Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Μάιος 2023, 13:57

Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:21
Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:38
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:30


πολιτικη κριτικη ειναι "50 χρονια πριν αντεγραψες ενα τραγουδι";

μονο αν εισαι ζαιος= γιδι.
Δεν ξέρω για τις αντιγραφές μουσικών, δεν ασχολήθηκα. Ξέρω, ωστόσο, μετά βεβαιότητας ότι έκλεψε το Ντιρλαντά από έναν έναν Καλυμνιώτη ψαρά, τον Γκίνη, το παραδέχτηκε κι ο ίδιος ο Σαββόπουλος στο δικαστήριο τότε, αλλά υποστήριξε ότι είχε δικαίωμα να το πράξει γιατί ήταν δημώδες τραγούδι.
δεν ξερω αν αντεγραψε και τι, δε με νοιαζει, δεν ξερω και πολλα απο μουσικη, ουτε εχω πολυακουσει τον συγκεκριμμενο.

η κριτικη μου ειναι προς οσους τσινησαν που στηριζει νδ, και απαντησαν κατηγορωντας τον για κλοπη τραγουδιου 50 χρονια πριν, απο μια ταινια, ενω το τραγουδι ηταν 10 χρονια πριν την ταινια. οχι οτι θα ειχε και σημασια αν ειχε πραγματι κανει την κλοπη.

γιδια. ζαιοι. αυτο. :102:
Εχει σημασια ο βιος και η ηθικη ενος μη πολιτικου δημοσιου προσωπου που κανει μια πολιτικη δηλωση 2 μερες πριν τις εκλογες

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Μάιος 2023, 14:03

foscilis έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:56
Αναρωτιεμαι αν το κανουν και στην καθημερινη ζωη αυτο. Λεει ξερωγω ο μπαρμπας στο πασχαλινο τραπεζι "με τον Αντρεα φαγαμε ψωμακι" κι αρχιζουν ολοι τους "χαλια το εψησε το αρνι" "θυμαστε το 98 που πλακωθηκε με εναν ταριφα για ποιος ειχε προτεραιοτητα ε ρε τι του εσουρε ο ταριφας", "ο γιος του εχει στραβα δοντια και η κορη του εχει παει με ολο το στρατοπεδο απεναντι", "εγω το 74 που πηγαιναμε παιδικο σταθμο τον θυμαμαι ντυμενο τσολιαδακι να καμαρωνει, τωρα μου εγινε παπαντρεϊκος".
Ναι βεβαια, θα μετρησει το ποιον του. Για παραδειγμα εχω συγγενη που τη δεκαετια του 80 ηταν φανατικος αυριανιστης αλλα προφανως δεν πηρε αυτο που ηθελε και επι μητσοτακη πατερα εβαλε ρουσφετι και διοριστηκε σε θεση που επαιρνε 3 χιλιαρικα το μηνα .
Αν στο πασχαλινο τραπεζι μου πει οτι ελπιζει στη νδ γιατι πχ θελει σταθεροτητα, για τη μακεδονια μας, για τη φυλαξη των συνορων κλπ, θα του πω κανε μου τη χαρη

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μάιος 2023, 14:09

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:57


Εχει σημασια ο βιος και η ηθικη ενος μη πολιτικου δημοσιου προσωπου που κανει μια πολιτικη δηλωση 2 μερες πριν τις εκλογες
οχι, δεν εχει.

η πιο λογικη αντιδραση σε ενα μη πολιτικο προσωπο που κανει μια πολιτικη δηλωση ειναι "στα παπαρια μας".

αν για καποιο λογο πρεπει σωνει και καλα ν ασχοληθεις με το τι ειπε ο σαββοπουλος και οχι ο μπαρμπερης στη γωνια, ασχολησου με αυτο που ειπε. ακριβως οπως θα εκανες με τα λογια του μπαρμπερη, δεν θα τον κατηγορουσες οτι πριν 50 χρονια ξουριζε με στομωμενο ξυραφι.

εστω, αν ειναι να πεις καιτι για το παρελθον του, ψαξε λιγο μην και ειναι μουφα, και γινεις 10 φορες ξεφτιλας αντι για μονο μια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Μάιος 2023, 14:12

Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:09
Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:57


Εχει σημασια ο βιος και η ηθικη ενος μη πολιτικου δημοσιου προσωπου που κανει μια πολιτικη δηλωση 2 μερες πριν τις εκλογες
οχι, δεν εχει.

η πιο λογικη αντιδραση σε ενα μη πολιτικο προσωπο που κανει μια πολιτικη δηλωση ειναι "στα παπαρια μας".

αν για καποιο λογο πρεπει σωνει και καλα ν ασχοληθεις με το τι ειπε ο σαββοπουλος και οχι ο μπαρμπερης στη γωνια, ασχολησου με αυτο που ειπε. ακριβως οπως θα εκανες με τα λογια του μπαρμπερη, δεν θα τον κατηγορουσες οτι πριν 50 χρονια ξουριζε με στομωμενο ξυραφι.
Ο καλλιτεχνης εκφραζει ενα κοινο και καποια κατασταση. Ειναι απολυτα θεμιτο να εχει αποψη σε πολιτικα ζητηματα. Αν αυτος σε ολη του τη διαδρομη εχει κινηθει ανηθικα θα πρεπει να το λαβουμε υποψη και για να κρινουμε τον ιδιο, και για την κατασταση που υπερασπιζεται

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 14:17

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:12
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:09
Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:57


Εχει σημασια ο βιος και η ηθικη ενος μη πολιτικου δημοσιου προσωπου που κανει μια πολιτικη δηλωση 2 μερες πριν τις εκλογες
οχι, δεν εχει.

η πιο λογικη αντιδραση σε ενα μη πολιτικο προσωπο που κανει μια πολιτικη δηλωση ειναι "στα παπαρια μας".

αν για καποιο λογο πρεπει σωνει και καλα ν ασχοληθεις με το τι ειπε ο σαββοπουλος και οχι ο μπαρμπερης στη γωνια, ασχολησου με αυτο που ειπε. ακριβως οπως θα εκανες με τα λογια του μπαρμπερη, δεν θα τον κατηγορουσες οτι πριν 50 χρονια ξουριζε με στομωμενο ξυραφι.
Ο καλλιτεχνης εκφραζει ενα κοινο και καποια κατασταση. Ειναι απολυτα θεμιτο να εχει αποψη σε πολιτικα ζητηματα. Αν αυτος σε ολη του τη διαδρομη εχει κινηθει ανηθικα θα πρεπει να το λαβουμε υποψη και για να κρινουμε τον ιδιο, και για την κατασταση που υπερασπιζεται
Και ποιος σας απαγόρευσε την κριτική; :lol:

Κρίνετε όπως γουστάρετε όποιον γουστάρετε.

Στην τελική, και ο προσδιορίζων προσδιορίζεται, έτσι δεν είναι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 20 Μάιος 2023, 14:18

ολοι οι ανθελληνες ψηφιζουμε νδ.
μπραβο στον κυριο σαββοπουλο


Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6698
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Μάιος 2023, 14:18

Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:25
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:13

Επί του προκειμένου, δεν νομίζω ότι κάποιος του πέταξε γιαούρτια. Κριτική του κάναμε/νε.
Όσο για την επαγγελματική του αξία, προσωπικά έχω πει ότι μεγάλωσα με τις μουσικές και τα τραγούδια του (την ίδια εποχή, ωστόσο, άκουγα επίσης Πάριο και Πουλόπουλο...είμαι καλά γιατρέ μου;), αλλά αναγνωρίζω το δικαίωμα σε κάποιον άλλον να μην του αρέσουν.
δεν καταλαβες. εγω πεταω πχορουμικα γιαουρτια σε οσους τον κακοχαρακτηριζουν επειδη δεν υποστηριζει το δικο τους κομμα, ενω ειναι βεβαιο οτι θα τον καλοχαρακτηριζαν σε αντιθετη περιπτωση.και μαλιστα οχι αναφερομενοι στην πολιτικη του θεση, αλλα στην επαγγελματικη του.

γιδια.

και βεβαια εχω φυλαγμενα μερικα γιαουρτακια για οσους τον υποστηριζουν, για τους ιδιους λογους.
Πολιτική άποψη εξέφρασε ο Σαββόπουλος, πολιτική κριτική θα εισπράξει. Στους αριστερούς βγαίνει οπωσδήποτε ένα παράπονο, όπως βγήκε και με τον Μίκη, γιατί υπάρχει μια ματαίωση αυτού που εξέφραζε πολιτικά ο Σαββόπουλος στα νιάτα του, μια ματαίωση που κάποιοι εκλαμβάνουν σαν προδοσία.
Στην τελική δεν τού είπαν και τίποτα φοβερό, ότι έχει γίνει συντηρητικός/αντιδραστικός τού είπαν και μάλλον έχουν δίκιο.
Ακριβώς!
Και επειδή αυτή η πολιτική άποψη (στην οποία έχει κάθε δικαίωμα), ΔΕΝ ήταν αρεστή στους αριστερούς (που είναι δικαίωμά τους), του άσκησαν "πολιτική κριτική". Κριτική ποδοσφαίρου, εννοείται.
Αν ο Σαββόπουλος εξέφραζε αντίθετη πολιτική άποψη (στην οποία έχει κάθε δικαίωμα), που δεν θα ήταν αρεστή στους δεξιούς (που είναι δικαίωμά τους), τότε θα ήταν αυτοί που θα του ασκούσαν "πολιτική κριτική". Με ποδοσφαιρικούς όρους, εννοείται (και πάλι).

Κακώς βέβαια ανακατεύτηκα με τα πίτουρα της πολιτικής, καθώς εδώ υπάρχουν όχι, απλώς, πολιτικές κότες, αλλά πολιτικά Μόα.
Αυτά τα Μόα, δεν έχουν εκλείψει, δυστυχώς...
Και είναι λυπηρό να βλέπεις (τέτοια τεράστιο πτηνά), να γλείφουν εκεί που έφτυναν...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Μάιος 2023, 14:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:17


Στην τελική, και ο προσδιορίζων προσδιορίζεται, έτσι δεν είναι;
Τι ειναι αυτο παλι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μάιος 2023, 14:26

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:12


Ο καλλιτεχνης εκφραζει ενα κοινο και καποια κατασταση. Ειναι απολυτα θεμιτο να εχει αποψη σε πολιτικα ζητηματα. Αν αυτος σε ολη του τη διαδρομη εχει κινηθει ανηθικα θα πρεπει να το λαβουμε υποψη και για να κρινουμε τον ιδιο, και για την κατασταση που υπερασπιζεται
οχι, εκφραζει την παρτη του και μονο. απολυτα θεμιτο να εχει αποψη, οπως οποιοσδηποτε.

αλλα δεν εκφραζει οσους ακουνε τη μουσικη του (βλεπουν το σηριαλ του, στηριζουν την ομαδα του κλπ)

να κρινετε τη μουσικη του, οταν μιλαμε για μουσικη. οταν μιλαμε για πολιτικη, κρινετε την πολιτικη του καριερα, αν εχει :102:

η απλα, στα παπαρια μας η γνωμη του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μάιος 2023, 14:34

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:03
foscilis έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:56
Αναρωτιεμαι αν το κανουν και στην καθημερινη ζωη αυτο. Λεει ξερωγω ο μπαρμπας στο πασχαλινο τραπεζι "με τον Αντρεα φαγαμε ψωμακι" κι αρχιζουν ολοι τους "χαλια το εψησε το αρνι" "θυμαστε το 98 που πλακωθηκε με εναν ταριφα για ποιος ειχε προτεραιοτητα ε ρε τι του εσουρε ο ταριφας", "ο γιος του εχει στραβα δοντια και η κορη του εχει παει με ολο το στρατοπεδο απεναντι", "εγω το 74 που πηγαιναμε παιδικο σταθμο τον θυμαμαι ντυμενο τσολιαδακι να καμαρωνει, τωρα μου εγινε παπαντρεϊκος".
Ναι βεβαια, θα μετρησει το ποιον του. Για παραδειγμα εχω συγγενη που τη δεκαετια του 80 ηταν φανατικος αυριανιστης αλλα προφανως δεν πηρε αυτο που ηθελε και επι μητσοτακη πατερα εβαλε ρουσφετι και διοριστηκε σε θεση που επαιρνε 3 χιλιαρικα το μηνα .
Αν στο πασχαλινο τραπεζι μου πει οτι ελπιζει στη νδ γιατι πχ θελει σταθεροτητα, για τη μακεδονια μας, για τη φυλαξη των συνορων κλπ, θα του πω κανε μου τη χαρη
Στην ουσια ομως κρινεις πραξεις του που εχουν αμεση σχεση με το διπολο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Δεν θα του πεις για τα γερανια του που εχει χομπυ να καλλιεργει οτι ειναι μαπες και ποτε δε σου αρεσαν.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 20 Μάιος 2023, 14:57

Παράθεση άρθρου:

Ο Διονύσης Σαββόπουλος έχει κάνει και στο παρελθόν ατυχείς τοποθετήσεις πολιτικής υφής. Αλλά κάποιοι που σήμερα τον αποκηρύσσουν οργισμένοι τότε τον αποθέωναν.

Ας το ξεκαθαρίσουμε εξαρχής: Ό,τι και να κάνει ο Διονύσης Σαββόπουλος, όποιες κι αν είναι οι επιλογές του, όσους Μητσοτάκηδες κι αν υμνήσει, ακόμη και με τον διάβολο να πάει, ποτέ δεν θα παύσει να υπάρχει μέσα μου ως μέγας δημιουργός με ανεκτίμητη προσφορά στον τόπο μας.

Στην περίπτωσή του δεν ισχύει ο προγονικός αφορισμός (του Δημοσθένη) που διαπλέει παιδευτικά τον χρόνο. Για εκείνο λέω, το «Προς γαρ το τελευταίο εκβάν, έκαστον των πριν υπαρξάντων κρίνεται».

Δεν ισχύει, όχι μονάχα γιατί καθένας έχει το δικαίωμα στο αναθεωρείν, αλλά διότι το έργο του Σαββόπουλου είναι κομμάτι μάλαμα που θα ανήκει αιωνίως στα τιμαλφή της πατρίδος, ανεπηρέαστο από τις (πολιτικές) περιδινήσεις του δημιουργού του.

Προσωπικά θεωρώ ότι ο Διονύσης Σαββόπουλος ανήκει στους παππούδες του έθνους, δίπλα σε κορυφαίους ποιητές, διανοητές, επιστήμονες, καλλιτέχνες κ.ά. που εισέφεραν τα μέγιστα στη χώρα μας.

Καταλαβαίνω την πικρία εκείνων που άκουσαν τον Διονύση Σαββόπουλο να προκρίνει Κυριάκο Μητσοτάκη (το έπραξε το 2019, το κάνει και τώρα). Ήταν ένα τοτέμ για την ευρύτερη Αριστερά ο σπουδαίος κανταδόρος. Και δεν αντέχουν όσοι περπάτησαν μαζί του να τον βλέπουν υμνωδό και πολιτικό συνταξιδιώτη «των άλλων».
Διονύσης Σαββόπουλος
Εκδήλωση για τα 100 χρόνια της ΓΣΕΕ με συναυλία του Διονύση Σαββόπουλου, 21 Μαΐου 2018. EUROKINISSI/ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ας μην επαναλάβουμε τα ίδια για το έργο που συχνά αυτονομείται από τον δημιουργό και τις κατοπινές επιλογές του. Κι ας μείνουμε σε «κάτι» που ξεχνούν –ή, μάλλον, βολικά παρακάμπτουν– κάποιοι πικραμένοι ή κατήγοροι της σήμερον.

Λυπάμαι που θα τους στενοχωρήσω, αλλά κάποτε –σε μια κηλίδα του Σαββόπουλου–, τότε λοιπόν που υμνούσε τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη (!) και καθύβριζε χυδαία και λαϊκίστικα τον Ανδρέα Παπανδρέου και συνολικά τον κόσμο του ΠΑΣΟΚ, εκείνοι τον χειροκροτούσαν και τον αποθέωναν.

Ναι, ήταν το δυσώνυμο, το βρώμικο ΄89. Τότε που η Αριστερά δεν συγκυβέρνησε απλώς με τον «αρχιερέα της Αποστασίας», αλλά πήγαιναν χέρι χέρι –ηγέτες, στελέχη, μίντια– με τον Μητσοτάκη με πρόσχημα την κάθαρση.

Στόχος τους ήταν αφενός να μειωθούν οι εντυπώσεις από την ηχηρή πτώση του «Υπαρκτού» και αφετέρου να εξοστρακιστεί οριστικά από το προσκήνιο ο Ανδρέας Παπανδρέου. Τότε λοιπόν σχεδόν σύμπασα η Αριστερά αποθέωνε τον Σαββόπουλο που… αποθέωνε τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη με τον περιώνυμο δίσκο του «Το κούρεμα».

Πάρτε μια γεύση από εκείνη την ατυχέστατη στιγμή του Διονύση Σαββόπουλου. Στο τραγούδι «Μην περιμένετε αστειάκια» ο Διονύσης Σαββόπουλος μιλάει για έναν «μοιχό εβδομηντάρη» (για τον Ανδρέα Παπανδρέου, φυσικά), για «δασύτριχους πολίτες», για γύφτους, τρωγλοδύτες και για «το σκυλολόι αυτού του Άδη. Σε ποιους αναφέρεται; Στον κόσμο του ΠΑΣΟΚ, φυσικά…

Και στο περιώνυμο τραγούδι υπό τον τίτλο «Μητσοτάκ», λέει μεταξύ άλλων:

«Το νόμισμα είναι πάντως τόσο ξεπεσμένο / διαλέγω ό,τι μπορώ που να ναι και φθηνό / να ’ναι κι αγαθό / προπάντων ικανό να βγάλει από τη μέση / το κνώδαλο αυτό, τον παπατζή».

Αγαθός κατά τον Σαββόπουλο είναι ο Μητσοτάκης! Κνώδαλο και παπατζής ο Παπανδρέου… Είμαι βέβαιος ότι θα θυμούνται αυτή τη θηριωδία όσοι τότε τον υμνούσαν και σήμερα πικραίνονται που επιλέγει Κυριάκο Μητσοτάκη.

Αυτό αφορά και κάποιους γραφιάδες της εποχής εκείνης, οι οποίοι δεν έγραψαν λέξη για τις χυδαιότητες, αλλά σήμερα αποκηρύσσουν οργισμένοι τον Σαββόπουλο…


Υπήρξε και κάποια άλλη ατυχής στιγμή του σπουδαίου τραγουδοποιού. Το καλοκαίρι του ’13 ανέβασε στην Επίδαυρο τον «Πλούτο» του Αριστοφάνη. Και τι έκανε; Επανέλαβε με τον τρόπο του την φράση του Πάγκαλου, «Μαζί τα φάγαμε», στηλιτεύοντας την ελληνική κοινωνία!

Επιτρέψτε μας να παραθέσουμε απόσπασμα από κείμενο του υπογράφοντος στην «Ελευθεροτυπία» (Οκτώβριος του ’13) για το θέμα αυτό:

«Έρχεται, λοιπόν, ο σεβάσμιος Σαββόπουλος να τα υπενθυμίσει όλα αυτά (ψεύτικες συντάξεις, διακοποδάνεια, πούρα, τζιπ κ.λπ.), αλλά πώς; Κάνοντας ένα άλμα πάνω από την ιογόνο πηγή! Δηλαδή, ξεχνώντας τις κατευθύνσεις και τις επιλογές συγκεκριμένων πολιτικών, συγκεκριμένων κομμάτων, συγκεκριμένης προπαγάνδας, συγκεκριμένης εποχής… Δυστυχώς, ο ανεκτίμητης προσφοράς δημιουργός στην Επίδαυρο ντύθηκε Πάγκαλος».
Σαββόπουλος


Και κάτι προσωπικό, έτσι για την ιστορία: Από την στήλη μου στην «Ελευθεροτυπία» είχα ασκήσει αυστηρή κριτική στον Διονύση Σαββόπουλου με αφορμή «Το Κούρεμα» και την εν γένει στάση του το ’89.

Το ίδιο επικριτικός υπήρξα και έναντι της Αριστεράς που συμπορεύτηκε με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη με άλλοθι την ψευδώνυμη κάθαρση. Κι όμως. Ο αείμνηστος Σεραφείμ Φυντανίδης, επιστήθιος φίλος του Σαββόπουλου, δεν έκοψε ποτέ ούτε λέξη από τα κείμενα που βρίσκονταν στον αντίποδα των θέσεων που είχε τότε η «Ε».

Αυτά. Απλώς, να επαναλάβω το ήδη σημειωθέν εισαγωγικώς: Ακόμη και με τον διάβολο να πάει ο Διονύσης Σαββόπουλος, ποτέ δεν θα παύσει να υπάρχει μέσα μου ως μέγας δημιουργός με ανεκτίμητη προσφορά στον τόπο μας.

https://www.ow.gr/living/o-savvopoulos- ... thetiseis/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 15:01

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:17


Στην τελική, και ο προσδιορίζων προσδιορίζεται, έτσι δεν είναι;
Τι ειναι αυτο παλι
Τεστ αϊκιού ζαίων.

Με τα ζαίικα όρια περνάς, κανένα πρόβλημα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2023, 15:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 15:01
Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:17


Στην τελική, και ο προσδιορίζων προσδιορίζεται, έτσι δεν είναι;
Τι ειναι αυτο παλι
Τεστ αϊκιού ζαίων.

Με τα ζαίικα όρια περνάς, κανένα πρόβλημα.

Φοβερή φιλοσοφία , τρομερή ευφυία.

Ψάχνουμ όλοι στη Μένσα την θεια να την αρπαξουν με απόχη
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34882
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Μάιος 2023, 15:06

Αρχέλαος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:57
Σε ποιους αναφέρεται; Στον κόσμο του ΠΑΣΟΚ, φυσικά…
Αρχέλαος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:57
Δυστυχώς, ο ανεκτίμητης προσφοράς δημιουργός στην Επίδαυρο ντύθηκε Πάγκαλος».
Ήταν σε κάποιο άλλο κόμμα ο Πάγκαλος από το ΠΑΣΟΚ; :lol: ένας ολόκληρος κόσμος που αρνείται πεισματικά να παραδεχθεί ότι έφαγε ακόμη και όταν του το λένε αυτοί που ψήφιζε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 15:08

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2023, 15:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 15:01
Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 14:19


Τι ειναι αυτο παλι
Τεστ αϊκιού ζαίων.

Με τα ζαίικα όρια περνάς, κανένα πρόβλημα.

Φοβερή φιλοσοφία , τρομερή ευφυία.

Ψάχνουμ όλοι στη Μένσα την θεια να την αρπαξουν με απόχη
Με τις θειες δεν ασχολούνται, έχουν αρκετές.

Αν κάτι ψάχνουν, αυτό είναι ένας έξυπνος ζαίος (με αϊκιού πάνω από 70) για να τον βάλουν σε γυάλα, ως εξέχον δήγμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών