ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 02 Μάιος 2023, 19:21

Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
Δεν μπορει να το κάνει. Διοτι δεν είναι εργαζόμενοι αλλά μέτοχοι και οι μέτοχοι δεν απολύονται.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μάιος 2023, 19:26

zteo έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:21
Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
Δεν μπορει να το κάνει. Διοτι δεν είναι εργαζόμενοι αλλά μέτοχοι και οι μέτοχοι δεν απολύονται.
Ούτε αυτό στέκει πάντως. Να πρέπει δηλαδή μία επιχείρηση να παντρεύεται για πάντα έναν εργαζόμενο. Κάποιος μηχανισμός απομάκρυνσης θα πρέπει να προβλέπεται.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Μάιος 2023, 19:27

Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
"Αυτόματη" ρύθμιση της αγοράς από την ίδια την αγορά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 02 Μάιος 2023, 19:37

sys3x έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:03
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Μάιος 2023, 02:54
Kι εμένα μου τη σπάει όσο δεν πάει, τον βλέπω και βγάζω έκζεμα

Aλλά χρειάζονται περισσότεροι τέτοιοι σε παγκόσμιο επίπεδο γ
Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ με τον Βαρουχάκερ, έχει και μερικά άλλα ακόμη δυνατά στοιχεία αλλά το θέμα του χαρακτήρα και ειδικότερα το πλασάρισμα του στα λεγόμενα "εθνικά" θέματά, κυρίως λόγω γνωσιακών ελλείψεων και άκρατης "αριστεριτζήδικης" ιδεοληψίας, τα θεωρώ τρομερά ντισαβαντάζ. Σε κάθε περίπτωση τον θέλω μέσα στα πράγματα για τους λόγους που ανέφερες και μερικούς ακόμη εξίσου σημαντικούς.
να πω την αληθεια παιδγια, ντρεπομαι κι εγω αλλα μετα το βιντεο με το αλλο παπαρα το σλαβοι ζιζεκ για την τεχνοφεουδαρχια εχω αρχισει να τον εκτιμω λιγο σα σκεψη. ο τυπος ειναι τελειωμενος ναρκισσος και δεν υπαρχει πολιτικα αφελεστερος αρχηγος κομματος αλλα φακ ιτ. ειναι χρησιμος γιατι μεσα στην εγωπαθεια του τολμαει να σκεφτει μεγαλα αφηγηματα με - οπως λεει ο τσιλ - την ταση να κοιταζει first principles.

Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Μάιος 2023, 19:44

Yochanan έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:37
sys3x έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:03
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Μάιος 2023, 02:54
Kι εμένα μου τη σπάει όσο δεν πάει, τον βλέπω και βγάζω έκζεμα

Aλλά χρειάζονται περισσότεροι τέτοιοι σε παγκόσμιο επίπεδο γ
Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ με τον Βαρουχάκερ, έχει και μερικά άλλα ακόμη δυνατά στοιχεία αλλά το θέμα του χαρακτήρα και ειδικότερα το πλασάρισμα του στα λεγόμενα "εθνικά" θέματά, κυρίως λόγω γνωσιακών ελλείψεων και άκρατης "αριστεριτζήδικης" ιδεοληψίας, τα θεωρώ τρομερά ντισαβαντάζ. Σε κάθε περίπτωση τον θέλω μέσα στα πράγματα για τους λόγους που ανέφερες και μερικούς ακόμη εξίσου σημαντικούς.
να πω την αληθεια παιδγια, ντρεπομαι κι εγω αλλα μετα το βιντεο με το αλλο παπαρα το σλαβοι ζιζεκ για την τεχνοφεουδαρχια εχω αρχισει να τον εκτιμω λιγο σα σκεψη. ο τυπος ειναι τελειωμενος ναρκισσος και δεν υπαρχει πολιτικα αφελεστερος αρχηγος κομματος αλλα φακ ιτ. ειναι χρησιμος γιατι μεσα στην εγωπαθεια του τολμαει να σκεφτει μεγαλα αφηγηματα με - οπως λεει ο τσιλ - την ταση να κοιταζει first principles.

Σε αυτά νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι όσοι ξέρουμε γραφή - ανάγνωση. Χαίρομαι πάντως ιδιαίτερα που κάνουμε αυτόν τον διάλογο δημόσια εδώ, αλήθεια χαίρομαι, στην πραγματικότητα αυτό που μας λείπει είναι περισσότερη ομόνοια και λιγότερος διχασμός, άντε να δούμε.
Ευ πράττωμεν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Μάιος 2023, 19:46

Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:14
Άνθρωπε μου , καταλαβαίνεις ότι ξέρω άνθρωπο που δουλεύει εκεί μεσα;γράφεις πράγματα από άρθρα που πολύ απλά στην καλύτερη είναι δημόσιες σχέσεις της εταιρίας
Ε αφού τον ξέρεις, άκουσε τον, σε καταλαβαίνω. Δείξε κι εσύ κατανόηση στο ότι αφού είναι απ' το χωριό και δεν ξέρω τίποτα για το αν υπάρχει, τι χαρακτήρα έχει, τι σου μετέφερε, και πως το ερμήνευσες, είναι για μένα χειρότερη πηγή από αυτές που βρίσκω ονλάιν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5200
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 02 Μάιος 2023, 20:07

ST48410 έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:18
Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
Θα πάψουν να τους εκλέγουν και αυτοί που ήταν ουδέτεροι ή υπέρ τους. Όταν τα χρήματα που παίρνεις συναρτώνται τόσο άμεσα με το ποιος διοικεί, η ψήφος σοβαρεύει.
Σωστά. Εάν διώξουν άτομα που φέρνουν χρήμα, μόνο και μόνο για πολιτικές σκοπιμότητες, τότε όλοι μαζί θα βγουν (οικονομικά) χαμένοι.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 02 Μάιος 2023, 20:07

Yochanan έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:37
sys3x έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:03
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Μάιος 2023, 02:54
Kι εμένα μου τη σπάει όσο δεν πάει, τον βλέπω και βγάζω έκζεμα

Aλλά χρειάζονται περισσότεροι τέτοιοι σε παγκόσμιο επίπεδο γ
Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ με τον Βαρουχάκερ, έχει και μερικά άλλα ακόμη δυνατά στοιχεία αλλά το θέμα του χαρακτήρα και ειδικότερα το πλασάρισμα του στα λεγόμενα "εθνικά" θέματά, κυρίως λόγω γνωσιακών ελλείψεων και άκρατης "αριστεριτζήδικης" ιδεοληψίας, τα θεωρώ τρομερά ντισαβαντάζ. Σε κάθε περίπτωση τον θέλω μέσα στα πράγματα για τους λόγους που ανέφερες και μερικούς ακόμη εξίσου σημαντικούς.
να πω την αληθεια παιδγια, ντρεπομαι κι εγω αλλα μετα το βιντεο με το αλλο παπαρα το σλαβοι ζιζεκ για την τεχνοφεουδαρχια εχω αρχισει να τον εκτιμω λιγο σα σκεψη. ο τυπος ειναι τελειωμενος ναρκισσος και δεν υπαρχει πολιτικα αφελεστερος αρχηγος κομματος αλλα φακ ιτ. ειναι χρησιμος γιατι μεσα στην εγωπαθεια του τολμαει να σκεφτει μεγαλα αφηγηματα με - οπως λεει ο τσιλ - την ταση να κοιταζει first principles.

Γιοχι μου που θα παει θα ερθεις στα λογια μας :p8::p8::p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 02 Μάιος 2023, 21:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:14
ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μάιος 2023, 19:54
Αυτό το πράγμα που ακούτε μια επιχειρηματολογία και σκέφτεστε "α, αυτό απαντάται με το ουγκ ουγκ των 4 λέξεων", να το κοιτάξετε.
Δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωμένο και επεξεργασμένο σχέδιο ο Βαρουφάκης, ωστόσο σε πρώτη/επιφανειακή σκέψη μοιάζει να έχει πολλά θέματα μια τέάρτοια οργάνωση. Λειτούργησε κάπου/κάπως κάτι τέτοιο τώρα πρόσφατα;
Όπως το λέει ο Βαρουφάκης δηλαδή όλες οι μετοχές ονομαστικές και τέλος τα χρηματηστήρια όχι, πουθενά. Κατα τ' άλλα υπάρχει μια βαθιά παράδοση σ' αυτό το θέμα. Από τη Γιουγκοσλαβία που λέει ο OP, μέχρι startups της Silicon Valley που πληρώνουν σε μετοχές, και τη γνωστή ισπανική Mondragon ή την Κινεζική Huawei. Το implementation φυσικά έχει σημασία αλλά εδώ το αποκαλεί όραμα, δεν νομίζω ότι είναι κυβερνητικό σχέδιο και δεν θα τον εμπιστευόμουν ακόμα και αν ήταν. Το θέμα είναι το επίπεδο της κριτικής που ασκείται. Και το να μην μπορείς να την ασκήσεις οκ δεν είναι κακό, αλλά τουλάχιστον πόσταρε κάποιον που εκτιμάς και μπορεί να την ασκήσει.
Άραγε ο Βαρουφάκης τα πιστεύει όλα αυτά που λέει ή τα λέει απλώς για να κάνει εντύπωση και αν ασχοληθεί ο κόσμος μαζί του;
Ειλικρινά δεν ξέρω αν και που έχει εφαρμοσθεί κάτι τέτοιο και σε τι κλίμακα αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ πρωτότυπο.
Για παράδειγμα ,στην προηγούμενη επιχείρηση που δούλευα, μας είχε προτείνει ο εργοδότης να γίνουμε μέτοχοι στην επιχείρηση.
Τι γίνεται όμως αν μια επιχείρηση δεν πάει καλά οικονομικά; Οι εργαζόμενοι θα χάσουν τα λεφτά τους;
Αν μια επιχείρηση έχει δυο χιλιάδες εργαζομένους θα μαζεύνται για παράδειγμα σε ένα αμφιθέατρο δύο χιλιάδες εργαζόμενοι να κάνουν συνέλευση; Λίγο χρονοβόρο δεν ακούγεται; Και αν όντως έχουν όλοι ίσα δικαιώματα στην διανομή των κερδών ,ο επιχειρηματίας τις κέρδος θα έχει τότε; Γιατί να κάθεται και να αγχώνεται , να χάνει τον ύπνο του; Για να παίρνει ίδια κέρδη με έναν εργάτη; Όλο αυτό ακούγεται ότι αφού οι εργαζόμενοι θα έχουν μετοχές , θα συμμετέχουν στην διοίκηση οπότε αν φαληρίσει η επιχείρηση η επιχείρηση δεν θα φταίει ο επιχειρηματίας αλλά οι εργάτες που δεν την διοίκησαν καλά...


Μήπως εντέλει το να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις σοσιαλιστικές δομές μέσα σε μια καπιταλιστική οικονομία, χωρίς να θέλεις να θίξεις την ουσία του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής ,το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για βάθεμα της εκμετάλλευσης των εργαζομένων. Όπως για παράδειγμα ,αν κάποιος ηγέτης προσπαθήσει να εφαρμόσει πολιτική παροχών σε καπιταλιστική οικονομία το μόνο που θα καταφέρει είναι να επιβαρύνει , να υπερχρεώσει τον κρατικό προϋπολογισμό.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 02 Μάιος 2023, 22:04

zteo έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:21
Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
Δεν μπορει να το κάνει. Διοτι δεν είναι εργαζόμενοι αλλά μέτοχοι και οι μέτοχοι δεν απολύονται.
Όχι οι οι μέτοχοι δεν απολύονται αλλά χάνουν τα λεφτά τους και πηδάνε μετά απ'τα παράθυρα.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 02 Μάιος 2023, 22:12

πατησιωτης έγραψε:
01 Μάιος 2023, 20:56
Υπονοείς τίποτα ή απλώς τρολάρεις;
Αχ , ο Τίτο ήταν το χαϊδεμένο παιδί των Αμερικανών επειδή τα τσούγκρισε με τον Στάλιν.
Μετά που διαλύθηκε η ΕΣΣΔ δεν χρειαζόταν την Γιουγκοσλαβία.
Ο Τιτοισμός πολύ απλά υπήρχε γιατί υπήρχε ο Στάλιν και η ΕΣΣΔ. Οπότε ο Τίτο εκμεταλλεύτηκε απ'αυτή την σύγκρουση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34847
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Μάιος 2023, 22:30

sys3x έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:03
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Μάιος 2023, 02:54
kongrosian έγραψε:
01 Μάιος 2023, 22:22


και μένα μου την σπάει λίγο ο χαρακτήρας του. λολ

αλλά τι να κάνουμε ρε συ; κάτι πρέπει να ψηφίσουμε ρε γαμώτη :102:
Kι εμένα μου τη σπάει όσο δεν πάει, τον βλέπω και βγάζω έκζεμα

Aλλά χρειάζονται περισσότεροι τέτοιοι σε παγκόσμιο επίπεδο γιατί έχει αρχίσει να νομίζει ο κόσμος ότι τα οικονομικά έχουν απαντήσεις και ότι αν δεν τις βλέπουμε είναι γιατί δεν έχουμε διαβάσει οικονομικά. Ενώ στην πραγματικότητα τα οικονομικά δεν έχουν απαντήσεις και ο Βαρουφ είναι από τους ελάχιστους που το λένε ανοιχτά (παρόλο που είναι ο ίδιος καθηγητής οικονομικών) και προσπαθεί να φέρει τη συζήτηση πίσω εκεί που ανήκει: στην κοινή λογική και το τι μας έχει δείξει η ιστορία. Άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς με τη δική του λογική ή τη δική του ερμηνεία της ιστορίας, μόνο και μόνο οτι το κάνει αυτό είναι σημαντικό γιατί ουσιαστικά προσκαλεί τον κόσμο να συμμετάσχει στη συζήτηση και στη σκέψη αντί να τον αποκλείει γιατί "αυτά είναι περίπλοκα πράματα αφήστε τα στους καθηγητές, κοίτα δω πόσα διδακτορικά έχω". Ή το χειρότερο που κάνουν άλλοι που λένε παιδιάστικες μαλακίες του τύπου "ένα κράτος είναι σαν ένα νοικοκυριό, να σας πώ μια ιστορία πώς η γιαγιά μου έκοψε τα έξοδα και μάζεψε κομπόδεμα", το οποίο είναι καταρχάς προσβλητικό γιατί ουσιαστικά σου λέει ότι είσαι μαλάκας και θα σου μιλήσω σα να είσαι μαλάκας.
Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ με τον Βαρουχάκερ, έχει και μερικά άλλα ακόμη δυνατά στοιχεία αλλά το θέμα του χαρακτήρα και ειδικότερα το πλασάρισμα του στα λεγόμενα "εθνικά" θέματά, κυρίως λόγω γνωσιακών ελλείψεων και άκρατης "αριστεριτζήδικης" ιδεοληψίας, τα θεωρώ τρομερά ντισαβαντάζ. Σε κάθε περίπτωση τον θέλω μέσα στα πράγματα για τους λόγους που ανέφερες και μερικούς ακόμη εξίσου σημαντικούς.
Δεν υπάρχει καμμιά γνωσιακή έλλειψη του Βαρουφάκη στα εθνικά θέματα αλλά πλήρης γνώση.Έχει τελειώσει ο ανδρεοπαπανδρεισμός διότι πλέον δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις για αριστερή πολιτική που να είναι ταυτόχρονα αδιάλλακτη στα εθνικά θέματα.Μπορείς να τον θέλεις αλλά αριστερά που να είναι στις θέσεις Ανδρέα στην εξωτερική πολιτική δεν θα ξαναβρεις.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Μάιος 2023, 22:36

zteo έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:21
Δημοκράτης έγραψε:
02 Μάιος 2023, 19:16
GoBzi έγραψε:
02 Μάιος 2023, 17:42
Δεν ξέρω πως έχετε φτάσει στην Valve και για το εάν θα πρεπει να υπάρχει διοίκηση ή όχι. Ο Βαρουφ, στο 1:17, λέει πως ο εργαζόμενος απλά εκλεγεί την διοίκηση (αντί του διοικητικού συμβουλίου) και η διοίκηση διοικηει. Υποθέτω πως εάν η διοίκηση είναι για τον πεο, στις επόμενες εκλογές τα μέλη της μπορούν να αλλάξουν.
Αν στο ενδιάμεσο η διοίκηση απολύσει όσους την θεωρούν για τον πουτσο, τι γίνεται;
Δεν μπορει να το κάνει. Διοτι δεν είναι εργαζόμενοι αλλά μέτοχοι και οι μέτοχοι δεν απολύονται.
Οπότε αν εγώ είμαι "μέτοχος" αλλά δεν έχω πατήσει στην δουλειά 1 χρόνο δεν θα με σόμυσει κάνεις
Λογικά πραγματα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34847
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Μάιος 2023, 22:54


Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: ο Βαρουφάκης θα φέρει κομμουνισμού τύπου Τίτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 03 Μάιος 2023, 00:06

talaipwros έγραψε:
02 Μάιος 2023, 18:33
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
02 Μάιος 2023, 18:31
Επαναφέρω το ερώτημα: Ποιος εξακολουθεί να ψηφίζει Γιάη στις μέρες μας;
Εικόνα


Με μια διαφορά, τότε υπήρχε μια πανελλήνια υστερία με το χρέος και τα μνημόνια, η οποία είχε παρασύρει σχεδόν όλη τη νεολαία σε αυτή την παράνοια. Πλέον κανέναν δεν ακούς να μιλάει για μνημόνια. Υπό αυτές τις συνθήκες ο Γιάης θα έπρεπε να ήταν εντελώς εξαφανισμένος, όχι να θεωρούμε και βέβαιη η την είσοδό του στη βουλή.
-_-

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών