Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Ιουν 2023, 19:02

Αρίστος έγραψε:
11 Ιουν 2023, 18:56
Isildur έγραψε:
11 Ιουν 2023, 18:54
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2023, 11:06

Τώρα συγκρίνεις το κίνημα της πλατείας με την ελληνική επανάσταση του '21; :fp:
Σύνελθε, Αρίστο.
Εδώ ο Αινείαν αυτοπροσδιορίζεται ως Φιλικός, τι να λέμε τώρα;


Εγραψα αυτο αλλα παλι περασε στο ντουκου:

Κατα τα αλλα εννοειται οτι οι επαναστατες του 21 επαιζαν τις ιδιες τις ζωες τους ενω οι Αγανακτισμενοι ηταν καλοζωισμενοι αστοι που πολλοι για πρωτη φορα στη ζωη τους κατεβηκαν στους δρομους.

,
Ε, πάλι καλά. Τουλάχιστον εσείς δεν θα περιμένετε να στήσουν αγάλματά σας σε πλατείες, κάτι είναι κι αυτό.

Για τους Φιλικούς βέβαια, τώρα και τον Αινείαν τι άποψη έχει.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13503
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2023, 19:21

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2023, 18:56
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2023, 11:00
Το κίνημα της πλατείας δεν ήταν ούτε οργανωμένο, ούτε ομοιογενές, ούτε εξέφραζε τα ίδια αιτήματα. Άλλο κίνημα ήταν η πάνω πλατεία, άλλο η κάτω.
Τα ουσιαστικά αποτελέσματα του κινήματος αυτού ήταν το pasokification, η μαζική μετακίνηση των ψηφοφόρων του πασοκ στον συριζα, η περιστασιακή, πλην εντυπωσιακή, άνοδος της ΧΑ και η μετακίνηση πολλών ψηφοφόρων της νουδου που πυροδότησε το πυροτέχνημα ΑΝΕΛ.
ελα τωρα, μη γινεσαι αριστος. ολα αυτα, μια χαρα θα γινονταν και χωρις αγανακτισμενους, πλατειες και παταρια.

δεν εχουν σχεση αιτιο-αιτιατο.
Κάνεις λάθος. Η πλατεία λειτούργησε ριζοσπαστικά. Χωρίς το κίνημα της πλατείας δεν θα έφτανε ο συριζα στην εξουσία.

Άβαταρ μέλους
europaios3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Αύγ 2023, 19:46
Phorum.gr user: europaios3
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από europaios3 » 21 Αύγ 2023, 19:53

Mετά από πολλά χρόνια απουσίας μου από το phorum και ψάχνοντας κάτι άλλο, εντελώς τυχαία έπεσα εδώ. Επειδή έχω αλλάξει e-mail και το παλιό έχει κλειδώσει διότι ήταν μέσω του in.gr, για κάποιο λόγο έκλεισαν τα e-mail του in.gr και για να μην ταλαιπωρούμε δημιούργησα νέο λογαριασμός ως europaios3, σε σχέση με αυτόν που είχαν τον europaios2, καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, θα το κάνω εν καιρώ, ούτε ξέρω πόσα από τα παλαιά μέλη βρίσκονται ακόμη εδώ. Για κάποιο λόγο είχε κλείσει το phorum και έτσι είχα αποχωρήσει πριν περίπου 11-12 χρόνια (αν θυμάμαι καλά)

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Αύγ 2023, 09:55

europaios3 έγραψε:
21 Αύγ 2023, 19:53
Mετά από πολλά χρόνια απουσίας μου από το phorum και ψάχνοντας κάτι άλλο, εντελώς τυχαία έπεσα εδώ. Επειδή έχω αλλάξει e-mail και το παλιό έχει κλειδώσει διότι ήταν μέσω του in.gr, για κάποιο λόγο έκλεισαν τα e-mail του in.gr και για να μην ταλαιπωρούμε δημιούργησα νέο λογαριασμός ως europaios3, σε σχέση με αυτόν που είχαν τον europaios2, καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, θα το κάνω εν καιρώ, ούτε ξέρω πόσα από τα παλαιά μέλη βρίσκονται ακόμη εδώ. Για κάποιο λόγο είχε κλείσει το phorum και έτσι είχα αποχωρήσει πριν περίπου 11-12 χρόνια (αν θυμάμαι καλά)
Καλως ξανάρθεις λοιπόν :P
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Αύγ 2023, 10:14

europaios3 έγραψε:
21 Αύγ 2023, 19:53
Mετά από πολλά χρόνια απουσίας μου από το phorum και ψάχνοντας κάτι άλλο, εντελώς τυχαία έπεσα εδώ. Επειδή έχω αλλάξει e-mail και το παλιό έχει κλειδώσει διότι ήταν μέσω του in.gr, για κάποιο λόγο έκλεισαν τα e-mail του in.gr και για να μην ταλαιπωρούμε δημιούργησα νέο λογαριασμός ως europaios3, σε σχέση με αυτόν που είχαν τον europaios2, καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, θα το κάνω εν καιρώ, ούτε ξέρω πόσα από τα παλαιά μέλη βρίσκονται ακόμη εδώ. Για κάποιο λόγο είχε κλείσει το phorum και έτσι είχα αποχωρήσει πριν περίπου 11-12 χρόνια (αν θυμάμαι καλά)
Καλώς ξαναήρθες κι από μένα.

ΝΑ πώς μπαίνει ένας νέος χρήστης (ή έστω παλιός που ξαναμπαίνει) :smt023
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
europaios3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Αύγ 2023, 19:46
Phorum.gr user: europaios3
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από europaios3 » 22 Αύγ 2023, 11:24

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Σχετικά με το κίνημα των αγανακτισμένων, η μεγαλύτερή του επιτυχία ήταν η ανατροπή του τότε κατεστημένου (φαινομενικά). Έτσι ήρθε ο ΣΥΡΙΖΑ για να δείξει σε όλους πόσο καλά οργανωμένο είναι αυτό το κατεστημένο και πόσο δίκιο είχε ο Μιχάλης Χαραλαμπίδης!
Άλλαξε λοιπόν ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς....δεν χρειάζεται να πω περισσότερα (για την οικονομία του χρόνου).
Πριν την επανάσταση του 1821 είχαν γίνει δεκάδες επαναστάσεις που είχαν όμως αποτύχει. Ο λόγος το ότι δεν υπήρχε οργάνωση. Έτσι και οι αγανακτισμένοι από τη μια πέτυχαν διότι ανατράπηκε (υποτίθεται) το κατεστημένο. Έτσι στην εξουσία ήρθε για πρώτη φορά η αριστερά για να αποδείξει ότι δεν διαφέρει σε τίποτα από τη δεξιά.
Πέτυχε λοιπόν το κίνημα αυτό από τη μια, διότι βγήκε μια αλήθεια που ναι μεν την υποψιαζόμαστε αλλά δεν τολμούσαμε να την αποδεχτούμε, τουλάχιστον μέχρι να πάρει σάρκα και οστά!
Όσον αφορά το κίνημα του παταριού και τον Μιχάλη Χαραλαμπίδη.
(Προσωπική Τοποθέτηση) Γνώρισα έναν καταπληκτικό άνθρωπο. Μας είπε ότι θα αποτύχουμε και μας εξήγησε τους λόγους. Μας πίκαρε αλλά δεν το βάλαμε κάτω. Συνεχίσαμε τον αγώνα για ένα άλφα χρονικό διάστημα και στο τέλος αποτύχαμε για τους λόγους που μας είπε τότε ο Μιχάλης.
-Το σύστημα είναι φοβερά οργανωμένο και είναι αδύνατον να ορθοποδήσει κάτι υγιές.
-Το σύστημα θα προσεγγίσει όσους μπορεί από εμάς για να το βάλει στο τσεπάκι του και να τους κάνει γρανάζια του, όπως κι έγινε.
-Το σύστημα έχει παντού ρουφιάνους και κυπατζίδες, ότι και να γίνεται θα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά. Το διαπιστώσαμε πολύ γρήγορα κατά την εκδήλωση που είχαμε κάνει στην Παλιά Βουλή. Το διαπιστώνουμε στην καθημερινότητά μας.

Επιπλέον μας είπε πολλά άλλα που τουλάχιστον προσωπικά με ωφέλησαν πολύ, στην πορεία βέβαια όταν άρχισα να συνειδητοποιώ πράγματα και καταστάσεις.

Από το να καθόμαστε και να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους για να ασκήσουμε κριτική προτιμήσαμε, όσοι μπορούσαμε, να αποκτήσουμε πιο ενεργό ρόλο από αυτόν της κριτικής και το καναπέ.
Άποψή μου ότι μόνο εάν γίνουν δεκάδες τέτοια κινήματα που θα αποτύχουν, μόνο τότε στη συνέχεια θα είναι ποιο ώριμα τα πράγματα για να πετύχει ένα άλλο κίνημα στην ουσία των πραγμάτων. Μπορεί σε 10 χρόνια, μπορεί σε 500 μπορεί και ποτέ....ποιος ξέρει!

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Αποδοση τιμων στους φορουμιτες που προσπαθησαν να σωσουν την χωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 22 Αύγ 2023, 19:12

Δηλαδη μας βρηκες χαρη στο νημα και επειδη ησουν στην λιστα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών