ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Μάιος 2023, 19:42





:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
δεν υπάρχει ο άνθρωπας
και κάθεται και βγάζει λόγο στην πλέμπα αντί να πει ότι απλώς θα μας κάνει γιουγκοσλαβία


#τιψυφίζετερεμαλάκες

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Μάιος 2023, 19:54

Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2023, 20:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 19:54
Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
Δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωμένο και επεξεργασμένο σχέδιο ο Βαρουφάκης, ωστόσο σε πρώτη/επιφανειακή σκέψη μοιάζει να έχει πολλά θέματα μια τέτοια οργάνωση. Λειτούργησε κάπου/κάπως κάτι τέτοιο τώρα πρόσφατα;

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 01 Μάιος 2023, 20:06

Προτείνει κάτι που είναι κοντά σε αυτό που παραθέτω;
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Μάιος 2023, 20:14

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 19:54
Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
Δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωμένο και επεξεργασμένο σχέδιο ο Βαρουφάκης, ωστόσο σε πρώτη/επιφανειακή σκέψη μοιάζει να έχει πολλά θέματα μια τέτοια οργάνωση. Λειτούργησε κάπου/κάπως κάτι τέτοιο τώρα πρόσφατα;
Όπως το λέει ο Βαρουφάκης δηλαδή όλες οι μετοχές ονομαστικές και τέλος τα χρηματηστήρια όχι, πουθενά. Κατα τ' άλλα υπάρχει μια βαθιά παράδοση σ' αυτό το θέμα. Από τη Γιουγκοσλαβία που λέει ο OP, μέχρι startups της Silicon Valley που πληρώνουν σε μετοχές, και τη γνωστή ισπανική Mondragon ή την Κινεζική Huawei. Το implementation φυσικά έχει σημασία αλλά εδώ το αποκαλεί όραμα, δεν νομίζω ότι είναι κυβερνητικό σχέδιο και δεν θα τον εμπιστευόμουν ακόμα και αν ήταν. Το θέμα είναι το επίπεδο της κριτικής που ασκείται. Και το να μην μπορείς να την ασκήσεις οκ δεν είναι κακό, αλλά τουλάχιστον πόσταρε κάποιον που εκτιμάς και μπορεί να την ασκήσει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2023, 20:23

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:14
ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 19:54
Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
Δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωμένο και επεξεργασμένο σχέδιο ο Βαρουφάκης, ωστόσο σε πρώτη/επιφανειακή σκέψη μοιάζει να έχει πολλά θέματα μια τέτοια οργάνωση. Λειτούργησε κάπου/κάπως κάτι τέτοιο τώρα πρόσφατα;
Όπως το λέει ο Βαρουφάκης δηλαδή όλες οι μετοχές ονομαστικές και τέλος τα χρηματηστήρια όχι, πουθενά. Κατα τ' άλλα υπάρχει μια βαθιά παράδοση σ' αυτό το θέμα. Από τη Γιουγκοσλαβία που λέει ο OP, μέχρι startups της Silicon Valley που πληρώνουν σε μετοχές, και τη γνωστή ισπανική Mondragon ή την Κινεζική Huawei. Το implementation φυσικά έχει σημασία αλλά εδώ το αποκαλεί όραμα, δεν νομίζω ότι είναι κυβερνητικό σχέδιο και δεν θα τον εμπιστευόμουν ακόμα και αν ήταν. Το θέμα είναι το επίπεδο της κριτικής που ασκείται. Και το να μην μπορείς να την ασκήσεις οκ δεν είναι κακό, αλλά τουλάχιστον πόσταρε κάποιον που εκτιμάς και μπορεί να την ασκήσει.
Καταλαβαίνω την ένστασή σου.
Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν αυτό μπορεί να λειτουργήσει στα πλαίσια 5-10 εταιρειών που θα αποφάσιζαν να το εφαρμόσουν σε καπιταλιστικό περιβάλλον. Τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση δεν θα μίλαγε για τέλος των χρηματιστηρίων.
Ωστόσο τα χρηματιστήρια πέρα από το τζογάρισμα, εξασφαλίζουν και κεφάλαια σε κάποια επιχείρηση που τα έχει ανάγκη. Αν τα καταργήσει τότε τι; Θα μπαίνουν μέσα στις εταιρείες μόνο άτομα που θα εργάζονται σε αυτές, ίσως συνεισφέροντας και κάποιο κεφάλαιο; Μπορεί αυτό να είναι αρκετό για κάθε τύπο εταιρείας;

ΥΓ. Γενικώς δεν έχω καταλάβει καθόλου τη στρατηγική του σε αυτές τις εκλογές. Λέει πράγματα που θεωρητικά μπορεί να στέκουν ή όχι, που μπορεί να είναι εντυπωσιακά ή ενδιαφέροντα αλλά σε πρώτο και άμεσο χρόνο είναι απολύτως ανεφάρμοστα. Θα πάρει ένα μονοψήφιο ή άντε ένα μικρό διψήφιο ποσοστό. Αν τον ψηφίσω, τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να γίνει. Τι ακριβώς μου/σου υπόσχεται λοιπόν για να διεκδικήσει την ψήφο μου/σου;

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4358
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Μάιος 2023, 20:23

Έχει κάποια βάση αυτό, και συζητάται από αρκετούς οικονομολόγους του εξωτερικού. Όχι τόσο το να έχουν όλοι ίσο μερίδιο επί των κερδών αλλά να έχουν όλοι κάποιο μερίδιο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Μάιος 2023, 20:45

o Γιάνης μιλάει για αυτοδιαχείριση και δημοκρατία στην παραγωγή με παραδείγματα, σε ένα σοσιαλισμό. όραμα, ουτοπικό, αλλά στο κάνει λιανά. Τολμάει να μιλήσει για πράγματα που ούτε το ΚΚΕ μιλάει. :8)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2023, 20:48

kongrosian έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:45
o Γιάνης μιλάει για αυτοδιαχείριση και δημοκρατία στην παραγωγή με παραδείγματα, σε ένα σοσιαλισμό. όραμα, ουτοπικό, αλλά στο κάνει λιανά.
OK. Αλλά γιατί τώρα; Τι να κερδίσει από αυτό; Την ψήφο νεολαίας; Του φτάνει;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34894
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Μάιος 2023, 20:56


πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34894
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Μάιος 2023, 21:01


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Μάιος 2023, 21:07

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 19:54
Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
Δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωμένο και επεξεργασμένο σχέδιο ο Βαρουφάκης, ωστόσο σε πρώτη/επιφανειακή σκέψη μοιάζει να έχει πολλά θέματα μια τέτοια οργάνωση. Λειτούργησε κάπου/κάπως κάτι τέτοιο τώρα πρόσφατα;
Αυτό που περιγράφει ήταν περίπου ότι εφάρμοσε ο Τίτο. Για κάποιο λόγο δεν θέλει να πει ανοιχτά κομμουνισμος και γιουγκοσλαβια και το φέρνει απ έξω απ εξω

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Μάιος 2023, 21:08

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:23
Έχει κάποια βάση αυτό, και συζητάται από αρκετούς οικονομολόγους του εξωτερικού. Όχι τόσο το να έχουν όλοι ίσο μερίδιο επί των κερδών αλλά να έχουν όλοι κάποιο μερίδιο.
Μαρεσει που είστε κονμουνια και δεν ξέρετε καν σε ποιες χώρες έχουν εφαρμοστεί αυτές οι θεωρίες

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Μάιος 2023, 21:21

O Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμό
Τύπου Τίτο
Ο Βαρουφάκης
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Μάιος 2023, 21:58

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:48
kongrosian έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:45
o Γιάνης μιλάει για αυτοδιαχείριση και δημοκρατία στην παραγωγή με παραδείγματα, σε ένα σοσιαλισμό. όραμα, ουτοπικό, αλλά στο κάνει λιανά.
OK. Αλλά γιατί τώρα; Τι να κερδίσει από αυτό; Την ψήφο νεολαίας; Του φτάνει;

τι θα κερδίσει έχει σημασία ή τι πιστεύει; γιατί και το κκε μιλάει για σοσιαλισμό, αλλά ποτέ δεν μας λέει πως θα είναι και τι θα γίνει. μιλάει γενικά και αόριστα.

δες και εδώ, στο τέλος της κουβέντας με τον Ζαραλίκο, τι λέει ο Βαρουφάκης, απευθυνόμενος στον Κουτσούμπα:



"δεν είναι ώρα να συζητήσουμε για το πως θα έρθει ο σοσιαλισμός;"


ο Βαρουφάκης έχει όραμα, δεν πουλάει μόνο ηθική ανωτερότητα. :003::8)

κι αν όλα αυτά είναι ουτοπικά, εμένα μου αρκεί που τα φέρνει στο προσκήνιο, σαν κουβέντα, σαν θεματολογία. :+1:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών