Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 19 Μάιος 2023, 08:59

Μετά από τόσες εκλογές που ψήφιζα ανελλιπώς, αυτή τη φορά σκέφτομαι για πρώτη φορά να απόσχω. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Δεν βρίσκω κανένα κόμμα να με εκφράζει. Θα ήθελα ένα κόμμα που να υποστηρίζει ότι οι πιο αξιοθαύμαστες χώρες του κόσμου είναι οι Σκανδιναβικές και αυτές να πρέπει να είναι το πρότυπό μας. Ένα κόμμα που να αναγνωρίζει ότι προκειμένου να υπάρξει ένα κοινωνικό κράτος, χρειάζεται ουσιαστική καταπολέμηση της φοροδιαφυγής σε ΟΛΟΥΣ. Και να έχει διάθεση να το κάνει, όχι απλά να το λέει. Ένα κόμμα ανεξίθρησκο, όχι ομοφοβικό, με έμφαση στις οικολογικές ευαισθησίες. Ταυτόχρονα όμως θα ήθελα ισχυρό έλεγχο της μετανάστευσης και καταπολέμηση της εγκληματικότητας (όχι χαδάκια στους Ρομά, τους οπαδούς, άλλες παραβατικές ομάδες). Θα ήθελα ένα κόμμα που να μην έχει παράδοση στη διαφθορά, την αναξιοκρατία και τον νεποτισμό. Ένα κόμμα που να ενθαρρύνει την επιχειρηματικότητα αναγνωρίζοντας όμως ότι οι βασικές παροχές (υγεία, παιδεία, νερό, ρεύμα, τηλέφωνο) πρέπει να είναι αν όχι κρατικές, τουλάχιστον υπό ισχυρή κρατική εποπτεία. Θα ήθελα ένα κόμμα που να πιστεύει ότι η παιδεία θα πρέπει να είναι η νο.1 προτεραιότητα ενός κράτους. Πάνω από άμυνα, πάνω από οικονομία, πάνω από υγεία, πάνω από δικαιοσύνη.

Δεν μπορώ να βρω ένα κόμμα που να πλησιάζει σ'αυτά που θέλω ούτε κατά το ήμισυ. Ούτε ανάμεσα στα μικρά. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πάω να ψηφίσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος micmic την 19 Μάιος 2023, 09:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4463
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Μάιος 2023, 09:06

πιο κοντά στο ΚΚΕ σε κόβω. θεωρητικά τουλάχιστον. πήγαινε ρίξτο. είναι κρίμα να αβαντάρεις τα πρώτα κόμματα με αποχή.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4463
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Μάιος 2023, 09:08

στη σχολή μου, οι πιο καλοί και συνεπείς φοιτητές ήταν οι κνιτες και εννοείται ήταν κατά των καταλήψεων.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Μάιος 2023, 09:10

micmic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 08:59
Μετά από τόσες εκλογές που ψήφιζα ανελλιπώς, αυτή τη φορά σκέφτομαι για πρώτη φορά να απόσχω. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Δεν βρίσκω κανένα κόμμα να με εκφράζει. Θα ήθελα ένα κόμμα που να υποστηρίζει ότι οι πιο αξιοθαύμαστες χώρες του κόσμου είναι οι Σκανδιναβικές και αυτές να πρέπει να είναι το πρότυπό μας. Ένα κόμμα ανεξίθρησκο, όχι ομοφοβικό, με έμφαση στις οικολογικές ευαισθησίες. Ταυτόχρονα όμως θα ήθελα ισχυρό έλεγχο της μετανάστευσης και καταπολέμηση της εγκληματικότητας (όχι χαδάκια στους Ρομά, τους οπαδούς, άλλες παραβατικές ομάδες). Θα ήθελα ένα κόμμα που να μην έχει παράδοση στη διαφθορά, την αναξιοκρατία και τον νεποτισμό. Ένα κόμμα που να ενθαρρύνει την επιχειρηματικότητα αναγνωρίζοντας όμως ότι οι βασικές παροχές (υγεία, παιδεία, νερό, ρεύμα, τηλέφωνο) πρέπει να είναι αν όχι κρατικές, τουλάχιστον υπό ισχυρή κρατική εποπτεία. Θα ήθελα ένα κόμμα που να πιστεύει ότι η παιδεία θα πρέπει να είναι η νο.1 προτεραιότητα ενός κράτους. Πάνω από άμυνα, πάνω από οικονομία, πάνω από υγεία, πάνω από δικαιοσύνη.

Δεν μπορώ να βρω ένα κόμμα που να πλησιάζει σ'αυτά που θέλω ούτε κατά το ήμισυ. Ούτε ανάμεσα στα μικρά. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πάω να ψηφίσω.
Σε νιώθω. Στις προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις ούτε εγώ πήγα και τώρα θα πάω πιο πολύ επειδή αποφάσισα να το κάνω ακόμα και με κάποιο ζόρι. Έχω έντονη τάση να απόσχω πάλι αλλά θα τηρήσω την υπόσχεση που έδωσα στον εαυτό μου (και δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι το να μην πάω καθόλου είναι η καλύτερη επιλογή).

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Μάιος 2023, 09:11

kongrosian έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:06
πιο κοντά στο ΚΚΕ σε κόβω. θεωρητικά τουλάχιστον. πήγαινε ρίξτο. είναι κρίμα να αβαντάρεις τα πρώτα κόμματα με αποχή.
Τι σχέση έχουν αυτά που έγραψε με την πολτιική του ΚΚΕ; Σχεδόν καμία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4463
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Μάιος 2023, 09:16

Green Dragon έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:11
kongrosian έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:06
πιο κοντά στο ΚΚΕ σε κόβω. θεωρητικά τουλάχιστον. πήγαινε ρίξτο. είναι κρίμα να αβαντάρεις τα πρώτα κόμματα με αποχή.
Τι σχέση έχουν αυτά που έγραψε με την πολτιική του ΚΚΕ; Σχεδόν καμία.
γιατί δεν έχουν; το κκε είναι ανεξίθρησκο, όχι ομοφοβικό, με οικολογικές ευαισθησίες, σαν κομμουνιστικό που είναι. η εγκληματικότητα θα καταλήξει στα γκουλαγκ της μανωλάδας. οι μετανάστες δεν θα θέλουν σε καμία περίπτωση να έρθουν στη χώρα, με δραχμή και χωρίς επιδόματα - αλλά κοινωνική εργασία. κ.ο.κ. με το κκε θα έχεις τάξη και αλφαδιά παντού και εννοείται παιδεία σοβαρή. τα παιδιά θα μαθαίνουν διαλεκτικό υλισμό και όχι θρησκευτικά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Μάιος 2023, 09:19

kongrosian έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:16
Green Dragon έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:11
Τι σχέση έχουν αυτά που έγραψε με την πολτιική του ΚΚΕ; Σχεδόν καμία.
γιατί δεν έχουν; το κκε είναι ανεξίθρησκο, όχι ομοφοβικό, με οικολογικές ευαισθησίες, σαν κομμουνιστικό που είναι. η εγκληματικότητα θα καταλήξει στα γκουλαγκ της μανωλάδας. οι μετανάστες δεν θα θέλουν σε καμία περίπτωση να έρθουν στη χώρα, με δραχμή και χωρίς επιδόματα - αλλά κοινωνική εργασία. κ.ο.κ. με το κκε θα έχεις τάξη και αλφαδιά παντού και εννοείται παιδεία σοβαρή. τα παιδιά θα μαθαίνουν διαλεκτικό υλισμό και όχι θρησκευτικά.
- Δεν είναι ανεξίθρησκο, είναι κατά της θρησκείας
- Δεν έχει καμιά ιδιαίτερη αγάπη στους ομοφυλόφιλους
- Οικολογία και κομμουνισμός ποτέ δεν περπάτησαν μαζί, πιο κοντά ήταν η μη κομμουνιστική αριστερά στην οικολογία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 19 Μάιος 2023, 09:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 19 Μάιος 2023, 09:25

kongrosian έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:06
πιο κοντά στο ΚΚΕ σε κόβω. θεωρητικά τουλάχιστον. πήγαινε ρίξτο. είναι κρίμα να αβαντάρεις τα πρώτα κόμματα με αποχή.
Δε νομίζω ότι το ΚΚΕ έχει ιδιαίτερες οικολογικές ανησυχίες. Επίσης, μάλλον χαϊδεύει τους Ρομά (σα να μου φαίνεται ότι δικαιολογεί ένα σωρό παραβατικές συμπεριφορές αν οι παραβάτες είναι φτωχοί) . Σίγουρα δεν είναι υπέρ του αυστηρού ελέγχου της μετανάστευσης. Σίγουρα δεν ενθαρρύνει την επιχειρηματικότητα.
Green Dragon έγραψε:
19 Μάιος 2023, 09:10
δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι το να μην πάω καθόλου είναι η καλύτερη επιλογή.
Αν μιλάμε για το συμφέρον της χώρας, δε νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο. Η χώρα είναι σαν μια μπάλα του bowling που γλιστράει από μια τσουλήθρα, και τα κόμματα είναι σαν σπίρτα που υποστηρίζουν ότι μπορούν να σταματήσουν την πτώση. Είδες τα τελευταία στοιχεία της Eurostat;

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Εδώ για λευκό/άκυρο/αποχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 19 Μάιος 2023, 09:36

Το μόνο που φοβούνται είναι η "ακυβερνησία", να μην βγαίνει δηλαδή κυβέρνηση στην οποία να κάνουν κουμάντο οι ίδιοι. Στο πλαίσιο των εκλογών, ο πιο ουσιαστικός τρόπος να γίνει αυτό που φοβούνται είναι η ψήφος στο μόνο κόμμα που μπαίνει σίγουρα στη Βουλή αλλά όχι σε σενάρια συνεργασιών, το ΚΚ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών