Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Ιούλ 2023, 16:12

vantono έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:41
aLiCat έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:14
Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:11

Δεν είχα ποτέ θέμα με αυτους
Μια χαρά η ACS (και μακράν η καλύτερη) σε σχέση με την Γεν. Ταχυδρομική και την Speedex.
Courier center μακράν η καλύτερη! Ανανεώνει το τράκινγκ της καθε λιγο και λιγάκι, μου στελνει sms τη μερα της παραδοσης για το διαστημα ωρών της παραδοσης (απο ταδε ως ταδε), οταν χτυπησει κουδουνι και δεν βρει ατομο με παίρνει καθε φορά τηλ (ενίοτε με εχει παρει ο κουριερ και 20 λεπτα πριν να με ρωτησει αν ειμαι σπιτι ή αν υπαρχει ατομο σπιτι για να περάσει ή όχι), και στο τελος μου στελνει να συμπληρωσω και φορμα αξιολογησης μετα απο καθε παραδοση με ερωτησεις τυπου "μεινατε ευχαριστημενος απο την παραδοση, παραλαβατε αυτο ακριβως που παραγγειλατε, πως αξιολογειτε τη συμπεριφορά του μεταφορέα μας" κτλ.

Ειναι τόσο τέλεια εταιρεία που απλά δεν μας αξίζει στους ελ. Ειναι ευρωπαϊκού τύπου.
Και ACS παρέχει δυνατότητα να παρακολουθήσεις το στάδιο που βρίσκεται η αποστολή, με sms ειδοποιεί για το διάστημα των 2 ωρών που θα περάσει και συχνά στέλνει παρόμοια φόρμα αξιολογησης να συμπληρώσω (εάν έχω την ευγενή καλωσύνη :D ).
Η μόνη διαφορά είναι που το τηλεφώνημα επιβεβαίωσης πως κάποιος είναι στο σπίτι να παραλάβει, κυμαίνεται μεταξύ 5 και 10 λεπτών.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Ιούλ 2023, 16:18

Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 12:16
aLiCat έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:14
Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:11

Δεν είχα ποτέ θέμα με αυτους
Μια χαρά η ACS (και μακράν η καλύτερη) σε σχέση με την Γεν. Ταχυδρομική και την Speedex.
Πάτε καλά ρε;

Μην αρχίσω τώρα, ήδη μου ανεβαίνει η πίεση με τους μπάσταρδους!

:smt013
Ο καθένας, σύμφωνα με τις εμπειρίες του. :102:
Προς το παρόν δεν έχω κανένα παράπονο χρησιμοποιώντας, επί το πλείστον, τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Το μόνο που έχω να τους προσάψω, είναι πως σε συγκεκριμένο υποκατάστημα δεν σηκώνουν ποτέ το τηλέφωνο, αν τύχει και θελήσεις να επικοινωνήσεις. Στα κεντρικά, μια χαρά απαντούν.

Το γνωστό να μην περνάει καθόλου ο κούριερ , ή να περνάει και να μη κατεβαίνει να χτυπήσει καν το κουδούνι και μετά να σου αφήνει σημείωμα πως απουσίαζες, το έχω πάθει με άλλη εταιρεία.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Ιούλ 2023, 16:21

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:48
Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:28
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41


κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Ακριβώς αυτό είχα φάει στην μάπα ουκ ολίγες φορές από την ACS.
Η ACS το είχε κάνει σύστημα.
Είπες τη μαγική λέξη (στο σωστό χρόνο): το είχε

Σε μένα δεν είχε τύχει ωστόσο με τη συγκεκριμένη. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4868
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 08 Ιούλ 2023, 18:22

Υπάρχουν και χειρότερα
Στην Ισπανία η κρατική ταχυδρομική υπηρεσία έχει έλλειμμα 600 εκ. Ευρώ τα τελευταία 3 χρόνια και βρίσκεται στο χείλος της αβύσσου.


user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 08 Ιούλ 2023, 18:25

Κάτι συμβαίνει εδώ

neon imposter έχεις να πεις τίποτα γι αυτό εδώ;;; Ε?

(Θέλω κι εγώ να κάνω μπίζνα :a108: )

Στείλε μου τον Αλέν Ντελόν από δω..

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 28 Νοέμ 2023, 01:47

κλεινουν το ενα πίσω από το άλλο
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Νοέμ 2023, 12:00

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Πώς γίνεται αυτό;
Σε μένα όλοι, μα όλοι, οι κούριερ παίρνουν τηλέφωνο από το γραφείο το πρωί, να ενημερώσουν για την παράδοση ή ο ίδιος ο υπάλληλος όταν πλησιάζει.
Μόνο ένας βραδύνους του ΕΛΤΑ έρχεται χωρίς προειδοποίηση. Δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλον υπάλληλο του ΕΛΤΑ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Νοέμ 2023, 12:08

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Ήμουν Γερμανία για μια εβδομάδα πριν λίγες μέρες, τα μόνα μέρη που δεν έπαιρναν κάρτα (έπαιρναν αλλά για λίγο πιο μεγάλες αγορές) ήταν μαγαζιά που πουλούσαν ψωμιά και τέτοια. Μέχρι και μέσα στο τραμ μπορούσες να βγάλεις εισιτήριο με κάρτα. Όλοι μου έλεγαν να έχω μετρητά γιατί οι Γερμανοί δεν θέλουν τις κάρτες αλλά οι ίδιοι οι Γερμανοί μου είπαν πως τα πράγματα άλλαξαν πολύ μετά τον κορονοιό.

Βέβαια σε σχέση με άλλα μέρη είναι ακόμα πίσω. Βέλγιο δεν έβγαζα καν φυσικό εισιτήριο, όλα με app από το κινητό.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Νοέμ 2023, 12:15

Awesomatic έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:08
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Ήμουν Γερμανία για μια εβδομάδα πριν λίγες μέρες, τα μόνα μέρη που δεν έπαιρναν κάρτα (έπαιρναν αλλά για λίγο πιο μεγάλες αγορές) ήταν μαγαζιά που πουλούσαν ψωμιά και τέτοια. Μέχρι και μέσα στο τραμ μπορούσες να βγάλεις εισιτήριο με κάρτα. Όλοι μου έλεγαν να έχω μετρητά γιατί οι Γερμανοί δεν θέλουν τις κάρτες αλλά οι ίδιοι οι Γερμανοί μου είπαν πως τα πράγματα άλλαξαν πολύ μετά τον κορονοιό.

Βέβαια σε σχέση με άλλα μέρη είναι ακόμα πίσω. Βέλγιο δεν έβγαζα καν φυσικό εισιτήριο, όλα με app από το κινητό.
Δεν είπα δεν παίρνουν, είπα ελάχιστο όριο.
Εδώ ο κάθε πεινάλας βγάνει κάρτα για 1 ευρώ ξέρω γω


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Νοέμ 2023, 12:21

Ρε τύπε, οι άστεγοι που πληρώνουν με ψιλά είναι πεινάλες. Σιχαινόμαστε τα ψιλά. Έχουν πάνω τους από σαράντα ιούς, πενήντα μύξες, εξήντα ούρα, τα χύσια δύο μερακλήδων, λίγη λάσπη και πολύ σκόνη. Τί εμμονή είναι αυτή με τα ψιλά; Για τα κάλαντα τα θέλεις;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Νοέμ 2023, 12:22

Nandros έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:00
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Πώς γίνεται αυτό;
Σε μένα όλοι, μα όλοι, οι κούριερ παίρνουν τηλέφωνο από το γραφείο το πρωί, να ενημερώσουν για την παράδοση ή ο ίδιος ο υπάλληλος όταν πλησιάζει.
Μόνο ένας βραδύνους του ΕΛΤΑ έρχεται χωρίς προειδοποίηση. Δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλον υπάλληλο του ΕΛΤΑ.
.
Γιατι είναι κόλπο.
Αν έχεις 100 δέματα θες 10-15 μηχανάκια να τα παραδώσουν. Άρα πληρώνεις 10-15 μεροκάματα.

Αν όμως αντί για τα 100 δέματα, δώσεις 100 χαρτάκια που να λέει περασαμε και δε σας βρήκαμε, αρκεί ένα άτομο/μηχανάκι να πηγαίνει στα σπίτια και στη ζούλα να κολλάει τα χαρτάκια.

Το έκαναν πολύ συχνά, μέχρι που επί πανδημίας έφαγαν κωλοδάχτυλο και το μείωσαν δραματικά.

Παρόλα αυτά το κάνουν ακόμα μερικές φορές.
Ή όταν τους λες ώρες καταστήματος 8-14 και 17:00 -20:30, και σου έρχονται (επειδή βολεύει) 15:00 Και φυσικά είσαι κλειστός, απο την στιγμή που έχω βάλει αντικαταβολή μόλις μου πουν να πάω από το κατάστημα, απαντάω "οκ, στείλετε το πίσω". Και τσακίζονται να το φέρουν ακόμα και το ίδιο απόγευμα.

Αν το είχα πληρώσει, στα παπαρια τους.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30692
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Νοέμ 2023, 12:23

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:09
Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 07:42
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 07:38
Θα καλύψει το κενό ο ιδιωτικός τομέας με τις εξαιρετικές του υπηρεσιες και τις ανταγωνιστικες του τιμές δεν ανησυχώ. :lol:
Πάμε σε αυτόματη θυριδοποίηση πλέον στυλ Box Now, οι υπόλοιποι ψόφο ή συρρίκνωση και περιορισμός σε εξειδικευμένες αποστολές.
Δεν πρόκειται να γίνει όσο υπάρχει το έθιμο της αντικαταβολής. Η μάζα θα συνεχίσει να πορεύεται με κούριερ για τον ίδιο λόγο που συνεχίζει να πορεύεται με μετρητά ή χωρίς κάμερες στους δρόμους ==> είναι ένοχοι.
δλδ αν πληρώνουμε επιπλέον το 1,5 € της αντικαταβολής, έχουμε ελπίδα να παραδίδουν το δέμα και να μην αφήνουν απλώς χαρτάκι ή μπα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Νοέμ 2023, 12:23

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:21
Ρε τύπε, οι άστεγοι που πληρώνουν με ψιλά είναι πεινάλες. Σιχαινόμαστε τα ψιλά. Έχουν πάνω τους από σαράντα ιούς, πενήντα μύξες, εξήντα ούρα, τα χύσια δύο μερακλήδων, λίγη λάσπη και πολύ σκόνη. Τί εμμονή είναι αυτή με τα ψιλά; Για τα κάλαντα τα θέλεις;
Τα θέλω για τους άλλους πεινάλες που δίνουν 50ρικο για ένα ευρώ με σκοπό είτε να χαλάσουν είτε να το δώσω τσάμπα.

Μάθετε να χρησιμοποιείτε το χρήμα ρε παρταλια, δε θα σας το μάθω εγώ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Νοέμ 2023, 12:26

Otto Weininger έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:21
Ρε τύπε, οι άστεγοι που πληρώνουν με ψιλά είναι πεινάλες. Σιχαινόμαστε τα ψιλά. Έχουν πάνω τους από σαράντα ιούς, πενήντα μύξες, εξήντα ούρα, τα χύσια δύο μερακλήδων, λίγη λάσπη και πολύ σκόνη. Τί εμμονή είναι αυτή με τα ψιλά; Για τα κάλαντα τα θέλεις;
Τα θέλω για τους άλλους πεινάλες που δίνουν 50ρικο για ένα ευρώ με σκοπό είτε να χαλάσουν είτε να το δώσω τσάμπα.

Μάθετε να χρησιμοποιείτε το χρήμα ρε παρταλια, δε θα σας το μάθω εγώ.
Δεν έχω διαβάσει πιο μπούμερ σχόλιο. Αξίζει βραβείο, ίσως και δικό του νήμα και φυσικά θέση στα μνημεία καραμπαμπικής ιστορίας.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Νοέμ 2023, 12:36

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:26
Otto Weininger έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 12:21
Ρε τύπε, οι άστεγοι που πληρώνουν με ψιλά είναι πεινάλες. Σιχαινόμαστε τα ψιλά. Έχουν πάνω τους από σαράντα ιούς, πενήντα μύξες, εξήντα ούρα, τα χύσια δύο μερακλήδων, λίγη λάσπη και πολύ σκόνη. Τί εμμονή είναι αυτή με τα ψιλά; Για τα κάλαντα τα θέλεις;
Τα θέλω για τους άλλους πεινάλες που δίνουν 50ρικο για ένα ευρώ με σκοπό είτε να χαλάσουν είτε να το δώσω τσάμπα.

Μάθετε να χρησιμοποιείτε το χρήμα ρε παρταλια, δε θα σας το μάθω εγώ.
Δεν έχω διαβάσει πιο μπούμερ σχόλιο. Αξίζει βραβείο, ίσως και δικό του νήμα και φυσικά θέση στα μνημεία καραμπαμπικής ιστορίας.

Και εγώ τα ίδια ακούω από τις πονηρές φτωχάτζες


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών