Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 18 Μάιος 2023, 10:32

neon imposter έγραψε:
17 Μάιος 2023, 12:36
Την είδα προχτές κάνοντας ζάπιν προκειμένου να νυστάξω και να κοιμηθώ

To είδα και γω από τα ελαχιστα τηλεοπτικά που είδα για τις εκλογές. φετος ειδικά εβγαζαν μία τρελή μιζέρια Όταν το σύστημα βγάζει ειδικούς νόμους να απαγορεύει τους εχθρούς του φαινόταν εντελώς γελοίοι με τις φιλολογικές μεγαλοστομίες τους για επαναστάσεις εργατικά κράτη,. καλύτερη ξεφτίλα από το να τους έχουν νόμιμους ως ακίνδυνους φαφλατάδες δεν θα μπορούσαν να έχουν
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Μάιος 2023, 10:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 00:25
Δεν υπάρχουν "Σταλινικοί", υπάρχει ο Μαρξισμός-Λενινισμός.

Οι λεγόμενοι Μαοϊκοί ουσιαστικά κρατάνε ένα συγκεκριμένο πράγμα από το Μάο, ότι η γραφειοκρατεία διαφθείρεται και το επόμενο βήμα για να μη χρειάζεσαι Στάλιν είναι να επέμβει ο λαός με πολιτισμική επανάσταση.
Αυτά στη Δύση, στον υπόλοιπο κόσμο οι Μαοϊκοί κρατάνε κυρίως ότι πρέπει να καταλάβουν πρώτα την επαρχία.

Κατά τη δική μου γνώμη αυτά είναι βλακείες, κανείς δεν ενδιαφέρεται για διαφορές κομμάτων που απέχουν έτη φωτός από οποιαδήποτε εξουσία.
Η διακυβέρνηση είναι που αναγκάζει τα κόμματα να βρουν την "πρωτεύουσα αντίθεση" και να αφήσουν τις εμμονές στην άκρη.
Άρα ΚΚΕ; Ίσως να το έχεις γράψει κάπου κ να μου έχει διαφύγει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Μάιος 2023, 11:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 00:25
Κατά τη δική μου γνώμη αυτά είναι βλακείες, κανείς δεν ενδιαφέρεται για διαφορές κομμάτων που απέχουν έτη φωτός από οποιαδήποτε εξουσία.
Σωστά. Άλλωστε πολλές φορές τα κόμματα αλλάζουν γραμμή είτε λόγω ηγεσίας, είτε λόγω συνθηκών. Ο ΣΥΡΙΖΑ του δεύτερου μισού του 15 είναι αρκετά διαφορετικός από το πρώτο μισό.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 00:25
Η διακυβέρνηση είναι που αναγκάζει τα κόμματα να βρουν την "πρωτεύουσα αντίθεση" και να αφήσουν τις εμμονές στην άκρη.
Σωστό και αυτό. Αν και κάπως άδικο για τα μικρά κόμματα. Πως γίνεται ένα μικρό κόμμα μεγάλο αν οι πολίτες απλά το προσπερνούν; Μόνο με έναν ηγέτη φίρμα που κάνει γκελ στα ΜΜΕ;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Μάιος 2023, 11:34

Είδα λίγο και την παρουσίαση του Κούβελα (ΠΝΟΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)

Αρίστος είναι πάρα πολύ κοντά σε αυτά που γράφεις κατά καιρούς. Θα τον ψήφιζες;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Μάιος 2023, 12:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Μάιος 2023, 10:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 00:25
Δεν υπάρχουν "Σταλινικοί", υπάρχει ο Μαρξισμός-Λενινισμός.

Οι λεγόμενοι Μαοϊκοί ουσιαστικά κρατάνε ένα συγκεκριμένο πράγμα από το Μάο, ότι η γραφειοκρατεία διαφθείρεται και το επόμενο βήμα για να μη χρειάζεσαι Στάλιν είναι να επέμβει ο λαός με πολιτισμική επανάσταση.
Αυτά στη Δύση, στον υπόλοιπο κόσμο οι Μαοϊκοί κρατάνε κυρίως ότι πρέπει να καταλάβουν πρώτα την επαρχία.

Κατά τη δική μου γνώμη αυτά είναι βλακείες, κανείς δεν ενδιαφέρεται για διαφορές κομμάτων που απέχουν έτη φωτός από οποιαδήποτε εξουσία.
Η διακυβέρνηση είναι που αναγκάζει τα κόμματα να βρουν την "πρωτεύουσα αντίθεση" και να αφήσουν τις εμμονές στην άκρη.
Άρα ΚΚΕ; Ίσως να το έχεις γράψει κάπου κ να μου έχει διαφύγει
Το σκέφτομαι ναι, όχι ότι είναι ρεαλιστικό ενδεχόμενο να κυβερνήσει αλλά τουλάχιστον έχει ένα μεηνστρημ βήμα να μοιράζει χυλόπιτες. Απλά δεν είμαι αρκετά σίγουρος για να το προπαγανδίσω και σε άλλους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Μάιος 2023, 12:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 12:13
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Μάιος 2023, 10:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 00:25
Δεν υπάρχουν "Σταλινικοί", υπάρχει ο Μαρξισμός-Λενινισμός.

Οι λεγόμενοι Μαοϊκοί ουσιαστικά κρατάνε ένα συγκεκριμένο πράγμα από το Μάο, ότι η γραφειοκρατεία διαφθείρεται και το επόμενο βήμα για να μη χρειάζεσαι Στάλιν είναι να επέμβει ο λαός με πολιτισμική επανάσταση.
Αυτά στη Δύση, στον υπόλοιπο κόσμο οι Μαοϊκοί κρατάνε κυρίως ότι πρέπει να καταλάβουν πρώτα την επαρχία.

Κατά τη δική μου γνώμη αυτά είναι βλακείες, κανείς δεν ενδιαφέρεται για διαφορές κομμάτων που απέχουν έτη φωτός από οποιαδήποτε εξουσία.
Η διακυβέρνηση είναι που αναγκάζει τα κόμματα να βρουν την "πρωτεύουσα αντίθεση" και να αφήσουν τις εμμονές στην άκρη.
Άρα ΚΚΕ; Ίσως να το έχεις γράψει κάπου κ να μου έχει διαφύγει
Το σκέφτομαι ναι, όχι ότι είναι ρεαλιστικό ενδεχόμενο να κυβερνήσει αλλά τουλάχιστον έχει ένα μεηνστρημ βήμα να μοιράζει χυλόπιτες.
Βασικά αυτό ισχύει για όλα τα αριστερά κόμματα πλην ΣΥΡΙΖΑ. Οπότε η επόμενη ερώτηση είναι γιατί αυτό κι όχι κάτι άλλο; Απλά και μόνο επειδή έχει σίγουρη την είσοδο στη Βουλή;

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 18 Μάιος 2023, 13:00

Dorian έγραψε:
18 Μάιος 2023, 10:32
neon imposter έγραψε:
17 Μάιος 2023, 12:36
Την είδα προχτές κάνοντας ζάπιν προκειμένου να νυστάξω και να κοιμηθώ

To είδα και γω από τα ελαχιστα τηλεοπτικά που είδα για τις εκλογές. φετος ειδικά εβγαζαν μία τρελή μιζέρια Όταν το σύστημα βγάζει ειδικούς νόμους να απαγορεύει τους εχθρούς του φαινόταν εντελώς γελοίοι με τις φιλολογικές μεγαλοστομίες τους για επαναστάσεις εργατικά κράτη,. καλύτερη ξεφτίλα από το να τους έχουν νόμιμους ως ακίνδυνους φαφλατάδες δεν θα μπορούσαν να έχουν
χτες νευρίασα που δεν πήγε παράταση το ματς καθότι είδα στο πρόγραμμα ότι όλα τα κανάλια έχουν πάλι εκλογολογία

έτσι, αποφάσισα να δω/χαζέψω το "Ο πεθερός της νύφης" με τον Σπένσερ Τρέησυ από το Κανάλι της Βουλής το οποίο, όπως είναι λογικό, ελάχιστα ενδιαφέρεται για τις εκλογές

ωστόσο, κατά τη μία αποφάσισα να ενεργοποιήσω εαυτόν για να κοιμηθώ

έτσι έκανα ζάπιν - φυσικά δεν βρήκα καμία αντίστοιχη του ξανθού αγγέλου του ΚΚΕ (μ-λ)

οι μόνες επιλογές ήταν Ζωάρα, Κανελλόπουλος και Κούβελας - υπήρχε και Μ-Λ ΚΚΕ αλλά δεν είχε πρόταση αντίστοιχη της Τζένης (το αντίθετο θα έλεγα)

έτσι λοιπόν δίστασα - τι να άφηνα για να τον ψιλοπάρω

να πω την αλήθεια, ούτε καν θυμάμαι τι άφησα - νομίζω Κανελλόπουλο

στο πρώτο κατούρημα έπαιζε πια Βαρουφάκη νομίζω, κάτι που περιέργως με ηρέμησε καθώς το σήμα του ΜΕΡΑ25 στο πέτο του σακακιού του ενήργησε σαν το μενταγιόν των υπνωτιστών

στο δεύτερο κατούρημα έκανα πάλι ζάπιν και αυτή τη φορά έπαιζε Ζωάρα μαζί ΣΚΑΙ κ ΟΠΕΝ αλλά ούτε και αυτή τη φορά την άφησα - δεν θυμάμαι καν τι άφησα

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Μάιος 2023, 13:20

Beria έγραψε:
17 Μάιος 2023, 13:00
Εγώ είχα έναν φίλο όταν είμαστε 13 που ήταν στο Μ-Λ ΚΚΕ και προσπαθούσε να με πείσει για τις θηριώδεις διαφορές τους με το ΚΚΕ (μ-λ), γιατί είμαστε με την Χήρα του Μαο (ή μήπως όχι), η με τον Ντεγκ Σιαο Πινγκ (ή μήπως όχι)
Τώρα είναι υποψήφιος με την Ζωή
Το ΚΚΕ (μ-λ) και το Μ-Λ ΚΚΕ προήλθαν από την διάσπαση τής ΟΜΛΕ μετά τον θάνατο του Μάο. Στο Γυμνάσιο ήμουν συμπαθών τής ΠΜΣΠ. Το ΚΚΕ (μ-λ) ήταν πιό mainstream και είχε θέσεις γιά όλα τα πολιτικά θέματα. Είχε επίδραση στα πανεπιστήμια και πήρε και την φοιτητική παράταξη τής ΟΜΛΕ (ΠΠΣΠ). Το Μ-Λ ΚΚΕ υποστήριζε την χήρα του Μάο και καταγινόταν σε βυζαντινισμούς τής αριστεράς. Μετά το 1981, αγνοώ την δράση τους.

Πάντως, το Μ-Λ ΚΚΕ είχε επιτυχέστερη παρουσία στις εκλογές και κυρίως στις ευρωεκλογές, απ'ό,τι το ΚΚΕ (μ-λ)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Μάιος 2023, 13:23

neon imposter έγραψε:
18 Μάιος 2023, 13:00
στο πρώτο κατούρημα έπαιζε πια Βαρουφάκη νομίζω, κάτι που περιέργως με ηρέμησε καθώς το σήμα του ΜΕΡΑ25 στο πέτο του σακακιού του ενήργησε σαν το μενταγιόν των υπνωτιστών

στο δεύτερο κατούρημα έκανα πάλι ζάπιν και αυτή τη φορά έπαιζε Ζωάρα μαζί ΣΚΑΙ κ ΟΠΕΝ αλλά ούτε και αυτή τη φορά την άφησα - δεν θυμάμαι καν τι άφησα
Πόσων χρονών είσαι; :o Εγώ είμαι 65 και τις περισσότερες νύχτες δεν χρειάζομαι κατούρημα, το πολύ ένα, εκεί γύρω στις 5:30
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 18 Μάιος 2023, 13:33

Leporello έγραψε:
18 Μάιος 2023, 13:23
neon imposter έγραψε:
18 Μάιος 2023, 13:00
στο πρώτο κατούρημα έπαιζε πια Βαρουφάκη νομίζω, κάτι που περιέργως με ηρέμησε καθώς το σήμα του ΜΕΡΑ25 στο πέτο του σακακιού του ενήργησε σαν το μενταγιόν των υπνωτιστών

στο δεύτερο κατούρημα έκανα πάλι ζάπιν και αυτή τη φορά έπαιζε Ζωάρα μαζί ΣΚΑΙ κ ΟΠΕΝ αλλά ούτε και αυτή τη φορά την άφησα - δεν θυμάμαι καν τι άφησα
Πόσων χρονών είσαι; :o Εγώ είμαι 65 και τις περισσότερες νύχτες δεν χρειάζομαι κατούρημα, το πολύ ένα, εκεί γύρω στις 5:30
δεν έχω πιάσει τα 50

αλλά στις εκλογές αγχώνομαι για το μέλλον του τόπου και αυτό μ προκαλεί συχνοουρία

αλλά και ένα ασαφές δημιουργικό άγχος θα έλεγα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάποιες ερωτήσεις πάνω στο μλκκε και κκεμλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Μάιος 2023, 20:06

ST48410 έγραψε:
18 Μάιος 2023, 12:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μάιος 2023, 12:13
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Μάιος 2023, 10:51


Άρα ΚΚΕ; Ίσως να το έχεις γράψει κάπου κ να μου έχει διαφύγει
Το σκέφτομαι ναι, όχι ότι είναι ρεαλιστικό ενδεχόμενο να κυβερνήσει αλλά τουλάχιστον έχει ένα μεηνστρημ βήμα να μοιράζει χυλόπιτες.
Βασικά αυτό ισχύει για όλα τα αριστερά κόμματα πλην ΣΥΡΙΖΑ. Οπότε η επόμενη ερώτηση είναι γιατί αυτό κι όχι κάτι άλλο; Απλά και μόνο επειδή έχει σίγουρη την είσοδο στη Βουλή;
Έχει και οργανωτικό βάθος. Ένα κομμουνιστικό κόμμα δεν μπορεί να στηθεί μόνο με ακαδημαϊκούς και shitposters, χρειάζεται ανθρώπους που δεν φοβούνται τη σύγκρουση στους δρόμους.

Αν υπήρχε αριστερά που πίστευε όντως σε αυτό που λέγαν κάποτε "ρεφορμισμό", δηλαδή όπου δεν επενδύουν οι ιδιώτες θα ιδρύσει εταιρίες το κράτος, θα φτιάξουμε μαζικά κατοικίες για να ρίξουμε τις τιμές κοκ, θα δελεαζόμουν σίγουρα.
Αλλά δεν υπάρχουν καν "ρεφορμιστές" σήμερα. Οι λεγόμενοι αριστεροί δίνουν απλά λίγο περισσότερα pass από τη ΝΔ, και έχουν και εμμονές με το μεταναστευτικό και τα identity politics. Οπότε πιο εύκολα ψηφίζω ΝΔ παρά τέτοια αριστερά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών