Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 30373
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 10 Σεπ 2023, 11:28

Space_Passenger έγραψε:
08 Σεπ 2023, 13:07
Golden Age έγραψε:
06 Σεπ 2023, 23:40
Που είναι εκείνο το άρθρο που έδειχνε πως πίσω απο τη 17Ν βρισκόταν η καναδική εταιρεία Eldorado Gold. :lol:
πρωην ΧΑυγιτης ειναι θα εχει πει λογικα πολλες παπαριες. Τωρα πηγε με Βελοπουλο αλλα βουλη δεν μπηκε. Δεν σημαινει οτι ολα οσα λεει ειναι @@. Αυτα για τους "Σπαρτιατες" ειναι λογικα παντως.
Ο Σπίνος είναι παλιά δημοσιογραφική καραβάνα. Αλλά οκ κάποια άρθρα είναι σαν αυτό που είπα. Έτσι είναι και τα άρθρα του για τους Σπαρτιάτες.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 40744
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Σεπ 2023, 23:04

Mitharadir έγραψε:
04 Σεπ 2023, 16:12
Αν ο Βασίλης Στίγκας δεν μπορεί να ελέγξει τους βουλευτές του, τίθεται τι ερώτημα: ποιός επέλεξε τους βουλευτές αυτούς για να μπούνε πρώτοι στις λίστες;
η αμερικανικη πρεσβεια :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35944
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Σεπ 2023, 23:14

Golden Age έγραψε:
10 Σεπ 2023, 11:28
Space_Passenger έγραψε:
08 Σεπ 2023, 13:07
Golden Age έγραψε:
06 Σεπ 2023, 23:40
Που είναι εκείνο το άρθρο που έδειχνε πως πίσω απο τη 17Ν βρισκόταν η καναδική εταιρεία Eldorado Gold. :lol:
πρωην ΧΑυγιτης ειναι θα εχει πει λογικα πολλες παπαριες. Τωρα πηγε με Βελοπουλο αλλα βουλη δεν μπηκε. Δεν σημαινει οτι ολα οσα λεει ειναι @@. Αυτα για τους "Σπαρτιατες" ειναι λογικα παντως.
Ο Σπίνος είναι παλιά δημοσιογραφική καραβάνα. Αλλά οκ κάποια άρθρα είναι σαν αυτό που είπα. Έτσι είναι και τα άρθρα του για τους Σπαρτιάτες.

Για τους ρωσοπράκτορες και τους ρωσοψέκ οι μόνες πρεσβείες και εταιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι οι δυτικές,ακόμη και όταν είναι στόχοι τρομοκρατών.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Σεπ 2023, 01:55

αν και έγινε ανεξάρτητος ή είναι για μουσείο, απολαύστε υπεύθυνα... :smt005::003:

https://www.hellenicparliament.gr/Vouli ... 81016900f5

σχέδιο νόμου για τα εργασιακά του Άδωνι

στο 47:33 (στο 49 εξηγεί ο Άδωνις στην Φωτίου, στο 50:00 φορτώνει με έναν κύριο από κάτω!!)

τον πέρασε για εκπρόσωπο φορέων ο Γεωργιάδης,

του είπε γίνε βουλευτής πρώτα για να μου απευθύνεις τον λόγο :smt005:

Ναι βουλευτής είμαι, ανεξέρτητος είμαι!! (μετά λένε ποιος είναι... ο Φλώρος ήταν πρώην ΣΠαρτιάτες)

και στο τέλος,
ααα από τους Σπαρτιάτες είσαι..!
παρανόμως είστε εδώ, κοροιδέψατε την δικαιοσύνη για να είστε εδώ
δεν θα έπρεπε να βρίσκεσαι εδώ
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Σεπ 2023, 02:02

Κ. Φλώρος: Τόση ώρα ακούμε για τις επιχειρήσεις και για εργαζόμενους τίποτα. Η ζωή των επιχειρήσεων είναι οι εργαζόμενοι.

Β. Οικονόμου (πρόεδρος επιτροπής): Ακούστε τώρα. Μόνο εσείς κυκλοφορείτε έξω; Δεν θέλουμε ερμηνευτή του κόσμου. Η επιτροπή δεν είναι για σόου.

Α. Γεωργιάδης: Για να είμαστε συνεννοημένοι. Είμαι εκλεγμένος βουλευτής και ορκισμένος υπουργός. Δεν είμαστε το ίδιο, εδώ είστε προσκεκλημένος και οφείλετε να μιλάτε με σεβασμό στο κοινοβούλιο. Δεν είστε μέλος του κοινοβουλίου, είστε προσκεκλημένος μας. Αν δεν μιλήσετε με σεβασμό δεν θα σας ακούσω και δεν είμαι υποχρεωμένος να σας ακούσω! Τραμπούκους δεν ακούω, το καταλάβατε; Θα μαζέψεις τα λόγια σου για να γίνει συνεδρίαση. Να πας να εκλεγείς και να ζητήσεις το λόγο, όχι ύφος και φροντιστήριο εδώ.

Κ. Φλώρος: Δεν κατάλαβα; Δεν είμαστε το ίδιο; Τι είσαι εσύ κ. Γεωργιάδη παραπάνω από μένα; Μη μου φωνάζεις εμένα. Εκεί που σε παίρνει, όχι σε εμένα. Μια χαρά το ίδιο είμαστε, βουλευτής είμαι και εγώ, βουλευτής και εσύ, δεν είσαι τίποτα παραπάνω από μένα. Ναι, βουλευτής είμαι! Σεβασμός να υπάρχει απέναντί μας. Ανεξάρτητος είμαι, δεν είμαι σε κάποιο κόμμα, επειδή ρωτάτε...

Α. Γεωργιάδης: Ααα, από τους Σπαρτιάτες είσαι;

Κ. Φλώρος: Ανεξάρτητος είμαι, δεν είμαι στους Σπαρτιάτες.

Α. Γεωργιάδης: Παρανόμως είστε εδώ. Κοροϊδέψατε την ελληνική δικαιοσύνη για να κατεβείτε στη Βουλή. Είμαι βέβαιος ότι η δικαιοσύνη θα κάνει το καθήκον της.

Κ. Φλώρος:
  • Παρανόμως; Παρανόμως είσαι εσύ εδώ. Είμαι ανεξάρτητος και αυτό είναι που σε ενοχλεί. Το 'παρανόμως' να το πείτε αλλού! Φέρνετε μια ακραία καπιταλιστική σκλαβιά στον λαό για να γεμίζουν οι δικές σας τσέπες.

https://www.liberal.gr/politiki/sfodri- ... -sti-boyli
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 19 Σεπ 2023, 09:41

Γαληνός έγραψε:
19 Σεπ 2023, 02:02
Κ. Φλώρος: Τόση ώρα ακούμε για τις επιχειρήσεις και για εργαζόμενους τίποτα. Η ζωή των επιχειρήσεων είναι οι εργαζόμενοι.

Β. Οικονόμου (πρόεδρος επιτροπής): Ακούστε τώρα. Μόνο εσείς κυκλοφορείτε έξω; Δεν θέλουμε ερμηνευτή του κόσμου. Η επιτροπή δεν είναι για σόου.

Α. Γεωργιάδης: Για να είμαστε συνεννοημένοι. Είμαι εκλεγμένος βουλευτής και ορκισμένος υπουργός. Δεν είμαστε το ίδιο, εδώ είστε προσκεκλημένος και οφείλετε να μιλάτε με σεβασμό στο κοινοβούλιο. Δεν είστε μέλος του κοινοβουλίου, είστε προσκεκλημένος μας. Αν δεν μιλήσετε με σεβασμό δεν θα σας ακούσω και δεν είμαι υποχρεωμένος να σας ακούσω! Τραμπούκους δεν ακούω, το καταλάβατε; Θα μαζέψεις τα λόγια σου για να γίνει συνεδρίαση. Να πας να εκλεγείς και να ζητήσεις το λόγο, όχι ύφος και φροντιστήριο εδώ.

Κ. Φλώρος: Δεν κατάλαβα; Δεν είμαστε το ίδιο; Τι είσαι εσύ κ. Γεωργιάδη παραπάνω από μένα; Μη μου φωνάζεις εμένα. Εκεί που σε παίρνει, όχι σε εμένα. Μια χαρά το ίδιο είμαστε, βουλευτής είμαι και εγώ, βουλευτής και εσύ, δεν είσαι τίποτα παραπάνω από μένα. Ναι, βουλευτής είμαι! Σεβασμός να υπάρχει απέναντί μας. Ανεξάρτητος είμαι, δεν είμαι σε κάποιο κόμμα, επειδή ρωτάτε...

Α. Γεωργιάδης: Ααα, από τους Σπαρτιάτες είσαι;

Κ. Φλώρος: Ανεξάρτητος είμαι, δεν είμαι στους Σπαρτιάτες.

Α. Γεωργιάδης: Παρανόμως είστε εδώ. Κοροϊδέψατε την ελληνική δικαιοσύνη για να κατεβείτε στη Βουλή. Είμαι βέβαιος ότι η δικαιοσύνη θα κάνει το καθήκον της.

Κ. Φλώρος:
  • Παρανόμως; Παρανόμως είσαι εσύ εδώ. Είμαι ανεξάρτητος και αυτό είναι που σε ενοχλεί. Το 'παρανόμως' να το πείτε αλλού! Φέρνετε μια ακραία καπιταλιστική σκλαβιά στον λαό για να γεμίζουν οι δικές σας τσέπες.

https://www.liberal.gr/politiki/sfodri- ... -sti-boyli
τελικά είναι μέλος του κοινοβουλίου?
FIGHT! FIGHT! FIGHT!

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Σεπ 2023, 10:22

Lugozzi έγραψε:
19 Σεπ 2023, 09:41
τελικά είναι μέλος του κοινοβουλίου?
Ναι:
Κωνσταντίνος Ευσταθίου Φλώρος
ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Στο τέλος ζητά συγνώμη ο Άδωνις και του την λέει για το καπιταλιστική σκλαβια.

Σε πέρασα για κανέναν εκπρόσωπο της Ανταρσύα :102:
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 19 Σεπ 2023, 12:34

Έτσι που τα έκαναν οι Σπαρτιάτες, ούτε αυτή την προφανή αλαζονική βλακεία του Γεωργιάδη δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν. Τουλάχιστον μπορούν να λένε ότι λάνσαραν το μοντέλο "Αλλαγή πολιτικού σκηνικού σε 20 ημέρες": το έκανε ο Κασιδιάρης με ένα του νεύμα προς τους Σπαρτιάτες και τους πιστούς του να παίζουν μπάλα στα ΚΜΔ, το έκανε τώρα και ο Κασσελάκης με δύο βίντεο και άφθονη προβολή από τα ΜΜΕ.

Μετά την πρόσφατη φαρσοκωμωδία και όσο δεν κάνουν συνέδριο, οι Σπαρτιάτες ουσιαστικά δεν υπάρχουν και απλώς πιάνουν χώρο στη Βουλή ίσα ίσα να σπάνε τα νεύρα των Συριζαίων. Κρίμα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4727
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 19 Σεπ 2023, 12:56

Συμφωνα με τον "Δημοκρατη αδωνη"
Οι εκλογες και η λαικη κυριαρχια ανα περιπτωση που κρινει εκεινος ειναι παρανομες


:smt005:

Μιλαμε για μεγαλο τρομπα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 14462
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Οκτ 2023, 10:05

Μαδομούνι οι ναζοδεξιοί κι οι ψεκοδεξιοί (όχι, οι νίκες δεν ανακατεύτηκαν ακόμα στον καυγά) στη Βουλή.

Μαλλιά-κουβάρια Σπαρτιάτες και Ελληνική Λύση στη Βουλή: «Με μαφιόζους δεν μιλάμε»

Απατεώνα, με τον μισό ποινικό κώδικα στην πλάτη, κατάπτυστος, νεκροθάφτης (!), αρπαχτές με μαύρα, φροντίζει μόνο για την τσέπη του, δεκανίκι της νουδου (Στίγκας για Βελόπουλο), μαφιόζος, ναζιστής, σας έστειλε η φυλακή εδώ μέσα (στη Βουλή), αχυράνθρωπος, ανάξιος πολιτικού λόγου, απεχθής (Βελόπουλος για Στίγκα).
Μια ωραία ατμόσφαιρα στην ακροδεξιά παραμεθόριο.
btw εν προκειμένω έχει δίκιο ο Στίγκας, την έκανε (πάλι) τη λαδιά ο Βελόπουλος στο νομοσχέδιο για ΑΔΑΕ και ΕΣΡ, κανονικό δεκανίκι της νουδού, ούτε τα προσχήματα δεν τήρησε. Δηλαδή τι δεκανίκι, εδώ μιλάμε ο καραφλός σαμάνος πήρε τον Κούλη στην πλάτη.
Κάτι κακοήθειες ότι τον κρατάνε με ελέγχους, φορολογικές παραβάσεις και πρόστιμα τα διέψευσε κατηγορηματικά ο ίδιος: δεν θα με λέτε εμένα μπαταξή. Χριστέμπορα, φιδέμπορα, ελλαδέμπορα, αριβίστα, πολιτικό γυρολόγο, ψέκα, εντάξει, να το ανεχθώ.
Αλλά μπαταξή ζαμέ των ζαμών, τέρμα οι χάρες, μη μου ξαναζητήσετε κηραλοιφές για τη φαλάκρα, κομμένη!

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 30373
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Οκτ 2023, 13:43

Αυτός ο Βελόπουλος όλο με τους Σπαρτιάτες ασχολείται. Είχα πέσει τις προάλλες σε μια εκπομπή του και πετούσε μπηχτές για τους Σπαρτιάτες. Τον ξεβόλεψαν και τον ανάγκασαν να ασχολείται με τα βουλευτικά.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12522
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 05 Οκτ 2023, 13:46

Το νήμα πρέπει να μετονομαστεί σε : Νήμα για την έξοδο των Σπαρτιατών απο την Βουλή.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 3035
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 08 Οκτ 2023, 23:42

Εικόνα
επρεπε να βγει δευτερος στο γκέτο των Αθηνών.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 14462
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Οκτ 2023, 11:37

Βρε καλώς τα παιδιά!

Ο Άρειος Πάγος καλεί για «εξαπάτηση εκλογέων» 11 βουλευτές των Σπαρτιατών - Εξαιρέθηκε ο Στίγκας που έκανε τις καταγγελίες
Οι βουλευτές των Σπαρτιατών καλούνται σε εξηγήσεις από την Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου
Από την Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γεωργία Αδειλίνη καλούνται...Show
... ως ύποπτοι σε εξηγήσεις 11 βουλευτές του κόμματος των Σπαρτιατών και για το λόγο αυτό ζητεί με έγγραφό της την προβλεπόμενη άδεια της Βουλής.
Οι 11 βουλευτές των Σπαρτιατών καλούνται ως ύποπτοι, να παράσχουν εξηγήσεις για εξαπάτηση των εκλογέων στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές, καθώς, όπως αιτιολογείται στο εισαγγελικό έγγραφο με αποδέκτη τον πρόεδρο της Βουλής, ανήκαν μεν στο κόμμα Σπαρτιάτες με επικεφαλής τον Βασίλειο Στίγκα, αλλά στην πραγματικότητα είχαν τη στήριξη και την απόλυτη καθοδήγηση του Ηλία Κασιδιάρη, έγκλειστου καταδισμένου πρώην ηγετικού στελέχους της Χρυσής Αυγής.

Επισημαίνεται στο εισαγγελικό έγγραφο, ότι «προσέφεραν στην πραγματικότητα το κόμμα των Σπαρτιατών ως μανδύα νέου πολιτικού κόμματος στον Ηλία Κασιδιάρη, διευκολύνοντάς τον να καταστρατηγήσει τους περιορισμούς εκλογιμότητας που τάσσονται από την εκλογική νομοθεσία».
Ακόμη, στο εισαγγελικό έγγραφο αιτιολογείται γιατί καλούνται για εξαπάτηση των εκλογέων οι 11 βουλευτές των Σπαρτιατών σε εξηγήσεις από την ίδια την Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου.

Αναλυτικότερα, επισημαίνεται στο έγγραφο:

«Οι ανωτέρω θα πρέπει να παράσχουν εξηγήσεις σχετικά με το ότι στις βουλευτικές εκλογές της 25-6-2023 φέρεται ότι εξαπάτησαν από κοινού τους εκλογείς, με τον πιο κάτω τρόπο για να αλλάξουν το εκλογικό τους φρόνημα, δηλαδή να ψηφίσουν, αντί άλλης επιλογής, υπέρ αυτών και του κόμματός τους.

Συγκεκριμένα παρέστησαν από κοινού ψευδώς στους εκλογείς, προκειμένου οι τελευταίοι να ψηφίσουν τους ίδιους και το κόμμα τους ότι είναι υποψήφιοι βουλευτές του κόμματος Σπαρτιάτες με αρχηγό τον Βασίλειο Στίγκα και ακολουθούν τις αρχές του συγκεκριμένου κόμματος, του οποίου η οργάνωση και η δράση πληροί τις προϋποθέσεις της εκλογικής νομοθεσίας και εξυπηρετεί την ελεύθερη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος.

Η αλήθεια όμως ήταν ότι αυτοί είχαν επιλεγεί από τον Ηλία Κασιδιάρη και όχι από τον Βασίλειο Στίγκα, ότι χάρη στη στήριξη του πρώτου είχαν εκλεγεί βουλευτές και ότι αναγνώριζαν ως πραγματικό τους αρχηγό τον ανωτέρω, ο οποίος τους καθοδηγούσε από τις φυλακές».

Όπως είναι γνωστό, η κυρία Αδειλίνη, διενεργεί ποινική έρευνα με αφορμή δημόσιες καταγγελίες του επικεφαλής των Σπαρτιατών Βασίλη Στίγκα ο οποίος είχε καταγγείλει εξωκοινοβουλευτικά κέντρα και υπόγειες διεργασίες στο κόμμα του χρησιμοποιώντας μάλιστα βαρύτατους χαρακτηρισμούς «Greek Mafia” και» «Don Corleone”.

Μετά τις δημόσιες καταγγελίες του Βασίλη Στίγκα, ο ίδιος είχε κληθεί δύο φορές σε κατάθεση ενώπιον της Εισαγγελέως του Αρείου Πάγου, αλλά με δημόσιες δηλώσεις του είχε επιχειρήσει να αμβλύνει τις αρχικές καταγγελίες του, ωστόσο δεν είναι γνωστό τι κατέθεσε ενώπιον της ίδιας της Εισαγγελέως του Αρείου Πάγου.

Το εισαγγελικό έγγραφο που δρομολογεί σημαντικές εξελίξεις για το κόμμα Σπαρτιάτες καθώς με αυτό ζητείται η άδεια της Βουλής για να δώσουν εξηγήσεις οι 11 βουλευτές των Σπαρτιατών και συγκεκριμένα οι
1) Αθανάσιος Χαλκιάς 2) Χαράλαμπος Καστιβαρδάς 3) Γεώργιος Μανούσος 4) Αλέξανδρος Ζερβέας, 5) Ιωάννης Δημητροκάλλης,
6) Διονύσιος Βαλτογιάννης, 7) Γεωργίος Ασπιώτης 8) Μιχαήλ Γαυγιωτάκης 9) Ιωάννης Κόντης, 10) Πέτρος Δημητριάδης και 11) Κωνσταντίνος Φλώρος.

Το εισαγγελικό έγγραφο έχει ως εξής:

«Προς τον Πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων.
Δια του υπουργού Δικαιοσύνης

Σας διαβιβάζουμε σύμφωνα με το άρθρο 83 παράγραφος 1 του Κανονισμού της Βουλής ως ισχύει και σιος 56 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας το συνημμένο φάκελο με επικυρωμένα αντίγραφα (αριθμημένα κατ΄αύξοντα αριθμό και καταγεγραμμένα σε κατάσταση)των στοιχείων της 6267/2023 ποινικής προκαταρκτικής δικογραφίας που σχηματίστηκε αυτεπάγγελτα από την Εισαγγελία του Αρείου Πάγου για τη διερεύνηση των καταγγελιών του Βασιλείου Στίγκα, αρχηγού του κόμματος των Σπαρτιατών, τόσο στη Βουλή (συνεδρίαση Πέμπτη 31-8-2-23),όσο και σε συνεντεύξεις του στα ΜΜΕ, περί εξωκοινοβουλευτικών κέντρων τύπου «Greek Mafia” και «Don Corleone”, που καθοδηγούν και ποδηγετούν τους βουλευτές του κόμματός του κ.λ.π.
Παρακαλούμε δε, όπως η Βουλή αποφανθεί, κατά το άρθρο 62 του Συντάγματος, ως προς τη χορήγηση η μη της απαιτούμενης άδειας για την εξέταση ως υπόπτων των βουλευτών του κόμματος των Σπαρτιατών.
1)Αθανασίου Χαλκιά, 2)Χαράλαμπου Καστιβαρδά, 3)Γεωργίου Μανούσου, 4)Αλέξανδρου Ζερβέα,5)Ιωάννη Δημητροκάλλη, 6)Διονυσίου Βαλτογιάννη, 7)Γεωργίου Ασπιώτη, 8)Μιχαήλ Γαυγιωτάκη, 9)Ιωάννη Κόντη, 10)Πέτρου Δημητριάδη και 11)Κωνσταντίνου Φλώρου.
Οι ανωτέρω θα πρέπει να παράσχουν εξηγήσεις σχετικά με το ότι στις βουλευτικές εκλογές της 25-6-2023 φέρεται ότι εξαπάτησαν από κοινού τους εκλογείς, με τον πιο κάτω τρόπο για να αλλάξουν το εκλογικό τους φρόνημα, δηλαδή να ψηφίσουν, αντί άλλης επιλογής, υπέρ αυτών και του κόμματός τους. Συγκεκριμένα παρέστησαν από κοινού ψευδώς στους εκλογείς,προκειμένου οι τελευταίοι να ψηφίσουν τους ίδιους και το κόμμα τους ότι είναι υποψήφιοι βουλευτές του κόμματος Σπαρτιάτες με αρχηγό τον Βασίλειο Στίγκα και ακολουθούν τις αρχές του συγκεκριμένου κόμματος, του οποίου η οργάνωση και η δράση πληροί τις προϋποθέσεις της εκλογικής νομοθεσίας και εξυπηρετεί την ελεύθερη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος. Η αλήθεια όμως ήταν ότι αυτοί είχαν επιλεγεί από τον Ηλία Κασιδιάρη και όχι από τον Βασίλειο Στίγκα, ότι χάρη στη στήριξη του πρώτου είχαν εκλεγεί βουλευτές και ότι αναγνώριζαν ως πραγματικό τους αρχηγό τον ανωτέρω, ο οποίος τους καθοδηγούσε από τις φυλακές.
Είχαν μάλιστα προ των εκλογών, εξυφάνει σχέδιο, βάσει του οποίου, αμέσως μετά την εκλογή τους θα ανέτρεπαν τον Βασίλειο Στίγκα και θα όριζαν νέο αρχηγό του κόμματος τον πλήρως ελεγχόμενο από τον Ηλία Κασιδιάρη Χαράλαμπο Κατσιβαρδά.
Επιπλέον δε, θα νέμονταν το ποσό της κρατικής επιχορήγησης, έναντι μάλιστα της οποίας το κόμμα των Σπαρτιατών είχε ήδη λάβει ποσό 40.000 ευρώ περίπου. Δηλαδή οι ανωτέρω προσέφεραν στην πραγματικότητα το κόμμα των Σπαρτιατών ως μανδύα νέου πολιτικού κόμματος στον Ηλία Κασιδιάρη, διευκολύνοντάς τον να καταστρατηγήσει τους περιορισμούς εκλογιμότητας που τάσσονται από την εκλογική νομοθεσία και δη από το άρθρο 32 του π.δ 26/2012 ως ισχύει μετά την αντικατάσταση της παρ.1 με το άρθρο 102 του νόμου 5019/2023 και την τροποποίηση του με το άρθρο 35 του νόμου 5043/2023.
Συγκεκριμένα ο Ηλίας Κασιδιάρης έχει καταδικαστεί σε πρώτο βαθμό με την 2644του 2020 απόφαση του Α Τριμελούς Εφετείου Αθηνών για ένταξη και διεύθυνση της εγκληματικής οργάνωσης «Λαϊκός Σύνδεσμος- Χρυσή Αυγή»κλπ, είναι δε ιδρυτής του κόμματος «Εθνικό Κόμμα Έλληνες»η συμμετοχή του οποίου αποκλείστηκε τόσο στις εθνικές εκλογές της 21-5-2023, δυνάμει της αποφάσεως 8/2023 του Α1 Τμήματος του Αρείου Πάγου, λόγω μη συνδρομής σωρευτικά των προϋποθέσεων του άρθρου 32 παρ.1 του π.δ 26/2012 ως ισχύει, όσο και δυνάμει της αποφάσεως 95/2023 του Α1 Τμήματος του Αρείου Πάγου στις εθικές εκλογές της 25-6-2-23, στις οποίες επιχείρησε να συμμετέχει δολίως ως ψευδεπίγραφος συνδυασμός συνεργαζομένων υποψηφίων με την ονομασία «Έλληνες για την Πατρίδα και την Ελευθερία», με πραγματικό αρχηγό τον Ηλία Κασιδιάρη.
Κατά τις παραδοχές μάλιστα των ως άνω αποφάσεων του Αρείου Πάγου, ο Ηλίας Κασιδιάρης «δεν έπαυσε να είναι ο πραγματικός αρχηγός του κόμματος «Εθνικό Κόμμα Έλληνες», το οποίο αποτελεί τη συνέχεια της Χρυσής Αυγής, ουδέποτε δε αποδοκίμασε η απεμπόλησε, έστω και κατ΄ελάχιστον την προηγούμενη- ως ηγετικό στέλεχος της Χρυσής Αυγής ρητορική μίσους, τη βίαιη και ρατσιστική δράση του, στα πλαίσια του εγκληματικού μηχανισμού του ως άνω κόμματος, αντιποιούμενου τους θεσμικούς μηχανισμούς του Ελληνικού Κράτους, την επιδιωκόμενη πολιτική κατάλυσης των δημοκρατικών θεσμών του κράτους δικαίου και την αποδοκιμασία των δικαιωμάτων και ελευθεριών, που αναγνωρίζονται από τη δημοκρατία». Για παράβαση των άρθρων 1,14,23 παρ.1α, 27 παρ.1, 45 ΠΚ και του άρθρου 112 παρ 2 του π.δ 26/2012 ως ισχύει».
Ο Στίγκας, η μουχρίτσα, την σκαπουλάρισε. :lol:
Τους λοιπούς τους βλέπω παρέα με τον αρχηγό.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2551
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Νήμα για την είσοδο των Σπαρτιατών στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 25 Οκτ 2023, 12:16

Τι έγινε παιδιά; Φάγατε πόρτα για τα κωλοαναδρομικά σας και θυμηθήκατε (πάλι) τον Κασιδιάρη; Σιχαμένη φάρα!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών