Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 29 Μάιος 2023, 03:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:10
Yochanan έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:31
Aprilianos έγραψε:
25 Μάιος 2023, 11:28

Ο παττακος και ο μακαρεζος έχουν γράψει διαφωτιστικα βιβλία στη φυλακή
O Κασιδιάρης βαριά να διάβασε τα σκίτσα στο Μακελειό.
Για τον Απριλιανό: O οποιοσδήποτε αναλφάβητος όταν μάθει να διαβάζει μπορεί να θεωρήσει διαφωτιστικό τον οποιονδήποτε τίτλο εφημερίδας ή πιασάρικου σάιτ.

Για τον γιόχι: Ακριβώς το ίδιο. Ένα πέρασμα από το ίντυ μια φορά την εβδομάδα αποτυπώνει πλήρως το αντίπαλο δέος του "αγράμματου" Κασιδιάρη.
Κάνε δουλειά σου μωρή τσουραπω που θα με πεις κι αναλφαβητο. Ο παττακος κι ο μακαρεζος έγραψαν διαφωτιστικα βιβλία επειδή αυτοί διαμόρφωσαν τη πολιτική εκείνη τη συγκεκριμένη περίοδο

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Μάιος 2023, 08:29

Golden Age έγραψε:
25 Μάιος 2023, 14:40
BOOMER έγραψε:
25 Μάιος 2023, 13:10
Ο Τεμπονέρας δολοφονήθηκε πριν 3 δεκαετίες από επίθεση οπαδού της Νέας Δημοκρατίας που εκείνα τα χρόνια είχε μέσα στις δομές τις εξτρεμιστικά στοιχεία ,τα οποία χρειάστηκε να αποβάλλει.
Δεν ήταν οπαδοί, αλλά μέλη. Και δεν ήταν κάποια..."εξτρεμιστικά στοιχεία", αλλά οργανωμένη αντεπίθεση απο τον μηχανισμό της ίδιας της ΝΔ.
Συμφωνώ. Επρεπε να καταδικασθούν οι Ρέϊντζερς και οι Κένταυροι, πιθανώς και παραπάνω στην ΝΔ. Η περίπτωση ήταν παρόμοια με την ΝΔ.

Αυτό όμως, πώς αθωώνει την Χρυσή Αυγή;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Μάιος 2023, 08:31

Γάταρος έγραψε:
25 Μάιος 2023, 13:46
BOOMER έγραψε:
25 Μάιος 2023, 13:34
Το αν στη φαντασία ενός οπαδού βαρυποινήτη εγκληματία βαφτίζεται οποισδήποτε παιδεραστής για να δικαιολογήσει τις αρρωστημένες πολιτικές του προτιμήσεις ,δεν σημαίνει ότι είναι.
Αυτός τι είναι; Εγώ δεν λέω ότι είναι κάτι. Απλά ρωτάω μήπως ξέρεις εσύ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δεν ξέρω αν αυτός είναι παιδεραστής ή όχι. Γιατί να έχει σχέση με το τι έκαναν οι ναζί όμως; Αυτός έγινε παιδεραστής με την εντολή κάποιου;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Μάιος 2023, 08:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μάιος 2023, 11:42
Έριξα μια ματιά σ' αυτό.

Άδειασμα Αλιβιζάτου σε Κασιδιάρη που ανακοίνωσε ότι θα κατέβει στις εκλογές ως ανεξάρτητος
https://www.skai.gr/news/politics/alivi ... -stis-eklo

Μπορεί να κάνει κάποιος μια ανάλυση;
Εγώ πιστεύω ότι ο Αρειος Πάγος δεν μπορεί να απαγορεύσει την υποψηφιότητα του Κασιδιάρη σαν ανεξάρτητου. Ομως δεν μπορούν να αθροισθούν ψήφοι "ανεξάρτητων" υποψηφίων σε όλοι την χώρα, γιατί τότε παύουν να είναι ανεξάρτητοι.

Αρα, αν κατέβη ο Κασιδιάρης και οι λοιποί ναζί, απλώς θα κόψουν ψήφους από άλλα φασιστικά κόμματα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 29 Μάιος 2023, 08:51

Leporello έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:37
Εγώ πιστεύω ότι ο Αρειος Πάγος δεν μπορεί να απαγορεύσει την υποψηφιότητα του Κασιδιάρη σαν ανεξάρτητου. Ομως δεν μπορούν να αθροισθούν ψήφοι "ανεξάρτητων" υποψηφίων σε όλοι την χώρα, γιατί τότε παύουν να είναι ανεξάρτητοι.

Αρα, αν κατέβη ο Κασιδιάρης και οι λοιποί ναζί, απλώς θα κόψουν ψήφους από άλλα φασιστικά κόμματα.
Η δυνατότητα να κατέβει συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων προβλέπεται στη νομοθεσία. Από τη στιγμή που μπήκαμε στο τριπάκι της απαγόρευσης συνδυασμών, ήταν θέμα χρόνου να αρχίσει κάποιος να ψάχνει τυχόν παράθυρα αλλά, χάρη στον Κασιδιάρη, το συγκεκριμένο παράθυρο αναμένεται να κλείσει ερμητικά. Η πιθανότητα να τον αφήσουν να κατέβει είναι απειροελάχιστη κι εξαρτάται από το σκηνικό που θα διαμορφωθεί στους συντηρητικούς και τους εθνικιστές: αν πάλι κατέβουν μια ντουζίνα συνδυασμοί και δεν διαπιστωθεί κίνδυνος εισόδου στη Βουλή και δεύτερου κόμματος μαζί με την Ελληνική Λύση, δεν έχουν λόγο να αφήσουν τον Κασιδιάρη.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19759
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Μάιος 2023, 09:12

Dorian έγραψε:
26 Μάιος 2023, 22:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μάιος 2023, 11:47
Dorian έγραψε:
25 Μάιος 2023, 11:41
Μακάρι να τα καταφέρει μην χρειαστεί να γίνει το απευκταίο, να αναγκαστούμε να το ρίξουμε συριζα.
Είναι ότι πιθανόν να είναι και πυροτέχνημα για να φανατίσει περισσότερο τους υποστηρικτές του υπέρ του Σύριζα.

Γιατί θάβει τόσο την Ελληνική Λύση όσο και τη ΝΙΚΗ.

Άρα τί μένει; :lol:
συριζα τότε.
Με Συριζα στο 20% η ψήφος σε αυτόν καθόλου δεν ενοχλεί την κυβέρνηση. Αυτό που θα την ενοχλήσει, αν αυτός είναι ο στόχος σου, είναι να μπει η Νίκη και η Πλεύση Ελευθερίας στην βουλή.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 29 Μάιος 2023, 09:29

Green Dragon έγραψε:
29 Μάιος 2023, 09:12
Dorian έγραψε:
26 Μάιος 2023, 22:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μάιος 2023, 11:47


Είναι ότι πιθανόν να είναι και πυροτέχνημα για να φανατίσει περισσότερο τους υποστηρικτές του υπέρ του Σύριζα.

Γιατί θάβει τόσο την Ελληνική Λύση όσο και τη ΝΙΚΗ.

Άρα τί μένει; :lol:
συριζα τότε.
Με Συριζα στο 20% η ψήφος σε αυτόν καθόλου δεν ενοχλεί την κυβέρνηση. Αυτό που θα την ενοχλήσει, αν αυτός είναι ο στόχος σου, είναι να μπει η Νίκη και η Πλεύση Ελευθερίας στην βουλή.
Η δεκαΝΙΚΗ και η πλεύση ελευθερίας είναι ΑΜΦΟΤΕΡΑ δεκανικια της ΝΔ , γι'αυτό και προωθήθηκαν και πριν τις εκλογές και κατά τη διάρκεια τους με την καλπονοθεια. Στο full προώθησαν ΝΙΚΗ, πλεύση ελευθερίας και ΠΑΤΣΟΚ
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Μάιος 2023, 09:31

Leporello έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:37
(...) Ομως δεν μπορούν να αθροισθούν ψήφοι "ανεξάρτητων" υποψηφίων σε όλοι την χώρα, γιατί τότε παύουν να είναι ανεξάρτητοι. (...)
Αυτό έχει σημασία μόνο για την εκλογή βουλευτών στο ψηφοδέλτιο επικρατείας. Κατά τ' άλλα, μια χαρά μπορούν να κατέβουν συνδυασμοί ανεξάρτητων υποψηφίων.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Μάιος 2023, 10:16

Rakomelofronas έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:51
Leporello έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:37
Εγώ πιστεύω ότι ο Αρειος Πάγος δεν μπορεί να απαγορεύσει την υποψηφιότητα του Κασιδιάρη σαν ανεξάρτητου. Ομως δεν μπορούν να αθροισθούν ψήφοι "ανεξάρτητων" υποψηφίων σε όλοι την χώρα, γιατί τότε παύουν να είναι ανεξάρτητοι.

Αρα, αν κατέβη ο Κασιδιάρης και οι λοιποί ναζί, απλώς θα κόψουν ψήφους από άλλα φασιστικά κόμματα.
Η δυνατότητα να κατέβει συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων προβλέπεται στη νομοθεσία. Από τη στιγμή που μπήκαμε στο τριπάκι της απαγόρευσης συνδυασμών, ήταν θέμα χρόνου να αρχίσει κάποιος να ψάχνει τυχόν παράθυρα αλλά, χάρη στον Κασιδιάρη, το συγκεκριμένο παράθυρο αναμένεται να κλείσει ερμητικά. Η πιθανότητα να τον αφήσουν να κατέβει είναι απειροελάχιστη κι εξαρτάται από το σκηνικό που θα διαμορφωθεί στους συντηρητικούς και τους εθνικιστές: αν πάλι κατέβουν μια ντουζίνα συνδυασμοί και δεν διαπιστωθεί κίνδυνος εισόδου στη Βουλή και δεύτερου κόμματος μαζί με την Ελληνική Λύση, δεν έχουν λόγο να αφήσουν τον Κασιδιάρη.
Τελικά, έχεις δίκιο. Παρασύρθηκα από αυτό που είπε ο Αλιβιζάτος. Μελέτησα όμως τον νόμο και βρήκα ότι δεν κάνει καμμία διάκριση μεταξύ κόμματος και συνδυασμού ανεξαρτήτων υποψηφίων ως προς την κατανομή των εδρών.

Αρα, μόνη περίπτωση γιά να μη κατέβη ο Κασιδιάρης είναι ο Αρειος Πάγος να κρίνει ότι αυτός ο συνδυασμός ανεξαρτήτων που λέει, είναι στην πραγματικότητα κόμμα. Δύσκολο το βλέπω. Κι'όμως ήταν τόσο απλό: εκεί που η τροπολογία λέει "κόμμα" θα μπορούσε να λέει "κόμμα ή συνδυασμός ανεξαρτήτων" όπως κάνει σε όλες τις περιπτώσεις (εκτός από το μπόνους των εδρών) ο εκλογικός νόμος.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Μάιος 2023, 10:27

Το θέμα είναι από πού θα κόψει ο Κασιδιάρης, αν τελικά κατέβει. Γιατί από τη νουδου δεν πρόκειται να κόψει ούτε ψήφο.
Προσωπικά, νομίζω ότι θα κόψει κυρίως από νίκη, Βελόπουλο και Κωνσταντοπούλου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19759
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Μάιος 2023, 10:45

Ναύτης έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:27
Το θέμα είναι από πού θα κόψει ο Κασιδιάρης, αν τελικά κατέβει. Γιατί από τη νουδου δεν πρόκειται να κόψει ούτε ψήφο.
Προσωπικά, νομίζω ότι θα κόψει κυρίως από νίκη, Βελόπουλο και Κωνσταντοπούλου.
Θα κόψει λίγο από ΝΔ. Ίσως 0,5%.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39740
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Μάιος 2023, 10:49

To θεμα ειναι οι Εθνικιστες που ψηφισαν Πλευση να επαναπατριστουν στο χωρο τους και να ψηφισουν Εθνικο Μετωπο η εστω Εμφιετζογλου.΄

Επιλογες που δεν υπηρχαν στις προηγουμενες επιλογες.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 29 Μάιος 2023, 10:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Μάιος 2023, 10:50

Green Dragon έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:45
Ναύτης έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:27
Το θέμα είναι από πού θα κόψει ο Κασιδιάρης, αν τελικά κατέβει. Γιατί από τη νουδου δεν πρόκειται να κόψει ούτε ψήφο.
Προσωπικά, νομίζω ότι θα κόψει κυρίως από νίκη, Βελόπουλο και Κωνσταντοπούλου.
Θα κόψει λίγο από ΝΔ. Ίσως 0,5%.
Τον Κασιδιάρη τον ξεδόντιασαν με την πρώτη απόφαση του ΑΠ
Εφόσον πέρασε η πραξικοπηματική αλλαγή της σύνθεσης και δεν φώναξε κανείς (ούτε τα υπόλοιπα κόμματα, ούτε οι ψηφοφόροι του) τώρα δεν έχει καμία σημασία τι απόφαση θα βγάλουν
Είναι εκτός παιχνιδιού
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Μάιος 2023, 10:50

Green Dragon έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:45
Ναύτης έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:27
Το θέμα είναι από πού θα κόψει ο Κασιδιάρης, αν τελικά κατέβει. Γιατί από τη νουδου δεν πρόκειται να κόψει ούτε ψήφο.
Προσωπικά, νομίζω ότι θα κόψει κυρίως από νίκη, Βελόπουλο και Κωνσταντοπούλου.
Θα κόψει λίγο από ΝΔ. Ίσως 0,5%.
Μπα, θα είχε φανεί στις πρώτες, εδώ πήρε 100Κ ψήφους παραπάνω. Απ' αυτούς τους 3 θα κόψει βασικά και φυσικά θα εξαϋλώσει όλα τα ακροδεξιά αποκόμματα του 0,1%-0,4%.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ηλίας Κασιδιάρης: Θα είμαι υποψήφιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Μάιος 2023, 10:53

Ναύτης έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:50
Green Dragon έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:45
Ναύτης έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:27
Το θέμα είναι από πού θα κόψει ο Κασιδιάρης, αν τελικά κατέβει. Γιατί από τη νουδου δεν πρόκειται να κόψει ούτε ψήφο.
Προσωπικά, νομίζω ότι θα κόψει κυρίως από νίκη, Βελόπουλο και Κωνσταντοπούλου.
Θα κόψει λίγο από ΝΔ. Ίσως 0,5%.
Μπα, θα είχε φανεί στις πρώτες, εδώ πήρε 100Κ ψήφους παραπάνω. Απ' αυτούς τους 3 θα κόψει βασικά και φυσικά θα εξαϋλώσει όλα τα ακροδεξιά αποκόμματα του 0,1%-0,4%.
Εαν τον αφήσουν να κατέβει είναι μόνο για να στείλει ΝΙΚΗ και ΠΛΕΥΣΗ κάτω από το 3%
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών