Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19745
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Μάιος 2023, 13:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:58
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:45
Μπορεί να επιταχύνθηκε κάπως, μέχρι εκεί. Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη γιατί τα ανοιχτά σύνορα και ο δικαιωματισμός δεν πουλάνε.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη, ότι αυτά επηρέασαν το ευρύτερο κοινό. Στα νησιά και Έβρο, πιθανόν, στις υπόλοιπες περιοχές, όχι.
Το επηρέασαν. Αφού αν βγάλεις το μνημόνιο από την εξίσωση η ταύτιση πολλών ψηφοφόρων του Συριζα με τις θέσεις του κόμματος που ψήφισαν πέφτει στο 10-15% :003:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Μάιος 2023, 13:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:58
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:43


Μα το πασόκ ήδη υπήρχε στο προσκήνιο ως μπαλαντέρ. Απλώς τα πανωκάτω που ήρθαν, συνετέλεσαν στο να καταβαραθρωθεί το ίματζ του Τσίπρα και να λουστραρισθεί το τελείως ξενέρωτο ηγετικό ίματζ του Ανδρουλάκη.
Μπορεί να επιταχύνθηκε κάπως, μέχρι εκεί. Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη γιατί τα ανοιχτά σύνορα και ο δικαιωματισμός δεν πουλάνε.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη, ότι αυτά επηρέασαν το ευρύτερο κοινό. Στα νησιά και Έβρο, πιθανόν, στις υπόλοιπες περιοχές, όχι.
Το επηρέασαν και παρά πολύ. Οι μικρες μαριες και η αντίθεση στο φράχτη, οι δηλώσεις φίλη ότι δε στήριξαν τους πρόσφυγες αναφερόμενος στις ορδές του Ερντογάν κατέδειξαν την αντεθνικοτητα του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό τονίσαμε όλοι αλλά υπήρχαν χαζοχαρούμενο που νόμιζαν ότι είναι κινδυνολογίες της δεξιάς. Μεχρινπου άρχισε το το ντου στον Έβρο και έβαλαν μυαλο
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Μάιος 2023, 13:13

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μάιος 2023, 13:20

Lord Brum έγραψε:
23 Μάιος 2023, 13:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:58
Green Dragon έγραψε:
23 Μάιος 2023, 12:45


Μπορεί να επιταχύνθηκε κάπως, μέχρι εκεί. Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη γιατί τα ανοιχτά σύνορα και ο δικαιωματισμός δεν πουλάνε.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη, ότι αυτά επηρέασαν το ευρύτερο κοινό. Στα νησιά και Έβρο, πιθανόν, στις υπόλοιπες περιοχές, όχι.
Το επηρέασαν και παρά πολύ. Οι μικρες μαριες και η αντίθεση στο φράχτη, οι δηλώσεις φίλη ότι δε στήριξαν τους πρόσφυγες αναφερόμενος στις ορδές του Ερντογάν κατέδειξαν την αντεθνικοτητα του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό τονίσαμε όλοι αλλά υπήρχαν χαζοχαρούμενο που νόμιζαν ότι είναι κινδυνολογίες της δεξιάς. Μεχρινπου άρχισε το το ντου στον Έβρο και έβαλαν μυαλο
Ε, αν το συγκεκριμένο κοινό επηρεάστηκε αλλά δεν τολμούσε να εκδηλώσει τη δυσφορία του για να μη χαρακτηρισθεί ως ρατσιστικό/κυρπαντελίδικο/κλπ τί να πω;

Ότι είναι μια άβουλη μάζα που μετακινείται με τηλεκοντρόλ και λέει τσιτάτα από σκονάκια; Είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2023, 13:39

Έχω την αίσθηση πως θα φάνε τα μουστάκια τους για την διαδοχή. Υπάρχουν πολλοί δελφίνοι που θα αλληλοσφαχτούν. Έχει πλάκα, το μόνο σίγουρο. Πάντως πάνε με Αλέξη μέχρι την απόλυτη συντριβή.
Σα να βλέπω τους Πασόκους πριν και μετά τη Φωφη. Πριν και μετά τον Ανδρέα. Καρεκλάτοι όλοι.
Κι αυτούς τους ψηφίζετε. Μάλιστα. Ουτε καν για ανακύκλωση. Κατευθείαν χωματερή.

Και κάποιοι με συμβούλευαν να ψηφίσω. Ποιούς ακριβώς; Εδώ στον δικό μας καφενέ βλέπω τις προσδοκίες, τις αναλύσεις, τα τσιτάτα, τα πάντα όλα και θέλω να ξεράσω ρε μαλάκες.


Τ'ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ. ΓΑΜΗΔΙΑ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8056
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 24 Μάιος 2023, 02:48

Υδράργυρος έγραψε:
23 Μάιος 2023, 08:12
kameron έγραψε:
23 Μάιος 2023, 03:49
Nostalgia έγραψε:
22 Μάιος 2023, 16:53
Λογικα το κομμα θα περασει στο ζευγος, μια ακομα πανωλεθρια χρειαζονται για να αποδομησουν εντελως τον Αλεξη....
Με Τζανακόπουλο/Αχτσιόγλου μπροστά, ο σύριζα θα πάει στο ποσοστό που πήρε χθες ο Ανδρουλάκης.
Δε μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον, αλλά εγώ δε συμφωνώ. Ο Τσίπρας είναι βαρίδι. Όποιος πρωθυπουργός υπέγραψε μνημόνια πήγε στα αζήτητα. Επίσης ο Τσίπρας θυμίζει εποχές αντιμνημονίου, διαπραγματεύσεις του 2015, κλπ, πράματα που κάνεις δε θέλει να θυμάται. ΚΑι συ ο ίδιος νταουλιέρη τον λες. Σκάσε ρε νταουλιέρη λενε όλοι
Πιστεύω οτι ένα νέο πρόσωπο θα καλύψει το κενό που υπάρχει στην κεντροαριστερά, ειδικά η Αχτσιόγλου θα έκανε ένα καλό ξεκίνημα. Ήταν μια καλή υπουργός που δεν έιχε λερωθεί με αντιμνημονιακούς λαικισμούς, ούτε με σκληρά μνημονιακά μέτρα. Έχει και μια καλή εικόνα
Μην μου λες στο και πέντε αυτά που έχω πει στο παρά είκοσι.

Από το 2017 γράφω εδώ ότι ο νταουλιέρης είναι τοξικός και βαρίδι για το σύριζα. Το 2019, μετά τις προηγούμενες εκλογές έγραψα ότι δεν κερδίζει ξανά εκλογές ούτε με σφαίρες και άρχισαν οι ζαίοι (και κάποιοι "εγώ δεν είμαι σύριζα αλλά...") να βρίζουν.

Είχα αναφέρει ότι ο σύριζα έχει εγκλωβισθεί σε αδιέξοδο γιατί οι οπαδοί του είναι τόσο προσκολλημένοι σε αυτόν ως απόλυτο τοτέμ/πατριάρχης της παράταξης που δεν αντιλαμβάνονται ότι για τα 2/3 της κοινωνίας (και πλέον για τα 4/5) ο νταουλιέρης είναι απολύτως απεχθής για διάφορους λόγους.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τυχόν αντικατάστασή του από την Αχτσιόγλου θα λυτρώσει το σύριζα. Μπορεί η Αχτσιόγλου να είναι επαρκώς επικοινωνιακή (όχι όσο ο νταουλιέρης όμως) και σαφώς πολύ λιγότερο τοξική αλλά θα έχει πολλά άλλα προβλήματα, των εσωκομματικών μη αμελητέων. Η παρουσία δε του Τζανακόπουλου (επίσης τοξικός, αντιεπικοινωνιακός, εμπαθής και γενικώς αντιπαθής) θα λειτουργήσει πολύ εναντίον της. Επιπλέον, δεν έχει (ακόμα) το ειδικό βάρος για να σηκώσει τη θέση αρχηγού κόμματος εξουσίας.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μάιος 2023, 03:07

kameron έγραψε:
24 Μάιος 2023, 02:48
Υδράργυρος έγραψε:
23 Μάιος 2023, 08:12
kameron έγραψε:
23 Μάιος 2023, 03:49


Με Τζανακόπουλο/Αχτσιόγλου μπροστά, ο σύριζα θα πάει στο ποσοστό που πήρε χθες ο Ανδρουλάκης.
Δε μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον, αλλά εγώ δε συμφωνώ. Ο Τσίπρας είναι βαρίδι. Όποιος πρωθυπουργός υπέγραψε μνημόνια πήγε στα αζήτητα. Επίσης ο Τσίπρας θυμίζει εποχές αντιμνημονίου, διαπραγματεύσεις του 2015, κλπ, πράματα που κάνεις δε θέλει να θυμάται. ΚΑι συ ο ίδιος νταουλιέρη τον λες. Σκάσε ρε νταουλιέρη λενε όλοι
Πιστεύω οτι ένα νέο πρόσωπο θα καλύψει το κενό που υπάρχει στην κεντροαριστερά, ειδικά η Αχτσιόγλου θα έκανε ένα καλό ξεκίνημα. Ήταν μια καλή υπουργός που δεν έιχε λερωθεί με αντιμνημονιακούς λαικισμούς, ούτε με σκληρά μνημονιακά μέτρα. Έχει και μια καλή εικόνα
Μην μου λες στο και πέντε αυτά που έχω πει στο παρά είκοσι.

Από το 2017 γράφω εδώ ότι ο νταουλιέρης είναι τοξικός και βαρίδι για το σύριζα. Το 2019, μετά τις προηγούμενες εκλογές έγραψα ότι δεν κερδίζει ξανά εκλογές ούτε με σφαίρες και άρχισαν οι ζαίοι (και κάποιοι "εγώ δεν είμαι σύριζα αλλά...") να βρίζουν.

Είχα αναφέρει ότι ο σύριζα έχει εγκλωβισθεί σε αδιέξοδο γιατί οι οπαδοί του είναι τόσο προσκολλημένοι σε αυτόν ως απόλυτο τοτέμ/πατριάρχης της παράταξης που δεν αντιλαμβάνονται ότι για τα 2/3 της κοινωνίας (και πλέον για τα 4/5) ο νταουλιέρης είναι απολύτως απεχθής για διάφορους λόγους.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τυχόν αντικατάστασή του από την Αχτσιόγλου θα λυτρώσει το σύριζα. Μπορεί η Αχτσιόγλου να είναι επαρκώς επικοινωνιακή (όχι όσο ο νταουλιέρης όμως) και σαφώς πολύ λιγότερο τοξική αλλά θα έχει πολλά άλλα προβλήματα, των εσωκομματικών μη αμελητέων. Η παρουσία δε του Τζανακόπουλου (επίσης τοξικός, αντιεπικοινωνιακός, εμπαθής και γενικώς αντιπαθής) θα λειτουργήσει πολύ εναντίον της. Επιπλέον, δεν έχει (ακόμα) το ειδικό βάρος για να σηκώσει τη θέση αρχηγού κόμματος εξουσίας.
Αν ειναι ξυπνιοι (που δεν ειναι) θα κανουν δημοκρατικο κομμα ανευ αρχηγου...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Ιούλ 2023, 15:58

Χμμμμμ.... :smt017 τα τρολ που ειναι ακόμα πιστά στον Αλεξη :g094:
δεν τα βλέπω να υποστηρίζουν και πολύ την Εφη :roll:


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34867
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Ιούλ 2023, 13:11


Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 13 Ιούλ 2023, 13:22

για να άρχισε να την πολεμάει τόσο έντονα ο μηχανισμός του Κουλη θα είναι απειλητική φαίνεται
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο επόμενος Αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Ιούλ 2023, 13:43

πατησιωτης έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 13:11
Μπαζαρα!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών