Συριζα Εκλογη Αρχηγου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Ποιον θα θελατε για αρχηγο;

Το δημοψήφισμα λήγει την 31 Ιούλ 2023, 16:42

Αχτσιογλου
22
29%
Τσακαλωτος
5
7%
Δουρου
1
1%
Τεμπονερας
6
8%
Χαριτσης
1
1%
Πολακης
35
46%
Αλλος
6
8%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Ιούλ 2023, 19:34

Saliveros έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 19:18
Isildur έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 18:38
Saliveros έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 18:35
    Δεν κατεβαίνει τελικά ο Πολάκης :a040:

    Τσάμπα οι αγώνες που δίναμε τόσον καιρό, κρίμα το δημοψήφισμα που τον ανέδειξε κορυφαίο, εγκαταλείπει κι αυτός ο ντόμπρος ο σεμνός ο μετρημένος παλήκαρος το Κίνημα μετά τον Αλέξη στα νύχια του Τζουμάκα...

    Α ρε Ποπάρα... εσύ έφυγες νωρίς...
    Μονάχα μην τολμήσει ο Μητσοτάκης να αναφερθεί υποτιμητικά για την πτώση Πολάκη. Αυτό απαιτούμε μόνο.
    Δεν πειράζει, μπορεί να είναι ευκαιρία να μπει κάποιος άλλος υποψήφιος, αφού δεν θα κατέβει ο Παυλάρας. Κάποιος με ήθος και καλό λόγο. Πχ ο Σπίρτζης. Oh... wait.... πάει κι αυτός.
    Δεν κατάλαβα.
    Ο Τζουμάκας δεν μας κάνει δηλαδή;
    Είμαστε ελιτιστές;
    Δε γουστάρουμε τα αγνά παιδιά του λαού, τους ήρωες του Πολυτεχνείου, τους μπροστάρηδες της Αλλαγής;
    Μήπως ανήκεις στο ΑντιΔημοκρατικό Κέντρο; :p6:
    Μια χαρά είναι ο Τζουμάκας. Είναι κι από τα μέρη του Αλιέξη.
    Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

    Άβαταρ μέλους
    Frappezitis
    Δημοσιεύσεις: 8166
    Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Ιούλ 2023, 20:25

    Ο μόνος που λείπει για υποψήφιος στον Συριζα είναι ο Κουλης!
    Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

    Άβαταρ μέλους
    Πασιφάη
    Δημοσιεύσεις: 13348
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Ιούλ 2023, 20:39

    Nandros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:42
    Πασιφάη έγραψε:
    15 Ιούλ 2023, 14:56
    Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
    15 Ιούλ 2023, 13:28
    Ο τζουμακας είναι τρολ σαν τον κατσανεβα. Κανονικά θα έπρεπε να κατεβάσουν δικό τους κόμμα με τον αριστο.
    Ο Τζουμάκας είναι πασοκοτραφής μιναρας. Θα πάρει τ'αρχιδια του. Γουσταρει τις παλιές δόξες. :smt005:
    Αυτό το νόπανο που ήταν πασόκος την χρυσή εποχή του και υπουργός και τα κονόμησε, τολμάει να κατηγορεί τον πιτσιρικά που έγινε πασόκος χτες.



    «Η χώρα έχασε το 25% του πλούτου της και μιλάτε; Σιωπή κύριε. Τελείωσε το ΠΑΣΟΚ. Έβλαψε τη χώρα! Κόμμα που βλάπτει τη χώρα να σιωπά! Σιλάνς!»
    Ε ναι ρε συ Νάνδρε. Αυτός κι αν έφαγε επί ΠΑΣΟΚ και τώρα το παίζει υπεράνω. Ξεφτιλας απ'τους λίγους.
    ''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

    Άβαταρ μέλους
    Nandros
    Δημοσιεύσεις: 27035
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
    Phorum.gr user: Nandros
    Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιούλ 2023, 20:41

    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:45
    Saliveros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:41
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:33

    Να τελειώνουμε πολιτικά, φαντάζομαι.
    Κάτι αντίστοιχο με το: "θα τους κλείσω όλους στη φυλακή", "εγώ αυτούς θα τους πάω μέχρι τέλους", "να παρέμβουμε στο κράτος και στους θεσμούς για να μην ξανακυβερνήσουν".
    και με το "έπρεπε να τον χώσω 3 μέτρα κάτω από τη γη"...(πολιτικά βεβαίως)
    Εννοείς για εκείνο το κόσμημα της δημοσιογραφίας που, απευθυνόμενος στον Ξανθό, είπε: "μάζεψε τον σκύλο δίπλα σου", εννοώντας τον Πολάκη;
    Μα αφού γαβγίζει συνεχώς. Τί να κάνουμε τώρα; :102:
    ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
    ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13505
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιούλ 2023, 21:22

    Saliveros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 13:21
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 13:03
    Saliveros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:57

    Ούτε η ειρωνεία δεν επιτρέπεται στην Δημοκρατία;
    Να το γυρίσω μήπως στο χαρχαλέϊκο, το οποίο δεν σε ενοχλεί;
    πάντως ευχαρίστως να το δοκιμάσεις. Όσο για την απόδειξη, κόψε κάτι :wink
    Δεν με ενοχλεί απολύτως τίποτα. Έχω μάθει να συμπεριφέρομαι, όπως μου συμπεριφέρονται.
    Επειδή σε εκτιμώ σε πήγα στο ρελαντί τόσο καιρό, αλλά νομίζω ότι το έχεις εκλάβει σαν ένδειξη αδυναμίας. Εσύ θες σώνει και καλά να το γυρίσουμε στον καλαματιανό, οπότε λέω να μην σου χαλάσω το χατήρι.
    Και κατέβα λίγο απ' την καλάμα, που νομίζεις ότι είσαι η επιτομή της διανόησης και του φλεγματικού χιούμορ, μπορεί να πέσεις και να τραυματιστείς.
    Ε ρε ζόρια... :-?
    Εσύ τσινάς σαν αγριομούλαρο κάθε φορά, εγώ ζορίζομαι; :lol:

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13505
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιούλ 2023, 21:40

    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 18:05
    Ναύτης έγραψε:
    15 Ιούλ 2023, 22:05
    Isildur έγραψε:
    15 Ιούλ 2023, 13:09

    Λατρεία, προσωπικά δεν είδα κανέναν σεληνιασμό από τη μεριά του γέροντα, μια απλή ερώτηση έκανε νομίζω. Την ίδια απορία έχω κι εγώ βέβαια όποτε ακούω αριστερούς να οικειοποιούνται όρους όπως "δημοκρατία" και να θεωρούν ότι μόνο στο δικό τους στρατόπεδο ισχύει.

    Ας μην ξεχνάμε (και αυτά είναι τα πιο πρόσφατα παραδείγματα, έτσι; μηνών, για να μην πω ημερών) τις κινήσεις των "αριστερών" Βαρουφάκη (πετάμε εκτός κόμματος όποιον [όποια, ακόμα καλύτερα] λέει μια κουβέντα παραπάνω ή όποια τολμάει να μείνει έγγυος), Ζωάρας (πετάμε εκτός λίστας τις γλυκούλες που νόμιζαν ότι θα γίνουν και βουλευτίνες και βάζουμε τους κολλητούς και τους γκόμενους), Αλέξαρο (απαγορεύουμε όλους πλην λίγων συγκεκριμένων να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε την άποψή τους γιατί κάνουν ζημιά) κι άλλες τέτοιες... "δημοκρατικές" κινήσεις.
    Δεν θα σχολιάσω τον Σάλι σε συζήτηση με τρίτο. Ό,τι έχω να πω, θα το πω στον ίδιον.
    Κατά τα λοιπά, έλα σε παρακαλώ πολύ, που θα μιλήσετε οι της νουδου για νεποτισμό, ευνοιοκρατία, εσωκομματική δημοκρατία (πού 'ναι ο Νικήτας, οέο;) και κομματική προπαγάνδα, μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή.
    Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό το χθεσινό που το είδα μόλις τώρα.

    Καταρχάς, αυτό το "δεν σχολιάζω τον Σάλι σε συζήτηση με τρίτο" με πληγώνει. Αλλά το προσπερνώ. :lol:

    Η απάντησή σου δηλαδή στο "δεν είναι δημοκρατικοί οι αριστεροί που υποστηρίζεις, επειδή δεν φέρονται δημοκρατικά ούτε μέσα στο κόμμα τους" είναι "ναι αλλά κι οι δικοί σας... μπλα μπλα μπλα"; Υποτίθεται ότι εσείς οι αριστεροί είστε οι δημοκράτες, εσείς έχετε το περίφημο ηθικό πλεονέκτημα και οι δικές σας θέσεις (όπως και η εφαρμογή τους στην πράξη) είναι που σας κάνουν δημοκράτες και σας κάνουν να ξεχωρίζετε από τους κακούς καπιτάλες, δεξιούς, συντηρητικούς (και όποια άλλη ονομασία χρησιμοποιείτε για τον μπαμπούλα στα παραμύθια που λέτε στα παιδιά σας). Και το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι ένα απλό και κοινότοπο whataboutism;
    Α, όταν εσύ ασκείς κριτική, και μάλιστα μονόπαντα, κάνεις εποικοδομητικό διάλογο. Όταν εγώ σου απαντώ, κάνω "μπλα, μπλα, μπλα".
    Η πλάκα είναι ότι εγώ απαντώ κάθε φορά στην κριτική που κάνεις, αλλά εσύ έχεις μια δυσανεξία σε οτιδήποτε δεν κουμπώνει στο μοντελάκι που έχεις κατά νου. Ε, γράψε μου έναν οδηγό σωστών απαντήσεων, να ξέρω κι εγώ τι πρέπει να γράφω κάθε φορά και να μην κακοκαρδιζόμαστε.
    Να υπενθυμίσω ότι όλη αυτή η αντιπαράθεση ξεκίνησε από την αναφορά μου στο δημοκρατικό κέντρο. Αν κάποιοι (το γράφω έτσι, μια και καθώς φαίνεται αρέσκεσαι στις κατηγοριοποιήσεις) μυγιάζεστε, είναι μάλλον δικό σας πρόβλημα, όχι δικό μου.
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 18:14
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:50
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:46

    Εσύ φαντάζεσαι, αλλά ο αψύς δεν το διευκρινίζει. Λες το ίδιο να φαντάζονται όλοι όσοι τον διαβάζουν; Κάποιοι σαν τον κάφρο πχ που προέτρεπε τους αγανακτισμένους δημοκράτες να επισκεφτούν τα σπίτια όσων γνωρίζανε που είχαν ψηφίσει ΝΔ και να τα γαμήσουν όλα; Ξες, αυτός που συνέλαβαν και μιρτζόκλαιγε σαν μωρή παρθένα. Αλήθεια, αυτός (όπως και άλλοι, φαντάζομαι κι εγώ με τη σειρά μου), από ποιον επηρεάστηκαν και πήραν το θάρρος να εκφραστούν έτσι δημόσια; Από κανένα μεγαλοστέλεχος μεγάλου "δημοκρατικού" κόμματος, πιστεύω, που έστω και συγκαλυμμένα λέει κάτι τέτοια κι αυτός. Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον αλλά δεν μου 'ρχεται τώρα... :smt017
    Δεν ξέρω για ποιον κάφρο μιλάς, ούτε και με ενδιαφέρει. Πάντως ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
    Απ' εκεί και πέρα, οξύτητα δηλώσεων και λεκτικές υπερβολές υπάρχει ενίοτε από πολιτικούς όλου του κοινοβουλευτικού φάσματος, αλλά φαίνεται ότι μερικοί εξ' υμών είστε επιλεκτικά ευαίσθητοι.
    Κακώς δεν ξες για ποιον μιλάμε, είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε που έγινε η φάση και νομίζω πως κι εσύ είχες πάρει μέρος στη συζήτηση. Ήταν τότε που ο "καλούλης μωρέ" ο κολλητός σου ο χαρχάλατα είχε αρχίσει να υποτροπιάζει (πριν κορυφωθεί το πρόβλημα) και μοίραζε τίτλους του φασίστα δεξιά κι αριστερά σε όποιους λέγανε ότι καλά κάνανε και τον μαζέψαν, επειδή μ' αυτόν τον τρόπο περιόριζαν την ελευθερία έκφρασής του. Και να μην τον ξες βέβαια, κατά την γνώμη μου κακώς λες ότι δεν σ' ενδιαφέρει, αφού λίγο-πολύ έκανε αυτό που έκανε κι ο Παυλάρας με το τουίτ του, απλά με (ακόμα πιο) άκομψο τρόπο.

    Η δε καραμέλα της επιλεκτικής ευαισθησίας είναι λιγάκι άκυρη όταν δεν γίνεται συζήτηση σύγκρισης γενικών θεμάτων, αλλά μια συγκεκριμένη κουβέντα, για συγκεκριμένο άτομο και που αφορά συγκεκριμένη ενέργειά του. Μ' αυτή τη λογική, να μην λέμε τίποτα για κανέναν, αφού πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο να πούμε για κάποιον άλλον και... "γιατί λες γι' αυτόν κι όχι και για εκείνον;".
    Ελπίζω να με συγχωρήσεις που δεν κατάλαβα για ποιον μιλούσες. Υπόσχομαι ότι στο εξής θα έρχομαι προετοιμασμένος και μελετημένος.
    Αν έχεις πρόβλημα με τον ταχαλατα, κουβέντιασέ το μαζί του, είναι άκομψο ξέρεις να μπλέκουμε στην μεταξύ μας συζήτηση τρίτους, άσε που είναι ευκολάκι ν' αρχίσω να σου λέω κι εγώ για μερικούς "καλούληδες" που εσύ συμπαθείς κι εγώ όχι (χώρια που ο ταχαλατα βγάζει φύκια με την αριστερά γενικώς). Έτσι δεν είναι;
    Ασφαλώς και έχεις επιλεκτική ευαισθησία, γιατί, καθώς σου έγραψα ήδη, οι μαλακίες του κόμματος που υποστηρίζεις φαίνεται πως είναι σύκα και δεν τ' ακούς, οπότε δεν τρέχει μια, ενώ οι μαλακίες των άλλων κομμάτων μάλλον είναι καρύδια κι αρβαλάνε, οπότε ενοχλείσαι όλως ιδιαιτέρως.
    Κατά τα λοιπά, μ' έχεις βάλει σ' ένα τριπάκι οπαδικής κόντρας, στην οποία κακώς συμμετέχω, αλλά εγώ ουδέποτε υπήρξα οπαδός και συνηθίζω να τα λέω ένθεν κακείθεν.

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13505
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιούλ 2023, 21:54

    Nandros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 20:41
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:45
    Saliveros έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:41


    και με το "έπρεπε να τον χώσω 3 μέτρα κάτω από τη γη"...(πολιτικά βεβαίως)
    Εννοείς για εκείνο το κόσμημα της δημοσιογραφίας που, απευθυνόμενος στον Ξανθό, είπε: "μάζεψε τον σκύλο δίπλα σου", εννοώντας τον Πολάκη;
    Μα αφού γαβγίζει συνεχώς. Τί να κάνουμε τώρα; :102:
    Δεν είπα ότι πρέπει να κάνετε κάτι όταν γαβγίζει ο Παυλής, που όντως είναι μπρούτος. Είπα ότι λογικό κι επόμενο είναι, όταν τον βρίζουν, ν' απαντάει.
    Το σωστό πάντως είναι, και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις τουλάχιστον σ' αυτό, να μπαίνει όλος ο διάλογος δυο ανθρώπων, όχι μόνο η (έμμεση μάλιστα) απάντηση του ενός.

    Άβαταρ μέλους
    Isildur
    Δημοσιεύσεις: 9357
    Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
    Phorum.gr user: Isildur

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Ιούλ 2023, 22:13

    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 21:40
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 18:05
    Ναύτης έγραψε:
    15 Ιούλ 2023, 22:05

    Δεν θα σχολιάσω τον Σάλι σε συζήτηση με τρίτο. Ό,τι έχω να πω, θα το πω στον ίδιον.
    Κατά τα λοιπά, έλα σε παρακαλώ πολύ, που θα μιλήσετε οι της νουδου για νεποτισμό, ευνοιοκρατία, εσωκομματική δημοκρατία (πού 'ναι ο Νικήτας, οέο;) και κομματική προπαγάνδα, μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή.
    Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό το χθεσινό που το είδα μόλις τώρα.

    Καταρχάς, αυτό το "δεν σχολιάζω τον Σάλι σε συζήτηση με τρίτο" με πληγώνει. Αλλά το προσπερνώ. :lol:

    Η απάντησή σου δηλαδή στο "δεν είναι δημοκρατικοί οι αριστεροί που υποστηρίζεις, επειδή δεν φέρονται δημοκρατικά ούτε μέσα στο κόμμα τους" είναι "ναι αλλά κι οι δικοί σας... μπλα μπλα μπλα"; Υποτίθεται ότι εσείς οι αριστεροί είστε οι δημοκράτες, εσείς έχετε το περίφημο ηθικό πλεονέκτημα και οι δικές σας θέσεις (όπως και η εφαρμογή τους στην πράξη) είναι που σας κάνουν δημοκράτες και σας κάνουν να ξεχωρίζετε από τους κακούς καπιτάλες, δεξιούς, συντηρητικούς (και όποια άλλη ονομασία χρησιμοποιείτε για τον μπαμπούλα στα παραμύθια που λέτε στα παιδιά σας). Και το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι ένα απλό και κοινότοπο whataboutism;
    Α, όταν εσύ ασκείς κριτική, και μάλιστα μονόπαντα, κάνεις εποικοδομητικό διάλογο. Όταν εγώ σου απαντώ, κάνω "μπλα, μπλα, μπλα".
    Η πλάκα είναι ότι εγώ απαντώ κάθε φορά στην κριτική που κάνεις, αλλά εσύ έχεις μια δυσανεξία σε οτιδήποτε δεν κουμπώνει στο μοντελάκι που έχεις κατά νου. Ε, γράψε μου έναν οδηγό σωστών απαντήσεων, να ξέρω κι εγώ τι πρέπει να γράφω κάθε φορά και να μην κακοκαρδιζόμαστε.
    Να υπενθυμίσω ότι όλη αυτή η αντιπαράθεση ξεκίνησε από την αναφορά μου στο δημοκρατικό κέντρο. Αν κάποιοι (το γράφω έτσι, μια και καθώς φαίνεται αρέσκεσαι στις κατηγοριοποιήσεις) μυγιάζεστε, είναι μάλλον δικό σας πρόβλημα, όχι δικό μου.
    Τι λες μωρέ; Τι πίνεις; :lol:

    Πώς σχετίζονται αυτά που σου είπα με αυτά που λες; Και ποιος σου είπε να μην κάνεις κριτική ή ότι δεν την δέχομαι; Η ερώτησή μου ήταν πολύ απλή "πως λες ότι η αριστερά είναι το δημοκρατικό κέντρο όταν όλοι αυτοί φέρονται αντιδημοκρατικά (με στοιχεία) στα ίδια τους τα στελέχη;" και η απάντησή σου ήταν "ναι, αλλά και οι δικοί σας...". Ε, το είπαμε, οι δικοί μας δεν είναι δημοκράτες, είναι ξέρω εγώ φασίστες ή ό,τι άλλο. Αυτό πως κάνει δημοκράτες τους... "δημοκράτες" που λες; Γιατί το μπλέκεις τόσο πολύ;

    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 21:40
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 18:14
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 12:50

    Δεν ξέρω για ποιον κάφρο μιλάς, ούτε και με ενδιαφέρει. Πάντως ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
    Απ' εκεί και πέρα, οξύτητα δηλώσεων και λεκτικές υπερβολές υπάρχει ενίοτε από πολιτικούς όλου του κοινοβουλευτικού φάσματος, αλλά φαίνεται ότι μερικοί εξ' υμών είστε επιλεκτικά ευαίσθητοι.
    Κακώς δεν ξες για ποιον μιλάμε, είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε που έγινε η φάση και νομίζω πως κι εσύ είχες πάρει μέρος στη συζήτηση. Ήταν τότε που ο "καλούλης μωρέ" ο κολλητός σου ο χαρχάλατα είχε αρχίσει να υποτροπιάζει (πριν κορυφωθεί το πρόβλημα) και μοίραζε τίτλους του φασίστα δεξιά κι αριστερά σε όποιους λέγανε ότι καλά κάνανε και τον μαζέψαν, επειδή μ' αυτόν τον τρόπο περιόριζαν την ελευθερία έκφρασής του. Και να μην τον ξες βέβαια, κατά την γνώμη μου κακώς λες ότι δεν σ' ενδιαφέρει, αφού λίγο-πολύ έκανε αυτό που έκανε κι ο Παυλάρας με το τουίτ του, απλά με (ακόμα πιο) άκομψο τρόπο.

    Η δε καραμέλα της επιλεκτικής ευαισθησίας είναι λιγάκι άκυρη όταν δεν γίνεται συζήτηση σύγκρισης γενικών θεμάτων, αλλά μια συγκεκριμένη κουβέντα, για συγκεκριμένο άτομο και που αφορά συγκεκριμένη ενέργειά του. Μ' αυτή τη λογική, να μην λέμε τίποτα για κανέναν, αφού πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο να πούμε για κάποιον άλλον και... "γιατί λες γι' αυτόν κι όχι και για εκείνον;".
    Ελπίζω να με συγχωρήσεις που δεν κατάλαβα για ποιον μιλούσες. Υπόσχομαι ότι στο εξής θα έρχομαι προετοιμασμένος και μελετημένος.
    Αν έχεις πρόβλημα με τον ταχαλατα, κουβέντιασέ το μαζί του, είναι άκομψο ξέρεις να μπλέκουμε στην μεταξύ μας συζήτηση τρίτους, άσε που είναι ευκολάκι ν' αρχίσω να σου λέω κι εγώ για μερικούς "καλούληδες" που εσύ συμπαθείς κι εγώ όχι (χώρια που ο ταχαλατα βγάζει φύκια με την αριστερά γενικώς). Έτσι δεν είναι;
    Ασφαλώς και έχεις επιλεκτική ευαισθησία, γιατί, καθώς σου έγραψα ήδη, οι μαλακίες του κόμματος που υποστηρίζεις φαίνεται πως είναι σύκα και δεν τ' ακούς, οπότε δεν τρέχει μια, ενώ οι μαλακίες των άλλων κομμάτων μάλλον είναι καρύδια κι αρβαλάνε, οπότε ενοχλείσαι όλως ιδιαιτέρως.
    Κατά τα λοιπά, μ' έχεις βάλει σ' ένα τριπάκι οπαδικής κόντρας, στην οποία κακώς συμμετέχω, αλλά εγώ ουδέποτε υπήρξα οπαδός και συνηθίζω να τα λέω ένθεν κακείθεν.
    Ενώ εγώ φέρομαι σαν κομματόσκυλο; Οκ.

    Τον δε χαρχάλατα τον ανέφερα μήπως και θυμόσουν για ποιο θέμα μιλούσα.

    Για την επιλεκτική ευαισθησία το είπα μια, να μην το ξανά αναλύω. Αλλού έχει νόημα να την επικαλείται κάνεις κι αλλού όχι, πιστεύω. Και το "άλλου" έχει να κάνει και με τα πρόσωπα, αλλά και με την συζήτηση της στιγμής.

    Τέλος πάντων...
    Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13505
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιούλ 2023, 22:30

    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 22:13
    Ναύτης έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 21:40
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 18:05

    Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό το χθεσινό που το είδα μόλις τώρα.

    Καταρχάς, αυτό το "δεν σχολιάζω τον Σάλι σε συζήτηση με τρίτο" με πληγώνει. Αλλά το προσπερνώ. :lol:

    Η απάντησή σου δηλαδή στο "δεν είναι δημοκρατικοί οι αριστεροί που υποστηρίζεις, επειδή δεν φέρονται δημοκρατικά ούτε μέσα στο κόμμα τους" είναι "ναι αλλά κι οι δικοί σας... μπλα μπλα μπλα"; Υποτίθεται ότι εσείς οι αριστεροί είστε οι δημοκράτες, εσείς έχετε το περίφημο ηθικό πλεονέκτημα και οι δικές σας θέσεις (όπως και η εφαρμογή τους στην πράξη) είναι που σας κάνουν δημοκράτες και σας κάνουν να ξεχωρίζετε από τους κακούς καπιτάλες, δεξιούς, συντηρητικούς (και όποια άλλη ονομασία χρησιμοποιείτε για τον μπαμπούλα στα παραμύθια που λέτε στα παιδιά σας). Και το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι ένα απλό και κοινότοπο whataboutism;
    Α, όταν εσύ ασκείς κριτική, και μάλιστα μονόπαντα, κάνεις εποικοδομητικό διάλογο. Όταν εγώ σου απαντώ, κάνω "μπλα, μπλα, μπλα".
    Η πλάκα είναι ότι εγώ απαντώ κάθε φορά στην κριτική που κάνεις, αλλά εσύ έχεις μια δυσανεξία σε οτιδήποτε δεν κουμπώνει στο μοντελάκι που έχεις κατά νου. Ε, γράψε μου έναν οδηγό σωστών απαντήσεων, να ξέρω κι εγώ τι πρέπει να γράφω κάθε φορά και να μην κακοκαρδιζόμαστε.
    Να υπενθυμίσω ότι όλη αυτή η αντιπαράθεση ξεκίνησε από την αναφορά μου στο δημοκρατικό κέντρο. Αν κάποιοι (το γράφω έτσι, μια και καθώς φαίνεται αρέσκεσαι στις κατηγοριοποιήσεις) μυγιάζεστε, είναι μάλλον δικό σας πρόβλημα, όχι δικό μου.
    Τι λες μωρέ; Τι πίνεις; :lol:

    Πώς σχετίζονται αυτά που σου είπα με αυτά που λες; Και ποιος σου είπε να μην κάνεις κριτική ή ότι δεν την δέχομαι; Η ερώτησή μου ήταν πολύ απλή "πως λες ότι η αριστερά είναι το δημοκρατικό κέντρο όταν όλοι αυτοί φέρονται αντιδημοκρατικά (με στοιχεία) στα ίδια τους τα στελέχη;" και η απάντησή σου ήταν "ναι, αλλά και οι δικοί σας...". Ε, το είπαμε, οι δικοί μας δεν είναι δημοκράτες, είναι ξέρω εγώ φασίστες ή ό,τι άλλο. Αυτό πως κάνει δημοκράτες τους... "δημοκράτες" που λες; Γιατί το μπλέκεις τόσο πολύ;
    Κατ' αρχάς, μέχρι στιγμής πίνω καφέ.
    Δεύτερον, δεν είπα ότι η αριστερά είναι το δημοκρατικό κέντρο, αν και οπωσδήποτε το δημοκρατικό κέντρο αφορά κυριότατα στον χώρο της κεντροαριστεράς και της σοσιαλδημοκρατίας, είπα ότι ο συριζα πρέπει να απευθυνθεί (και, αν όχι κυρίως) στο δημοκρατικό κέντρο. Διάβαζε προσεκτικότερα πριν σχολιάσεις.
    Όλη η συζήτηση με τον Σάλι, στην οποία μπήκες κι εσύ, δεν αφορούσε στο τι είναι/ποιοι είναι το δημοκρατικό κέντρο, αλλά στο αν υπάρχει καν δημοκρατικό κέντρο ως έννοια.
    Τρίτον, σ' αυτό που ρωτάς σου έχω απαντήσει: μεμονωμένες συμπεριφορές (που απαντώνται σε όλο το κοινοβουλευτικό φάσμα) δεν ακυρώνουν την έννοια του δημοκρατικού κέντρου, γιατί το δημοκρατικό κέντρο έχει αναφορά σε αρχές και ιδέες, όχι σε πρόσωπα.
    Απ' εκεί και πέρα, καλό είναι να βλέπουμε την καμπούρα στην πλάτη μας, πριν δείξουμε τις καμπούρες στις πλάτες των άλλων.
    Τέλος, προσωπικά δεν μπλέκομαι καθόλου, μάλλον εσύ δυσκολεύεσαι να καταλάβεις μερικά πράγματα.
    Isildur έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 22:13
    Ενώ εγώ φέρομαι σαν κομματόσκυλο; Οκ.

    Τον δε χαρχάλατα τον ανέφερα μήπως και θυμόσουν για ποιο θέμα μιλούσα.

    Για την επιλεκτική ευαισθησία το είπα μια, να μην το ξανά αναλύω. Αλλού έχει νόημα να την επικαλείται κάνεις κι αλλού όχι, πιστεύω. Και το "άλλου" έχει να κάνει και με τα πρόσωπα, αλλά και με την συζήτηση της στιγμής.

    Τέλος πάντων...
    Σου έγραψα ήδη να με συμπαθάς και να με συγχωρείς, που δεν κατάλαβα αμέσως ποιον εννοούσες και γιατί. Την άλλη φορά θα προσπαθήσω να τα πιάνω ASAP, για να μην θυμώνεις.
    Κατά τ' άλλα, μίλησα για τον εαυτό μου, όχι για σένα. Η αλήθεια πάντως είναι, ότι δεν σε έχω δει να ασκείς καμιά ιδιαίτερη κριτική στη νουδου. Ίσως όμως και να μου διέφυγε.

    Άβαταρ μέλους
    taxalata xalasa
    Δημοσιεύσεις: 16613
    Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Ιούλ 2023, 22:40

    Τι είναι οι, σαλιάρης και ρουφιάνος έλφος;

    1. Έμμισθα νεοδουλικά bot ;
    2. Χρήσιμοι ηλίθιοι της Νεας Δημοδουλείας;
    𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

    Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

    Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

    Άβαταρ μέλους
    Mitharadir
    Δημοσιεύσεις: 3715
    Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 17 Ιούλ 2023, 08:54

    Jimmy81 έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 05:03
    Με βαριά καρδιά Αχτσιόγλου. Αλέξη θα μας λείψεις.
    Σας έρχεται ο μέγας Τσακαλώτος.

    Άβαταρ μέλους
    Υδράργυρος
    Δημοσιεύσεις: 25529
    Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Ιούλ 2023, 08:58

    Mitharadir έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:54
    Jimmy81 έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 05:03
    Με βαριά καρδιά Αχτσιόγλου. Αλέξη θα μας λείψεις.
    Σας έρχεται ο μέγας Τσακαλώτος.
    Ο Τσακαλώτος δεν κάνει για αρχηγός κόμματος

    Άβαταρ μέλους
    Mitharadir
    Δημοσιεύσεις: 3715
    Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 17 Ιούλ 2023, 09:00

    Υδράργυρος έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:58
    Mitharadir έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:54
    Jimmy81 έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 05:03
    Με βαριά καρδιά Αχτσιόγλου. Αλέξη θα μας λείψεις.
    Σας έρχεται ο μέγας Τσακαλώτος.
    Ο Τσακαλώτος δεν κάνει για αρχηγός κόμματος
    Δεν είπα ότι κάνει αλλά ότι σας έρχεται.Αν ψηφίσουν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ όπως φαντάζομαι ότι θα ψηφίσουν.

    phorumaster
    Δημοσιεύσεις: 435
    Εγγραφή: 02 Αύγ 2019, 17:45

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumaster » 17 Ιούλ 2023, 09:03

    Mitharadir έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 09:00
    Υδράργυρος έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:58
    Mitharadir έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:54


    Σας έρχεται ο μέγας Τσακαλώτος.
    Ο Τσακαλώτος δεν κάνει για αρχηγός κόμματος
    Δεν είπα ότι κάνει αλλά ότι σας έρχεται.Αν ψηφίσουν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ όπως φαντάζομαι ότι θα ψηφίσουν.
    Ο Τσακαλώτος είναι απίθανο να εκλεγεί. Τον έχουν σχεδόν όλοι στην μπούκα κάποιοι γιατί δεν μοίρασε λεφτά και άλλοι γιατί πήγαινε συχνά κόντρα στον Τσίπρα.
    Εάν δεν υπάρξει άλλη υποψηφιότητα από αυτούς που έχουν δηλώσει μέχρι τώρα είναι φανερό φαβορί η αχτσιογλου. Αλλά νομίζω δύσκολο να μην υπάρξει κι άλλη υποψηφιότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phorumaster την 17 Ιούλ 2023, 09:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

    Άβαταρ μέλους
    Green Dragon
    Δημοσιεύσεις: 19730
    Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
    Phorum.gr user: Green Dragon

    Re: Συριζα Εκλογη Αρχηγου

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιούλ 2023, 09:06

    Mitharadir έγραψε:
    17 Ιούλ 2023, 08:54
    Jimmy81 έγραψε:
    16 Ιούλ 2023, 05:03
    Με βαριά καρδιά Αχτσιόγλου. Αλέξη θα μας λείψεις.
    Σας έρχεται ο μέγας Τσακαλώτος.
    Αυτός είναι εκείνο που λέμε 'σαγηνεύει τα πλήθη' αλλά το ακριβώς ανάποδο :lol:

    Ο ΓΑΠ μπροστά του είναι Ανδρέας.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών