Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 12:00

Υδράργυρος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:58
Οι φιγουρες συμβολα των τελευταιων δεκαετιων εχουν καταντησει παρακμιακες καρικατουρες
Θα είχε ενδιαφέρον μια αναφορά των καλλιτεχνών που εκφράζουν σήμερα τους ζαίους.

Γιατί διαχρονικά, δεν τους εκφράζει κανείς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2023, 12:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:53

Μα αυτό λένε οι στίχοι και στο πρωτότυπο. :lol:
Οχι ακριβώς, υπάρχει ποιητική αηδία :D

Το πρωτότυπο μεταφρασμένο είναι κάπως έτσι:
Απλά μια τέλεια μέρα
Να πιουμε σανγκρία στο πάρκο
Και αργότερα
Όταν βραδιάσει
Να πάμε σπίτι
Απλά μια τέλεια μέρα
Να ταΐσουμε τα ζώα στο ζωολογικό κήπο
Και αργότερα να δούμε μια ταινία
Και μετά σπίτι
Τώρα αν αντέγραψε Lucio Dalla κ τέτοια δε γνωρίζω, δεν έχω άποψη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 12:21

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:53

Μα αυτό λένε οι στίχοι και στο πρωτότυπο. :lol:
Οχι ακριβώς, υπάρχει ποιητική αηδία :D

Το πρωτότυπο μεταφρασμένο είναι κάπως έτσι:
Απλά μια τέλεια μέρα
Να πιουμε σανγκρία στο πάρκο
Και αργότερα
Όταν βραδιάσει
Να πάμε σπίτι
Απλά μια τέλεια μέρα
Να ταΐσουμε τα ζώα στο ζωολογικό κήπο
Και αργότερα να δούμε μια ταινία
Και μετά σπίτι
Τώρα αν αντέγραψε Lucio Dalla κ τέτοια δε γνωρίζω, δεν έχω άποψη.
Μα το συγκεκριμένο δεν ήταν αντιγραφή ήταν διασκευή σε ένα δίσκο με διασκευές ξένων τραγουδιών.

Αν μη τι άλλο ο Σαββόπουλος το είχε με τους στίχους.

Αρέσει ή δεν αρέσει σε κάποιους (πράγμα που είναι απολύτως φυσικό) ως "τραγουδοποιός" που λέει ότι είναι, είναι σημαντικό μουσικό κεφάλαιο για τη χώρα.

Πήρε τη μπάλα στα πόδια του ο αυριανισμός και άρχισε να... ξεφτιλίζει και να ταπώνει τους πάντες. Παικταδούρες.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μάιος 2023, 12:25

Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:25
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:13

Επί του προκειμένου, δεν νομίζω ότι κάποιος του πέταξε γιαούρτια. Κριτική του κάναμε/νε.
Όσο για την επαγγελματική του αξία, προσωπικά έχω πει ότι μεγάλωσα με τις μουσικές και τα τραγούδια του (την ίδια εποχή, ωστόσο, άκουγα επίσης Πάριο και Πουλόπουλο...είμαι καλά γιατρέ μου;), αλλά αναγνωρίζω το δικαίωμα σε κάποιον άλλον να μην του αρέσουν.
δεν καταλαβες. εγω πεταω πχορουμικα γιαουρτια σε οσους τον κακοχαρακτηριζουν επειδη δεν υποστηριζει το δικο τους κομμα, ενω ειναι βεβαιο οτι θα τον καλοχαρακτηριζαν σε αντιθετη περιπτωση.και μαλιστα οχι αναφερομενοι στην πολιτικη του θεση, αλλα στην επαγγελματικη του.

γιδια.

και βεβαια εχω φυλαγμενα μερικα γιαουρτακια για οσους τον υποστηριζουν, για τους ιδιους λογους.
Πολιτική άποψη εξέφρασε ο Σαββόπουλος, πολιτική κριτική θα εισπράξει. Στους αριστερούς βγαίνει οπωσδήποτε ένα παράπονο, όπως βγήκε και με τον Μίκη, γιατί υπάρχει μια ματαίωση αυτού που εξέφραζε πολιτικά ο Σαββόπουλος στα νιάτα του, μια ματαίωση που κάποιοι εκλαμβάνουν σαν προδοσία.
Τα νιατα του Σαββοπουλου ηταν πριν 60 χρονια, απο τοτε ο κοσμος εχει αλλαξει οσο τοτε σε σχεση με τη Μπελ Εποκ και η πιο συγκλονιστικη αλλαγη ηταν η πληρης χρεωκοπια της αριστερας το 1989. Κανονικα πιο λογικο ειναι να κραζεις καποιον που ΔΕΝ αλλαξε γνωμη.

Επισης διαφωνω οτι εξεφραζε "πολιτικα". Ο Σαββοπουλος εξεφραζε το πνευμα των νεων (συνομηλικων) της εποχης του που ειχε ασφαλως και μια δεσποζουσα πολιτικη αντιληψη αλλα ειχε και πολυ περισσοτερα.

Εν τελει αυτο το πνευμα ο Σαββοπουλος το βιωσε απο πρωτο χερι και οργανικα κατεληξε σε αυτο που ειναι τωρα (οπως και ενα σωρο αλλοι απο τον Θεοδωρακη μεχρι τον Τσιμα και την Τρεμη). Αυτοι που του την πεφτουν δεν εχουν βιωσει τιποτα, η αντιληψη τους για το πώς σκεφτοταν ο κοσμος το 60 και το 70 στηριζεται σε αφηγησεις, ουσιαστικα δε διαφερει απο την αντιληψη του εθνικιου για το πώς σκεφτοταν ο Λεωνιδας ή ο Μεγας Αλεξανδρος ή και οι κλεφτες του 21.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 12:48

Όποιος θέλει να κριθεί μόνο για το καλλιτεχνικό έργο του, μιλάει μόνο για το έργο του. Αν μιλήσει πολιτικά θα κριθεί και πολιτικά.

Βεβαίως κάποιος που εκτιμούσε το έργο του και τώρα λέει ε σιγά τα τραγούδια, δεν είναι σοβαρός.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 20 Μάιος 2023, 12:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:48


Βεβαίως κάποιος που εκτιμούσε το έργο του και τώρα λέει ε σιγά τα τραγούδια, δεν είναι σοβαρός.
Πηγή?

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 13:00

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:58
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:48


Βεβαίως κάποιος που εκτιμούσε το έργο του και τώρα λέει ε σιγά τα τραγούδια, δεν είναι σοβαρός.
Πηγή?
Dwarven Blacksmith, 2023
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 13:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:48
Όποιος θέλει να κριθεί μόνο για το καλλιτεχνικό έργο του, μιλάει μόνο για το έργο του. Αν μιλήσει πολιτικά θα κριθεί και πολιτικά.

Βεβαίως κάποιος που εκτιμούσε το έργο του και τώρα λέει ε σιγά τα τραγούδια, δεν είναι σοβαρός.
Συμφωνώ και στις δύο παραγράφους.

Αλλά πολιτικά δεν κρίνεται μόνον ο Σαββόπουλος αλλά και αυτοί που τον κρίνουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2023, 13:07

Εμένα με ενοχλει όταν κάποιος κρίνεται ως καλλιτέχνης για τις πολιτικές του απόψεις, αλλά εξίσου με ενοχλεί όταν τεκμηριωνεται μια πολιτική άποψη ως σωστή επειδή την έχει ένας καλλιτέχνης. Ή ποδοσφαιριστης. :102:

Εννοώ, γιατί θεωρούμε τόσο σημαντική της άποψη ενός μπαφιορου τραγουδιαρη ή ενός τύπου που κλωτσα ένα τόπι; :102:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μάιος 2023, 13:21

Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:38
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:30
Ναύτης έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:25

Πολιτική άποψη εξέφρασε ο Σαββόπουλος, πολιτική κριτική θα εισπράξει. Στους αριστερούς βγαίνει οπωσδήποτε ένα παράπονο, όπως βγήκε και με τον Μίκη, γιατί υπάρχει μια ματαίωση αυτού που εξέφραζε πολιτικά ο Σαββόπουλος στα νιάτα του, μια ματαίωση που κάποιοι εκλαμβάνουν σαν προδοσία.
Στην τελική δεν τού είπαν και τίποτα φοβερό, ότι έχει γίνει συντηρητικός/αντιδραστικός τού είπαν και μάλλον έχουν δίκιο.
πολιτικη κριτικη ειναι "50 χρονια πριν αντεγραψες ενα τραγουδι";

μονο αν εισαι ζαιος= γιδι.
Δεν ξέρω για τις αντιγραφές μουσικών, δεν ασχολήθηκα. Ξέρω, ωστόσο, μετά βεβαιότητας ότι έκλεψε το Ντιρλαντά από έναν έναν Καλυμνιώτη ψαρά, τον Γκίνη, το παραδέχτηκε κι ο ίδιος ο Σαββόπουλος στο δικαστήριο τότε, αλλά υποστήριξε ότι είχε δικαίωμα να το πράξει γιατί ήταν δημώδες τραγούδι.
δεν ξερω αν αντεγραψε και τι, δε με νοιαζει, δεν ξερω και πολλα απο μουσικη, ουτε εχω πολυακουσει τον συγκεκριμμενο.

η κριτικη μου ειναι προς οσους τσινησαν που στηριζει νδ, και απαντησαν κατηγορωντας τον για κλοπη τραγουδιου 50 χρονια πριν, απο μια ταινια, ενω το τραγουδι ηταν 10 χρονια πριν την ταινια. οχι οτι θα ειχε και σημασια αν ειχε πραγματι κανει την κλοπη.

γιδια. ζαιοι. αυτο. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μάιος 2023, 13:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:48
Όποιος θέλει να κριθεί μόνο για το καλλιτεχνικό έργο του, μιλάει μόνο για το έργο του. Αν μιλήσει πολιτικά θα κριθεί και πολιτικά.

Βεβαίως κάποιος που εκτιμούσε το έργο του και τώρα λέει ε σιγά τα τραγούδια, δεν είναι σοβαρός.
το προβλημα ειναι οτι μιλαει πολιτικα και κρινεται για το εργο του, ενω το εργο του κρινεται με πολιτικα κριτηρια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 13:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2023, 13:07
Εμένα με ενοχλει όταν κάποιος κρίνεται ως καλλιτέχνης για τις πολιτικές του απόψεις, αλλά εξίσου με ενοχλεί όταν τεκμηριωνεται μια πολιτική άποψη ως σωστή επειδή την έχει ένας καλλιτέχνης. Ή ποδοσφαιριστης. :102:

Εννοώ, γιατί θεωρούμε τόσο σημαντική της άποψη ενός μπαφιορου τραγουδιαρη ή ενός τύπου που κλωτσα ένα τόπι; :102:
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που θεωρούμε σημαντική ή ασήμαντη την κριτική του οποιουδήποτε που δεν ξέρει ούτε να τραγουδά ούτε να κλωτσά τόπι... κοκ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Μάιος 2023, 13:31

τι τραβάει κι αυτή η γαλή.θα ακούει καμπάνα σαβόπουλο για κανά μήνα μ αυτή τη φάση.ωραλία ωριλά

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μάιος 2023, 13:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:48
Όποιος θέλει να κριθεί μόνο για το καλλιτεχνικό έργο του, μιλάει μόνο για το έργο του. Αν μιλήσει πολιτικά θα κριθεί και πολιτικά.
Πολιτικη κριτικη ειναι "αυτα που λες για την αυτοδυναμια Σαββοπουλε ειναι μαλακιες διοτι ετσι κι ετσι" οχι "σου ειχε μουτρωσει ο Χατζιδακις πριν 40 χρονια" και "η συννεφουλα ειναι αντιγραφη".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διονύσης Σαββόπουλος - Ελπίζω σε μια αυτοδυναμία της Να.Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μάιος 2023, 13:56

Αναρωτιεμαι αν το κανουν και στην καθημερινη ζωη αυτο. Λεει ξερωγω ο μπαρμπας στο πασχαλινο τραπεζι "με τον Αντρεα φαγαμε ψωμακι" κι αρχιζουν ολοι τους "χαλια το εψησε το αρνι" "θυμαστε το 98 που πλακωθηκε με εναν ταριφα για ποιος ειχε προτεραιοτητα ε ρε τι του εσουρε ο ταριφας", "ο γιος του εχει στραβα δοντια και η κορη του εχει παει με ολο το στρατοπεδο απεναντι", "εγω το 74 που πηγαιναμε παιδικο σταθμο τον θυμαμαι ντυμενο τσολιαδακι να καμαρωνει, τωρα μου εγινε παπαντρεϊκος".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών