Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 07 Ιουν 2023, 14:45

George_V έγραψε:
07 Ιουν 2023, 14:36
Πασιφάη έγραψε:
07 Ιουν 2023, 14:35
Aprilianos έγραψε:
05 Ιουν 2023, 21:32
Παραπάνω σου έχω κάνει δυο ερωτήσεις, αν μη τι άλλο καίριες. Τί έγινε; Δεν μπορείς να απαντήσεις; Σου έχουν ''σκάσει'' ειδοποιήσεις, αλλά έκανες το παπί. Περιμένω. Εσύ γίνεσαι ρόμπα αν δεν απαντήσεις.
Παίζει να πήγε και για μπάνιο.

Η πλάκα είναι πως σχολίασε αλλού, πολύ μετά τις δημοσιεύσεις μου και απλά προτίμησε να ''αναλωθεί '' στα εύκολα. Μάλλον δεν του άρεσε το ύφος των ερωτήσεων. Αν πήγε για ''μπάνια'' δεν το γνωρίζω. Πάσχει όμως, από επιλεκτική όραση.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιουν 2023, 14:58

Rakomelofronas έγραψε:
06 Ιουν 2023, 14:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:21
Ναι, είναι η λεγόμενη αντιδραστική ψήφος με κύριο ζητούμενο να μην υπάρξει συνεργασία ή αυτοδυναμία. Το ιδανικό σενάριο για σένα με τα υπάρχοντα κόμματα αλλά χωρίς να ξέρεις τα ποσοστά,τους, ποιο θα ήταν; Η αυτοδυναμία του σύριζα; Συνεργασία όλων των άλλων κομμάτων σε κόντρα με τη νδ; Το να γίνονται συνέχεια εκλογές; Κάτι άλλο;
Μάλλον δεν με διαβάζεις καθόλου αν νομίζεις ότι θέλω... αυτοδυναμία του ΣΥΡΙΖΑ ή ένα απλό αντιΝΔ σενάριο. Πίστευα ότι αυτό τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο. :) Δεν θα έκανα καν αυτό το σχόλιο αν τώρα τελευταία δεν είχαμε συναντηθεί σε αρκετά νήματα. Όσο για τις αλλεπάλληλες εκλογές, ό,τι πει ο λαός.

Αποκλείοντας πλέον ως εκτός πραγματικότητας το ενδεχόμενο μεγάλου συνασπισμού ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ, το μοναδικό σενάριο με τα υπάρχοντα κόμματα που να είναι όπως το θέλω (τρικομματική και άνω) είναι κυβέρνηση ΝΔ με τουλάχιστον δύο εταίρους από ΠΑΣΟΚ - Ελληνική Λύση - Νίκη (;;), αν και πάλι η ισχύς της ΝΔ αυτή τη στιγμή είναι τόσο μεγάλη που αμφιβάλλω αν άντεχαν έστω και με μια ελάχιστη προγραμματική συμφωνία σε θέματα πχ εξωτερικής πολιτικής. Εδώ ολόκληρο ΠΑΣΟΚ κόντεψε να διαλυθεί την τελευταία φορά και κατέληξε λεηλατημένο από τη ΝΔ, με σχεδόν όλους τους σημιτικούς και σοσιαλφιλελεύθερους να μεταναστεύουν στη ΝΔ. Αυτός είναι και ο λόγος που, όπως και πολλοί άλλη, δεν ψήφισα Εθνική Δημιουργία. Η δήθεν προσπάθεια να μπει "χαλινάρι" στη ΝΔ θα είχε κωμικά αποτελέσματα.

Ψηφίζοντας ΝΔ, απλώς πάμε όπου μας βγάλει η ΕΕ, το ΝΑΤΟ και η εκάστοτε οικονομική συγκυρία, χωρίς άλλες διατυπώσεις. Το υπάρχον πλαίσιο δίνει πολύ μεγαλύτερο περιθώριο από αυτό που διαφημίζει η ΝΔ αλλά τίποτα δεν θα αλλάξει επί της ουσίας αν δεν εξεταστεί σοβαρά το ζήτημα της εξάρτησης από τα ευρωκονδύλια.
Δεν διαφωνώ στο μπολντ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δει ούτε μία λειτουργική πρόταση απεξάρτησης από τα ευρωκονδύλια.

Αυτό που βλέπω, μου θυμίζει το συμβούλιο των ποντικών. Γιατί το θέμα στην τελική δεν είναι ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι αλλά ένα σαφές λειτουργικό πρόγραμμα που θα καλύπτει τα ζητούμενα των ποντικών, χωρίς να υπάρχουν καν οι γάτοι της νδ ή του ευρώ στο πεδίο.

Υπάρχει;

Αν ΔΕΝ υπάρχει, τί ακριβώς συζητάμε;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 07 Ιουν 2023, 16:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 14:58
Δεν διαφωνώ στο μπολντ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δει ούτε μία λειτουργική πρόταση απεξάρτησης από τα ευρωκονδύλια.

Αυτό που βλέπω, μου θυμίζει το συμβούλιο των ποντικών. Γιατί το θέμα στην τελική δεν είναι ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι αλλά ένα σαφές λειτουργικό πρόγραμμα που θα καλύπτει τα ζητούμενα των ποντικών, χωρίς να υπάρχουν καν οι γάτοι της νδ ή του ευρώ στο πεδίο.

Υπάρχει;

Αν ΔΕΝ υπάρχει, τί ακριβώς συζητάμε;
Πλην του τζημεροπόντικα, που έταξε ψήφο ανοχής στη μεγάλη μπλε γάτα, δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο. Το μόνο που συζητάμε τώρα είναι αν θα αφήσουμε αυτή τη γάτα να κάνει κουμάντο στα πάντα ή αν πρέπει να της βάλουμε και κανένα εμπόδιο, καμιά δεύτερη γάτα, κάτι τέτοιο.

Οι περισσότεροι συντηρητικοί και εθνικιστές, παρότι ορμώμενοι από σημαντικά προβλήματα που οι υπόλοιποι αγνοούν, υποτιμούν ή χλευάζουν, σκέφτονται ακόμη με όρους του χθες. Πιστεύουν ότι, για να αλλάξουν τα πράγματα, πρέπει είτε ένας δικός τους να πάρει την εξουσία και θα τα φτιάξει όλα είτε να γίνει κάποιου είδους εξέγερση. Η δική μου πρόταση, της παραμονής προς το παρόν στην ΕΕ αλλά με μετατροπή του ελλαδικού κράτους σε καθαρό δότη από καθαρό λήπτη κονδυλίων που είναι σήμερα, δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά. Μάλλον μια επανάσταση θεωρείται πιο πιθανό ενδεχόμενο από αυτό.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιουν 2023, 16:57

Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιουν 2023, 16:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 14:58
Δεν διαφωνώ στο μπολντ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δει ούτε μία λειτουργική πρόταση απεξάρτησης από τα ευρωκονδύλια.

Αυτό που βλέπω, μου θυμίζει το συμβούλιο των ποντικών. Γιατί το θέμα στην τελική δεν είναι ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι αλλά ένα σαφές λειτουργικό πρόγραμμα που θα καλύπτει τα ζητούμενα των ποντικών, χωρίς να υπάρχουν καν οι γάτοι της νδ ή του ευρώ στο πεδίο.

Υπάρχει;

Αν ΔΕΝ υπάρχει, τί ακριβώς συζητάμε;
Πλην του τζημεροπόντικα, που έταξε ψήφο ανοχής στη μεγάλη μπλε γάτα, δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο. Το μόνο που συζητάμε τώρα είναι αν θα αφήσουμε αυτή τη γάτα να κάνει κουμάντο στα πάντα ή αν πρέπει να της βάλουμε και κανένα εμπόδιο, καμιά δεύτερη γάτα, κάτι τέτοιο.

Οι περισσότεροι συντηρητικοί και εθνικιστές, παρότι ορμώμενοι από σημαντικά προβλήματα που οι υπόλοιποι αγνοούν, υποτιμούν ή χλευάζουν, σκέφτονται ακόμη με όρους του χθες. Πιστεύουν ότι, για να αλλάξουν τα πράγματα, πρέπει είτε ένας δικός τους να πάρει την εξουσία και θα τα φτιάξει όλα είτε να γίνει κάποιου είδους εξέγερση. Η δική μου πρόταση, της παραμονής προς το παρόν στην ΕΕ αλλά με μετατροπή του ελλαδικού κράτους σε καθαρό δότη από καθαρό λήπτη κονδυλίων που είναι σήμερα, δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά. Μάλλον μια επανάσταση θεωρείται πιο πιθανό ενδεχόμενο από αυτό.
Το πιθανότερο είναι ότι αν ανέβουν τα ποσοστά τους θα βελτιωθούν και τα προγράμματα. Και ο Συριζα παλιά έλεγε για 1300 ευρώ βασικό μισθό και μετά το έκανε 800.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιουν 2023, 17:04

Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιουν 2023, 16:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 14:58
Δεν διαφωνώ στο μπολντ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δει ούτε μία λειτουργική πρόταση απεξάρτησης από τα ευρωκονδύλια.

Αυτό που βλέπω, μου θυμίζει το συμβούλιο των ποντικών. Γιατί το θέμα στην τελική δεν είναι ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι αλλά ένα σαφές λειτουργικό πρόγραμμα που θα καλύπτει τα ζητούμενα των ποντικών, χωρίς να υπάρχουν καν οι γάτοι της νδ ή του ευρώ στο πεδίο.

Υπάρχει;

Αν ΔΕΝ υπάρχει, τί ακριβώς συζητάμε;
Πλην του τζημεροπόντικα, που έταξε ψήφο ανοχής στη μεγάλη μπλε γάτα, δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο. Το μόνο που συζητάμε τώρα είναι αν θα αφήσουμε αυτή τη γάτα να κάνει κουμάντο στα πάντα ή αν πρέπει να της βάλουμε και κανένα εμπόδιο, καμιά δεύτερη γάτα, κάτι τέτοιο.
Από τη στιγμή που δεν σας έκανε ο τζημεροπόντικας, προτείνω να κόψετε την όποια χρήση πρώτου προσώπου στον πληθυντικό, αγαπητέ. Απλώς γιατί δεν υφίσταται ούτε ένα στοιχειώδες πεδίο συμφωνίας σε όλα τα θέματα και το ό,τι να' ναι μουλτικούλτι γενικώς με ζαλίζει.



Το "αγαπητέ" δεν είναι ειρωνικό, πραγματικά σε εκτιμώ ως χρήστη.

Αλλά μέχρι εκεί. Μακριά και αγαπημένοι. :)

Αυτό μάλιστα, είναι σοφή λαϊκή ρήση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιουν 2023, 17:12

Rakomelofronas ΓΑΛΗ

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ΓΑΛΗ είναι κατά βάση νεοδημοκράτισσα που θεωρεί την κυβέρνηση της ΝΔ 70% καλή αλλά θα την ήθελε 85%. Η ψήφος της στην Εθνική Δημιουργία ήταν απλά μοχλός πίεσης προς τη ΝΔ. Εσύ όμως δεν θεωρείς ότι η κυβέρνηση της ΝΔ είναι επαρκής και πιστεύεις σε κάτι πιο δραστικό, όπως κόντεμα και κυβερνήσεις συνεργασίας. Λέτε δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιουν 2023, 17:12

Και κάπου εδώ θα επαναλάβω μια πρόβλεψη.

Ο σύριζα τελικώς, θα τσιμπήσει μεγαλύτερο ποσοστό από τους σαλταρισμένους εθνοζαίους παρά από τους περιφερειακούς ζαίους.

Είναι η φύση τους τέτοια. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιουν 2023, 17:27

Green Dragon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:12
Rakomelofronas ΓΑΛΗ

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ΓΑΛΗ είναι κατά βάση νεοδημοκράτισσα που θεωρεί την κυβέρνηση της ΝΔ 70% καλή αλλά θα την ήθελε 85%. Η ψήφος της στην Εθνική Δημιουργία ήταν απλά μοχλός πίεσης προς τη ΝΔ. Εσύ όμως δεν θεωρείς ότι η κυβέρνηση της ΝΔ είναι επαρκής και πιστεύεις σε κάτι πιο δραστικό, όπως κόντεμα και κυβερνήσεις συνεργασίας. Λέτε δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.
Σαφώς ναι. Και ψήφισα εδ χωρίς να έχω ιδέα για τα τελικά αποτελέσματα, με πλήρη επίγνωση ότι μπορεί να στερούσα ψήφο από τη νδ σε πραγματική κόντρα με τον σύριζα. Βασικό.

Εννοώ ότι από τη στιγμή που δεν "υπέκυψα" στην παγίδα, διακινδυνεύοντας ακόμα και νίκη του σύριζα, είμαι η τελευταία που θα δεχθώ συστάσεις από τον κάθε πικραμένο ή γιόλο αλεξιπτωτιστή. Δεν γούσταραν τζημεροφιλελέδες οι ... απόλυτοι; Ε, ας λουστούν τους υπόλοιπους.

Με τους παπάρες που θεωρούν ακόμη ότι ψήφισα νδ και όχι τζημ, δεν έχω κάποιο θέμα. Αυτοί έχουν μείνει στο ανεπίστρεπτο της δικής τους ελιγμικής/πούστικής θεώρησης και πρακτικής των πραγμάτων. Το οτιδήποτε διαφορετικό, τους φαίνεται απλώς παράλογο ή αδύνατο, απλώς γιατί όπως έχω πει πολλές φορές, είναι η φύση τους τέτοια. Σιγά μην προσπαθώ να επέμβω στη φύση τους. Γάτα είμαι και όχι πλαστικός χειρουργός με ειδικότητα στη δυσφορία φύλου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιουν 2023, 17:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:12
Και κάπου εδώ θα επαναλάβω μια πρόβλεψη.

Ο σύριζα τελικώς, θα τσιμπήσει μεγαλύτερο ποσοστό από τους σαλταρισμένους εθνοζαίους παρά από τους περιφερειακούς ζαίους.

Είναι η φύση τους τέτοια. :)
Ο Συριζα θα έχει πτώση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34754
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Ιουν 2023, 17:31

Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιουν 2023, 16:54
Η δική μου πρόταση, της παραμονής προς το παρόν στην ΕΕ αλλά με μετατροπή του ελλαδικού κράτους σε καθαρό δότη από καθαρό λήπτη κονδυλίων που είναι σήμερα, δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά.
Αυτή η πρόταση είναι ανέφικτη και άχρηστη ακόμη και εάν ήταν εφικτή. :D Ανέφικτη είναι διότι για να γίνει αυτό θα έπρεπε η Ελλάδα να γίνει πραγματικά "νεοφιλελεύθερη" χώρα όπως επί της ουσίας ήταν πριν τη μεταπολίτευση όταν είχε το μικρότερο δημόσιο τομέα της Ευρώπης.Αυτό είναι αδύνατον με τις σημερινές αντιλήψεις του εκλογικού σώματος και όχι μόνο της ευρείας αριστεράς αλλά και της "λαικής ή πατριωτικής" δεξιάς πλην Τζήμερου.
Άχρηστη διότι εάν γινόταν αυτό το θαύμα,δεν θα είχε κανένα λόγο η Ελλάδα να είναι προσωρινά στην ΕΕ και όχι μόνιμα όπως είναι και θέλουν να είναι π.χ. οι Βαλτικές Χώρες.Η ΕΕ είναι γεωπολιτικό ατού της χώρας στη γειτονιά που βρίσκεται και εάν επί πλέον δεν είχε ανάγκη να είναι λήπτης των κονδυλίων δεν θα εξαρτάτο από κανένα στις Βρυξέλλες για οτιδήποτε.
Προχθές ένας οικονομολόγος σε ένα πάνελ στο Action24 θύμισε ότι μέχρι το 1980 η Ελλάδα είχε το ίδιο βιοτικό επίπεδο με την Ιρλανδία που τώρα έχει πάει στην στρατόσφαιρα και είναι τριπλάσιο από το δικό μας.Αγρίεψε ο πασόκος Ευθυμίου και άρχισε να λέει για τα έργα του ΠΑΣΟΚ αλλά απάντηση επί της ουσίας δεν έδωσε.Αρχίζουν να εμφανίζονται διάσπαρτες εκτιμήσεις για την προμεταπολιτευτική περίοδο αλλά ουδείς τολμά στα ίσια να υπερασπισθεί το Κράτος της Δεξιάς που πέτυχε την οικονομική απογείωση της χώρας και ακόμη και διάφοροι νοσταλγοί του αν θυμούνται κάτι είναι ότι ήσαν οι δικές τους ιδέες σε εθνικοιδεολογικά στα πράγματα και όχι στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΉ ΔΟΜΗ που ήταν ο μικρότερος δημόσιος τομέας στην Ευρώπη.Ο αχταρμάς των βελοπουλομπογδανικών για να μην πάμε στους ΝΙΚΗφόρους του κατηχητικού είναι αντιδυτικός και υπόγεια κρατικιστικός.Το σλόγκαν "στα εθνικά δεξιοί και στα κοινωνικά αριστεροί" σημαίνει μόνο αριστεροί διότι τα "εθνικά" δεν είναι παρά εξωτερική πολιτική,τα όρια της οποίας περιορίζονται από την ισχύ της χώρας και τη σχετική ισχύ των άλλων χωρών τα οποία όταν οι "πατριώτες" που έχουν το σλόγκαν παραβιάζουν προκαλούν εθνικές καταστροφές.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιουν 2023, 17:36

Green Dragon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:12
Και κάπου εδώ θα επαναλάβω μια πρόβλεψη.

Ο σύριζα τελικώς, θα τσιμπήσει μεγαλύτερο ποσοστό από τους σαλταρισμένους εθνοζαίους παρά από τους περιφερειακούς ζαίους.

Είναι η φύση τους τέτοια. :)
Ο Συριζα θα έχει πτώση.
Το ίδιο μου κάνει. Στην τελική, αν έχει πτώση, θα είναι ακόμη πιο αστείο.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, διατηρώ μια στοιχειώδη λογική που διαχωρίζει την πραγματικότητα από τα ...αστεία και την ψήφο από τη γιόλο ταυτότητα. Συνεχίζω να θεωρώ σημαντική υπόθεση την ψήφο στο συλλογικό πλαίσιο και όχι ως πλασέμπο προσωπικών εμμονών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 07 Ιουν 2023, 18:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:04
Από τη στιγμή που δεν σας έκανε ο τζημεροπόντικας, προτείνω να κόψετε την όποια χρήση πρώτου προσώπου στον πληθυντικό, αγαπητέ. Απλώς γιατί δεν υφίσταται ούτε ένα στοιχειώδες πεδίο συμφωνίας σε όλα τα θέματα και το ό,τι να' ναι μουλτικούλτι γενικώς με ζαλίζει.


Το "αγαπητέ" δεν είναι ειρωνικό, πραγματικά σε εκτιμώ ως χρήστη.

Αλλά μέχρι εκεί. Μακριά και αγαπημένοι. :)

Αυτό μάλιστα, είναι σοφή λαϊκή ρήση.
Οκ, κανένα πρόβλημα! Σ' ευχαριστώ.
Green Dragon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:12

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ΓΑΛΗ είναι κατά βάση νεοδημοκράτισσα που θεωρεί την κυβέρνηση της ΝΔ 70% καλή αλλά θα την ήθελε 85%. Η ψήφος της στην Εθνική Δημιουργία ήταν απλά μοχλός πίεσης προς τη ΝΔ. Εσύ όμως δεν θεωρείς ότι η κυβέρνηση της ΝΔ είναι επαρκής και πιστεύεις σε κάτι πιο δραστικό, όπως κόντεμα και κυβερνήσεις συνεργασίας. Λέτε δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.
Σίγουρα. Η διαφορά είναι στην προτεραιότητα που δίνει κανείς στα διάφορα προβλήματα. Η ΝΔ έχει ως βασικό επιχείρημα την κυβερνησιμότητα που, όσο αβάσιμο και αν το θεωρώ, έχει πιο απτή υπόσταση από τα όποια θεσμικά προβλήματα του κράτους ή τη μακροπρόθεσμη προοπτική της ελλαδικής κοινωνίας.
πατησιωτης έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:31
Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιουν 2023, 16:54
Η δική μου πρόταση, της παραμονής προς το παρόν στην ΕΕ αλλά με μετατροπή του ελλαδικού κράτους σε καθαρό δότη από καθαρό λήπτη κονδυλίων που είναι σήμερα, δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά.
Αυτή η πρόταση είναι ανέφικτη και άχρηστη ακόμη και εάν ήταν εφικτή. :D Ανέφικτη είναι διότι για να γίνει αυτό θα έπρεπε η Ελλάδα να γίνει πραγματικά "νεοφιλελεύθερη" χώρα όπως επί της ουσίας ήταν πριν τη μεταπολίτευση όταν είχε το μικρότερο δημόσιο τομέα της Ευρώπης.Αυτό είναι αδύνατον με τις σημερινές αντιλήψεις του εκλογικού σώματος και όχι μόνο της ευρείας αριστεράς αλλά και της "λαικής ή πατριωτικής" δεξιάς πλην Τζήμερου.
Άχρηστη διότι εάν γινόταν αυτό το θαύμα,δεν θα είχε κανένα λόγο η Ελλάδα να είναι προσωρινά στην ΕΕ και όχι μόνιμα όπως είναι και θέλουν να είναι π.χ. οι Βαλτικές Χώρες.Η ΕΕ είναι γεωπολιτικό ατού της χώρας στη γειτονιά που βρίσκεται και εάν επί πλέον δεν είχε ανάγκη να είναι λήπτης των κονδυλίων δεν θα εξαρτάτο από κανένα στις Βρυξέλλες για οτιδήποτε.
Προχθές ένας οικονομολόγος σε ένα πάνελ στο Action24 θύμισε ότι μέχρι το 1980 η Ελλάδα είχε το ίδιο βιοτικό επίπεδο με την Ιρλανδία που τώρα έχει πάει στην στρατόσφαιρα και είναι τριπλάσιο από το δικό μας.Αγρίεψε ο πασόκος Ευθυμίου και άρχισε να λέει για τα έργα του ΠΑΣΟΚ αλλά απάντηση επί της ουσίας δεν έδωσε.Αρχίζουν να εμφανίζονται διάσπαρτες εκτιμήσεις για την προμεταπολιτευτική περίοδο αλλά ουδείς τολμά στα ίσια να υπερασπισθεί το Κράτος της Δεξιάς που πέτυχε την οικονομική απογείωση της χώρας και ακόμη και διάφοροι νοσταλγοί του αν θυμούνται κάτι είναι ότι ήσαν οι δικές τους ιδέες σε εθνικοιδεολογικά στα πράγματα και όχι στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΉ ΔΟΜΗ που ήταν ο μικρότερος δημόσιος τομέας στην Ευρώπη.Ο αχταρμάς των βελοπουλομπογδανικών για να μην πάμε στους ΝΙΚΗφόρους του κατηχητικού είναι αντιδυτικός και υπόγεια κρατικιστικός.Το σλόγκαν "στα εθνικά δεξιοί και στα κοινωνικά αριστεροί" σημαίνει μόνο αριστεροί διότι τα "εθνικά" δεν είναι παρά εξωτερική πολιτική,τα όρια της οποίας περιορίζονται από την ισχύ της χώρας και τη σχετική ισχύ των άλλων χωρών τα οποία όταν οι "πατριώτες" που έχουν το σλόγκαν παραβιάζουν προκαλούν εθνικές καταστροφές.
Άχρηστη πρόταση δεν είναι σίγουρα γιατί, αν η οικονομική απεξάρτηση της Ελλάδας την κάνει όντως σοβαρό παίχτη εντός της ΕΕ, με ανθηρή οικονομία και ελεγχόμενα πια σύνορα, τότε δεν υπάρχει λόγος να επιδιώκεται αποχώρηση γιατί το κράτος θα μπορεί να συνδιαμορφώσει τις εξελίξεις σε επίπεδο ΕΕ, το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από αυτό που κάνει σήμερα. Όσο για την εφικτότητα, βλέπω ότι ένα κόμμα τύπου Εθνική Δημιουργία μπορεί να δημιουργήσει κρίσιμη μάζα. Ακόμα και ο Τζήμερος, με όλα τα κολλήματά του, ακούστηκε από πολύ κόσμο άσχετα αν τελικά δεν τον ψήφισε. Το βασικό πρόβλημα για ένα τέτοιο κόμμα είναι να αντέξει στην πίεση της ΝΔ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιουν 2023, 18:30

Rakomelofronas, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργούν ψηφοφόροι άλλων ευρωπαϊκών κρατών για να συγκρίνω με τους δικούς μας. Γενικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με τις κραυγές που ακούγονται. Αυτό που βλέπω εδώ πάντως είναι μπόλικη προβατίλα, σκέψου υπάρχουν βασιλικοί που ψηφίζουν ΝΔ επειδή κάποτε είχε κάποιους φιλοβασιλικούς στις τάξεις της (έχει μείνει έστω ένας;) ή ήταν και φίλα προσκείμμενη στο παλάτι ως ΕΡΕ. Αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει η σημερινή ΝΔ με αυτά και αν μπορεί να έχει έστω και κατά 1% περισσότερη σχέση απ' ότι έχει ο Συριζα.

Να είναι η 'ανάγκη' του ανήκειν σε μεγάλη 'παράταξη';

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 07 Ιουν 2023, 18:34

Green Dragon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:30
Rakomelofronas, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργούν ψηφοφόροι άλλων ευρωπαϊκών κρατών για να συγκρίνω με τους δικούς μας. Γενικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με τις κραυγές που ακούγονται. Αυτό που βλέπω εδώ πάντως είναι μπόλικη προβατίλα, σκέψου υπάρχουν βασιλικοί που ψηφίζουν ΝΔ επειδή κάποτε είχε κάποιους φιλοβασιλικούς στις τάξεις της (έχει μείνει έστω ένας;) ή ήταν και φίλα προσκείμμενη στο παλάτι ως ΕΡΕ. Αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει η σημερινή ΝΔ με αυτά και αν μπορεί να έχει έστω και κατά 1% περισσότερη σχέση απ' ότι έχει ο Συριζα.

Να είναι η 'ανάγκη' του ανήκειν σε μεγάλη 'παράταξη';
Ας το βάλω και εδώ...
"Αν αθροίσεις έναν που τραγουδούσε Τζόαν Μπαέζ επί Βιετνάμ, έναν χρυσαυγίτη, έναν αντιεμβολιαστή, έναν Τραμπικό που αγοράζει Τελοπόν από τον Βελόπουλο κι έναν που γονατίζει όταν περνά ο καλόγερος με το θυμιατό, δεν φτιάχνεις πολιτικό κίνημα. Αχταρμά μισοδιαταραγμένων φτιάχνεις"...

Δημήτρης Ευθυμάκης
Αφιερωμένο σε όλους τους μισοδιαταραγμένους ημιπιτσιρικάδες και μετα-ημιπιτσιρικάδες που δεν αντέχουν το γεγονός πως η Ιστορία τους ξέρασε και τους προσπέρασε...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δημοσκόπηση Metron Analysis(Mega): 162 εδρες η ΝΔ - 4.8% η Πλεύση Ελευθερίας !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιουν 2023, 18:35

Hector Buas έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:34
Green Dragon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:30
Rakomelofronas, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργούν ψηφοφόροι άλλων ευρωπαϊκών κρατών για να συγκρίνω με τους δικούς μας. Γενικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με τις κραυγές που ακούγονται. Αυτό που βλέπω εδώ πάντως είναι μπόλικη προβατίλα, σκέψου υπάρχουν βασιλικοί που ψηφίζουν ΝΔ επειδή κάποτε είχε κάποιους φιλοβασιλικούς στις τάξεις της (έχει μείνει έστω ένας;) ή ήταν και φίλα προσκείμμενη στο παλάτι ως ΕΡΕ. Αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει η σημερινή ΝΔ με αυτά και αν μπορεί να έχει έστω και κατά 1% περισσότερη σχέση απ' ότι έχει ο Συριζα.

Να είναι η 'ανάγκη' του ανήκειν σε μεγάλη 'παράταξη';
Ας το βάλω και εδώ...
"Αν αθροίσεις έναν που τραγουδούσε Τζόαν Μπαέζ επί Βιετνάμ, έναν χρυσαυγίτη, έναν αντιεμβολιαστή, έναν Τραμπικό που αγοράζει Τελοπόν από τον Βελόπουλο κι έναν που γονατίζει όταν περνά ο καλόγερος με το θυμιατό, δεν φτιάχνεις πολιτικό κίνημα. Αχταρμά μισοδιαταραγμένων φτιάχνεις"...

Δημήτρης Ευθυμάκης
Αφιερωμένο σε όλους τους μισοδιαταραγμένους ημιπιτσιρικάδες και μετα-ημιπιτσιρικάδες που δεν αντέχουν το γεγονός πως η Ιστορία τους ξέρασε και τους προσπέρασε...
Ακόμα να πάρεις χαμπάρι την χλέπα που τρώτε ψευτοφιλελεύθεροι. Εδώ η Λεπέν κόντεψε να κερδίσει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών