέσα στο χασίς, στα ψυχεδέλικα, στην ειρήνικη νιρβάνα, με τα ελάχιστα να ζούμε ως αγρότες σε κοινότητες χωρίς χρέη, με έρωτα και ησυχια, χωρις πόρτες και παράθυρα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21005
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μάιος 2023, 01:21

Εικόνα

Εικόνα
https://www.liberal.gr/politiki/i-ekdik ... yr-panteli

Ένας λαός κουρασμένος και απογοητευμένος, που διονυσιάστηκε κάποτε από τις ρωμαλέες υποσχέσεις αναμενόμενων επικών μαχών, είδε τελικά ότι κινδύνεψε να γίνει παρίας της Ευρώπης στα χέρια ιδεοληπτικών μαθητευόμενων μάγων, που έπαιξε τις τύχες του στα χέρια τους.

Που είδε ότι αυτά που θεωρούσε στοιχειώδη για την αυθυπαρξία του και το μέλλον του, την οικονομική και την επαγγελματική του προκοπή, την ασφάλεια των συνόρων του, τη μόρφωση των παιδιών του, να λοιδορούνται και να περιφρονούνται, ως επιδιώξεις των συμβιβασμένων κυρ Παντελήδων, οι οποίοι δεν ήταν ικανοί να καταλάβουν τη μέθεξη των οραματισμών ενός κόμματος που παρότι είχε κυβερνήσει, προέβαλε ως ονειρώξεις τα αιτήματα του περιθωρίου.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

BigChiefWahoo2

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo2 » 22 Μάιος 2023, 01:36

plouf έγραψε:
03 Απρ 2023, 01:45
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Απρ 2023, 21:29
Nandros έγραψε:
02 Απρ 2023, 21:24

Είπαμε, στην δουλειά αύριο να πληρώσεις τις κρατήσεις σου για την συνταξάρα μου. :c020:
Αλήθεια, που την ξοδεύεις;
Στις μπουρδελοτσαρκες χουϊ απο την εποχη που ηταν θαλασολυκος. :102:
:smt005::smt005:

BigChiefWahoo2

Re: Ο κυρ Παντελης, ένα τραγούδι κόμπλεξ και μισους της αριστεράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo2 » 22 Μάιος 2023, 01:55

Η ελληνική πολιτική μουσική θα έπρεπε να είχε καταργηθεί από τα μέσα του προηγούμενου αιώνα ήδη, συμπεριλαμβανομένων "καλλιτεχνών" όπως ο Τζαβέλλας, Σαββόπουλος, Θεοδωράκης,Λοιζος, Σφακιανάκης (είναι ΧΑ και λέει για αετούς που πεθαίνουν στον αέρα), Φαραντούρη και άλλων. Θα μπορούσαμε να συμπεριλάβουμε και τον Τουρνά εδώ, που κάποτε έβαλε υποψηφιότητα με τη νουδουλα, όμως έχει γράψει το UFO, το κορυφαίο ποπ ελληνικό κομμάτι όλων των εποχών, οπότε εξαιρείται.

Οι δίσκοι πολιτικής μουσικής θα πρέπει να μαζευτούν σε μεγάλο ανοιχτό δημόσιο χώρο και να καούν σε πυρά, παρουσία απλού κόσμου αλλά και επισήμων.

Εάν δε θέλουμε να πάμε πραγματικά μπροστά σαν χώρα, πρέπει να σταματήσουμε την ακρόαση ελληνικής μουσικής γενικά και να κατευθυνθούμε προς Neu!, Brainticket,Faust,Amon Duul etc

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών