Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 28 Ιουν 2023, 00:13

Πανάθεμά τον ,είναι και σπουδαστής στο Πανεπιστήμιο.
Τζάμπα τα έξοδα.......
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16703
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιουν 2023, 00:15

Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 22:49

Πάλι λάθος κάνεις. Ούτε σύνορο, ούτε χώρος είναι το έθνος.
Το μόνο πράμα που καθορίζει τα σύγχρονα έθνη είναι η «ομονομία».

Το ὅμαιμον έχει εμβολιαστεί και μουλοποιηθεί από αιώνες.
Το ὁμότροπον είναι σχετικό και όχι απόλυτο εδώ και αιώνες.
Το ὁμόγλωσσον είναι ζωντανό αλλά και θέμα της εκάστοτε κρατικής ή παλαιότερα εκκλησιαστικής παιδείας που επιβάλλει την γλώσσα.
Το ὁμόδοξον είναι παρελθόν εδώ και αιώνες.

Μόνο το ὁμόνομον ενώνει σε έθνος / κράτος και είναι νεωτερικός όρος.

Ελπίζουμε σύντομα να έχουμε ένα Ευρωπαϊκό Έθνος!

Ο taxalataxalasa μίλησε! Ούγκ! ανοι!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 28 Ιουν 2023, 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Ιουν 2023, 00:17

Δηλώνει και φοιτητής ιστορίας του πανεπιστιμίου Ιωαννίνων αυτός, ε;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25410
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Ιουν 2023, 00:17

Isildur έγραψε:
28 Ιουν 2023, 00:17
Δηλώνει και φοιτητής ιστορίας του πανεπιστιμίου Ιωαννίνων αυτός, ε;
θεωρητικα αμα σφυριξει κανεις το συμβαν στο πανεπιστημιο, παιζει να χασει τη θεση του

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 28 Ιουν 2023, 00:18

Μπουμπουκι....
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16703
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιουν 2023, 00:28

talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2023, 00:17
Isildur έγραψε:
28 Ιουν 2023, 00:17
Δηλώνει και φοιτητής ιστορίας του πανεπιστιμίου Ιωαννίνων αυτός, ε;
θεωρητικα αμα σφυριξει κανεις το συμβαν στο πανεπιστημιο, παιζει να χασει τη θεση του
Αυτο θα ειναι χειροτερο και θα τον ζμπρώξει στην ακροδεξία λουμπέν αρία φυλή....

Το παιδί θέλει φροντίδα και προδρέμ!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Ιουν 2023, 00:45

Τι κάφρος, έλεος!

Ali Al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2018, 11:16
Phorum.gr user: Ali Al-Yunani

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ali Al-Yunani » 20 Σεπ 2023, 00:13

Στρακαστρουκας έγραψε:
26 Ιουν 2023, 15:52
Που απο εδω και περα το να ειναι "Σπαρτιατης" θα ταυτιστει με ενα ακροδεξιο κομμα και οχι με τον χωρο καταγωγης σας?
Το ερωτηματικό στα ελληνικά είναι ";", όχι "?".

Ali Al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2018, 11:16
Phorum.gr user: Ali Al-Yunani

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ali Al-Yunani » 20 Σεπ 2023, 00:17

Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 20:55
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 20:45
Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:20

λοιπον ψυχονοηματικο κατασκευασμα ειναι το εθνος σε αυτο εχεις δικιο
αλλα ειναι ενα χαρακτηριστικο του ανθρωπου που τον βοηθησε να εξελιχτει και να διαφερει
απο τα υπολοιπα θηλαστικα .το βασικο γνωρισμα της εξελιξης ηταν η προστασια της οικογενειας
επειτα της φυλης φατριας και κλπ και στο τελος η προστασια του ζωτικου χωρου της φυλης
που καποια στιγμη το ονομασαν εθνος ... αν διαφωνεις και σε αυτο τοτε θα σου πω οτι ψυχονοηματικη
ειναι και η συνδεση με την οικογενεια σου και δεν οφειλεις τιποτα και σε κανενα για να τους προστατευσεις
αν καταλαβες εχει καλως αν οχι ..στον βαρκαρη
Κατ' αρχάς, είναι θετικό ότι παραδέχτηκες το αρχικό λάθος σου. Τώρα έχουμε βάση συζήτησης και μπορούμε να κουβεντιάσουμε στα σοβαρά.
Το έθνος, ως έννοια, δεν είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης. Η ανάγκη του συνανήκειν, ως ένα σημείο είναι.
Ωστόσο, το νεωτερικό έθνος απαιτεί έναν τόσο μεγάλο βαθμό αφοσίωσης -και υπέρβασης τόσο της ατομικότητας, όσο και της οικογενειακής αναφοράς και ταύτισης- από το εθνικό υποκείμενο, που σε ορισμένες περιπτώσεις εγείρει αντιδράσεις.
Για να είμαι ξεκάθαρος, προσωπικά δεν έχω μανιχαϊστική προσέγγιση στην έννοια, και την πολιτική πραγμάτωση, του νεωτερικού έθνους. Το νεωτερικό έθνος δεν είναι ούτε "καλό", ούτε "κακό", υπήρξε, και εξακολουθεί να είναι, ένα προϊόν ιστορικής μεταβολής και εξέλιξης με θετικό, κατά τη γνώμη μου, ιστορικό αποτύπωμα.
Έθνος και εθνικότητα

Είναι άλλο πράγμα η φυλή/αίμα/DNA και άλλο πράγμα το έθνος. Οι απόγονοι των Κουμάνων που εκχριστιανίστηκαν τον μεσαίωνα, λιγότερο από 100 χρόνια πριν έρθουν οι Σελτζούκοι Τούρκοι στη Μικρά Ασία, σήμερα σίγουρα δηλώνουν Έλληνες, παρά το ότι προέρχονται από Τουρκικό φύλο. Η εθνική ταυτότητα δεν καθορίζεται, παρά ελάχιστα, από την καταγωγή, αλλά από την γλώσσα, την παράδοση, τη θρησκεία και κυρίως το αίσθημα του ανήκειν. Η ρατστική άποψη ότι το έθνος/εθνική συνείδηση υπάρχει ως παράγωγο “φυλετικής καθαρότητας”, οφείλεται στον Joseph Arthur de Gobineau, υιοθετήθηκε από τον Ναζισμό και όλοι ξέρουμε τα αποτελέσματα.

Λοιπόν ο Ερνέστος Ρενάν σέ μια μονογραφία του με τον τίτλο
«Τί εστί εθνότης» γράφει τα επόμενα :

«Αν εγώ χαίρουμαι, όταν ένα έθνος ευημερή και προοδεύει σαν να επρόκειτο για την ευημερία και την ευτυχία της οικογενείας μου, όταν πάσχω και υποφέρω όταν αυτό υποφέρη, και κυρίως όταν έχω τη σταθερή απόφαση τα παιδιά μου να τ΄ αναθρέψω και τα εκπαιδεύσω στις ιστορικές, κοινωνικές και πολιτικές παραδόσεις αυτού του έθνους και κανενός άλλου,— τελείωσε :
Ανήκω ολόψυχα σ΄ αυτό το τελευταίο έθνος αδιάφορο σε ποια φυλή ανήκω, ποια γλώσσα μιλώ και ποιο θρήσκευμα πρεσβεύω».

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Σεπ 2023, 08:33

Ali Al-Yunani έγραψε:
20 Σεπ 2023, 00:17
Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 20:55
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 20:45


λοιπον ψυχονοηματικο κατασκευασμα ειναι το εθνος σε αυτο εχεις δικιο
αλλα ειναι ενα χαρακτηριστικο του ανθρωπου που τον βοηθησε να εξελιχτει και να διαφερει
απο τα υπολοιπα θηλαστικα .το βασικο γνωρισμα της εξελιξης ηταν η προστασια της οικογενειας
επειτα της φυλης φατριας και κλπ και στο τελος η προστασια του ζωτικου χωρου της φυλης
που καποια στιγμη το ονομασαν εθνος ... αν διαφωνεις και σε αυτο τοτε θα σου πω οτι ψυχονοηματικη
ειναι και η συνδεση με την οικογενεια σου και δεν οφειλεις τιποτα και σε κανενα για να τους προστατευσεις
αν καταλαβες εχει καλως αν οχι ..στον βαρκαρη
Κατ' αρχάς, είναι θετικό ότι παραδέχτηκες το αρχικό λάθος σου. Τώρα έχουμε βάση συζήτησης και μπορούμε να κουβεντιάσουμε στα σοβαρά.
Το έθνος, ως έννοια, δεν είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης. Η ανάγκη του συνανήκειν, ως ένα σημείο είναι.
Ωστόσο, το νεωτερικό έθνος απαιτεί έναν τόσο μεγάλο βαθμό αφοσίωσης -και υπέρβασης τόσο της ατομικότητας, όσο και της οικογενειακής αναφοράς και ταύτισης- από το εθνικό υποκείμενο, που σε ορισμένες περιπτώσεις εγείρει αντιδράσεις.
Για να είμαι ξεκάθαρος, προσωπικά δεν έχω μανιχαϊστική προσέγγιση στην έννοια, και την πολιτική πραγμάτωση, του νεωτερικού έθνους. Το νεωτερικό έθνος δεν είναι ούτε "καλό", ούτε "κακό", υπήρξε, και εξακολουθεί να είναι, ένα προϊόν ιστορικής μεταβολής και εξέλιξης με θετικό, κατά τη γνώμη μου, ιστορικό αποτύπωμα.
Έθνος και εθνικότητα

Είναι άλλο πράγμα η φυλή/αίμα/DNA και άλλο πράγμα το έθνος. Οι απόγονοι των Κουμάνων που εκχριστιανίστηκαν τον μεσαίωνα, λιγότερο από 100 χρόνια πριν έρθουν οι Σελτζούκοι Τούρκοι στη Μικρά Ασία, σήμερα σίγουρα δηλώνουν Έλληνες, παρά το ότι προέρχονται από Τουρκικό φύλο. Η εθνική ταυτότητα δεν καθορίζεται, παρά ελάχιστα, από την καταγωγή, αλλά από την γλώσσα, την παράδοση, τη θρησκεία και κυρίως το αίσθημα του ανήκειν. Η ρατστική άποψη ότι το έθνος/εθνική συνείδηση υπάρχει ως παράγωγο “φυλετικής καθαρότητας”, οφείλεται στον Joseph Arthur de Gobineau, υιοθετήθηκε από τον Ναζισμό και όλοι ξέρουμε τα αποτελέσματα.

Λοιπόν ο Ερνέστος Ρενάν σέ μια μονογραφία του με τον τίτλο
«Τί εστί εθνότης» γράφει τα επόμενα :

«Αν εγώ χαίρουμαι, όταν ένα έθνος ευημερή και προοδεύει σαν να επρόκειτο για την ευημερία και την ευτυχία της οικογενείας μου, όταν πάσχω και υποφέρω όταν αυτό υποφέρη, και κυρίως όταν έχω τη σταθερή απόφαση τα παιδιά μου να τ΄ αναθρέψω και τα εκπαιδεύσω στις ιστορικές, κοινωνικές και πολιτικές παραδόσεις αυτού του έθνους και κανενός άλλου,— τελείωσε :
Ανήκω ολόψυχα σ΄ αυτό το τελευταίο έθνος αδιάφορο σε ποια φυλή ανήκω, ποια γλώσσα μιλώ και ποιο θρήσκευμα πρεσβεύω».
Υπάρχουν πολλά είδη εθνικισμού. Αυτός που περιγράφεις πιο πάνω αφορά στον γερμανικό τύπο, ο οποίος εκφράζει κι εμένα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών