Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιουν 2023, 21:25

Jimmy81 έγραψε:
02 Ιουν 2023, 21:05
Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Jimmy81 έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:36
Θα την φάτε όλη την woke ατζέντα από την κεντροδεξιοαριστερή κυβέρνηση Μητσοτάκη. Άντε και επόμενο θέμα η αξιολόγηση του manspreading. :giggle:
Τα θέματα δεν είναι woke, αντιθέτως ασκείται λογική κριτική στις παπαριές αυτές.

Κλάψε τώρα.
Μόνο στο δεύτερο κείμενο κατατίθεται μια κριτική για ένα συγκεκριμένο ρεύμα, ως άποψη μιας διάσημης φεμινίστριας, χωρίς όμως να ακυρώνεται η κινηματική αξία του φεμινισμού γενικά. Και μόνο που τα θέματα φέρνουν στην ατζέντα της συζήτησης βασικές έννοιες γύρω από τον φεμινισμό και τα φύλα (τοξική αρρενωπότητα, πατριαρχία, ταυτότητα φύλου) είναι μια νίκη της προοδευτικής κοινωνικής σκέψης. Εμείς δεν θυμάμαι να είχαμε τέτοια πράγματα στην διδακτέα ύλη ή τουλάχιστον δεν μας τα δίδασκαν.

Πάρε και Αλέξανδρο που έγινε Μέγας, κυρίως λόγω αντιρατσισμού όπως μας λένε τα σχολικά βιβλία του "σκληρού" δεξιού καθεστώτος της χώρας. :giggle:
Αλιόσα @ «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης
Μα το ρεύμα περιλαμβάνει τις παπαριές που ανέφερες οπότε η κριτική αφορά και αυτές.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 03 Ιουν 2023, 09:46

Δεν λέει όμως ότι δεν ισχύουν σαν έννοιες. Ενδιαφέρον πάντως που αποδέχεσαι τις απόψεις μιας φεμινίστριας. Είσαι σε καλό δρόμο. :lol:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14692
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Ιουν 2023, 10:15

πήζον bot έγραψε:
02 Ιουν 2023, 14:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 14:34
πήζον bot έγραψε:
02 Ιουν 2023, 13:45
απιστευτο ε?


ω ρε φίλε ειρωνεία
τι να εγραψε αραγε?
Σίγουρα μια άποψη από πρώτο χέρι, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Ιουν 2023, 10:16

τι θράσος; να σηκωθεί να φύγει; και ο χρυσαυγιτης μαθητής μπορεί να έγραψε σε θέμα κατά του ρατσισμού, τι να κάνουμε. αν είναι να συμμετέχουν όσοι συμφωνούν και με το θέμα.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Ιουν 2023, 10:22

ξεσπάθωσε και η τρελουκά, η φεμινιστικη βερσιόν της παλαιότερης χριστιανοταλιμπανικης, με την ίδια παράνοια και πάθος , για να δώσει σημαντικά ποιντς στην κριτική του δεύτερου κειμένου. εντωμεταξύ ζούμε σε μια χώρα που η δεξιά βγάζει 50%, η νεολαία ακούει και δίνει εκατομμύρια βιουζ σε σεξιστική τραποσαβουρα, και αυτοί στο φβ νομίζουν κάνουν κάτι μέσα στο circle jerk τους, όπου έχουν γίνει ψωνισμένες περσονες. θλίψις.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14692
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Ιουν 2023, 10:24

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:29
xioni έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:28
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:53

Δεν νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να συμφωνήσουν οι μαθητές με το κείμενο, να το σχολιάσουν κριτικά τους ζητάνε.
"Σήμερα, οι νεοφεμινίστριες προτάσσουν διαρκώς ότι οι γυναίκες είναι μια ομάδα θυμάτων, η οποία διατρέχει μονίμως τον κίνδυνο να υποστεί βία κάθε μορφής, όχι διακρίσεις εις βάρος τους αλλά βία, επειδή είναι γυναίκες. Αυτό το νέο ρεύμα εγγράφεται στον δημόσιο διάλογο περί ταυτοτήτων: είμαι γυναίκα, αυτή είναι η ταυτότητά μου. Και αυτομάτως, είμαι θύμα. Είναι τόσο έντονος αυτός ο διάλογος περί θύματος ώστε ενίοτε το να είσαι θύμα γίνεται εύσημο*, πρόκειται για ιδεολογία που εκφράζεται ως “πάθος για θυματοποίηση”»."

Απορώ που τα βρίσκεις ωραία τα θέματα την στιγμή που αντιμετωπίζεται η γυναίκα σαν θύμα. Επίσης αμφιβάλλω κατά πόσο μπορεί να αντιμετωπίσει κριτικά ένας 18χρονος μια τέτοια δήλωση. Είμαι σίγουρος ότι απλά θα συμφωνήσει χωρίς πολλά πολλά κι αυτό είναι πρόβλημα.
Να ξέρεις ότι αυτά υποστηρίζουν και όσοι λένε " φορούσε κοντή φούστα", " τα θελε ο κώλος της" κτλ. Ο ακροδεξιός συντηρητικός οχετός δηλαδή.
Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις τα πράγματα. Καθώς ξέρεις καλύτερα απ' εμένα, οι εξετάσεις στην έκθεση είναι θέμα τεχνικής, που διδάσκεται, και όχι απόψεων του μαθητή.
Δικέ μου, έχεις δώσει ποτέ εξετάσεις στην έκθεση;

Το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθείς είναι συγκεκριμένο, όπως και τα επιχειρήματα τα οποία θα δώσεις. Εάν το απαιτεί το θέμα, βάζεις επιχειρήματα και υπέρ και κατά, αλλά το συμπέρασμα πρέπει να είναι χρωματισμένο, από ελαφρώς έως τέρμα.

Θεωρητικά, μπορείς να γράψεις ελεύθερα και την άποψη του να βάζεις βόμβες σε σχολεία, να είσαι υπέρ ενός πυρηνικού ολέθρου και του βασανισμού βρεφών, αρκεί να έχεις σοβαρά επιχειρήματα, σωστή γραμματική και συντακτικό. Πρακτικά, κινείσαι σε ένα πολύ αυστηρό πλαίσιο, το οποίο στο διδάσκουν στα φροντιστήρια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιουν 2023, 10:37

Feindflug έγραψε:
03 Ιουν 2023, 10:24
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:29
xioni έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:28


"Σήμερα, οι νεοφεμινίστριες προτάσσουν διαρκώς ότι οι γυναίκες είναι μια ομάδα θυμάτων, η οποία διατρέχει μονίμως τον κίνδυνο να υποστεί βία κάθε μορφής, όχι διακρίσεις εις βάρος τους αλλά βία, επειδή είναι γυναίκες. Αυτό το νέο ρεύμα εγγράφεται στον δημόσιο διάλογο περί ταυτοτήτων: είμαι γυναίκα, αυτή είναι η ταυτότητά μου. Και αυτομάτως, είμαι θύμα. Είναι τόσο έντονος αυτός ο διάλογος περί θύματος ώστε ενίοτε το να είσαι θύμα γίνεται εύσημο*, πρόκειται για ιδεολογία που εκφράζεται ως “πάθος για θυματοποίηση”»."

Απορώ που τα βρίσκεις ωραία τα θέματα την στιγμή που αντιμετωπίζεται η γυναίκα σαν θύμα. Επίσης αμφιβάλλω κατά πόσο μπορεί να αντιμετωπίσει κριτικά ένας 18χρονος μια τέτοια δήλωση. Είμαι σίγουρος ότι απλά θα συμφωνήσει χωρίς πολλά πολλά κι αυτό είναι πρόβλημα.
Να ξέρεις ότι αυτά υποστηρίζουν και όσοι λένε " φορούσε κοντή φούστα", " τα θελε ο κώλος της" κτλ. Ο ακροδεξιός συντηρητικός οχετός δηλαδή.
Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις τα πράγματα. Καθώς ξέρεις καλύτερα απ' εμένα, οι εξετάσεις στην έκθεση είναι θέμα τεχνικής, που διδάσκεται, και όχι απόψεων του μαθητή.
Δικέ μου, έχεις δώσει ποτέ εξετάσεις στην έκθεση;

Το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθείς είναι συγκεκριμένο, όπως και τα επιχειρήματα τα οποία θα δώσεις. Εάν το απαιτεί το θέμα, βάζεις επιχειρήματα και υπέρ και κατά, αλλά το συμπέρασμα πρέπει να είναι χρωματισμένο, από ελαφρώς έως τέρμα.

Θεωρητικά, μπορείς να γράψεις ελεύθερα και την άποψη του να βάζεις βόμβες σε σχολεία, να είσαι υπέρ ενός πυρηνικού ολέθρου και του βασανισμού βρεφών, αρκεί να έχεις σοβαρά επιχειρήματα, σωστή γραμματική και συντακτικό. Πρακτικά, κινείσαι σε ένα πολύ αυστηρό πλαίσιο, το οποίο στο διδάσκουν στα φροντιστήρια.
Δικέ μου, να σού πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα πού ακριβώς διαφωνείς με όσα έγραψα και σχολίασες. Αυτό είπα κι εγώ, ότι πλέον οι εξετάσεις στη νεοελληνική γλώσσα είναι θέμα τεχνικής, που διδάσκεται, και όχι διατύπωσης προσωπικών απόψεων του μαθητή.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 03 Ιουν 2023, 10:40

αυτος ειναι ο γυναικοκεντρικος καζινοκαπιταλισμος :102::102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14692
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέματα Έκθεσης Πανελλαδικών 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Ιουν 2023, 10:43

Ναύτης έγραψε:
03 Ιουν 2023, 10:37
Feindflug έγραψε:
03 Ιουν 2023, 10:24
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:29

Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις τα πράγματα. Καθώς ξέρεις καλύτερα απ' εμένα, οι εξετάσεις στην έκθεση είναι θέμα τεχνικής, που διδάσκεται, και όχι απόψεων του μαθητή.
Δικέ μου, έχεις δώσει ποτέ εξετάσεις στην έκθεση;

Το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθείς είναι συγκεκριμένο, όπως και τα επιχειρήματα τα οποία θα δώσεις. Εάν το απαιτεί το θέμα, βάζεις επιχειρήματα και υπέρ και κατά, αλλά το συμπέρασμα πρέπει να είναι χρωματισμένο, από ελαφρώς έως τέρμα.

Θεωρητικά, μπορείς να γράψεις ελεύθερα και την άποψη του να βάζεις βόμβες σε σχολεία, να είσαι υπέρ ενός πυρηνικού ολέθρου και του βασανισμού βρεφών, αρκεί να έχεις σοβαρά επιχειρήματα, σωστή γραμματική και συντακτικό. Πρακτικά, κινείσαι σε ένα πολύ αυστηρό πλαίσιο, το οποίο στο διδάσκουν στα φροντιστήρια.
Δικέ μου, να σού πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα πού ακριβώς διαφωνείς με όσα έγραψα και σχολίασες. Αυτό είπα κι εγώ, ότι πλέον οι εξετάσεις στη νεοελληνική γλώσσα είναι θέμα τεχνικής, που διδάσκεται, και όχι διατύπωσης προσωπικών απόψεων του μαθητή.
Έκανα λάθος παράθεση, δικέ μου. Ήθελα να βάλω αυτήν που λες να σχολιάσουν κριτικά...

Αυτό το κριτικά, δεν σημαίνει ότι μπορείς να υπερασπίζεσαι ότι θέλεις, ακόμα και αν είσαι ο Κούγιας.

Όλα καλά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών